Soňa Dvořáčková - Bosenské pyramidy: Skutečnost nebo fikce? (Café Nobel Ústí n. L, 12.10.2023)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 01. 2024
  • Café Nobel (cafenobel.ujep.cz) je cyklus „přátelských setkání s vědou", který pořádá Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (www.ujep.cz) ve spolupráci s magazínem Českého rozhlasu Sever Planetárium (www.rozhlas.cz/planetarium).
    Ve čtvrtek 12. října 2023 přednášela v rámci Café Nobel v Muzeu města Ústí nad Labem (www.muzeumusti.cz) archeoložka a balkanistka PhDr. Soňa Dvořáčková z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze (www.arup.cas.cz).
    V roce 2005 americký podnikatel Semir Osmanagić světu oznámil, že ve své rodné Bosně a Hercegovině objevil dosud neznámé pyramidy. I když s ním odborná veřejnost nesouhlasí, tyto „pyramidy“ se staly doslova fenoménem. Jak se to mohlo stát a proč je Osmanagićův projekt tolik úspěšný?
    Podle tvrzení Semira Osmanagiće se nad bosenským městem Visoko tyčí nejvyšší a nejstarší pyramidy světa. Objev vyvolal pozornost celosvětových médií a přilákal do Bosny turisty ze všech koutů naší planety. Archeologové i geologové se však k celé věci postavili kriticky. Odborné stanovisko je jasné - v Bosně a Hercegovině žádné pyramidy nejsou; jde o obyčejné kopce. Navzdory tomu i po téměř dvaceti letech Osmanagićův projekt žije svým vlastním životem a láká do Bosny zájemce z celého světa.
    Přednáška Soni Dvořáčkové si klade za cíl ozřejmit, jakým způsobem Semir Osmanagić komunikuje s veřejností, jaké je postavení jeho pyramidového projektu v kontextu Bosny a Hercegoviny a proč je úspěšný, ačkoliv se z vědeckého hlediska jedná o nesmysl.
    Medailonek přednášející:
    cafenobel.ujep.cz/dvorackova.html
    Partnerem Café Nobel je nakladatelství Academia (www.academia.cz).
  • Věda a technologie

Komentáře •