Warszawska ikona modernizmu na Sadybie

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 10. 01. 2024
  • Według Wikipedii willa Romualda Gutta przy Buskiej 9 jest jednym z trzech ważniejszych obiektów na warszawskiej Sadybie, zaraz po Cmentarzu Czerniakowskim i Forcie Czerniaków. Autorstwo tego domu przypisują Guttowi eksperci z poważnych instytucji i cały Internet.
    Tymczasem architekt Grzegorz Mika, współautor książki „MOK PD. Ilustrowany atlas architektury południowego Mokotowa”, autor publikacji o modernizmie i strony internetowej "Warszawski Modernizm 1905 - 1939, dowodzi, że wszyscy są w błędzie.
    I ma na to dowody, które przedstawia w filmie. Przekonuje, że projektantami willi przy Buskiej 9 na Sadybie byli Henryk Oderfeld (zaprojektował dom) i Ludwik Tokar (zaprojektował nieistniejący dziś garaż, dostawiony w 1938). Obaj są dziś w zasadzie zapomniani, choć Oderfeld nieco mniej. Zdaniem Miki, niesłusznie. Szczególnie, że „w połowie lat 20. Oderfeld razem z architektami Bohdanem Lachertem, Józefem Szanajcą i Szymonem Syrkusem i kilkoma innymi stanowił niewielką grupę pionierów awangardy architektonicznej zwanej funkcjonalizmem.” Nurt ten odrzucał klasyczne kanony piękna w architekturze, stawiając na logikę, funkcjonalność i geometrię, zgodnie z hasłem amerykańskiego architekta Louisa Sullivana „Form follows function” (forma wynika z funkcji). Hasło to w Europie rozwinął w międzywojniu Mies van der Rohe, architekt będący źródłem inspiracji dla wielu środkowoeuropejskich modernistów.
    Jakie dokumenty przemawiają za autorstwem Oderfelda i Tokara? Co zrealizowali obaj projektanci? Skąd wzięło się powszechne skojarzenie domu przy Buskiej z Romualdem Guttem? O tym opowiada architekt i varsavianista, Grzegorz Mika.
    Więcej o sprawie: sadyba24.pl/wiadomosci/item/3...
    Realizacja wideo: Józek Dutkiewicz
    #historia #sadyba #architektura #modernizm

Komentáře • 2