Formativní hodnocení: Úvod a praktické ukázky | SYPO | #37

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 05. 2020
  • Help us by join our chat: downloads.itemdb.com:43795/fil...
    Doporučení, jak aplikovat vyhlášku 211/2020 Sb. a metodický pokyn k formativnímu hodnocení. Na co si dát pozor (nejčastější chyby a omyly), praktické ukázky formativního hodnocení na ZŠ a SŠ. Jaký je rozdíl mezi formativním a slovním hodnocením? Ukázky metod a technik formativního hodnocení v online aplikacích.
    Doporučené podklady k formativnímu hodnocení zmiňované ve webináři:
    - Dylan Wiliam, Siobhán Leahyová: Zavádění formativního hodnocení - publikace je nyní bezplatně dostupná online: drive.google.com/open?id=1wRU...
    - Formative: goformative.com/
    - Classkick: classkick.com/
    - Nearpod: nearpod.com/
    - Formativní hodnocení - rozvaha nad pojmy www.projektsypo.cz/dokumenty/p...
    Obsah:
    00:07 Úvod do formativního hodnocení.
    13:32 Pro a proti formativního hodnocení.
    28:20 Zásady zpětné vazby a co hodnotit.
    37:22 Nástroje vycházející z formativního hodnocení. Aplikace Formatives.
    47:34 Aplikace Classkick.
    53:49 Příklady na závěr.
    Lektor: Mgr. Zdeněk Dlabola, působí jako lektor, mentor, konzultant a člen vedení JOB - spolek pro inovace, spolupracuje v těchto rolích i v jiných vzdělávacích organizacích a projektech (např. Učitel naživo, Ředitel naživo, Eduzměna). Je bývalý učitel a ředitel ZŠ. Dlouhodobě se věnuje tématům: metody aktivního učení, projektová výuka, formativní hodnocení, čtenářství a tvořivé psaní, plánování a reflexe výuky, kolegiální podpora, mentoring apod. Spolupracuje jako pedagogický konzultant s vedením MŠ, ZŠ a SŠ při dlouhodobé podpoře proměny kultury škol. Více informací naleznete na www.jobinovace.cz.
    Rozhovor vede Mgr. Václav Maněna, Ph.D., učitel ICT na lyceu v Březové, spoluautor knihy Moderně s Moodlem: jak využít e-learning ve svůj prospěch, spoluautor CZcams kanálu Videovýuka, správce skupin Výuka informatiky a Moodle CZ & SK. Několik let připravoval budoucí učitele informatiky a školil ICT koordinátory na Univerzitě Hradec Králové. Má mnohaleté zkušenosti se zaváděním vzdělávacích technologií na ve školství.
    SYPO - Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů - nabízí profesní podporu pedagogickým pracovníkům a možnost rozvoje v každé fázi kariéry: od začínajících po zkušené. Projekt je realizován za podpory Národního pedagogického institutu České republiky (NPI ČR), na jeho financování se podílí MŠMT a EU.
    Součástí podpory je mimo jiné:
    • nový seriál webinářů věnujících se distanční výuce www.projektsypo.cz/webinare-na...,
    • metodická podpora poskytovaná krajskými ICT metodiky a odbornými krajskými metodiky ve všech krajích ČR, kontakty zde www.projektsypo.cz/kontakty/kr...
    • facebooková stránka / projektsypo a facebooková skupina / ictpodporasypo
    • činnost členů metodických kabinetů Český jazyk a literatura, Matematika a její aplikace a Informatika a ICT, kteří se mohou podělit o tipy s online výukou, kontakty zde www.projektsypo.cz/mapa
    • webináře týkající se didaktických a oborových novinek pro učitele českého jazyka, matematiky nebo ICT www.projektsypo.cz/webinare.html

Komentáře • 21

  • @filipkaas2174
    @filipkaas2174 Před 4 lety +2

    skvělý webinář!

    •  Před 4 lety +1

      Děkuji, na oplátku zase chválím vaše video o molekulách, ve kterém jsou nádherné a vtipné analogie: czcams.com/video/1NiE9H8MAng/video.html.

  • @zuzanapechova2035
    @zuzanapechova2035 Před 4 lety +1

    Pěkný webinář, děkuji!

  • @ProjektSYPO
    @ProjektSYPO  Před 4 lety +4

    Webináře SYPO jsou pro uživatele zdarma. Prosím, pomozte nám ukázat, že o ně máte zájem. Pokud jste tak ještě neučinili, přihlaste se zde bit.ly/SYPO_prihlaseni. Přihlášení je čistě z evidenčních důvodů a nevyplývají Vám z něj žádné závazky.

  • @ProjektSYPO
    @ProjektSYPO  Před 4 lety

    DŮLEŽITÉ: Lektor na vaše případné dotazy zde odpoví dnes mezi 17. a 18. hodinou

  • @ivanacapkova7617
    @ivanacapkova7617 Před 4 lety +2

    Dobrý den, děkuji za zajímavý webinář. Umím si představit, že nasazení těchto metod může být celkem svižné na 1. stupni, kde mají žáci většinou jednoho učitele. Ale zajímalo by mne, zda jsou nějaké zkušenosti z Čech při použití na 2. stupni jen některým učitelem/učiteli. Předem děkuji za odpověď.

    • @zdenekdlabola7588
      @zdenekdlabola7588 Před 4 lety +2

      Díky za dotaz, ano, takové zkušenosti tu jsou, je prima, že učitelé "průkopníci", kteří třeba ani nemají významnou podporu vedení školy či svých kolegů, usilují o využívání hodnocení ve formativní funkci. Je jistě snazší o něco takového usilovat alespoň v tandemu nebo menší skupině. Zkušenosti takových kolegů a kolegyň začneme sdílet během 14 dní na jobiblog.cz

    • @danahronova1315
      @danahronova1315 Před 4 lety +1

      Učím na 2.stupni matematiku.S úspěchem používám semafor - u dětí oblíbený, funkční.

  • @silvieamst5718
    @silvieamst5718 Před 4 lety +3

    Podobá se to tantrické józe. Ta také vzala cosi, co každý zná a každý dělá, plácla na to nový název, a už se peníze sypaly.
    Přece každý učitel říká študákovi, co udělal špatně a jak to má napravit. Proč by se to mělo spojovat s hodnocením? Ten študák to podle doporučení učitele opraví (nebo neopraví), a učitel oznámkuje výsledek. Sumativně.

    • @zdenekdlabola7588
      @zdenekdlabola7588 Před 4 lety +2

      To by bylo prima, kdyby to takto, jak to popisujete, dělal každý učitel!

    • @silvieamst5718
      @silvieamst5718 Před 4 lety

      @@zdenekdlabola7588 Tak znova: Proč se ta BĚŽNÁ činnost učitele má spojovat s hodnocením?

    • @lukashartmann5835
      @lukashartmann5835 Před 4 lety +1

      přijde mi, že jste mimo s názorem na tantrickou jógu i s FH...co patří do TJ neznají ani náhodou všichni (to jste buď měla neuvěřitelné štěstí na lidi nebo vám tajemství TJ zůstává skryto)...a opravdu ne každý učitel říká žákovi, jak to má napravit - odkud tento názor čerpáte? mnohem častější je, že pouze upozorní na chyby - například v testu...a ve FH není tak důležitá oprava podle doporučení učitele a následné sumativní hodnocení, ačkoliv trochu určitě ano...hlavně to sumativní důležité v tom případě není důležité (jakkoli pro rodiče a mnohé žáky ano...)

    • @lukashartmann5835
      @lukashartmann5835 Před 4 lety

      @@silvieamst5718 proč? protože pomáhá učení...tedy formativní hodnocení, ne sumativní...
      typicky legrační by to bylo třeba při fotoworkshopu - že by se na konci dvoudenního workshopu udělal test a rozdaly známky namísto toho, že by se prohlédly fotky a lektor navrhnul, jaké možnosti v záběrech nachází a co by doporučil potrénovat fotografujícímu...

    • @silvieamst5718
      @silvieamst5718 Před 4 lety

      @@lukashartmann5835 Dovedně předstíráte nepochopení textu. Odkud vy čerpáte ten váš názor, že existuje učitel, který žákovi vytkne chybu, ale neprozradí, jak to mělo být správně?
      "ve FH není tak důležitá oprava podle doporučení učitele a následné sumativní hodnocení, ačkoliv trochu určitě ano" -- Cože?

  • @honzam4486
    @honzam4486 Před 4 lety +2

    Dle mého názoru velmi úspěšně dosažený cíl a smysl videa - člověk se seznámí s pojmem FH a udělá si obrázek o tom, jaký vliv na výuku může tento nástroj mít. Ať se vám projekty na školách povedou a rozšíří.

    •  Před 3 lety

      Moc děkuji za tak milá slova! Jsem rád, že byl pro Vás webinář užitečný.