Nerwicę lękową da się leczyć - lek. Marzena Trąd

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 26. 06. 2024
  • W ramach V edycji cyklu „Przybij piątkę nauce” zapraszamy na wykład pt. „Nerwicę lękową da się leczyć”, który wygłosi lek. Marzena Trąd.
    Podczas wykładu Prelegentka odpowie m.in. na pytania: jak rozpoznać u siebie cechy zaburzeń lękowych, nerwicy lękowej, lęku panicznego czy innych zaburzeń nerwicowych. Prelegentka podpowie również jakich metod użyć, aby skutecznie leczyć nerwicę i na jakie objawy zwrócić uwagę, żeby jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.
    Takie zaburzenia często powodują, że przestajemy funkcjonować, wypadamy z naszych ról społecznych, zawodowych i rodzinnych, gdyż nerwica i jej gwałtowne objawy zamykają nas w czterech ścianach mieszkania. Opowiem również, dlaczego farmakologia jest bardzo skuteczną i bardzo bezpieczną metodą leczenia zaburzeń nerwicowych. Nowa era nowych leków powoduje, że możemy się uczyć, prowadzić samochody, pojazdy mechaniczne, nie tyjemy, nie jesteśmy senni. Ogólnie dobrze funkcjonujemy. Natomiast napady lęku powodują dysfunkcję, która często wpływa na pojawianie się innych zaburzeń psychicznych, jak np. zaburzenia depresyjne. Trwanie w lęku nie jest dobre - mówi lek. Marzena Trąd.
    Rozdziały 👇
    00:00 - Start
    01:11 - Lęk czy…
    04:35 - …Strach
    05:25 - Czym jest lęk i dlaczego powstaje?
    07:29 - Czynniki ryzyka zaburzeń lękowych
    15:38 - Objawy lęku
    21:13 - Rodzaje zaburzeń lękowych
    24:53 - Lęk uogólniony
    28:59 - Napady paniki
    33:22 - Lęk społeczny
    38:26 - Fobie
    42:28 - Leczenie zaburzeń lękowych
    59:41 - Pytania od internautów
    --------------------------------------
    O cyklu „Przybij piątkę nauce”
    Wykład jest realizowany w ramach V edycji cyklu „Przybij piątkę nauce”. Hasłem przewodnim tej edycji są „Wyzwania cywilizacyjne”. W ramach projektu Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie udostępnia materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z kilkudziesięciu zrealizowanych wykładów i spotkań otwartych.
    Wykłady realizowane w ramach V edycji cyklu „Przybij piątkę Nauce” dofinansowane są ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”.
    Więcej wykładów link do playlisty • PRZYBIJ PIĄTKĘ NAUCE
    • PRZYBIJ PIĄTKĘ NAUCE
    wsiz.edu.pl/ppn/
    #nerwica #nerwice #nerwicalękowa #lęk #psychoterapia #farmakoterapia #panika #stres #zaburzenia #psychiczne #wsiiz
    www.wsiz.edu.pl
    * * *
    ✅ SUBSKRYBUJ bit.ly/SubskrybujWSIiZ
    🎧 PODCASTY 👉 open.spotify.com/show/0bGEMxE...
    🌏 WWW wsiz.edu.pl/
    📷 INSTAGRAM / wsiiz_rzeszow
    👍 FACEBOOK / wsiizwrzeszowie

Komentáře • 21

  • @magdalenawegierek8847
    @magdalenawegierek8847 Před 2 měsíci +6

    Dawniej, kiedy obecna medycyna była w powijakach czy może nawet jeszcze jej nie bylo lekarze sobie też nieźle radzili . I zielarze też. I dziś ci zielarze czy naturopaci też pomagają. Ale szarlateneria istniala kiedyś i dziś tez istniejee nawet wsród lekarzy. Ale to bardzo dobrze, że są tacy pełni zrozumienia lekkarze jak Pani doktor. Wyklad bardzo mi się podoba. I naprawdę wiele mi wyjasnił. DZIĘKUJĘ BARDZO.

  • @samiau
    @samiau Před 2 měsíci +2

    Kocham Panią! Dziękuję bardzo za ten wykład!! Bardzo profesjonalnie! ❤

  • @magdalenamadry1723
    @magdalenamadry1723 Před 3 měsíci +3

    Dziękuję Pani za bogaty wykład.

  • @krystianfolcik5684
    @krystianfolcik5684 Před 2 měsíci +3

    Najlepszym lekarzem był by ktoś kto przez to przeszedł.

  • @annakrause3557
    @annakrause3557 Před 4 měsíci +5

    Jak takiego dobrego lekarza jak Pani znaleźć i to za granicą 😢 a naprawdę potrzebowałbym już na wczoraj bo chyba u mnie to lęk długotrwały ale nie też bez przyczyn i przykrych doświadczeń
    Bardzo cierpie😢

    • @user-oy1fx2wz8j
      @user-oy1fx2wz8j Před 27 dny

      ja tez mieszkam za granica, robilem wizyte online z psychiatra w Polsce, wypisala leki, rodzina mi wyslala a pozniej juz GP w uk wypisywal te same

  • @dawidbuliszak725
    @dawidbuliszak725 Před 3 měsíci +3

    Mega wiedza i wyklad ! Zasypiam przy tym i samo słuchanie mnie uspokaja

    • @krystianfolcik5684
      @krystianfolcik5684 Před 2 měsíci

      To widocznie nic ci nie jest

    • @LeBoskimiszcz
      @LeBoskimiszcz Před 29 dny +1

      ​@@krystianfolcik5684 Mylisz się. Również mam zaburzenia lękowe i słuchanie tego typu wykładów mnie bardzo uspokaja. U mnie działa to tak że jak ktoś mówi o objawach lęku, np ból w klatce piersiowej które można brać za objaw problemów z sercem, to mnie to uspokaja, ponieważ dociera do mnie ze nie mam problemu z sercem, a jest to zaburzenie lękowe. Z dwojga złego mimo wszystko wolę uświadomić sobie zaburzenie lękowe niż problem z sercem. Pozdrów

  • @Agulinowata2808
    @Agulinowata2808 Před 3 měsíci +1

    Świetny wykład!

  • @annawagner1184
    @annawagner1184 Před 2 měsíci +1

    Wbrew temu co pani mówi...jestem kierowcą ciężarówki i za kółkiem jedynie czuje się bezpiecznie.Atak paniki mnie nie rozprasza,wręcz przeciwnie,bo skupiam się na jeździe..

  • @grazynar8697
    @grazynar8697 Před měsícem

    Pani doktor slucham Pani wykładu objawy które są opisywanie to tak jakby dotyczyły mnie osobiście. Od dwóch łat jestem na mozarinie czuję się świetnie, co będzie dalej nie wiem zobaczmy

  • @annarosse2561
    @annarosse2561 Před 2 měsíci +2

    Pani dr, bardzo dobry wyklad. Dziekuje. Mam sporo objawow zaburzen o ktorych pani dr mowila. Nie mam napadow paniki, chociaz zdarzaja sie momenty batdzo emocjonalne. Mam natomiast inne objawy ktorych nie mozna zdiagnozowac. Jest to brak jakby koordynacji ruchowej, balansu, zaburzenia chodzenia, mdlosci, spadku sil. Problemy przychodza kiedy chca i odchodza. Po 3 latach trudno mi powiedziec co powoduje je i co pomaga. Czasami jest dobrze przez kilka tygodni a pozniej problemy wracaja. Czy takie objawy moga wpisywac sie w zaburzenia lekowe? Bardzo dziekuje.

  • @aleksandrastrzelczyk1349
    @aleksandrastrzelczyk1349 Před 3 měsíci

  • @elzbietagegotek344
    @elzbietagegotek344 Před 2 měsíci

    Zawsze ciekawi mnie przyczyna pojawiania się lęków różnego rodzaju. Co na to medycyna?

  • @Jhanaway111
    @Jhanaway111 Před 2 měsíci

    Czyli leki SSRI naprawiaja?

  • @dariagawronska7339
    @dariagawronska7339 Před 3 měsíci +3

    Lekarz psychiatrii i mówi takie bzdury że osoba która ma atak paniki jest zagrożeniem dla innych? Pani się z choinki urwała? A co jeśli posłucha ten filmik ktoś młody? Kto boi się że straci "kontrolę nad sobą?" to co? aa jest niebezpieczny bo może dostać ataku paniki?
    Atak paniki droga Pani bierze się z nie przepracowanych emocji, traum, napięcia itd. Co to za bzdura! Pierwszy raz słyszę coś takiego.
    Kiedyś wybitny lekarz psychiatrii powiedział mi jedno. Osoba która jest chora, niebezpieczna, nie wie o tym bo nie daje sobie z tego sprawy. Człowiek który ma zaburzenie, czuję że coś się z nim dzieje i szuka pomocy, bo nie jest to dla niego normalny stan.

    • @prosze_pani
      @prosze_pani Před 3 měsíci +2

      posłuchaj jeszcze raz ze zrozumieniem. jak sobie wyobrażasz, że ktoś kto jedzie autostradą 150 km/h i zaczyna mieć atak paniki nie jest zagrożeniem dla innych?

    • @user-vo7xn3gk4k
      @user-vo7xn3gk4k Před 2 měsíci

      ​@@prosze_pani To chyba według Twojego wyobrażenia, czyli wyobrażenia laika, który nie wie , czym są zaburzenia lękowe . Jeżeli ktoś jedzie 150km/ h i rozwija atak paniki , to zwalnia albo zatrzymuje samochód., co za idiotyczny przykład . Atak paniki nie jest równoznaczny z faktyczna utratą kontroli ani zaburzonym osadem sytuacji...

    • @tomaszm269
      @tomaszm269 Před 2 měsíci

      przecież autorka jasno sprecyzowała w jakich sytuacjach osoba z atakiem paniki może być zagrożeniem a Ty to uogólniasz.

    • @magdalenawegierek8847
      @magdalenawegierek8847 Před 2 měsíci

      ​@@user-vo7xn3gk4k
      Czyżby? A jeśli nie zdąży zwolnić?