URLOP NA ŻĄDANIE - czy pracodawca może odmówić udzielenia tego urlopu?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 09. 2024
  • Urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem każdego pracownika. Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył prawo do tego urlopu.
    Maksymalnie cztery dni tego urlopu może być wykorzystanych w tzw. trybie na żądanie.
    Czy pracodawca może odmówić żądaniu pracownika?
    Czy istnieje jakakolwiek sytuacja, która uzasadnia odmowę pracodawcy?
    Zapraszam na film:)
    Więcej mnie:
    / kadrywpigulce
    / kadrywpigulce
    / kadrywpigulce
    Czekam na Twoje pytania pod adresem mailowym:
    kadrywpigulce@gmail.com
    FAJNIE, ŻE JESTEŚ!!!!!!!!!
    Muzyka: Pod Kluczem
    Dokładam wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.
    W przypadku jakiejkolwiek zmiany obowiązujących przepisów prawnych od momentu pojawienia się publikowanej przeze mnie treści - uaktualnione informacje zostaną oznaczone „ZAKTUALIZOWANO W DNIU…”

Komentáře • 20

  • @sene3064
    @sene3064 Před 6 lety +6

    "może odmówić jeśli obecność pracownika jest niezbędna". To jest właśnie prawo w Polsce niby coś się nam należy ale jednak się nie należy.

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  Před 6 lety

      Tak to już jest, pracodawca jako organizator pracy w zakładzie pracy musi mieć możliwość dysponowania pracownikiem w wyjątkowych dla niego okolicznościach, nie powinno to być jednak ze strony pracodawców nadużywane.

    • @sene3064
      @sene3064 Před 6 lety

      Donata Kadry w pigułce a co w przypadku jeśli pracodawca nie wyrazi na to zgody a ja i tak nie przyjdę? Może mnie zwolnić dyscyplinarne?

    • @sene3064
      @sene3064 Před 6 lety

      Mam jeszcze jedno pytanie. Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom jakieś pomieszczenie socjalne w którym mógłbym zjeść i zrobić sobie herbatę? . Obecnie czajnik stoi w ubikacji a jemy na biurku.

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  Před 6 lety

      Niestety pracodawca w takim przypadku może zastosować rozwiązanie umowy o pracę w trybie tzw. dyscyplinarnym, jest to kwalifikowane jako nieusprawiedliwione niestawienie się do pracy co niestety grozi dyscyplinarką:(

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  Před 6 lety

      Kwestie te reguluje § 111 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom pomieszczenia i urządzenia higieniczno-sanitarne, których rodzaj, ilość i wielkość powinny być dostosowane do liczby zatrudnionych pracowników, stosowanych technologii i rodzajów pracy oraz warunków, w jakich ta praca jest wykonywana.

  • @fotspeed8047
    @fotspeed8047 Před 4 lety +1

    Urlopu zwykłego nie dadzą , na żądanie nie dadzą ... niewolnictwo.Kiedyś pracowałem w małej firmie z 3 osobami na zmianie , produkcja , i tu jeszcze jestem w stanie zrozumieć odmowe ale obecnie pracuje w firmie gdzie pracuje na jednej zmianie jakieś 900 osób i jest to samo.Całe szczęście ,ze jest coś takiego jak przeziebienie i l4,tylko nawet w takich sytuacjach bedą sie wypytywać co Ci jest , a to nie jest ich sprawa,jesteś chory i kropka.Niewolnictwo i mobing za psi grosz tak na prawde.

  • @pawech2919
    @pawech2919 Před 4 lety

    Jesteś nadwyraz nieziemsko piękna. Mówisz mądre rzeczy doskonałym tonem oraz dziękuje za przekazanie wiedzy ale moja uwaga w większości skupiała sie na Twojej przeuroczej buźce 😘

  • @marcindj3411
    @marcindj3411 Před 6 lety

    Dwie kwestie
    1) co oznacza w praktyce , że pracownik jest niezbędny w pracy? Pracodawca musi to uzasadnić czy to jego widzi mi się ? Jeśli np pracodawca w ogóle nie zapytał załogi czy mogą zostać na nadgodziny to ma prawo odmówić komuś urlopu na żądanie?
    2) jeśli więc pracodawca odmówi nam urlopu na żądanie mimo że nie jesteśmy niezbędni , to i tak musimy w pracy się pojawić i wytoczyć pracodawcy proces, ale nie możemy nie pojawiać się w pracy?

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  Před 6 lety +1

      Cześć Marcin,
      1) przepisy Kodeksu pracy nie definiują tego pojęcia; to pracodawca sam, subiektywnie ocenia czy dana okoliczność uprawnia go do nie wyrażenia zgody na udzielenie urlopu na żądanie;uwaga! pracodawca nie powinien nadużywać tego uprawnienia, jedynie wystąpienie wyjątkowych sytuacji upoważnia pracodawcę do podjęcia negatywnej decyzji względem pracownika
      2)jeśli pracodawca odmówi tego urlopu, pracownik ma obowiązek stawienia się do pracy; jeśli tego nie zrobi może to być uznane za niewykonanie polecenia służbowego :(

    • @marcindj3411
      @marcindj3411 Před 6 lety

      Dobrze. W takim razie biorę urlop na żądanie - powodem, o którym informuję pracodawcę, jest sytuacja rodzinna. Tak naprawdę nie ma takiej siły we wszechświecie, która zmusiłaby mnie do pójścia do pracy. Pracodawca odmawia, a ja się nie pojawiam - powtarzam, Wyjątkowo poważny powód rodzinny. Np zaopiekowanie się dzieckiem, zdrowym, a 2 dni na dziecko już użyte. Co wtedy? Pracodawca uznaje to za niewykonanie polecenia służbowego, ale racja jest po mojej stronie, bo najzwyklej w świecie miałem do tego prawo i moralny obowiązek. Co dalej?

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  Před 5 lety

      @@marcindj3411 Jeśli pracodawca zdecyduje się na rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym, pozostaje Tobie odwołanie do Sądu Pracy i SP będzie rozstrzygał czy pracodawca postąpił słusznie.

  • @kurdupel2
    @kurdupel2 Před 6 lety

    Czyli po co takie prawo wgl istnieje, urlop na żądanie to urlop na żądanie i nie muszę się pytać o zgodę, jeżeli pracodawca ma jasny powód żeby mi tego urlopu nie udzielić, np nie ma ludzi przez co firma może ucierpieć ok, ale jeżeli jest pracownik, który może pracować na stanowisku osoby która chce ten urlop wziąć i można bez żadnych problemów zorganizować pracę tak że firma będzie funkcjonowała jak należy, to pracodawca nie może odmówić, zawsze przy jakiś artykułach typu "Czy pracodawca może..." to zawsze wychodzi że może a ty parobku nie masz nic do gadania, a przykłady zawsze są na niekorzyść pracownika, podajcie przykłady, w których pracodawca nie może odmówić bo wychodzi na to że polskie prawo jest, ale go nie ma. Czy jak mi pracodawca odmówi urlopu na żądanie bo w firmie nie ma czegoś takiego jak urlop na żądanie, to co, pracodawca ma rację ? Z całym szacunkiem ale materiał jest dla mnie jednostronny i nie jest wyczerpujący.

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  Před 6 lety

      Co do zasady, pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu na żądanie w terminie przez niego wskazanym. Jedynie wystąpienie szczególnych okoliczności po stronie pracodawcy daje pracodawcy możliwość nie wyrażenia zgody na udzielenie urlopu na żądanie. Pomimo pełnego prawa pracownika do skorzystania z urlopu na żądanie, pracownik musi uzyskać zgodę pracodawcy na rozpoczęcie tego urlopu. Kodeks pracy jest bardzo pro-pracowniczy; ja osobiście zawsze skupiam się w pierwszej kolejności na dobrze pracownika. W filmach staram się przekazać jak najbardziej obiektywną i praktyczną wiedzę, która wynika z mojego doświadczenia. Zdaję sobie sprawę z tego, że zawsze któraś ze stron: pracownik lub pracodawca nie będzie zachwycony ustaloną linią orzecznictwa. Bardzo dziękuję za komentarz!

  • @jerzychiller
    @jerzychiller Před 7 lety

    a Ty taka piękna ;)

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  Před 6 lety

      dziękuję za przemiłe słowa. mam nadzieję, że również treść filmu spotkała się z Twoim uznaniem.