Pierwsze Europejskie imperium 4900 lat temu? | Kultura ceramiki sznurowej oraz grobów jamowych

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 1. 12. 2021
  • Ziemowit w tym krótkim filmie snuje swoje rozważania na temat prehistorii. Opowiada o tym, jak pierwsi w historii jeźdźcy uderzyli na Europę i dokonali dość dziwnego podboju.
    Mowa tu o pierwszych indoeuropejczykach z kultury grobów jamowych, którzy około 5000 lat temu rozpoczęli swoją ekspansję na zachód.
    Jeśli podoba Ci się działalność naszego Stowarzyszenia Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera, możesz nam bardzo łatwo pomóc w dalszym rozwoju:
    1. Subskrybuj nasz kanał.
    2. Polub nasz fanpage: / palanagera
    3. Przekaż 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera, organizacji pożytku publicznego: KRS: 0000579095
    4. Strona Osady, którą budujemy: osadaslowianska.pl/
    NASZE POPRZEDNIE ODCINKI:
    Film o Słowianach Połabskich
    • Historia Słowian Połab...
    Film o etymologii słów oręża wojennego
    • Pochodzenie słownictwa...
    Film o dawnej kuchni Słowian:
    • Dawne metody konserwow...

Komentáře • 49

  • @kanalyzer7547
    @kanalyzer7547 Před 2 lety +12

    Fajna sprawa. U mnie na wsi kwitła obróbka krzemienia. Sporo kurhanów, ceramiki itd. Ja sam znalazłem pieczątkę w polu z chyba odciśniętym wzorem ze sznurka.

  • @barteknowak831
    @barteknowak831 Před 2 lety +14

    Nagraj coś o bitwie nad rzeką Tollense - jakie szanse na udział w niej słowian i czy w ogóle są już jakiekolwiek ślady na temat stron konfliktu

    • @OsadaSlowianska
      @OsadaSlowianska  Před 2 lety +5

      pomyślę o tym, starożytność rzadko jak widzisz poruszam na tym kanale, acz też bardzo ciekawe zagadnienie

    • @mediabezcenzury3573
      @mediabezcenzury3573 Před 2 lety +4

      sporo jest juz o tym w sieci a kolejny tego typu będzie odgrzewaniem starego kotleta,
      Tu masz najlepszy i wyczerpujący film w polskich mediach społecznościowych w tym temacie, bo reszta filmów to turbo lechickie bzdury czcams.com/video/cSZH6xBD5Wc/video.html
      Po za tym, tam nie walczyli żadni Słowianie, jak już co to protoplaści dzisiejszych Polaków o haplogrupie R1b1 a nie R1a1.

    • @user-sx6tu1li2m
      @user-sx6tu1li2m Před rokem +4

      Słowian wtedy nie było tylko osobnicy z haplogrupą r1a to jest różnica. Słowianie to język i kultura a nie grupa etniczna najlepszym przykładem są "protogermanie"gdzie 3 haplogrupy stworzyły kulturę germańską czyli r1a r1b i I1.

    • @zubry-xy3wj
      @zubry-xy3wj Před 10 měsíci

      @@user-sx6tu1li2m , mieszasz wszystko ze wszystkim, geny z kulturą. Twierdzenie, że Słowian wtedy nie było, opiera się wyłącznie na autorytetach naukowych (tj. przekupionych przez niemieckie firmy utytułowanych łowcach grantów), a nie na faktach. Wiadomo, że już w sanskrycie są zapożyczenia z języków słowiańskich (czy raczej w ówczesnych warunkach języka słowiańskiego). I zresztą wiadomo też, że ludność z rejonu Ałtaju do dziś ma geny podobne do dominujących u Słowian (określenie "geny słowiańskie"/ "germańskie"/ "celtyckie" należy traktować roboczo, tak przypomnę; mówią nam one o trwałości osadnictwa i migracjach, a nie o języku). Jest to skutek wymiany ludności między Wielkim Stepem a otaczającymi go ludami osiadłymi. Jest też widoczna ciągłość kultury na ziemiach polskich co najmniej od czasów kultury łużyckiej do wczesnego Średniowiecza. Dla przykładu - w obu tych okresach kobiety używały ozdób, zwanych kabłączkami skroniowymi, które uważane są za typowo słowiańskie... ale tylko w wypadku wczesnego Średniowiecza. Bo z tych samych kabłączków używanych w czasach kultury łużyckiej zrobiono temat tabu. Dodatkowo nie było żadnej skokowej zmiany kultury na ziemiach polskich w VI w. (zmieniała się ona stopniowo przez cały okres przedromański, czyli aż do XI w.), allochtoniści wymyślają bajki, będące "na bakier" z wiedzą etnograficzną, nie zgadzają się też całkiem w ich teorii daty. Podejrzewam, że nawet na podstawie statystyki dałoby się obalić ich twierdzenia o skrajnie jakoby prymitywnych Słowianach, którzy wzięli się znikąd i rozmnożyli się nagle tak bardzo, że zalali pół Europy. Zresztą - kolejny dziwny fakt, że ci podobno skrajnie prymitywni Słowianie zasymilowali lokalnych osadników rzymskich - twórców największej cywilizacji Starożytności. Oczywiście, jest prawdą, że w okresie najazdu Hunów na ziemie polskie uciekali Słowianie z terenów Ukrainy (co ciekawe - najwięcej ich znalazło się... na Pomorzu Zachodnim, gdzie do dziś jest sporo nazw wschodniosłowiańskich, np. Jezioro Dołgie, Kołbaskowo). Ale tu znów się zapomina, że nie tylko Słowianie, a dokładnie zeslawizowani Scytowie wtedy do nas uciekli, ale także Ariowie, którzy zostali przy własnym języku, czyli sarmaccy Alanowie, a także... Germanie!

    • @FeuerKriegDivisionPoland
      @FeuerKriegDivisionPoland Před 3 měsíci

      🤣🤣🤣🤦​@@zubry-xy3wj

  • @GokuRoman008
    @GokuRoman008 Před měsícem

    Bardzo ciekawa opowieść 😉😊

  • @Mlodywolyn
    @Mlodywolyn Před 2 lety +8

    Ciekawa hipoteza 👍🏻

  • @fiulinhoxd008
    @fiulinhoxd008 Před rokem +2

    Ciekawy materiał! 😉

  • @hubcyn4631
    @hubcyn4631 Před 2 lety +3

    To raczej wyglądało tak że szczep napadał na sąsiadów, a po podbiciu jego męscy członkowie rozdzielali się na tych którzy wracają do ojczyzny i tych którzy zostają osadnikami. Ci drudzy odtwarzali starą strukturę plemienną. W kolejnym pokoleniu ich synowie lub wnukowie postanawiali też zdobyć kobiety, pastwiska i chwałę i jechali dalej.

  • @andrzejjedrek18
    @andrzejjedrek18 Před 2 lety +5

    Wydaje mi się, że 12 tys. lat temu ustąpił ostatni lodowiec, odtworzenie biologicznego życia trwało co najmniej 5 tys. lat, czyli 7 tys. lat temu mogli osiedlać się ludzie. Rozwój ilościowy ludzi musiał trwać min. 2 tys. lat, a więc jesteśmy już w okresie 5 tys. lat temu. Kolejny tysiąc lat później powstała waza z Bronowic. Pytanie czy to już byli pierwotni Słowianie? Badanie genetyczne na to wskazują.

    • @krzysztofs5728
      @krzysztofs5728 Před 2 lety

      Dołączam sie do pytania

    • @radiozelaza
      @radiozelaza Před rokem

      Bronowice to kultura pucharów lejkowatych, czyli nie Słowianie i nie sznurowcy.

    • @gromosawsmiay3000
      @gromosawsmiay3000 Před rokem

      własnie badania genetyczne na to nie wskazuja, słowanie a raczej charakterystyczny dla nich genotyp pojawil sie znacznie pózniej inan sprawa że poroku 1000 to mieszkańcy europy ulegli hybrydyzacji bo ludzi znacznie czesciej sie przemiszczali:-)

  • @WesolyDrab
    @WesolyDrab Před rokem +2

    Jestem na tak. Możliwe że jakaś dynastia lub jeden władca rozpoczął ekspansję konnych wojowników. Całkiem możliwe że było to spowodowane np. katastrofą naturalną lub przegraną wojną.

    • @zubry-xy3wj
      @zubry-xy3wj Před 10 měsíci

      Na stepach klimat jest skrajnie niestabilny, więc katastrofy naturalne, zmuszające ludność do migracji, są tam częste. Ale z drugiej strony, step ma też korzystne warunki dla rolnictwa i pasterstwa i na tej zasadzie przywabia ludność osiadłą. Wymiana była w obie strony. Istnieją też przesłanki - choć wygląda to jak bajka - że to na stepie znajdowały się "szkoły wiedźminów", czyli kogoś w rodzaju egzorcystów, którzy wędrowali po terenach ludności osiadłej i przynosili im ulgę, gdy była dręczona przez różne zmory. Więc niekoniecznie to zaraz musiały być najazdy zbrojne.

  • @jaroslawmarzec9476
    @jaroslawmarzec9476 Před 9 měsíci

    Bardzo fajnie gadasz. Chłopak na koniu miał branie , nie musieli nikogo podbijać, poczytaj Graeber/Wengrow;)

  • @maciejkwiatkowski7558
    @maciejkwiatkowski7558 Před 9 měsíci

    Z tym że imperium, powinno raczej mieć jakiś jeden ośrodek dowodzenia, jakąś sieć komunikacji, dla przenoszenia informacji i produktów, no i chyba pismo niezbędne dla zarządzaniem tak wielkim obszarem. A tu o niczym takim raczej nie słyszymy. Mnie się zdaje że to były luźno powiązane ze sobą grupy, które sukcesywnie zajmowały kolejne tereny, ale bez zamiaru i możliwości tworzenia jakiejś scentralizowanej struktury imperialnej.

  • @kamiltrzoch9578
    @kamiltrzoch9578 Před rokem

    To raczej było znacznie wcześniej, ale ok.

  • @WesolyDrab
    @WesolyDrab Před měsícem +1

    Czy "sznurowcy" mogli używać rydwanów lub wozów w celach bojowych ? Znamy jakieś konie z tego okresu ? Bardziej Przewalskiego czy wieksze ?

    • @OsadaSlowianska
      @OsadaSlowianska  Před měsícem

      Wlaśnie kręcimy całą, 10 odcinkową serię o tym! :))))

    • @WesolyDrab
      @WesolyDrab Před měsícem

      @@OsadaSlowianska Bardzo mnie to cieszy 👍 Swoją drogą zauważyłem że zaprzęg nie oznacza od razu używania konia ponieważ jak pokazuje waza z bronocic posługiwano się równie dobrze turami. Co mnie miło zaskoczyło.
      Pozdrawiam.

  • @gregorpaciorek5194
    @gregorpaciorek5194 Před 2 lety +2

    Sorry, ale udomowienie konia nie równa się powstaniu kawalerii. O tej można mówić dopiero na przełomie II i I tys. p.n.e. Rydwany umożliwiające bojowe wykorzystanie koni pojawiają się dopiero w kulturze Szintasta pod koniec III tys. p.n.e.
    Co oczywiście nie wyklucza faktu, że kultura ceramiki sznurowej była w znacznej mierze indoeuropejska. Co więcej była rozsadnikiem późniejszych indoeuropejskich migracji.

    • @OsadaSlowianska
      @OsadaSlowianska  Před 2 lety +2

      a czymże jest "udomowienie konia" jak nie hodowlą go w celu jazdy wierzchem? Przecież nie udomowili koni by strzygły im trawniki ani dawały mleko...
      oczywiście, nie była to kawaleria w późniejszym znaczeniu, ale moim zdaniem ci ludzie używali koni do przemieszczania się, co na owe czasy było ogromnym postępem.

    • @gregorpaciorek5194
      @gregorpaciorek5194 Před 2 lety +2

      @@OsadaSlowianska Konie udomowieno dla mięsa i mleka właśnie. Wykorzystane bojowe nastąpiło o wiele później. Pierwsze konie były zresztą za małe do jazdy wierzchem.

    • @arturo62501
      @arturo62501 Před rokem +2

      Powiedz to Mongołom którzy nie potrzebowali rydwanów żeby podbić większość Azji i część Europy

    • @radiozelaza
      @radiozelaza Před rokem

      ​@@arturo62501 bo Mongolowie mieli coś, czego nie mieli Kurgani - strzemię i uprząż, wynalazek koreański z przełomu II i I tysiąclecia p.n.e.

    • @gromosawsmiay3000
      @gromosawsmiay3000 Před rokem

      konie słuzyły do szybkiego przemieszczania się i zaskoczeni aprzeciwnika, ludzie wtedy mieszkali w małych osadach.

  • @radiozelaza
    @radiozelaza Před rokem +1

    Nie walczono konno aż do epoki żelaza, kiedy z dalekiej Korei autostradą Wielkiego Stepu do Scytii dotarł wynalazek uprzęży. Bez uprzęży walka konna byłaby samobójstwem. Konno się co najwyżej przemieszczano

    • @zubry-xy3wj
      @zubry-xy3wj Před 10 měsíci

      To też umożliwiało zaskakiwanie nieprzyjaciela. Potem używano wozów bojowych, czyli rydwanów.

  • @radiozelaza
    @radiozelaza Před rokem

    Potomkowie kultury grobów jamowych nie są twórcami kultur ceramiki sznurowej - właśnie genetyka przeczy tej teorii, bo nie zgadzają się haplogrupy. Sznurowcy to głównie R1a i subklady R1b-M269, podczas gdy jamowcy to R1b-Z2103 i jej subklady, które nie dotarły dalej niż Nizina Węgierska i nie brały udziału w ekspansji języków indoeuropejskich w Europie.
    Czyli całe wideo już nieaktualne ;)

  • @tadeuszaleski7550
    @tadeuszaleski7550 Před rokem +3

    Zgadzam się to napewno byli Słowianie
    A być może nawet Lechici
    To my udomowiliśmy konia i wynaleźli koło

  • @Leon-kz8wc
    @Leon-kz8wc Před 7 měsíci

    Witam .. myślę słuchając opowieści że słowo "imperium" to jednak duże nadużycie . Imperium oznacza 1. scentralizowaną władzę. 2 określoną hierarchię 3 wyraźną strukturę państwową i administrację ... to zaś że jacyś koczownicy raz na jakiś czas urządzają najzd - jeszcze nie świadczy o imperium... Imperia to Sumerowie, Akadyjczycy , Asyryjczycy , Egipcjanie i nawet Hetyci.... A skoro liczymy czas na jakieś 4900 lat od dziś to należy zwrócić uwagę że w tamtym okresie pismo już było w użyciu ...więc gdyby to faktycznie było jakieś imperium to istniało by też dostatecznie wiele innych dowodów. Analogicznie do tego co pozostawiły po sobie inne imperia.. no chyba że to imperium Shitów lub Jedi.....to inna sprawa ...

  • @marvju209
    @marvju209 Před rokem

    O imperium z centralnym ośrodkiem władzy w tej epoce nie może być mowy. Raczej były to rozsiane skupiska ludzkie, takie pre-polis

    • @zubry-xy3wj
      @zubry-xy3wj Před 10 měsíci

      Mogły powstawać imperia-efemerydy, takie, jak imperium Hunów na przykład. Chociaż wydaje się, że idea imperium w ogóle nie była jeszcze na stepach znana. Działały sojusze plemienne bez stałego władcy, a jedynie z przywódcą wojskowym (wojewodą).

  • @not2pun
    @not2pun Před 12 dny

    ciekawe jest to jak jedni ludzie wypierali drugich

  • @robertgawryszewski1140
    @robertgawryszewski1140 Před 2 lety +3

    Autorskie hipotezy bez poparcia w badaniach naukowych to zwykłe bajania.

    • @OsadaSlowianska
      @OsadaSlowianska  Před 2 lety +11

      przedstawiam dane naukowe jakie mamy na ich temat, co prawda bardzo skąpe. Na ich podstawie wysnuwam hipotezę, która jest możliwą w świetle tych nielicznych kawałków układanki, które posiadamy

    • @markrasinski2850
      @markrasinski2850 Před 2 lety

      @@OsadaSlowianska No tak, jezdzcy na koniach.... Nie ma zadnego dowodu na uzycie kawalerii w epoce poczatkujacego brazu. Kultura Botai OK. 3300 p.n.e , jako pierwsza hodowala konie dla ich miesa i mleka. Byly one przodkami zdziczalego konia Przewalskiego. Pozniej kultura Sintaszta, 2000 p.n.e uzyla koni do ciagniecia wozow. Od wozu bojowego do jezdzca , jest daleka droga. Najpierw kon, jego masa ciala, wysokosc i jego kosci nog musialy ulec zmianom podlegajacym selekcji, dokonanej przez hodowcow. Pozniej trzeba bylo wyprodukowac podkowy, bez ktorych zaden jezdziec na koniu daleko nie dojedzie a biedny rumak szybko bedzie kulawy.
      Ludzie kultury grobow jamowych(z okolic stepow czarnomorskich)3500 p.n.e. dali poczatek dlugowiecznej migracji w kierunku poludniowym i zachodnim oraz wschodnim. Nie jest wykluczone, ze sprzyjala im genetyczna ochrona imunologiczna przeciw cholerze i innym chorobom epidemicznym, ktore staly sie czestsze i grozniejsze wraz z rozwojem hodowli.Nie tylko zajmowali sie hodowla, ale stali sie doskonalymi rolnikami co dalo im przewage w propagacji genow.

    • @zubry-xy3wj
      @zubry-xy3wj Před 10 měsíci

      Od czegoś trzeba zacząć. Lepsze to, niż główny ściek, w którym, mimo tysięcy archeologów i historyków na całym świecie i tej całej tolerancjonistycznej propagandy, nikt nie wyśmiał dotąd hitlerowskiej bajeczki, że Aryjczycy to byli Germanie, i to w dodatku ze Skandynawii. Aryjczycy to byli właśnie rdzenni mieszkańcy zachodniej części Wielkiego Stepu i mieli zdecydowanie więcej wspólnego ze Słowianami, a nawet z Żydami Aszkenazyjskimi (czyli Scytyjskimi). Ukraińcy i Południowi Rosjanie to wręcz ich potomkowie. Także państwo Chazarów zostało założone przez Ariów, konkretnie Wschodnich Scytów (Saków) z Tuwy, gdyż nimi byli pierwotnie Chazarzy.

  • @jerzymeder216
    @jerzymeder216 Před rokem

    A spadaj na drzewo? A jak gdzieś jedziesz to zapladniasz napotkane kobiety? Taka mam osobista hipotezę.

    • @FeuerKriegDivisionPoland
      @FeuerKriegDivisionPoland Před rokem +1

      A masz jakieś historyczne lub archeologiczne wykształcenie ?

    • @gromosawsmiay3000
      @gromosawsmiay3000 Před rokem

      jak by to ujac...miejscowych facetów sie wybijało a panie nie miały nic do gadania..... tak jesteśmy potomkami tych gwałtów, swoja droga wynalazek pt. wojna stary jak ludzie a nawet jeszcze starszy, nawet szympansy najbliżsi krewni stosuja cos co mozna nazwac wojna, wybijaja samce z obcej grupy a samice właczają do swojego stada.

    • @Falkenberg1938
      @Falkenberg1938 Před 10 měsíci

      Teraz to kobiety wyjeżdżają z rodzinnych stron w takim celu 😅😅😅