Jak funguje spínaný zdroj

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 23. 10. 2018
  • V tomto teoretickém videu si na Vaše přání vysvětlíme, jak funguje spínaný zdroj. Použité schéma je maximálně zjednodušeno a slouží pouze pro výukové účely. Nemusíte mi proto psát, co všechno v něm chybí :)
    Schéma lineárního zdroje je staženo z internetu, najdete jej na tomto odkazu:
    goo.gl/images/q1WVnK
    Existují také spínané zdroje bez galvanického oddělení, BOOST a BUCK, o těch si můžeme něco říct v jiném videu.
    Video jsem se snažil pojmout co nejjednodušeji,
    pokud se o spínaných zdrojích chcete dovědět více, doporučuji Vám stránky Danyk.cz a jeho CZcams kanál Diode Gone Wild, kde spínané zdroje rozebírá a (anglicky) vysvětluje jejich zapojení a funkci.
    UPOZORNĚNÍ: Postupy prezentované v tomto videu, můžou při chybném opakování vést k nebezpečným situacím. Proto je důležité před započetím práce s elektřinou zvážit své schopnosti, pracovat opatrně a u práce přemýšlet. Za případné újmy na zdraví či majetku neberu odpovědnost.
  • Věda a technologie

Komentáře • 76

  • @petrcrover3266
    @petrcrover3266 Před 5 lety +27

    Ten kluk je prostě borec...

  • @petertapajna5027
    @petertapajna5027 Před 5 lety +12

    Tieto tvoje videá rád sledujem, sú užitočné a poučné, škoda že niektoré školy zaspali dobu a toto nevedia preniesť na žiakov.

    • @3d4tom
      @3d4tom Před 4 lety

      Když si vzpomenu na učiliště, tak to bylo opravdu zoufalé a sere mě že až teď mám pocit, že to díky tomuhle videu chápu, fakt jsem netušil k čemu tam ty součástky jsou, achjo

  • @petrdolezal2749
    @petrdolezal2749 Před 4 lety

    Kubo, máš skvělé videa, vrací mě do mých bastlířských let, kdy jsem se v tom taky rád vrtal. Pro začínající bastlíře vynikající zdroj informací, pro zkušenější neškodí osvěžení.

  • @miquel9898
    @miquel9898 Před 5 lety +1

    Děkuju za vysvětlení principu.

  • @camper6285
    @camper6285 Před 4 lety +2

    Kubo děláš parádní videa a osvětu pro lidi jako jsem třeba já, pro vás chytráky kteří ho jen kritizujete co má špatně a co mu tam chybí, zkuste vytvořit a natočit něco lepšího.
    Taky obdivuji tvou trpělivost těmto "chytrákům" slušně odpovídat :-) Fandím Ti a smekám před Tvými znalostmi.

  • @frantisekcelko344
    @frantisekcelko344 Před rokem +1

    Ano spínané zdroje to je super věc to ano. Hlavně tato konstrukce kterou jste zde popsal ušetří spoustu mědi tak že i na váhu jsou tyto zdroje o dost lehčí. To se vlastně nikde o tom moc nemluví ale já mám ten dojem že spínané zdroje byli vyvinuty právě v tehdejším českoslovencku pro to že já sem se setkal ze spínanými zdroji těsně po revoluci kdy jsem si jeden takový koupil v prodejně EPA ELEKTRO sídlící tehdy v Lidické ulici na Smíchově. Stál mě tehdy 1300 korun a dával napětí něco okolo 12 voltů. Samozřejmě se dal seřídit jak po napěťové stránce tak i po proudové stránce. Tento zdroj sloužil původně k pohonu nějakého sálového počítače a byl vyroben u nás. Zdroj vážil 7 kg a nechal se zatížit až 30 Ampérami proudové zátěže. Skládal se ze třech sekcí. Vstupní síťová a další 3 byly výstupní. První dvě dávali každá tak okolo 7 voltů tak že sem je zapojoval do série abych s tím mohl pohánět občanckou radiostanici ALBRECHT 4 400. Třetí sekce dávala 15 voltů max 1 Ampéru patrně sloužila k pohonu nějakých relátek v sálovém počítači ale s tím si nejsem vůbec jistý. Jinak moc děkuji za ukázku bylo to velmi názorné a v jednoduché formě byl zde vysvětlen pryncip spínaného nebo jak se také dříve říkao inpulzního zdroje. Závěrem bych rád touto cestou upozornil na to že spínané nebo li inpulzní zdroje mají také své nešvary jeden z nešvarů bych zde rád touto cestou zmínil a to sice že dokáže slušně zarušit AM rozhlasové pásmo tak též i pásmo FM. Jejich odstínění je někdy dost problematycké. To je tak asi vše co jsem chtěk k tomuto videu napsat. Přeji všem příjemný a pohodový den.

  • @sourekpetr
    @sourekpetr Před 5 lety +2

    Už vím jak to funguje, každopádně tohle je skvěle vysvětlené i pro laiky. Díky moc určitě pokračuj

  • @jakubkessner8114
    @jakubkessner8114 Před 5 lety +1

    Super video, dobře vysvětleno!

  • @damiandutko142
    @damiandutko142 Před 5 lety +1

    Super video

  • @voitano73
    @voitano73 Před 3 lety

    Ještě přihodím takový detail, 3:00 zde mluvíš o trafu. Protože je to takové zevrubné schéma, kde nejsou zakresleny tečky směru vinutí, tak předpokládám, že se jedná o akumulační zdroj. A tady je nevhodné mluvit o trafu, protože i když to jako trafo vypadá, tak se jako transf. nechová. Chová se to jako klasická cívka s více vinutími

  • @davidpolacek4902
    @davidpolacek4902 Před 5 lety

    bude video o motor s kondenzátorem???

  • @jiripavlat
    @jiripavlat Před 2 lety

    Ahoj Kubo, díky za pěkná výuková videa. Prosím o radu, kde hledat chybu spínaného symetrického zdroje +-20V, kde se na kladném výstupu +20V kromě stejnosměrné složky objevuje i střídavých 44V (-20V je OK). Díky. Jirka

  • @tomascieslar11
    @tomascieslar11 Před 4 lety

    super video

  • @mrm99999
    @mrm99999 Před 4 lety +1

    Skvělé video, škoda jen že mám obrovské mezery a tak tomu ještě nerozumím jak bych chtěl. Jinak mluvíš jak kulomet musel jsem si pustit na 0.75 rychlost 😄

  • @tomashovorka2117
    @tomashovorka2117 Před 5 lety +2

    Si super bude video o motor s kondem???

  • @smay777
    @smay777 Před 5 lety

    Super. Si borec. Tá schéma ani neni moc zjednodušená. Čínani ju ešte zjednodušili na jeden tranzistor a bez spatnej vazby. A tak vznikol vrah mobilných telefónov. P.S. Dávam lajk a odber.

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 5 lety

      Děkuju. Bohužel už jsem měl taky tu "čest". Je to v podstatě joule thief, jen je tam přidané další vinutí a usměrnění vstupu i výstupu. Nízkonapěťové moduly z Aliexpressu jsou super, ale asi bych si tam jen tak nekoupil cokoliv, co je určeno pro 230V.

  • @greyrock420
    @greyrock420 Před 5 lety

    hezky video :) Na poslednim videu srovnavas zdroje a mas tam spinany zdroj kde cela ta krabicka PWM (pulzni sirkova modulace) je delana dalsim tranzistorem. Zajimalo by me kdyby si nakreslil u toho posledniho videa jak se v zajimavych bodech v case meni napeti a proud. Ten spodni tranzistor asi bude ridici a ten vrchni vykonovej. A asi tam bude maly zvlneni na vystupu ktere bude spinat ten optoclen a ten pak zapne ten ridici tranzistor ktery zase vypne ten vykonovy... Ale ty se na to muzes podivat osciloskopem ja jen hadam...

  • @greyrock420
    @greyrock420 Před 5 lety +1

    Jo jeste me napadlo zes vynechal jednu dost zajimavou a relativne pro uzivatele podstatnou vec. S nastupem spinanych zdroju se hrozne zmensily trafa. To protoze vysoka frekvence pulsu lepe prenasi energii v trafu nez ~55 Hz v siti. Coz dramaticky snizilo cenu a vahu zdroju. Zas tam ale vznik vf sum a zdroje piskaj... No ale zase stary trafa se vykloktaj a pak zase brumi :) Tak zalezi kdo ma radsi piskani a kdo radsi brum :D Ale mensi vaha a rozmery sou super asi pro vsechny :)

  • @viteslavjedlicka7138
    @viteslavjedlicka7138 Před 2 lety

    Zdravym kdyz vidim hned na zacatku usmernovac,bude nabijecka na telefon fungovat pripojena na nabity kondenzator 230V ? dekuji

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 2 lety

      Zdravím, pokud se jedná o můstkový usměrňovač, tak ano.

  • @jozefsloboda6234
    @jozefsloboda6234 Před 5 lety +2

    ahoj mohol by si spravit princip osciloskopu alebo prakticky vysvetlit? dakujem mas super kanal 😉

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 5 lety +2

      Tak nějak to pořád odkládám, už mě o to prosil i Vidlák, který chtěl, abych vyzkoušel i telefon jako osciloskop a navrhl jeho ochranu. Je to trochu náročnější na přípravu "rekvizit"

  • @karelventil2647
    @karelventil2647 Před 5 lety +1

    Pekne. Sice to znam, ale pekne. Osciloskpp byl zapojeny pred filtraci vystupu, ze. Pekne to zakmitava, mazec.

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 5 lety +1

      Přímo na sekundární vinutí trafa. Před usměrnění i vyhlazení

  • @davidpolacek4902
    @davidpolacek4902 Před 5 lety

    proč je na výstupu pouze jednocestné usměrnění??
    Předem děkuji za odpověď :)

    • @voitano73
      @voitano73 Před 5 lety

      není důvod mít více diod, můstek by nic pozitivního nepřinesl, přenos energie probíhá pouze při jedné půlvlně

  • @jaroslavv.2233
    @jaroslavv.2233 Před 5 lety +2

    Možná by stálo za to zmínit, že použitím vysoké frekvence, lze dát menší trafo.

  • @voitano73
    @voitano73 Před 5 lety

    0:40 Když bude výstup z trafa 4V, jakou že to bude mít usměrňovač účinnost?

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 5 lety

      S běžnýma křemíkovýma diodama 65%, se schottkyho diodama 90%. Případně se dá použít zapojení s vyvedeným středem trafa a pouze dvěma diodami, jak to bývá v ATX zdrojích.

    • @voitano73
      @voitano73 Před 5 lety +1

      @@KUBA64official Kdo bude strkat schottky na normální trafo? Nemůžeš říkat, že má vysokou účinnost, je to závislé od podmínek zapojení. Stejně tak může mít dobrou účinnost i lineární stabilizátor.
      Jinak je fajn, že se snažíš něco vysvětlit, a vím, že to není jednoduché točit, ale chtělo by to trochu zpomalit a zklidnit. Přeskakuješ zbrkle od popisu zapojení k popisu komponentů a opačně. Na to že vím jak to funguje, to na mě takhle působí dost zmateně, tipuju, že jsi u toho asi hodně nervozní, když to říkáš z hlavy. Místy kladeš důraz na relativně nepodstatné detajly a důležitější věci jsi vynechal.
      Připomínky ber jako náměty pro zlepšení videí.

  • @simonbrouzda552
    @simonbrouzda552 Před 4 lety

    K čemu slouží kondenzátor, který je zapojený mezi 0 primárního obvodu a 0 sekundárního obvodu? Máš super videa

  • @zdeneknikl
    @zdeneknikl Před 4 lety

    Mistrovska prace. Je nekde video, kde je uz zdroj vice "osazen" ochranou a tak. Schema perfektni, ale sel bych dal do hloubky. Jako pametnik grezu z KY701 nebo co to bylo bych to uvital. LM317L me potkala az na stredni skole. Driv to tu proste nebylo. Dneska je spinany zdroj vsude. Prosim o blizsi a blizsi a blizssi rozbor. Treba ve vice videich.

  • @LubosHutar
    @LubosHutar Před rokem

    opožděně šly by použít Vf trafa na distribuci např na výkon 1MVA

  • @rudolfvaavra8859
    @rudolfvaavra8859 Před 5 lety +7

    Kubo, vysvětlil jsi to správně (palec hore), ale po tomto díle by měl následovat díl II., kde bude vysvětlena důležitost ochran. Protože bez nich se tento typ zdroje může stát ku**vsky nebezpečnou záležitostí ;)

  • @JohnGin.
    @JohnGin. Před 4 lety +1

    Ahoj Kubo, jsem laik, v těchto věcech prakticky začátečník a není mi to úplně jasné, potřeboval bych dovysvětlení. Není mi jasné, jak vznikne z toho usměrněného napětí znovu střídavé. Možná jen špatně chápu ten pojem střídavé napětí. Střídavé napětí znamená, že se střídá + a - nebo pod ten pojem spadá i to, že se pravidelně s nějakou frekvencí střídají různá napětí v jednom směru? Já to vždycky chápal, že a) je správně, ale tady mi to takto nedává smysl. Jinak díky za Tvá videa, začal jsem je sledovat před pár týdny a už jsem viděl skoro všechna, jseš borec :-)

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 4 lety

      Ahoj, tady jde o přerušování stejnosměrného proudu tranzistorem v primární cívce. Výsledkem je tedy střídavý proud se stejnosměrnou složkou (graf je posunutý vůči nule).

    • @JohnGin.
      @JohnGin. Před 4 lety

      @@KUBA64official Díky za odpověď (superrychlou:-), myslel jsem si, že to tak bude (ale nebyl jsem si jistý), takhle mi je to jasné, dík.

    • @JohnGin.
      @JohnGin. Před 4 lety

      @@KUBA64official Měl bych přece jen ještě jeden dotaz. Chápu, že když budu chtít u lineárního zdroje stáhnout napětí na sekundáru z 12V na 1V, tak to protopím a tedy v tomto případě je jasné, proč použít spínaný zdroj. Ale proč u zdrojů, jako jsou (například) různé nabíječky k mobilům, kde chci mít prostě třeba 5V se v dnešní době nepoužívají lineární zdroje? Něco mi říká, že u lineárního zdroje bude potřeba fyzicky větší transformátor, než u těch spínaných. Ale nevím jeslti je to tak a pokud ano, tak proč to tak je.

  • @jirigrunik8439
    @jirigrunik8439 Před 4 lety

    Ahoj, dá se udělat spínaný zdroj 12-14,4V 200A...? Sháním někoho kdo by to uměl udělat. U nás snad nemožné....

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 4 lety

      Všechno se "dá udělat". Je jen otázka, kdo to umí. Danyk má na svých stránkách pár poměrně jednoduchých zapojení.

    • @jirigrunik8439
      @jirigrunik8439 Před 4 lety

      @@KUBA64official no právě, kdo to umí... klidně i za to zaplatím. Sháním to už rok a nic. Dokonce jsem našel i na CZcams jednoho portugala, ale ten už to jen opravuje. Jeden u nás se to pokouší udělat, zatím nemá dobré výsledky... třeba co by měl i 300A... říkal že je o to velký zájem. U nás jakoby se zastavil čas. V cizině se to dá sehnat, ale sem to prostě neposílají 😂

  • @dan2800
    @dan2800 Před 5 lety

    a flyback na primáru tam nemáš?
    jo ta zenerka ta je nic moc lepší by bylo tam dat tl431

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 5 lety +1

      Říkám, že je to zjednodušené schéma, chybí tam toho víc, kdybych tam dal TL431, už by to vyžadovalo minimálně dva další rezistory a schéma by se tím zkomplikovalo. Taky tam chybí pojistka, termistor, snubber a vstupní filtr.

  • @user-fk4ee6sh4p
    @user-fk4ee6sh4p Před 5 lety

    Princip transformátoru je že na primáru se mění napětí a přes magnetický obvod se indukuje na sekundáru. Pokud tedy je na primáru konstantní nebo nulové napětí, na sekundáru se nic neindukuje.
    Není to pak tak že PWM jen řekne kolik periodických oscilací půjde do primáru a kolik period nic nebude?
    Omlouvám se za amatérský dotaz.

    • @voitano73
      @voitano73 Před 5 lety

      Ne, přenos energie probíhá při každé periodě signálu, pouze se mění jeho velikost( energie) , řídící obvod pouze mění čas, po který se tranzistorem připojuje primární vinutí na napájecí napětí.

  • @davidpolacek4902
    @davidpolacek4902 Před 5 lety

    Proč je lepší galvanické oddělení pro měření osciloskopem?

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 5 lety +1

      Protože osciloskop je uzemněný. Když bych například zapojil zdroj do zásuvky a zem osciloskopu na minus pól usměrňovače, způsobím zkrat a riskuju zničení usměrňovače i osciloskopu. V tomto případě to ale tak důležité není, protože stejně měřím na sekundárním vinutí, které je od sítě odděleno v rámci zdroje.

    • @davidpolacek4902
      @davidpolacek4902 Před 5 lety +1

      děkuji

    • @voitano73
      @voitano73 Před 5 lety

      navíc pokud se chytneš nebezpečné části, tak neutrpíš úraz proudem (platí to samozřejmě jen při dotyku jednou rukou )

  • @petrvlk896
    @petrvlk896 Před 3 lety

    Spodní vinutí vlevo je sekundárním vinutím. Nijak se neúčastní přenosu na pravý sekundár, jak naznačujete v úvodu. Jde pouze o vinutí napájející PWM. Veškerý přenos energie se děje mezi levým horním (primárním) vinutím a sekundárem vpravo.

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 3 lety

      Máte pravdu, ale ani po opětovném přehrátí videa jsem nepostřehl, že bych řekl něco, co by bylo s Vašim tvrzením v rozporu. Označení “pomocné vinutí” je překladem anglického Auxilliary winding, i když principiálně je sekundární.

    • @petrvlk896
      @petrvlk896 Před 3 lety

      @@KUBA64official Někdy ve 2:35 říkáte "kumuluje se v tomto kondenzátoru a dále jde do výstupu..." a přeskočíte "ukazovátkem" z pom. vin. na sekundár. Je to drobnost, divák může získat pocit, že něco z pomocného vinutí jde do sekundárního. Ale jinak je to OK, je na tenhle detail jsem přišel, když jsem uvažoval, že to promítnu žákům.

  • @davidpolacek4902
    @davidpolacek4902 Před 5 lety

    proč je na výstupu pouze jednocestné usměrnění??
    nebylo by lepší vyvést střed trafa a dát tam dvojdiodu,
    nebo normálně můstek???

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 5 lety

      Některé spínané zdroje (například ATX) to tak mají. Taky ale mají jiný budicí systém primárního vinutí (polomost nebo primár s odbočkou uprostřed a dva tranzistory na krajích). U zdrojů, které mají primární vinutí spínané pouze jedním tranzistorem (jako v tomto případě) není střídavé napětí 'symetrické' Jsou zde hlavně kladné pulsy, záporné pulsy jen slabě. Proto je efektivnější použít jen jednu diodu a mít tak poloviční napěťový úbytek, než by byl na můstku.

    • @davidpolacek4902
      @davidpolacek4902 Před 5 lety

      při jedné diodě nemusí být potom příliš velký vyhlazovací kondenzátor??

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 5 lety

      Je tam vyšší frekvence, takže ne. Jen musí mít nízký ESR odpor, protože se velkým proudem rychle nabíjí a rychle vybíjí

    • @davidpolacek4902
      @davidpolacek4902 Před 5 lety

      Děkuji to mi nedošlo

    • @voitano73
      @voitano73 Před 5 lety +1

      @@davidpolacek4902 proti dvojčinnému zdroji se dvěmi diodami při stejném výkonu zdroje samozřejmě musí být větší kondenzátor

  • @adamhrezo3358
    @adamhrezo3358 Před 5 lety +2

    Studuješ ještě, a pokud ano na které škole?

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 5 lety +1

      Loni jsem dokončil gympl, teď VUT fekt, ale nevím, jak dlouho tam vydržím. Elektrotechniku mě naučila spíš praxe. Gympl je po této stránce k ničemu

    • @enimen4826
      @enimen4826 Před 5 lety +1

      No a co že máš gympl. Kdybys studoval elektro, tak s tvýma znalostma bys byl jeden z nejlepších.

    • @karelventil2647
      @karelventil2647 Před 5 lety

      @@enimen4826 To je sice hezke, ale moc by ti to v životě nepomohlo. Do zivota potrebujes na praci vyhlasky, licence a podobné papiry. Bez nich jsi nic. Proto je potreba studovat dal prave odborne školy. Gympl je opravdu k nicemu.

    • @Kejsler
      @Kejsler Před 5 lety

      @@KUBA64official Nebylo lepší jít místo gymlu na elektro průmyslovku a pak na vysokou? Gympl je pro lidi s technickým zaměřením docela k ničemu. Gympl je spíš pro lékaře, právníky, učitele, atd.

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 5 lety

      @@Kejsler samozřejmě, že je k ničemu, teď toho lituju.

  • @jansofa7414
    @jansofa7414 Před 3 lety

    Proč mi to takhle nevysvětlili i ve škole?! 😭

  • @TheOgi22
    @TheOgi22 Před 5 lety

    Čo je střída?

    • @KUBA64official
      @KUBA64official  Před 5 lety +1

      Slova Wikipedie: "U periodických signálů, které během jedné periody přecházejí z jedné úrovně do druhé a naopak, znamená střída (anglicky duty cycle) poměr časů, ve kterých je obdélníkový signál v jednotlivých úrovních. Pokud se uvádí střída ve tvaru např 1:1, je tím myšleno, že obě dvě úrovně signálu trvají stejně dlouho. Pokud je střída udána v procentech, myslí se tím obvykle doba trvání úrovně H „zapnuto“ vůči celkové periodě signálu. (0 % až 100 %, 50 % pro 1:1). Veličina se někdy označuje jako DCL. "

    • @TheOgi22
      @TheOgi22 Před 5 lety

      Aha, takže čas trvania konštantnej amplitúdy (úrovne) periodického signálu?

    • @karelventil2647
      @karelventil2647 Před 5 lety +1

      @@TheOgi22 Ne, Kuba to vysvetlil dobře.

    • @TheOgi22
      @TheOgi22 Před 5 lety

      Pridal som slovo "periodického" a teraz by to malo byť správne.

  • @mb-technik4737
    @mb-technik4737 Před 5 lety +1

    Počuj, koľko káv denne vypiješ? Lebo máš super videa ale kopa ľudí vrátane mňa si to musíme pretočiť pár krát do zadu lebo rozprávaš nenormálne rýchlo, niektoré slová používaš slengové a preskakuješ z 1 na 3 a ideš potom nazad na 2.. Je fajn, že sa tomu rozumieš ale vysvetlenie si uprav...