Jak upravit trafopájku

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 30. 03. 2018
  • V některých elektrických zařízeních se nesmí provádět opravy transformátorovou páječkou, protože se na jejím sekundárním vinutí objevuje proti zemi relativně vysoké napětí. Ať už jde o špičky při vypínání transformátoru nebo kapacitní vazbu s primárem, jsou tyto špičky pro CMOS obvody nebezpečné. V tomto videu si páječku upravím tak, aby tímto problémem netrpěla.
    EDIT 1. 4. 2018:
    Vzhledem k bouřlivé diskusi o bezpečnosti takto upravené páječky pod tímto videem, bych zde chtěl říci, že tuto úpravu provádíte na vlastní nebezpečí a takto upravená páječka není vhodná pro úpravy zařízení pod napětím. Za případné újmy na zdraví či majetku neberu odpovědnost.
    Důvodem této úpravy byla výměna SMD součástek v jedné desce které jsem musel pro odstranění zahřát z obou stran. Horkovzduška nepřipadala v úvahu, protože se jednalo o poměrně stísněný prostor. Když jsem tak danou součástku zahřál z jedné strany touto páječkou a z druhé pájecím perem, šla ven naprosto bez problému. Ano, existuje na to speciální nářadí, ale takhle se mi podařilo co jsem potřeboval bez jakýchkoliv dalších nákladů.
  • Věda a technologie

Komentáře • 172

  • @SobeslavSoboHolec
    @SobeslavSoboHolec Před 6 lety +8

    Perfektní užitečná informace s postupem a měřením. Moc děkuji zase jsem chytřejší.

  • @mdufan4625
    @mdufan4625 Před 3 lety +7

    Tu mi táta koupil, když mi bylo 10, to už je 42 let... Miloval jsem vůni kalafuny (narozdíl od mámy) :-)

  • @bucziphoto
    @bucziphoto Před 5 lety +26

    člověče ty jsi neskutečnej borec :) ..

  • @majorborovicka8717
    @majorborovicka8717 Před 4 lety

    Super, moc užitečné video.

  • @CZghost
    @CZghost Před 3 lety +2

    Tak tohle nás ve škole fakt neučili. Paráda :)

  • @karelventil2647
    @karelventil2647 Před 6 lety +1

    Úprava zajímavá, ale asi bych neuzemňoval sekundár. Jeden tam o tom píše. Zkuz změřit rušení bez uzemnění sekundáru a pak s uzemněným tělem trafa. Varistor na vstup trafa je super nápad. Takové pájení řeším delší smyčkou a pájku zapínám a vypínám mimo pájení. Pájel jsem tak v práci anténní zesilovače 10 let. Používaly se tam FET tranzistory. Jsou hodně citlivé. Šéf mě na to upozornil a jediné, co jsem párkrát ze začátku zničil, byl čipový postříbřený a pocínovaný kondenzátor. Některé jsem musel cínovat sám, byly jen postříbřené. NJ, VF technika má zajímavé vlastnosti. Tam také nebylo místo, tak jediná možnost byla opravdu jen trafopájka. Jednou jsem málem vyhořel, když jsem propojoval 2 PC zdroje abych vyrobil souměrné napájení zesilovače. Oni ti prevíti mají s krabičkou a se zemí spojené mínus póly. Co to pak asi dělalo, když jsem oba zdroje připojil do zásuvky :DDD

  • @petrcrover3266
    @petrcrover3266 Před 6 lety

    Upraveno...paradickaaaa...dekuji

  • @heno_3098
    @heno_3098 Před 2 lety

    Trošku odveci to vysvetenie so žiarovkou a spínaným zdrojom :)

  • @Elekron5556
    @Elekron5556 Před 6 lety +8

    Tento nápad používám už hodně dlouho(samozřejmě bez varistoru) , zachránilo to moře CMOSáků

  • @milankral5891
    @milankral5891 Před 4 lety +1

    Ten Varistor je tam dobře, ale největší špičky vznikají při vypnutí trafopájky. Takže při pájení citlivých součástek je dobré zapínat a vypínat páječku před kontaktem s deskou. Také silné magnetické pole v pájecí smyčce můře poškodit citlivé SMD CMOS obvody.
    Já mám tuhle úpravu - na Cu trámeček sekundáru páječky mám kablík, který je spojen se šroubkem v rukojeti a na pravé straně (pro praváky) rukojeti jsem dal ozdobnou uzavřenou matici M4 a odvedu napětí i statickou elektřinu. Pokud máte na ruce antistatický náramek, je to dokonalé. Ale malé věci s roztečí 1,27 mm je lépe pájet perem s mikrohrotem.
    Pokud se páječka uzemní přes ochranný kolík, už tam není ochrana dvojitou izolací a v případě nějakého přechodového odporu na nulovacím vodiči (třeba v rozvodné krabici či zásuvce) máte na sekundáru napětí i několik desítek Volt proti zemi. Ověřeno v praxi.

  • @tomashovorka2117
    @tomashovorka2117 Před 6 lety +1

    kubo64 chci se zeptat je možno ve spínači zapálit obluk

  • @zdenekkviz5681
    @zdenekkviz5681 Před 6 lety +17

    Já úspěšně používám tuto trafopáječku i její předchůdkyní (nebyla hranatá) více jak 40 let bez jakýchkoliv úprav. Při pájení citlivých součástek stačí zajistit, aby neměly zemní potenciál. (Izolační podložkou) Tím nemůže vzniknout rozdíl potenciálů -napětí mezi mezi páječkou a součástkou. (Stejné, jako když sedí pták na drátě vysokého napětí aniž by mu to ublížilo) Pokud toto zajistit nelze, nechám trafopájku v šuplíku a použiji klasickou. Jisté riziko při použití trafopájky při pájení některých citlivých obvodů však vzniká od silného střídavého magnetického pole a tomu se zabránit nedá. Toť moje celoživotní zkušenost prakticky z denní praxe.

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 6 lety +6

      Zdeněk Kvíz Děkuji za Váš komentář. Jak píši v popisku, důvodem této úpravy byla nutnost zahřát SMD součástku ze dvou konců současně. Pero, které bych použil spolu s touto trafopáječkou je uzemněné, takže by tam rozdíl potenciálů byl. Pro zničení by ani obvod nemusel být uzemněný, stačilo by, kdyby byl na velké desce, která by měla dostatečnou kapacitu.

    • @zdenekkviz5681
      @zdenekkviz5681 Před 6 lety +3

      Kubo, to máš v tomto případě pravdu. Já vadnou SMD součástku většinou odpájím pomocí měděné licny a pak jde lehce odloubnout. V krajním případě, kde to prostor umožní mám dvojitou "mikropájku", nebo přiměřeně široké pájecí očko u trafopájky.

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 6 lety

      Nejlepší je horkovzduch. Když chci kompletně rozpitvat desku, tak ji nahřeju horkovzdušnou pistolí. V blízkosti plastových svorkovnic a kondenzátorů je ale taková operace riskantní.
      Nechtělo se mi kvůli opravě dvou modulů Mi.Light kupovat speciální kleště
      www.tipa.eu/cz/pajeci-kleste-pro-smd-zd-409-230v-48w/d-135394/

    • @zdenekkviz5681
      @zdenekkviz5681 Před 6 lety +7

      Neexistuje univerzální způsob k odpájení součástek. Každá varianta se hodí pro něco jiného. Dále taky záleží na možnostech a zkušenostech každého z nás a na tom, zda danou součástku si můžeme dovolit poškodit nebo ne. V tom se asi shodnem. Kubo, připomínáš mi mé začátky, školní léta i dobu učení radiomechanikem atd. Je vidět, že tě to baví a to je dobře. Přeji ti, ať se ti daří.

    • @sharpshooterCZ200S
      @sharpshooterCZ200S Před 6 lety

      Šetrný způsob na odpájení součástek existuje - nazývá se 'horkovzdušná pájecí stanice'.

  • @rebel2p989
    @rebel2p989 Před 6 lety +12

    Nejlepší trafopáječka všech dob. Jak mě chybí... Ty dnešní nestojí za nic.

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 6 lety

      Souhlasím

    • @Elekron5556
      @Elekron5556 Před 6 lety +2

      Trafopáječka ETP 3 stojí za to používám ji už více než 10 let při bastlení. Čínský krámy nebrat !!!

    • @motorkariztejna5417
      @motorkariztejna5417 Před 6 lety +5

      Přesně, součástky jsou z Číny, v Česku se to poskládá a považuje se to za český výrobek. Docela jsem se jednou zasmál , retro trafo páječka má napsáno 100w a Velké trafo , čínská páječka se stejným výkonem má jen malý ubohý trafo.Za mě taky poctivé staré pájky, vydrží to a letuje to furt ( pájka na vždycky ) :)

    • @Pidalin
      @Pidalin Před 6 lety

      "Čínský krámy" jsou často lepší než tzv. "značky" ;-)

    • @rebel2p989
      @rebel2p989 Před 6 lety +3

      Což, ale nelze tvrdit o trafopáječkách. Konkrétně československá trafopáječka ETP II 100W z Kubova videa nemá konkurenci.

  • @TheGameMasterX8
    @TheGameMasterX8 Před 6 lety +2

    Super hned to du zkusit

  • @kamilstekl6655
    @kamilstekl6655 Před 5 lety

    Ahoj KUBA64, zaujímavý je návrh p. Martin Poupě, na uzemnenie oboch koncov slučky trafopájky cez odpory okolo 100 ohm. Nezlepšilo by sa tým celkové uzemnenie trafopájky (aj druhej strany slučky)? Nestálo by to za ďalšie zaujímavé video, najmä prezentáciu dosiahnutých výsledkov takouto úpravou? S pozdravom.

  • @mirekceh5656
    @mirekceh5656 Před 6 lety

    Paradní video hned si to předělám na svojí ale chtěl bych se tě zeptat jestli je nějake značení těch varistoru

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 6 lety +1

      Ano, použil jsem tento www.gme.cz/varistor-siov-s14k250
      Natáčel jsem samostatné video o varistorech, může tam být jakýkoliv na 250V AC, není nijak namáhaný, to trafo není tak velký.

  • @soumen757
    @soumen757 Před 6 lety +3

    Mám tu a samou pajku, ale červenou, udělal jsem si to přesně podle tebe a super (y)

  • @PodzemiRomanW
    @PodzemiRomanW Před 6 lety +4

    zdar, jaky varistor si pouzil 270V ? jinak vypinac premosti RC clankem (snubberem) ja pouzil 100nF a 47R a max spokojenost zapinani pajky neni pak slyset ve vedlejsi mistnosti z repraku 😉

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 6 lety +2

      Roman W Díky za radu, už tam není moc místa, varistor mám 250AC/320DC V

    • @Turmfalk
      @Turmfalk Před 2 lety

      @@ratman4747 Soryjako, ale když tomu plně nerozumíš, tak bys do toho asi vůbec hrabat neměl! Případní rádci to taky nebudou chtít mít na svědomí... Varistor v pohodě, ale špatný článek na vypínači může udělat ohňostroj i ve vypnutém stavu nebo kopnout z odpojené vidlice.

    • @Turmfalk
      @Turmfalk Před 2 lety

      @@ratman4747 Ale nikdo na něj ještě neodpověděl, nejspíš z uvedeného důvodu. Je v pořádku něčemu nerozumět a ptát se, ale jen do té chvíle, kdy nevědomost zahrnuje i vážná rizika. Schema je jasné, základní hodnoty obou součástek jsou dané, přes to padne dotaz, zjevně indikující naprostou neznalost. Já samozřejmě nevím všechno, ale před tím neznámým mám respekt a experimentuju (zjednodušeně) jen s bezpečným napětím. Připomnělo mi to jeden dotaz jinde, kde se někdo ptal, jaký typ šroubováku si má koupit pro rozebrání toho zrcadlovkového objektivu. Dostal stejnou odpověď, jako jsem dal já na začátku.

  • @kamilstekl6655
    @kamilstekl6655 Před 5 lety +3

    Bývam v paneláku, kde ochrana uzemnením je v zástrčkách riešená spojením ochranného kolíka na nulový vodič (nulák). Má aj v tomto prípade táto úprava trafopájky význam?

    • @Turmfalk
      @Turmfalk Před 2 lety

      Ochranný kolík je vždycky uzemněný, naopak nulový vodič tam neexistuje a pravá zdířka je propojená s kolíkem.

  • @karelstrycek2941
    @karelstrycek2941 Před 5 lety

    Ahoj Kubo.... před nedávnem jsem viděl tvé první video a od té doby jsem jich shlédnul nespočet....i když mám střední silnoproud, tak by mě spíš zajímalo, krom precizního vysvětlování principu f-ce jednotlivých el. obvodů a součástek, tak hlavně kde chodíš na takové nápady....jako je třeba toto téma... přitom v tom není žádná velká věda ale obrovská logika... prostě uvést sekundár páječky na stejný potenciál.... skláním klobouk :-)

  • @stiglitzstiglitz7334
    @stiglitzstiglitz7334 Před 4 lety

    Dobrý den, chci, než se do toho pustím, poprosit o dvě rady: Našel jsem ve svých pokladech varistor označený jako S14 K300, mohu jej použít? A další věc: Mám v dílně prodlužovací kabel, psa, původem z Německa, to znamená, že bych taky mohl trafopájku s třížílovým kabelem zapojit tak, že by se fáze ocitla napravo, protože na orientaci v případě tohoto prodlužováku nesejde, vidlici zasunete, i když ji otočíte o stoosmdesát... Vadí to? Díky.

  • @vencahdedavena
    @vencahdedavena Před 4 lety

    dobrá práce
    mám trafopájku ZD 507 , chvilku pájím a trafopájka vypne, nevíš proč ? je tam nějaká ochrana ? mám ještě jednu z min. století a ta pájí jako hrom...

    • @Turmfalk
      @Turmfalk Před 2 lety

      To je ten novej čínskej krám? Ty maji mimo jiný hrozně šmejdský spínače.

  • @martinpoupe575
    @martinpoupe575 Před 6 lety +9

    Zdravím, jako nápad hezké a už se i delsi dobu používá, nicméně doporučil bych raději provést uzemnění přes odpor kolem 100Ohm a z obou konců smyčky.
    Bez uzemnění přes odpor totiž vzniká velké riziko toho, že páječka bude použita k letováni části, která je uzemněná a následně tudíž dojde k rozdělení proudu mezi pracovní který projde pájeci smyčkou a poruchový, který projde přes průvodní kabel, rozvod a zpět přes pajene místo. Tento poruhovy proud bude samozřejmě relativně malí oproti proudu smyčkou (200-300A), ale i pokud by dosahoval jen desetiny jedna se o (20-30A) a na toto zatížení neni většina elektroinstalaci stavena ani nemluvě o privodnich kabelech.

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 6 lety +1

      Moc děkuju za radu, kdysi jsem se setkal s argumentem, že uzemnit smyčku není dobré, protože pak člověk nemůže pracovat na živých obvodech. Tehdy jsem si říkal, že toto se nestává často, ale Váš příklad je skutečně pochopitelný a docela pravděpodobný.
      Trochu se bojím do tý páječky znova lézt, je tam strašně málo místa a pracuje se v ní docela špatně, ale dřív nebo později tuto úpravu provedu. Možná bych dal ještě paralelně k odporům transily, aby pro okamžik akutní špičky byla země dostatečně tvrdá (100R mi přijde moc).

    • @sharpshooterCZ200S
      @sharpshooterCZ200S Před 6 lety +5

      Já bych jen doplnil že ač je tato úprava jistě zajímavá, tak tato trafopájka je nepochybně elektrické zařízení třídy II. s dvojitou, případně zesílenou izolací a jako takové je a priori zakázáno jej uzemňovat. V podstatě by taková trafopájka neprošla revizí...

    • @cenbac5080
      @cenbac5080 Před 6 lety +3

      Ale on z toho udělal zařízení bez dvojité izolace,protože má tu zem,tak to nebude podlíhat této revizi,je to jednoduchý..

    • @sharpshooterCZ200S
      @sharpshooterCZ200S Před 6 lety +1

      to: cenba c: Je úplně fuk co si ty myslíš. Realita je taková, že ta trafopájka nebo vysavač jsou elektrické zařízení třídy ochrany II. s dvojitou nebo zesílenou izolací, jistě jsou i na štítku označeny dvojicí čtverečků a jistě ani v originálu nemají zemnící svorku:
      - el. zařízení třídy II. je zakázáno uzemňovat (za jistých podmínek jimi smí ochranný vodič procházet);
      - uzemnění takového zařízení je zásah do konstrukce el. zařízení a její změna, což je zakázáno;
      - v případě provádění revize, by RT takovou úpravu měl označit za těžkou závadu a zařízení vyřadit;
      - v případě že by u takto upraveného el. zařízení došlo k úrazu el. proudem, odsere to u soudu upravitel;
      - jakékoliv el. zařízení je VTZ a ze zákona do něj (mimo uživatelskou obsluhu a údržbu) smí jakkoliv zasahovat pouze osoba s platnou vyhláškou 50/1978 Sb, §5 a vyšší.
      Laikové často šťourají do věcí kterým jednak nerozumí, jednak jim to i zákon zakazuje a ještě mají tu drzost svou nevědomost a neschopnost omlouvat a obhajovat svými zcestnými demagogickými úvahami.
      Potom se snadno stane, že když elektrikář uvidí některá zvěrstva, tak by vraždil. Už jsem totiž zažil např.:
      - zelenožlutý vodič použitý jako fázový;
      - zařízení třídy I. v uspořádání 3+PE+N připojené čtyřvodičovým kabelem do zásuvky 3+PE;
      - redukce ze zásuvky 32A pohyblivým přívodem na zásuvku 16A;
      - pojistky spravované dráty nebo dokonce i hřebíky;
      - samo-domo cirkulárku s 3-fázovým motorem, připojenou 3žílovým kabelem a tedy nijak neuzemněnou;
      - cirkulárku připojenou pohyblivým přívodem AYKY4x4 který snad ještě pamatoval i Zápotockého, atd.

    • @cenbac5080
      @cenbac5080 Před 6 lety

      Ale já jsem konstatoval,že to už NENÍ zařízení s dvojitou izolací.Takže jediná závada je na něm to,že tam nechal to označení a neprovedl revizi. a zařízení jak píšeš třídy I 3+PE+N jde zapojit do 4 vodičové zásuvky 3+PEN,protože žádná 3+PE není!!! 4kolíkovou do pětikolíku nejde bez vyřazení funkce Fíčka..

  • @mmazalek
    @mmazalek Před 6 lety

    Jaká patří do téhle trafo páječky žárovka? Dostal jsem ji a je super, ale není v ní právě žárovka. Díky.

  • @jendak7921
    @jendak7921 Před 6 lety +1

    Kam se ti poděla žárovka a krytka? :-O Mám stejnou páječku už asi 20let zděděnou po otci akorát praskl ten pružný plíšek co tvoří spínač. V nouzi nahrazen přilepením mikrotlačítka 6x6mm 12V 0,05A spínané tím bílým funguje to už 8let a na pohled zůstala nezmeněna akorát byla trochu zkrácena a vyříznuty nové závity se svorkou pro očka s rovnými konci.

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 6 lety +1

      Krytka je někde zaházená ve skříni, kdybych hledal, tak bych ji našel. Žárovka se tam dává 6V, tu bych taky našel, ale byl tady komentář, že si mám vyrobit světýlko, tak to asi udělám s LEDkama a závitem z prasklé žárovky

  • @amigator7789
    @amigator7789 Před 6 lety +1

    Ta uzemnena smycka je dobry napad :) Jinak dalo by se to provest i zcela neinvazivne, bez rozebirani pajecky... stacilo by na sekundar pricvaknout magnet z vyrazeneho disku, do otvoru ktere v tech magnetech byvaji sroubkem pripevnit vodic a jeho druhy konec krokosvorkou pripevnit na ochranny kolik v zasuvce. Clovek by si takhle mohl trafajdu rychle uzemnit/odzemnit podle situace a nebyl by limitovany omezenym mistem uvnitr pajecky (varistory a dalsi soucastky by se daly umistit do externi krabicky pres kterou by vodic prochazel).

    • @krtekcyberpunker
      @krtekcyberpunker Před 6 lety +4

      Ty máš vinutí sekundáru ze železa? Já ho mám měděný.

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 6 lety +1

      Taky mám sekundární vinutí z mědi. Šrouby u očka jsou sice ocelové, ale vysoké teploty by spolu se střídavým proudem v řádu stovek A magnet rychle zničily. Já jsem používal krokosvorku, ale ta se občas pustila a pak očko nebylo uzemněné.

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 6 lety

      Varistor do externí krabičky ne, protože musí být mezi trafem a vypínačem, aby pohlcoval špičky z trafa a zhášel tak oblouky ve vypínači.

    • @amigator7789
      @amigator7789 Před 6 lety

      Ajo, pravda... nedoslo mi ze na med se magnet nechyta.

  • @janbauer1089
    @janbauer1089 Před 6 lety +2

    Dobrý nápad

  • @kamilstekl6655
    @kamilstekl6655 Před 5 lety

    Rozhodol som sa upraviť si trafopájku uvedeným spôsobom. Všetko išlo v poriadku až do chvíle, keď bolo potrebné prispájkovať ochranný vodič (žltozelený) na sekundárne vinutie trafopájky. Napriek poctivému oškrábaniu medeného vodiča až na meď, použitiu pájkovacej pasty (ProsKit-Solder Paste), bežnej cínovo-olovenej pájky a spájkovaniu 48 W perom sa mi to nepodarilo. Miesto som následne poctivo odmasťoval (acetón), miesto sa stále chová ako mastné, pájka sa k medi nechce prichytiť. Viete mi niekto poradiť? Ďakujem.

  • @MilanOndrka
    @MilanOndrka Před 6 lety

    Neviem ako mate vyhlasku u vas v CR ale tymto sposobom vyuziva PE s casti ako pracovny. Tymto vznika rozdielovy prud mezi nulovym a fazovym vodicom. Na tomto pricipe funguju prudove chranice. Coz by u tohto nebol az taky problem i ked podla normy je. Na druhu stranku dolezitejsi problem je ta znacka dvojitej izolacie. Nechecem vidiet ak by som spajkoval nieco pod napatim co nie je galvanicky oddelene. Ja taketo veci spajkujem system cvakni, priloz, zaspajkuj, odloz, odcvakni. aby si na spoji nerobik cvak a mozes tymto sposobom spajkovat kludne aj cmos. Najlepsie je spajkovat mikrospajkou...

  • @TheOgi22
    @TheOgi22 Před 4 lety

    00:56 - Hej Kubo, tým že uzemníš sekundár, nespôsobíš náhodou to, že zrušíš galvanické oddelenie od zdroja (princíp oddeľovacieho transformátoru) a teda pájkovačka bude nebezpečná?
    Teda vlastne teraz ti z hrotu bude celé napätie frčať cez obvod ktorý budeš spájkovať priamo cez ochranné uzemnenia do zeme.
    Hmmm?

    • @MrCarloss70
      @MrCarloss70 Před 3 lety

      Nikoli. PELV.

    • @TheOgi22
      @TheOgi22 Před 3 lety

      @@MrCarloss70 čo má spoločné ochrana malým napätím (SELV a PELV) s tým, že zruší princíp galvanického oddelenia od zdroja?

    • @TheOgi22
      @TheOgi22 Před 3 lety

      @@MrCarloss70 Jo už pozerám čo je presne PELV
      "
      PELV (Protective Extra Low Voltage): Ak je obvod s chráneným malým napätím jednopólovo uzemnený (obr. 4.2.4.4.2). Jednopólové uzemnenie obvodu s bezpečným napätím je niekedy potrebné z funkčných dôvodov. Zabraňuje napríklad samovoľnému rozbehu pracovného stroja pri porušení izolácie na dvoch miestach. Takéto riešenie však nevylučuje zavlečenie cudzieho potenciálu z uzemnenia do obvodu PELV.
      " www.retel.sk/33/male-napatie-selv-a-pelv-uniqueidmRRWSbk196FPkyDafLfWAPB-BxPYftG1FzyVqhGK8nrMyd6OO19ZPg/
      A presne je tam spomenuté to na čo upozorňujem, teda to zavlečenie cudzieho potenciálu.

    • @MrCarloss70
      @MrCarloss70 Před 3 lety

      @@TheOgi22 Principiálně je to normální PELV. Tedy malé napětí s uzeměním pracovního vodiče sekundáru a trafem s dvojitou izolací.

    • @MrCarloss70
      @MrCarloss70 Před 3 lety +1

      @@TheOgi22 Jj... přesně tak. Já to dal hlavně jako příklad toho, že to norma implicitně nezakazuje, jak se tu někdo občas snaží podsouvat.

  • @mhelektronikmhelektronik8297

    Super video a na kolko voltov maš ty varistor

  • @MrCarloss70
    @MrCarloss70 Před 3 lety +1

    Mimochodem... proti statické elektrice se uzemňuje zpravidla přes odpor 1MOhm.

  • @thegoodhen
    @thegoodhen Před 5 lety

    Odpálil jsem takhle pár mosfetů mikro
    páječkou TS-100, kvůli zdroji z Číny, který plaval a měl proto na sobě napětí v desítkách voltů vůči zemi... Přizemnit to pomáhá. Nejhorší je, že se je člověk snaží pájet opatrně, takže použije antistatická náramek. To ale paradoxně vytváří rozdíl potenciálů.

  • @tomasstolar7173
    @tomasstolar7173 Před 6 lety

    Další taková videa !

  • @amigator7789
    @amigator7789 Před 6 lety

    Btw, napada vas nekoho, jak u trafopajky regulovat (snizovat) vykon? Mam 125W ETP 3 ktera je casto az prilis silna... myslite ze je dobry napad to delat pomoci tyristoroveho regulatoru? (mam jeden takovy zbastleny, pouzival jsem ho kdysi na regulaci svitu klasicke zarovky).

    • @LP-fq9us
      @LP-fq9us Před 6 lety

      u trafopáječky se výkon reguluje "cvakáním" vypínače

    • @amigator7789
      @amigator7789 Před 6 lety

      Nepovidej :) Trafajdou pajim pres 20 let a s regulaci pres cvakani opravdu problem nemam, nicmene presto je tech 125W obcas moc silnych.

    • @amigator7789
      @amigator7789 Před 6 lety

      jj fungovat asi bude, ale jde mi o to jestli se tim treba nemuze trafo v pajecce poskodit.

    • @amigator7789
      @amigator7789 Před 6 lety

      Ale prdlajz :)

    • @karelventil2647
      @karelventil2647 Před 6 lety

      Triaková regulace fungovat bude, ale musí být určena na indukční zátěž. Levné regulátory nepoužívej. Měli jsme na to totalitní tovární výrobek do 10 A. Obrovská modrá bedýnka se zásuvkou. Regulovali jsme tím i vařič 600W.
      Pájku také. Tou jsem ve velkém pájel desky s maskou a pájku jsem nevypínal. Zajímavě to při provozu vrčelo.

  • @mirobucko4
    @mirobucko4 Před 6 lety

    aký varistor tam ide

  • @cenbac5080
    @cenbac5080 Před 6 lety

    Jde ale nejvíc o to,co je pro ten integráč někdy destrukční,je to přehřátí,ale nejvíc to,že ten hrot vytváří i elektromagnetický pole takový,že tím jde i odmagnetovat třeba hlava u kazeťáku,a toto nejvíc vadí těm obvodům uvnitř

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 6 lety

      cenba c Přehřátí je samozřejmě taky problém, ale podle mých zkušeností jim vadí hlavně ty špičky. Hlavně těm co nemají u vstupů ochranné diody. Přeci jen platí transformační poměr a pokud v tom obvodu opravdu není indukčnost o několika desítkách závitů, tak se tam moc velké napětí nenaindukuje.

    • @cenbac5080
      @cenbac5080 Před 6 lety

      no ale ta magnetická špička se tam oběvuje spíš kvoli tomu rozepnutí na vypínaču ani jsem nemyslel to že se tam indukuje těch 50Hz

  • @Pidalin
    @Pidalin Před 6 lety

    A proč to tak nedělaj rovnou ve výrobě? Že by šetření?

    • @sharpshooterCZ200S
      @sharpshooterCZ200S Před 6 lety +3

      Že by proto, že tohle na klasické trafopájce nelze legálně aplikovat?

    • @MrCarloss70
      @MrCarloss70 Před 3 lety

      @@sharpshooterCZ200S A proč by nešlo? PELV!!

    • @miroslavgargulak5005
      @miroslavgargulak5005 Před rokem +1

      @@MrCarloss70 protože je to zařízení s dvojitou izolací .

    • @Alias225
      @Alias225 Před 10 měsíci

      Pajecka je schvalne takto provedena, aby se dalo pajet zarizeni i pod napetim proti zemi. U starych zarizeni, ktere byly "univerzalni" jako stara radia, bez trafa, ktera mohla bezet jak na AC i na DC, jakoz i stare televize. Profici letovali bezne pod napetim. 😉🤣 Proto jsou i letovaci pera, alespon co mam ja ERSA s dvojitou izolaci a maji zdirku na eventualni "prizemneni".

  • @vasekhlavik5244
    @vasekhlavik5244 Před 3 lety +1

    špatné řešení stačí dák kondík na primár M1 na 400 V

  • @MrEman47
    @MrEman47 Před 5 lety +1

    Ty napěťové špičky nejsou "jediný problém". To se dalo obejít tím, že člověk nevypíná (nezapíná) trafopájku během pájení.
    Horší je silné střídavé magnetické pole kolem pájecí smyčky, které indukuje uvnitř pájeného CMOS obvodu proudy a ty nám odpraví hlavně SMD obvody také!

  • @omousek
    @omousek Před 4 lety +1

    To je aspoň kapacita.

  • @lamanawebu
    @lamanawebu Před 3 lety +2

    za 4 roky na elektroprumce mi o tom nikdo nerekl :-/ a pritom takova "drobnost"

  • @ivandrimal5783
    @ivandrimal5783 Před 3 lety

    Jen drobnost: stejně jako při vypínači světla by měla jít nejdříve hnědá fáze na spínač a modrý na trafo. Tak není bez sepnutí spínače trafo pod stálým napětím. Ostatní dobré.

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 3 lety +2

      Dobrý den, použitý kabel měl s levou zdířkou zásuvky spojený modrý vodič. Je to poměrně běžný jev, který vychází z faktu, že ve Francii (mnohem větší trh) mají stejný typ zásuvky, jen s fází vpravo. Uznávám, že jsem to ve videu mohl zmínit.

  • @adamhamberger3854
    @adamhamberger3854 Před 5 lety

    To je husty :D Hele a nemůže to shodit ficko?

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 5 lety

      Dokud se hrotem nedotknu fáze, tak ne. To napětí je tam jen kvůli kapacitní vazbě

  • @vendyss1960
    @vendyss1960 Před rokem +1

    to nedělejte pozor nedá se letovat pod velkým napětím

  • @Sixta16
    @Sixta16 Před 5 lety

    Nápad dobrej, ale na druhou stranu dost zbytečná úprava. CMOS se s tím pájet dá i bez této úpravy.

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 5 lety

      Dá, ale musí se spínat dál od obvodu. Proti ruce mi to bylo schopný rozsvítit LEDku. Některý IC nemaj ochranu vstupů.

  • @rudolfvaavra8859
    @rudolfvaavra8859 Před 5 lety +1

    ačkoliv na trafopájku nedám dopustit, na pájení integráčů a podobné drobné chamradi používám raději pájecí stanici, kde je uzeměnní hrotu vyvedeno přímo od výrobce. Za necelých 1000 Kč už se dá sehnat docela slušná, která při slušném zacházení vydrží spoustu let (ta moje má cca 30 let a stále je jak nová). Díky termostatu se ti navíc nepřepaluje cín a také tepelné namáhání miniaturních SMD součástek je menší. Čili já nechám svoji trafopájku zapojenou tak jak je ;)

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 5 lety

      Rudolf Vaavra Pájecí pero mám, ale bez stanice a taky je uzemněné. Důvod této přestavby byl, že jsem potřeboval součástku zahřát z obou stran současně. Právě proto, že je pero uzemněné, probíjela by trafopájka do součástky a mohla by ji zničit. V práci na to mám kleště, který jsou přímo k tomu, aby zahřály součástku z obou stran. Taky to má něco do sebe, ale zrovna ten typ kleští, který mám, má velkou vůli, takže se s ním moc dobře nepracuje.

    • @rudolfvaavra8859
      @rudolfvaavra8859 Před 5 lety

      aha ... na tohle je nejlepší horkovzduch. Ale to už je jinej cenovej level ;)

  • @Turmfalk
    @Turmfalk Před 2 lety

    Asi už se tu na to několikrát upozorňovalo, že takhle "tvrdé" uzemnění není zrovna vždycky nejvhodnější. Ani si to nemusíte uvědomit, že je opravované zařízení přes cokoliv také uzemněné, v něm baterie nebo nabitý kondenzátor, a máte zkrat. Navíc ještě na hrotu proti zemi to sice malé napětí, ale schopné dodat velký proud a teoreticky spoj k zemi, mnohem tenčí než smyčka, přepálit.

  • @stepanwagner2344
    @stepanwagner2344 Před 5 lety

    Dobrý ale... co ten hrot 😅

  • @MrFibka
    @MrFibka Před 6 lety

    Nedokážu přestat myslet na spínaný nulák.. Jako ono to určitě funguje, ale raději spínám fázi.. :D

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 6 lety +1

      +Libor Plaček Spínám fázi. Propípával jsem to a jako většina, i tato čínská šňůra má s fází spojenej modrej drát. Ve Francii maj fázi vpravo, asi to číňani vyrábí pro jejich trh.

    • @MrFibka
      @MrFibka Před 6 lety +2

      KUBA64 aha, tak to je bohužel blbý.. Člověk aby pak nevěřil ani barvám..

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 6 lety +1

      Já už jsem si na to zvykl a vždy to raději propípávám.

    • @M_Tube83
      @M_Tube83 Před 6 lety +1

      Souhlasim ze spinat se ma Faze. Je to i nekde v norme. Ale stejne dokud to jelo na dvojvidlici, nikdy nevis co spinas. Ale kdyz se koncovka neda zamenit, vzdy spinat fazi.

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 6 lety +1

      Michal Tube Řepecký SPÍNÁM FÁZI, čínský kabely to maj naopak.

  • @vaclavhlavik4379
    @vaclavhlavik4379 Před 3 lety +1

    sekunder musí byt galvanicky oddělen při pájení pod vapětím

  • @thordesign724
    @thordesign724 Před 5 lety +2

    sice vůbec nevim o čem mluvíš ,ale video sem dokoukal až do konce

  • @michalsurmaj2724
    @michalsurmaj2724 Před 4 lety +1

    Nula přes vypínač stačilo vypínám....

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 4 lety

      Další, který si neumí přečíst komentáře a neví, že čínské flexošňůry mají FÁZI V MODRÉM VODIČI. Je to proto, že ve Francii mají fázi vpravo, proto je s levou zdířkou spojen modrý vodič.

    • @michalsurmaj2724
      @michalsurmaj2724 Před 4 lety

      @@KUBA64official Tak to aspoň řeknu do videa, než abych prolejzal celou diskuzi. Sám dobře vím, že tyhle flexovky to mají jednou tak a jednou tak. Celkem by mě ještě zajímalo, jaké napětí je na sekundáru trafa proti zemi při přepálení očka, když si ho uzemnil a co na to říká proudový chránič. Je celkem potom sranda, když tu pájku vezme do ruky někdo, kdo ji nezná a bude celkem překvapený.

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 4 lety

      Naprázdno 0,3V

    • @miroslavgargulak5005
      @miroslavgargulak5005 Před rokem

      Michal Surmaj
      NEUMÍŠ ČÍST? NEBO SI JEN LÍNEJ .