Západ si dlouho myslel, že je pupek světa, říká Jiří Přibáň. Proč si libujeme v průměrnosti?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 09. 2023
  • Celý díl na HTTPS://HEROHERO.CO/MICHAEL
    Oba jsou přemýšliví intelektuálové. První je profesor právní filozofie a sociologie na univerzitě ve velšském Cardiffu. Druhý je kosmický inženýr, zkoumá i oceány a radí generálnímu tajemníkovi NATO. Jejich Mashup je o dilematech a hrozbách dnešního světa, národních státech i zkoumání jiných civilizací.
    Jiří Přibáň: "Národní stát je strašně mladá instituce. To je 200-250 let stará instituce. Dnes se ukazuje, že společnost, jak se globalizovala, tak státy nedokáží reagovat na globální výzvy. Je třeba přiznat si, že jsou výzvy, technologie, poznatky, které vedou politiky k tomu, aby nehleděli jen na úzký zájem národního státu, ale aby se chovali jako globální hráči."
    Jan Lukačecič: "Ve snaze udržet si v rámci NATO technologický náskok před oponenty, je třeba držet prst na tepu doby. Už to není tak, že by nositeli pokroku byly státní organizace. Technologie vznikají na výzkumných pracovištích nebo ve startupech. Nositelem inovace už to nejsou národní státy, ale menší soukromé nebo akademické subjekty."

Komentáře •