Heksagon relacji

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 09. 2024
  • Relacja dwojga ludzi opiera się o interakcję między wyobrażeniami zarówno siebie samych, jak i drugiej osoby w tej relacji. Jeżeli mamy dwie osoby np. dwóch współpracowników jednej firmy realizujących wspólny projekt - niech będzie to Adam i Paweł - to Adam tworzy wyobrażenie na temat Pawła oraz wyobrażenie siebie samego w relacji z Pawłem. Jest więc wyobrażenie Adama na temat Pawła i wyobrażenie Adama na temat siebie. Z kolei Paweł funkcjonuje dokładnie tak samo jak Adam i także tworzy wyobrażenia na temat Adama i na temat siebie w relacji z nim. Powstają więc cztery wyobrażenia między nimi dwojga, plus ich dwoje, co daje sześć. Stąd powstała nazwa heksagon relacji.
    Każdy z nas w relacji z drugą osobą tworzy wyobrażenie o tej osobie - niezależnie jaka to jest relacja, prywatna czy zawodowa. Wyobrażenie, zwane także awatarem, jest zniekształconym obrazem drugiej osoby, ponieważ budujemy ten obraz na podstawie fragmentarycznej wiedzy o tej osobie. Nie możemy powiedzieć, że w 100% wiemy jaka jest druga osoba, bo widzimy ją tylko w określonych sytuacjach (w określonych rolach/osobowościach, np. jako współpracownika, szefa). Ponadto każdy w danej relacji pokazuje zachowanie, które uznaje, że jest stosowne. Mało tego, bardzo często budując obraz na czyjś temat, opieramy się na domysłach lub całkowitej nieprawdzie i dlatego końcowe wyobrażenie może być zniekształconym tworem. W relacji z drugą osobą my sami budujemy wyobrażenie na temat tego, jak widzi nas ta druga osoba. Będąc w roli np. szefowej korzystamy z zupełnie innych atrybutów niż jak jesteśmy w roli mamy czy córki.
    Skąd biorą się konflikty?
    Wróćmy do Adama i Pawła. Obaj panowie pracują nad wspólnym projektem. Adam jest kierownikiem projektu, a Paweł jest specjalistą w tym projekcie, szefem jednego z działów. Z powyższego opisu wynika, że relacja nie zachodzi bezpośrednio między Adamem i Pawłem, a pomiędzy wyobrażeniami, a konkretnie między wyobrażeniem Adama na temat Pawła i wyobrażeniem Pawła na temat siebie w relacji z Adamem. Wyobrażenie Adama na temat Pawła jest takie, że widzi on Pawła jako szefa jednego działów z określonymi obowiązkami z tym związanymi, a także kompetencjami i przywilejami. Paweł w swoim wyobrażeniu o sobie widzi siebie jako szefa jednego z działów i też definiuje swoje obowiązki, kompetencje i przywileje z tym związane. Jeżeli wyobrażenie Adama na temat Pawła i Pawła na temat siebie w kontekście obowiązków, kompetencji i przywilejów będą maksymalnie zbliżone, wówczas mniej powodów do konfliktu. Jeśli zaś różnice między wyobrażeniami na temat obowiązków, kompetencji czy przywilejów będą znaczne, wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo konfliktu między obu panami.

Komentáře •