Naše 20. století: Pohled z druhé strany | Toman Brod a Jiří Navrátil

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 20. 12. 2015
  • Pokračování úspěšného pamětnického cyklu, v němž se zaměříme na příběh českých Židů ve 20. století v prolínání židovské a nežidovské perspektivy. Naše pozvání přijal jeden z představitelů českého skautingu Jiří Navrátil přeživší holocaustu Toman Brod. Moderuje Petr Sokol, lektor vzdělávacího projektu Naši nebo cizí? Židé v českém 20. století.
    - ​Jiří Navrátil -
    Jiří Navrátil První místostarosta a někdejší starosta Junáka Jiří Navrátil (*1923) je skautem již od poloviny 30. let. Ač se jako syn československého konzula narodil v Lipsku, téměř celý život, jak civilní tak skautský, prožil v pražských Dejvicích. Byl členem Foglarovy pražské Dvojky, legendárního oddílu, který je dnes nejdéle nepřetržitě působícím skautským oddílem v Čechách. V roce 1943 zakládá Jiří Navrátil samostatnou Vodní Dvojku, jejímž byl kapitánem. Během protektorátu se také aktivně zapojuje do odboje. Po odmítnutí hajlovat na sportovních závodech byl spolu s dalšími členy oddílu zatčen. Postihům tenkrát naštěstí unikl. Aktivně se účastnil i Pražského povstání.
    Po válce nastoupil Jiří Navrátil na právnickou fakultu, odkud byl však po účasti na protestním pochodu studentů na Pražský hrad vyloučen. V noci z 16. na 17. května 1949 se spolu se skupinou demokratických příslušníků ozbrojených sil pokusil o politický převrat. Bohužel neúspěšně. Celou akci iniciovali manželé Karel a Dagmar Skálovi, přezdívaní Čil a Rakša, zakladatelé pražského střediska Šipka, které v utajení pod štítkem Klubu českých turistů (stejně jako Navrátilova Vodní Dvojka) fungovalo rovněž i během války. Čil a Rakša, kteří na sebe vzali největší díl odpovědnosti, dostali trest doživotního odnětí svobody, Jiří Navrátil byl odsouzen na dvacet let vězení. Všichni tři byli amnestováni v 60. letech.
    Po propuštění se snažil Jiří Navrátil sehnat práci, jako bývalý politický vězeň ale získal pouze podřadné manuální zaměstnání. Kromě toho působil jako překladatel, přičemž překlady často publikoval pod pseudonymem. Od skautského života a slibu nikdy neopustil, ať už zastával roli řadového člena oddílu, kapitána, politického vězně či porevolučního nejvyššího funkcionáře Junáka. Jiří Navrátil byl jako první a dosud jediný skaut ze zemí bývalého východního bloku oceněn Řádem bronzového vlka - nejvyšším světovým skautským vyznamenáním.
    - Toman Brod -
    Historik Toman Brod se narodil 18. ledna 1929 v Praze v židovské rodině. V červenci 1942 byl s bratrem a maminkou deportován do Terezína. V prosinci 1943 byli všichni tři zařazeni do transportu, který směřoval do Osvětimi. Tam přežil v tzv. dětském táboře pod vedením známého sportovce a charismatického mládežnického vedoucího Fredyho Hirsche do června roku 1944, kdy prošel Mengeleho selekcí a byl přemístěn do mužské části tábora. Odtud byl později opět transportován do pracovního tábora Gross-Rosen. Mladší bratr Hanuš a maminka Olga holocaust nepřežili.
    Po válce vstoupil pan Brod do KSČ. V letech 1959 - 1965 je registrován jako spolupracovník Státní bezpečnosti. O této skutečnosti a zkušenosti mluví otevřeně, nijak ji nezakrývá. Na konci 60. let se ovšem totalitnímu režimu vzepřel. Přišel o zaměstnání, živil se mj. jako taxikář. Patří mezi signatáře Charty 77. V roce 2007 vyšla v edici Paměť nakladatelství Academia vzpomínková kniha Tomana Broda s názvem Ještě že člověk neví, co ho čeká.
    Židovské muzeum v Praze 2015
    Video by matofilm.

Komentáře • 1

  • @martajungova
    @martajungova Před 2 měsíci

    Moc děkuji za možná poslední vyprávění přeživších.