5 tipů & triků pro efektivnější práci v Archicadu 🖐

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 06. 2024
  • Pětice krátkých zlepšováků pro zefektivnění práce v Archicadu.
    Můj web: www.martinrosa.cz
    Můj Facebook: / martinjanrosa
    00:00 Úvod
    00:20 Snadné nastavení priorit průniků konstrukcí
    03:32 Napojování střech na další konstrukce - svázání prvků
    04:50 Nulová hodnota čísla skupiny průniků vrstev
    08:38 Nastavení uživatelského počátku výškových kót
    11:12 Posuny prvků o přednastavenou vzdálenost

Komentáře • 13

  • @pavolstelmach5637
    @pavolstelmach5637 Před 3 lety

    Opäť výborne video

  • @firobass
    @firobass Před 3 lety

    super video, čo sa týka hrúbky čiar na rozhraní steny a napríklad objektu postačuje upraviť poradie kreslenia, objekt teda posuniete " ďalej / do zadu" a hrubá čiara steny sa zvýrazní, nie je nutné objekty odsúvať od steny

    • @ardit.
      @ardit.  Před 3 lety +1

      Děkuji. Ten problém, který ve videu zmiňuji, se ale týká spíše neexistence čar jako takových (když jsem si v rámci grafického stylu přepsal všechny výplně na jednotné, mezi objekty a stěnami/deskami čáry vůbec nebyly - v takovém případě je třeba zapnout v kombinaci grafických stylů volbu "Zobrazit rozhraní vrstev". Nějakou dobu (naštěstí se to týkalo jen jedné či dvou studií) jsem o této volbě nevěděl a tak mi to způsobovalo problémy) ;)

  • @rozvojfiremcz
    @rozvojfiremcz Před 3 lety +3

    Pane Roso, děkuji za vaše videa. Není video, které by neposunulo vědomosti a dovednosti v archicadu o kus vpřed. Měl bych technickou otázku. Mám verzi 19. Projekt jsem poslal kolegovi, který provedl další práce ve verzi 23 a poslal mi to zpět. I když je přípona stejná (pln) tak verze 19 projekt upravený ve verzi 23 už neotevře. Poradíte mi a věřím, že případně i ostatním, co udělat a jak to případně uložit, aby to šlo otevřít a pokračovat v práci? Děkuji

    • @ardit.
      @ardit.  Před 3 lety

      Děkuji za reakci. Kolega s tím bude mít bohužel dost práce: musí ve v23 uložit projekt jako verzi 22 (lze to uložit vždy jen do jedné nižší verze), pak nainstalovat verzi 22 a v ní to otevřít a uložit do v21, následně nainstalovat 21 a uložit do 20 a konečně nainstalovat 20 a uložit do 19... Cestou se nějaké informace ztratí (tipuji hlavně schodiště a tuším, že mezi 20 a 19 zmizí i okna a dveře...).

    • @rozvojfiremcz
      @rozvojfiremcz Před 3 lety

      @@ardit. No tak ten mě bude milovat :))) Pane Roso, moc děkuji za radu.

    • @ardit.
      @ardit.  Před 3 lety

      To bezesporu bude (já sám jsem nedávno něco ukládal do 18 a taky jsem nejásal)... Shodou okolností jsem měl přesně na toto téma včera školení přímo od lidí z Graphisoftu a dle jejich doporučení je opravdu nejlepší ty verze nemíchat (jinými slovy řečeno, kolega měl pracovat v té verzi jako Vy). Běžně se to tak dělává ve velkých projekcích ve světě, kde se zásadně projekty během práce na nich nemigrují na vyšší verze (a pracuje se tedy souběžně v několika verzích - což je občas dost zátěž na IT infrastrukturu a především na jejich BIM manažery). Každopádně tak i tak je verze 19 už hodně zastaralá, Graphisoft plně podporuje jen tři nejaktuálnější verze a tedy pracovat (či někoho prosit, aby pracoval) ve verzi 21 a starší už znamená způsobit si nejednu komplikaci... :(

    • @rozvojfiremcz
      @rozvojfiremcz Před 3 lety +1

      @@ardit. Vždyť je to jen 6 let staré... :)) Asi mě nemine rozbít prasátko a upgradovat na poslední verzi. Díky, díky. Jak ve videu, tak i v textu jste bravurní.

  • @tomasolsa7354
    @tomasolsa7354 Před 2 lety

    Dobrý den, zobrazování zařizovacích předmětů u stěn tak, aby byla vidět tlustá čára jde dosáhnout také pomocí pořadí kreslení. Není tedy třeba posouvat zařizovací předměty

    • @ardit.
      @ardit.  Před 2 lety

      Dobrý den, ten případ, o kterém jsem ve videu mluvil, se týkal situace, kdy mám řezové výplně přepsány s pomocí kombinací grafických stylů. V takovém případě Archciad neudělá mezi různými prvky rozhraní - tedy pokud si v kombinacích grafických stylů nenastavím, že tam to rozhraní opravdu chci vidět (což jsem nějakou dobu zapnuto neměl a v několika projektech jsem skutečně musel prvky posouvat). Pokud uživatel nenastavuje žádné kombinace grafických stylů ovlivňujících řezové výplně, tlustá čára stěny tam samozřejmě zůstane - a pak už je její viditelnost skutečně jen závislá na správném pořadí kreslení.

    • @petrtuma8433
      @petrtuma8433 Před rokem

      @@ardit. Dobry den, muzete prosim jednodues popsat to nastaveni v grafickych stylech aby se objekty nespojovali s jinymi konstrukcemi?

  • @iwoskramlik1290
    @iwoskramlik1290 Před 2 lety

    není vidět ta maličká šipka, když ak rychle jezdíte a klikáte -- PLS, šlo by použíat zvýrazněný kurzor, ideáln s tím červeným bliknutím při kliknutí? Díky.

    • @ardit.
      @ardit.  Před 2 lety

      Zamyslím se nad tím (nějaké změny postupem času v natáčení dělám (teď trochu experimentuji se zobrazováním stisknutých kláves) a mohl bych zvětšit šipku - ale vzhledem k mému trochu neurotickému způsobu pohybu myši a velmi vysoké citlivosti, na kterou jsem zvyklý, to asi nikdy nebude úplně ideální). Tak trochu má videa vytvářím pro uživatele, kteří mají s používáním archicadu určité zkušenosti a když ukážu nějakou techniku, už většinou ví, kam kliknout... :)