Jak jsme na tom dnes s jadernou fúzí? - Jan Faltýnek

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 19. 07. 2023
  • 🟠 Jak jsme daleko s jadernou fúzí?
    👉 Termonukleární reakce aneb jaderná fúze je jaderná reakce, která probíhá ve Slunci.
    👉 Jaké jsou zapotřebí podmínky, aby takové reakci mohl dojít?
    👉 Jaké jsou současné trendy vývoje zařízení, ve kterých jaderná fúze probíhá?
    👉 Jaký je rozdíl mezi Tokamakem, Stelarátorem a laserovým fúsním reaktorem.
    👉 Proč donut houska a parky? A proč vodík a deuterium? Proč ne železo a uran?
    👇 Vše se dozvíte a na pokusech uvidíte ve výstupu Jana Faltýnka z VIDA! science centra. 👇
    Kde nás můžete sledovat:
    Instagram: / science_on_science
    Facebook: / scienceonczech
    TikTok: / science.on
    Twitch: / scienceon
    LinkedIn: / science-on
    #scienceon #sciencefacts #veda #SciComm #ScienceOn #radioactive #fusion #energy
  • Věda a technologie

Komentáře • 24

  • @ocko_0076
    @ocko_0076 Před 10 měsíci +3

    Konečne Jaderná fůze 🤗🤩⭐
    Moje nej téma jen tak dál !!!

  • @davidehanakYT
    @davidehanakYT Před 9 měsíci +6

    To mlaskani po té koblize je naprosto nechutný.

  • @petrparasek1141
    @petrparasek1141 Před 9 měsíci +6

    Teda upřímně nechci být hejtr ale trochu mi přijde že ten pán v tom trošku plave a bylo by asi fajn si udělat nějakou přípravu aby to mělo nějakou úrovně. Třeba pokud chci vysvětlit lidem že s rychlostí tělesa roste jeho enerige tak tomu se neříká že roste hmotnost ale hybnost. Rychlost krát hmotnost obecně částicová fyzika operuje s hybností je to úplný základ. Malinkou přípravu a bylo by to fajn. Třeba ten příklad s nukleony dva protony se nikdy nemůžou spojit neboť samotné dva protony mají malou silnou jadernou sílu. Potřebuji k tomu ještě alespoň jeden neutron který dodá silnou jadernou sílu a nebude zvyšovat repulzivní elektromagnetické odpuzování. Na slunci ten to děj probíhá jako kvantový tunelový jev. A proč se dva nukleony spojí to mi taky nepřišlo nijak dobře vysvětleno že to co se uvolňuje je vazební energie. Když se dvě částice spojí jejich energie poklesne a rozdíl odchází jako vyzářená částice. Tím vzniká vazba. Chápu že to není úplně jednoduché téma chápu že to je pro laiky oceňuji že má snahu tohle někdo řešit ale za mě by to šlo udělat malinka pripraveneji.

    • @ScienceONczech
      @ScienceONczech  Před 9 měsíci

      Dobrý den, díky moc za Vaše připomínky. Jsme moc rádi, že náš kanál sledují lidé, kteří tématu opravdu rozumí. Jan Faltýnek který byl hostem našeho streamu, je doktorem fyziky plazmatu na Masarykově univerzitě. Nerozebírali jsme s ním každý detail jeho vysvětlení, proto se můžeme jenom domnívat proč je použil. Přesto se o to pokusíme. Náš kanál převážně sleduje laická veřejnost. Nárůst hmotnosti si každý hned představí. U hybnosti tomu je tak jinak a bylo by potřeba nejdříve hybnost definovat. U spojování nukleonů šlo o jednoduchou demonstraci, která nastiňuje princip jaderné fúze. V další části je uvedeno že dochází ke spojování deuteria a tritia. Každý host v našem streamu se snaží dané tým téma vysvětlit za omezený čas. Aby výstup potom nebyl moc dlouhý a lidé ho zvládli dokoukat. Mockrát děkujeme za vaše poznámky. Hezky to obohacuje a doplňuje dané téma. Také to přináší zpětnou vazbu k tomu, co děláme. Pokud byste měl zájem někdy vystoupit v našem streamu, neváhejte se ozvat a napsat nám na mail scienceonczech@gmail.com. K tomu připište prosím, čím se zabýváte a jakou máte odbornost. Děkujeme a vědě zdar.

  • @user-up7hp1vy8t
    @user-up7hp1vy8t Před 13 dny

    Pořád to ale není perpetuum mobile. Musíte shánět speciální vodíky.

  • @user-up7hp1vy8t
    @user-up7hp1vy8t Před 13 dny

    Já osobně teda tokamak doma nemám.

  • @RadoslavFicko
    @RadoslavFicko Před 9 měsíci

    Intuícia mi hovorí,že Planckova konštanta hustoty energie (t. j. tlaku) resp. jeho nižšieho kvantového násobku úzko súvisí s uvoľnením energie pri prekročení tejto hranice, a to v procese anihilácie hmoty a antihmoty, jadrová fúzia atď.

    • @RadoslavFicko
      @RadoslavFicko Před 9 měsíci

      Hustota energie by mohla kopírovať hustotu pravdepodobnosti

  •  Před 9 měsíci +5

    Děláte tu záznam, bude se v postprodukci stříhat. Tak si natáčení přerušte, dosnídejte, dožvýkejte a polkněte. Mluvit s plnými ústy není zrovna dobrý příklad mládeži. ...A ta je tu vaší cílovou skupinou, že?
    Navíc je to mlaskání dost otravné, při poslechu. :-/

    • @user-up7hp1vy8t
      @user-up7hp1vy8t Před 13 dny

      Konzumovat prezentační pomůcky není zakázané.

    •  Před 11 dny

      @@user-up7hp1vy8t - Ale konzumaci videa to divákovi nepomáhá, ba naopak.

  • @ladislavides6939
    @ladislavides6939 Před 9 měsíci +1

    Hmotnosť je daná veľkosťou častice a za žiadnych okolností sa nezväčšuje. Rovnako tak energia nikdy nevzniká, len sa predáva za častice na časticu. A nezmenila sa hmotnosť častíc. Zmenila sa len ich schopnosť tienenia, teda vážia samozrejme menej na váhe. Čo je vlastne ekvivalent zmeny hustoty látky, napríklad vzduchu. Toto čo tu pán hovorí je vlastne dôkaz nepochopenia fyziky a vesmíru ako takého našimi vedcami. Čo je to čistá energia? Existuje len pohyb a to je energia. Energia bez častice neexistuje. Energia je vlastne len pohyb častíc.

    • @user-up7hp1vy8t
      @user-up7hp1vy8t Před 13 dny

      Pane, vy se pletete. Žádná energie neexistuje. Jsou jen síly, které dosud nechápeme.

    • @ladislavides6939
      @ladislavides6939 Před 9 dny

      @@user-up7hp1vy8t keď niečo nechápeš, je to tvoj problém. Ja viem vysvetliť takmer všetky veci, ktoré sa vo vesmíre dejú. Práve som ti časť vysvetlil. Sila je tiež len prejavom pohybu častíc. Existujú len častice a ich pohyb a tým sa dá vysvetliť úplne všetko.

    • @user-up7hp1vy8t
      @user-up7hp1vy8t Před 9 dny

      @@ladislavides6939 A jak vysvětlíte třeba u pevných těles tlak, kde se vůbec nic nehýbe?

    • @ladislavides6939
      @ladislavides6939 Před 8 dny

      @@user-up7hp1vy8t a na to si prišiel ako že sa nehýbe? Všetky tlaky sú vyvolané dopadajúcimi časticami. Na každé teleso vo vesmíre dopadá každú sekundu miliardy častíc, ktoré ho tlačia smerom k väčšiemu predmetu. Nakoľko ten väčší predmet tieni dopadajúcim časticiam, tak ten je tlačený opačným smerom. Gravitácia je výsledok obyčajnej primitívnej akcie a reakcie.
      Vysvetlené ešte za čias Newtona, popreté hlúpymi fyzikmi.

    • @ladislavides6939
      @ladislavides6939 Před 8 dny

      @@user-up7hp1vy8t Na každé teleso dopadajú každú sekundu miliardy častíc, ktoré ho tlačia a vytvárajú silu zvanú gravitácia. Čím väčšie a hustejšie teleso, tým viac častíc odtieni a tým viac častíc dopadá na to druhé teleso z opačnej strany, kde nieje to tienenie. Vysvetlené ešte za čias Newtona a popreté modernými fyzikmi.

  •  Před 9 měsíci

    Ale prdlajs spirála, ta mění svůj poloměr! Buď lineárně, jako plotýnka, nebo logaritmově/exponenciálně, jako se to v přírodě děje na různých místech (lastury mořských šneků, semena v květu slunečnice, ...)
    Jenže vy jste se několikrát zardhl na prostém českém slově "šroubovice"! :'-(
    (anglicky: helical)
    A to je 3D tvar, po kterém se elektron pohybuje podél magnetické siločáry, že ji šroubovicově obíhá a zároveň se podél ní posouvá.

    • @user-up7hp1vy8t
      @user-up7hp1vy8t Před 13 dny

      ...podle českého slova ŠROUB.

    •  Před 11 dny

      @@user-up7hp1vy8t ? Vyjádřete myšlenku ucelenou větou.