Vesmírná technologie v osobním autě - řešení budoucnosti? | Toyota Mirai

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 30. 06. 2024
  • Vodík je již několik let popelkou alternativních pohonů - jak ale vlastně funguje osobní auto s vodíkovým palivovým článkem? A jaká může být jeho role v budoucnosti dopravy, mezi spalovacím a elektrickým, bateriovým pohonem? Tato technologie je příliš zajímavá, abych ji nevěnoval zvláštní pozornost - a toto video po týdnu ježdění s Toyotou Mirai druhé generace.
    KAPITOLY
    0:00 Úvod
    1:20 Popis fungování a vodíkového článku
    10:35 Tankování
    41:47 Smysl Mirai- elektrická energie, šedý a zelený vodík, E-Fuels
  • Auta a dopravní prostředky

Komentáře • 33

  • @petergazarek9466
    @petergazarek9466 Před dnem +2

    Perfektné video, parádne auto 😎👍

  • @xheksa
    @xheksa Před 2 dny +6

    Doporucuji, kdo tomu verite kupujte vsichni vodikove hybridy jak rika redaktor v druhe polovine videa :) budete pak prekvapeni co vam vsechno nerekl.

    • @janhonza99
      @janhonza99 Před 2 hodinami

      Tak nám to řekněte vy 😉

  • @petersson2909
    @petersson2909 Před 8 dny +4

    Víc propracovanou a komplexní recenzi jsem ještě neviděl, děkuji Vám za Vaše videa, prosím pokračujte.

  • @michalruzicka
    @michalruzicka Před 8 dny +6

    Velice zajímavé a komplexně obsáhlé video které by mohla Toyota klidně prezentovat na svém webu. Věří že jako elektroauta tak i technologie vodíku jedno bude rozšířená ale na to budeme muset ještě čekat. Tak těším se na další videa, díky.👍✌

  • @davidsoukal1174
    @davidsoukal1174 Před 7 dny +1

    Naprosto skvělé video.

  • @filipes2535
    @filipes2535 Před dnem

    Pokud pominu vodík pro chemický průmysl, je vodik jako palivo problém, z duvodu velmi náročnému skladování a přepravě. To uz dává smysl vyroba syntetickych paliv kde skladovani a transport jsou výrazně jednodušší a mohou vyuzivat stavajici infrastrukturu i vozidla. A ve vysledku je to z hlediska exploatace prirodnich zdrojů nejmilosrdnejsi řešení.Navic tlačí uživatele k racionalnejsimu vyuzivani individuální dopravy kvvuli ceně paliva, takže ekologizace je tlačena přirozeněji než dotace pro bohaté na pořízení EV, infrastrukturu a podobně

    • @liborpucek6999
      @liborpucek6999 Před 20 hodinami +2

      Problém syntetických paliv je jejich tragická účinnost. Pro jejich výrobu je potřeba vodík z obnovitelných zdrojů a pak ještě další energie padne na pochytání CO2 a výroby samotného paliva. Pak se spálí v autě které na kola dostane jen asi 20% energie z paliva. Takže místo jedné větrné elektrárny jich bude potřeba šest. A navíc vůbec neřeší škodlivé lokální emise co jdou z výfuku toho auta. Takové auto pak způsobuje rakovinu, astma, demenci, impotenci a plešatost stejně jako kdyby jezdilo na běžný benzín. No a to že to bude drahé palivo nezpůsobí že lidé budou "racionálněji využívat individuální dopravu", ale že budou tankovat levnější benzín z ropy.

  • @parikjiri
    @parikjiri Před dnem +1

    Tankvání vodíku je katastrofa. Zlatý BEV, kde auto jednoduše dám do zásuvky. Vodík absolutně v osobních autech nemá šanci. Možná v lodní, letecké nebo nákladní dopravě možná. Ale v osobních autech jednoznačně vyhrává bateriový vůz. Mimochodem 5m velké auto s malým kufrem je dobrý fail

  • @adamhorak4964
    @adamhorak4964 Před 8 dny

    Skvěle udělany video!! Co se tyka energetiky tak potřebujeme vyrovnávací zdroje například přečerpávací stanice jako jsou dlouhé stráně. Pokud se vyrabí více energie než je spotřeba pak přichází export nebo uložení práve ve špičkových elektrárnách viz dlouhé stráně, jeřabové elektrárny atd. V případě nedsotatku vyrabí energii v případě přebytku generuje energii z uložiště jak oej voda, betonové kvádry apod. Vodík je cesta nikoliv elektro auta. Protože pokdu EU chce elektro auta a zarovň zelené zdroje tak se jedná o slepou cestu a skočí to blackoutem. Solární panely dle typu mají účinnost 7-15% životnost 10-15 let. Navíc jejich výroba na tuny CO2 je dražší než jejich návratnost. :D Ono umělé polovidiče jso ucelkem zátěž. Větrné elektrárny se vyrabí z kompozitních amterialu jejichž rozklad je tisice lete a mají určitou životnost. Po skončení životnosti a vyčerpání mechanickych vlastností je třeba vyměnit lopatku. Aktuálně se zakopavají protože je jejich likvidace neekologická.... Vodík je opravdu cesta. Emise z provozu 0 pouze h2o. Výroba to se ještě neví ale pravděpodobně to bude podobně jako u hybridních aut tzn auto hole 5 tun baterka 1 tuna agregát a zbytek 4 tuny cca asi 10tun oproti elektru kde jsme 12-15 tun + baterie při najezdu 150-200 dalších 8 tun. Nebo zůstat u hybridů. Elektro jak otakové je ale opravdu blbost.

    • @MartinBrada
      @MartinBrada Před 8 dny +1

      Emise z provozu jsou 0, "jenom" se ještě neví výroba vodíku. :D Akorát že tohle "jenom" je tak zásadní aspekt a hluboce problematický aspekt bez viditelného řešení, že to právě celé zabíjí. Zatímco bateriové elektromobily už v praxi fungují a dají se na rozdíl od Miraie normálně používat s přijatelnými náklady.

    • @henrichraduska4261
      @henrichraduska4261 Před 6 dny +1

      Ucinost beznych fotovoltickych panelov je bezne cez 21%. Ale kedze ta sa vztahuje na jednotku plochy, prilis na nej nezalezi. Ucinnost striedacov je bezne cez 98%. Zivotnost panelov nie je urcena, ale zvycajna zaruka je 20 rokov. Vyrobca udava pokles vykonu pod 0,5% za rok, co je menej nez 10% za 20 rokov. Panely sa zvycajne dodavaju v plusovej tolerancii oproti nominalnemu vykonu. Navratnost FVE je dnes okolo 4 rokov. Aj ostatne tvoje vyvody su naproste bludy.

  • @martinkrupka8934
    @martinkrupka8934 Před 4 dny +3

    Vodík nemáme nikde, elektřinu máme dnes na každé vesnici. Vodik je drahý a celé to nedává už dnes smysl.

    • @draso19
      @draso19 Před 2 dny

      Nj, dalsi co nevidi za hranici sveho pozemku, nebo teda asi spise bytu.

    • @martinkrupka8934
      @martinkrupka8934 Před 2 dny

      @@draso19 Tak kolik máš vodíku? Kolik naplníme aut? 100? 1000? 20000? Není to málo?

    • @draso19
      @draso19 Před 19 hodinami

      ​@@martinkrupka8934mas na vic, neztrapnuj se tady online❤

  • @mickeynos
    @mickeynos Před 8 dny +1

    Narazil jsem na tohle video opravdovou náhodou, když jsem dokoukal dva roky staré video o hyundai nexo na kanále electrodad, kde spousta lidí v komentářích zatracovala vodík jako slepou cestu. Díky za tento pohled, který je mi, coby fandovi vodíku, určitě bližší. Výborné video s ještě lepším závěrem. Dal jsem odběr a jsem zvědavý co se tu ještě objeví.

  • @liborpucek6999
    @liborpucek6999 Před 8 dny +11

    Vodík není budoucnost ale přítomnost a 95% procent vodíku se dělá z fosilních paliv, proto aby se pak použil v chemické průmyslu, ve kterém se nadá použít nic jiného. Pro výrobu amoniaku HNO3 potřebujete to H. V přítomnosti výroba vodíku vytvoří zhruba tolik emisí CO2 jako letecká doprava. Zelený vodík z přebytků obnovitelné energie bude ekologický jen tehdy, pokud nahradí ten fosilná vodík. Syntetická paliva by například technicky dávaly smysl v letadlech, protože tak dobré baterie zatím nemáme. Jenže tady fosilní průmysl tlačí vodík i syntetická paliva do aut, pro která jsou ideální baterie. Vždyť se na to auto podívejte sami. Auto dlouhé pět metrů a sotva se do něj vejdou čtyři lidi, protože to má bombu uprostřed auta, má to malý kufr, nejdou sklopit zadní sedadla. Pokud tedy ta zmiňovaná tesla Model S váží o 300 kg víc, tak se ale do ní vejde 5 lidí má velký kufr vzadu (700L oproti 300L) i vpředu. Tesla má navíc pohon všech kol a zrychlí na 100 za pod 4 s místo 9 s. To rychlé tankování bude možné jen u prvních pár aut, pak klesne tlak a trvá to mnohem dýl, a pokud to hubice přimrzne už v létě, tak na podzim ve vlhku to bude mnohem horší. Servis je mnohem komplikovaněkší, protože to má vše co bateriový elektromobil (kromě palubní nabíječky), ale nevíc palivový článek, bomby, kompresor a vzduchový filtr. Lithiová baterie tu má sice nominální kapacitu jen 1,2 kWh, ale protože aby se mohla při rekuperaci nabíjet vysokými proudy C musí být zbytečně předimenzovaná (stejně jako u spalovacích hybridů) a tedy važí 25kg (20,8 kg/kWh zatímco ten model S 625 kg na 96 kWh to je 6,5 kg/kWh) čili zbytečné plýtvání materiály. Na výrobu palivového článku jsou zase potřeba materiály jako platina a paladium a jeho předpokládaná životnost je jen 10 let. A teď to nejdůležitější. Ve Světě motorů to srovnávali s Hyundai IONIQ 6 a vyšla jim 2,4x vyšší spotřeba energie a po započtení ztrát infrastruktury výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a přeměny na vodík dokonce 4 krát. Dotovaný vodík, který ani není z obnovitelných zdrojů u nás stojí 499 kč /kg, a při dálniční spotřebě 1,18kg/100km podle Světa motorů to vychází na 6 kč/km Vodík v osobní dopravě je jen způsob jak odvést pozornost, odčerpat dotace a zpomalit nástup opravdového řešení a tím jsou bateriové elektromobily.

    • @adamhorak4964
      @adamhorak4964 Před 8 dny

      Dneska se tlačí elektro auta, která nejsou ekologická bohužel a to ze všech směrů. Vodík se dá vyrobit více způsoby a je to cesta pokud chtějí zelenější dopravu. Řeší se auta ale letadla lodě největší znečištění ale tam se jezdí na mazut ještě :D nedavá logiku prostě. Motory o obshau několik desítek tisíc Cm3 a palivo je mazut. :D

    • @MartinBrada
      @MartinBrada Před 8 dny +1

      @@adamhorak4964 Z hlediska CO2 mají lodě a letadla velmi malý podíl, protože je jich oproti autům strašně málo. Nemluvě o tom, že přeprava lodí je ta nejefektivnější. Převážet to samé množství nákladu kamiony na tu samou vzdálenost by vyšlo násobně hůř.
      Co se řešilo u lodí, byly oxidy síry, protože lodní palivo se na rozdíl od těch automobilových neodsiřovalo (na širém moři tyto emise až tak zásadně ničemu neškodí), ale i to už je teď hodně zregulované.

    • @liborpucek6999
      @liborpucek6999 Před 7 dny +6

      @@adamhorak4964 Mně právě přijde, že jestli někdo něco tlačí, tak je to vodík a syntetická paliva. Pokud jde vodík vyrábět ekologicky z přebytků obnovitelné energie, tak proč ho teda nepoužívat tam, kde se používá už dnes ten špinavý? Nemůžu si vybrat, jestli pro výrobu hnojiva použiju vodík nebo lithium, potřebuju ten vodík. V autě si sice vybrat můžu, ale vzhledem k tomu, že vodíkový elektromobil spotřebuje třikrát tolik elektřiny ve srovnání s bateriovým, což se nakonec promítne do ceny provozu, tak proč bych si ho vybíral.

    • @adamhorak4964
      @adamhorak4964 Před 6 dny

      @@MartinBrada Lodí je dost když se podívate na mapku. Samozřejmě nelze to porovnávat s auty na světě. Jde o obrovské motory jezdíci na mazut a pohybujicí se všude po světě. Myslím že to by byl první krok. Samozřejěm to že je to nejfeketivnější způsob dopravy nerozporují. Jsou to giganti ktěří přepravují x tisic tun zboží.

    • @adamhorak4964
      @adamhorak4964 Před 6 dny

      @@liborpucek6999 Tam se musíte podívat na spotřebu vodíku. V autě je agregat který papá vodík a vyrabí elektřinu. Tam jde o to že nemáte velkou baterii a dotankujete rychleji. Hlavně při výrobě mene tun co2 to že někdo tlačí vodík se mi nezdá. Vodíková auta jsou tu dlouho a zatím jsem pro EU trh objevil toyotu hnujdaj a pagani. Data s kterými můžeme porovnavat spotřebuje je omezeny. Z konstrukčního pohledu jsou vodikové auta lepší. Syntetická paliva tlačí porshe protože má patenty :D nic víc.

  • @milanhlavaty5814
    @milanhlavaty5814 Před 8 dny +10

    Dobrý den. Takhle vychválený neobjektivní test naprosto neekonomické technologie jsaem ještě neviděl. Vypadá to jako placená propagace. Naprosto bezkonkurenční parametry testovaného auta posílají tenle systém pro osobní voza do věčných lovišť.

  • @egonek78
    @egonek78 Před 5 dny +2

    Ne, vodík není v plnící stanici schlazen na -250°C, neříkejte prosím nesmysly.

    • @draso19
      @draso19 Před 3 dny +1

      hmmm...jde tady cítit trochu zaujatost:-D Dalo by se to napsat trochu klidněji, viďte. Opravit někoho je v pořádku, ale ta druhá věta už čpí prostě, že se díváte trochu se žlučí v těle. Vypněte, projděte se a hlavně klid;-) + jsme tak trochu komunita, tak dejte lidem i tu teda správnou informaci, nejen psát, že nesmysl. To umí skoro každý. Podle tlaku jde o uskladnění vodíku v plynneé podobě kde teda asi -40st. Jsou ale i stanice, kde je uskladněn vodík v tekuté podobě a tam jsou teploty -250st. Tak chybka, ale až tak šílená ne...tak tak;-)

    • @egonek78
      @egonek78 Před 2 dny +1

      @@draso19 No jo, to video je totiž naprosto profesionálně provedené - dokonalé záběry, střih, scénář - prostě to muselo dát strašně práce a tak potom jednomu přijde líto, že si autor nedá tu práci a nezjistí si, že vodík je chlazen asi na -40°C. A co mě zaráží nejvíc je to, že kdyby měl ten vodík -250°C, pak musí být kapalný a to fakt není, to by potom ty nádrže v autě měly mnohem menší objem, a hlavně by se pak nemluvilo o tlaku plnění. Ale jinak jsem se nechtěl nikoho dotknout, omlouvám se pokud vám můj komentář přišel neslušný.

    • @draso19
      @draso19 Před 2 dny

      ​@@egonek78aha, pardon, vy jste perfektni vzdy a vsude..tak moralizujte jine v komentarich na internetu..to pomuze urcite hodne lidem..

  • @kenblock6012
    @kenblock6012 Před 2 hodinami

    co toyota udava ako revlucne honda mala uz pred 20 rokmi :-D

  • @virnik27
    @virnik27 Před 7 dny

    mirai ma jednu nevyhodu počet čerpaciek H2 inak podla mna tato koncepcia nema chybu toyota je asi jedina automobilka ktora na to ide s rozumom

    • @henrichraduska4261
      @henrichraduska4261 Před 6 dny +4

      Tato koncepcia je 5x menej energeticky efektivna ako BEV. Cize aj kazdy kilometer stoji 5x viac. Na vine su zakony prirody. Sam autor priznava ze ucinnost palivoveho clanku je 50%, zamlcal vsak ucinnost elektrolyzy a ucinnost stlacovania vodika. Ked sa zapocitaju aj tie, ucinnost poklesne na 20%.