Nem vagyok római katolikus. Mit kezdjek a szentekkel? (Evlelkész podcast #24)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 19. 10. 2020
  • #Evlelkész #szentek #ereklye
    Háttérben hallgatható, letölthető audió verzió: Evlelkesz.podbean.com/e/nem-v...
    Kik azok a szentek? Hogyan lesz valakiből szent? Mik azok az (egyház)történeti folyamatok, amelyek a szentek "intézményének" létrehozásához, kialakulásához vezettek? És, ami a legfontosabb? Hogyan álljak hozzá a témához nem római katolikusként? Mit mond erről a Biblia?
    Ilyen és hasonló kérdések kerülnek terítékre ebben az adásban.
    Hivatkozások:
    Ágostai Hitvallás XXI. cikk:
    "A szentek tiszteletéről azt tanítják: a szentekről megemlékezhetünk azért, hogy kövessük hitüket és jó cselekedeteiket, hivatásunk szerint, [...] Azt azonban nem tanítja a Szentírás, hogy a szentekhez fohászkodjunk, és a szentektől kérjünk segítséget, mert egyedül Krisztust állítja elénk közbenjáróul, engesztelésül, főpapul és szószólóul. Őt kell segítségül hívnunk, és megígérte, hogy meghallgatja könyörgésünket, és ezt a tiszteletet fogadja a legszívesebben, vagyis ha őt hívjuk segítségül minden nyomorúságunkban. [...]
    medit.lutheran.hu/files/Agost...
    bolt.lutheran.hu/kategoriak/k...

Komentáře • 14

  • @suzysuzy4799
    @suzysuzy4799 Před 3 lety +3

    💚Ismeretterjesztés egyedülállóan, mesterfokon:)
    Köszönjük szépen💚

  • @irgalompromoter
    @irgalompromoter Před 3 lety +1

    Hasznos tartalom. Áldjon az úr!

  • @arpadfarkas407
    @arpadfarkas407 Před 3 lety +2

    A szent helyek is szóba kerültek. Valóban vannak olyan tárgyak, helyek, amelyet Isten igéjének hirdetése és a szentségek kiszolgáltatása céljából a szertartás elvégzésére elkülönítünk a profán céltól, azonban nem emelünk ki helyeket, nem helyezzük egyik templomot, a másik fölé. Azonban a templomot nem a kövei teszik különlegessé, hanem a benne folyó igehirdetés és szentségek ünneplése. Így számomra kicsit furcsa volt az, mikor a Notre Dame égésekor az egész világ megmozdult, miközben az élő kövekkel az emberekkel nem foglalkozunk. Kicsit bálványimádás ize volt az egésznek.

  • @arpadfarkas407
    @arpadfarkas407 Před 3 lety +5

    Pont azt tartom furcsának a római egyházban, hogy miközben egyes szenteknek külön emléknapjuk van, az ószövetség híres alakjainak ma nem nagyon van emléknapjuk. Magyarán egy Szent Bertalan apostolnak ünnepe van, de nem sokat tudunk róla, addig Mózesről vagy Ézsaiásról, akiknek az üdvtörténeti szerepük sokkal nagyobb semmilyen ünnepe nincs.

    • @balintfabrik9427
      @balintfabrik9427 Před 2 lety +2

      Mert ő nem volt Krisztus hívő pl:Mózes,Izaiás, Eszter,stb

    • @arpadfarkas407
      @arpadfarkas407 Před 2 lety +1

      @@balintfabrik9427 A keleti egyházban pl- Illés prófétának is van ünnepnapja és a kis prófétáknak is embléknapjuk.

  • @rezsonemeth1542
    @rezsonemeth1542 Před 3 lety +3

    Evangélikushitűként mozgok részben házasságom részben vonzalmam miatt elég sokat katolikus szellemiség területén . Ez amúgy az ev. identitásom specialitása is ami nem elveti hanem helyreteszi letisztítja a katolikus gyakorlatot . Kvázi nem fogadja el az onnan történő kiközösítésünket. Ezért tudom , ha jól tudom nem az a lényeg hogy ezek a szentek közelebb vannak Istenhez mint a többi Mennybe jutott ember igy járhatnak közben értünk, hanem ezekről bizonyítható hogy biztos, hogy a mennybe jutottak . Akikről nem tudhatni azok is közbenjárók ünnepük a Mindenszentek nov 1. Ez végülis a pogány felfogás hogy szentté lettek avatva. Helyesen mondva bizonyitottság miatt deklarált lett a szent státuszuk. Natürlich ezt a közbenjárást a hitem nem fogadhatja el. Mindenesetre itt hoznám fel ev.ként a jelentős különbségünket a protestánsoktól mert ha jól tudom csak mi valljuk a párhuzamos létet " a földön küzdő Anyaszenegyház és üdvözültek mennyei serege" közt ami a mi eucaristikus lakománkon is közösséget hoz létre velük. Ha jól tudom Kálvin még a síremlék állítást is meg akarta tiltani de ma is elmondják hogy a feltámadásig akár százezer évig is ők maradnak a halottak közt. Nem lehetünk velük közösségben. Ezt a felfogást eretnekségnek tartom, ezekhez az egyéb protestánsokhoz nincs közöm.

  • @MrEmcsike
    @MrEmcsike Před 9 měsíci

    Sajnos.összecsúszik.mint katolikus tudom.Láttam elképesztő sajnos Imádat csak Istennek.jár .Szentekhez fohászkodni lehet

  • @davekid1216
    @davekid1216 Před 3 lety +1

    Büszke vagyok arra, h az egyetlen krisztusi vallashoz tartozom, és kapcsolatban lehetek szeretteimmel még haláluk után is! Attol, hogy meg a katolikus egyhaz szenteket tisztel én még ignoralhatom, nem vagyok koteles egyeterteni vele. De ezert nem vagyok hajlando elhagyni azt az Egyhazat amit Jezus alapitott. Még köztetek sincs egyetértés sok mindenben, így egyáltalan nem vonzzo átkeresztelkedni. Igy pedig inkább kitartok a hibai ellenere annal a katolikus egyhaznal. Valóban megérte elszakadni.

    • @arpadfarkas407
      @arpadfarkas407 Před 2 lety

      Átkeresztelkedés nincs katolikus és evangélikus között, mivel a keresztség szentségét mindkét egyház kölcsönösen elismeri, hanem csak áttérés. Egyébként az evangélikus lelkészi karban is nem egy lelkész van, aki eredetileg katolikusnak kereszteltetett, de valamilyen okból áttért az evangélikus vallásra. Abban igaza van, hogy a protestantizmus nem egy egységes egyházi szervezet, de ez nem is cél, hisz Krisztusban az egység adva van. Ezen kivül, azért a protestáns arról ismerszik meg, hogy többé-kevésbé vallja az ún. négy sola-t. Egyedül a Szentírás Isten hiteles kinyilatkoztatása, egyedül kegyelemből, egyedül hit által igazulunk meg Isten előtt, egyedül Krisztus az út az Atyához. Az természetesen más kérdés aztán, hogy egyes járulékos elemeket, hogy értelmeznek és mire helyeznek nagyobb hangsúlyt.

    • @felixfelix53
      @felixfelix53 Před rokem

      Én pedig hálát adok Istennek, hogy Jézus Krisztus megváltott a pokoltól és hogy a testem a Szent Szellem temploma!