Pracovní prostředí Archicadu - moje nastavení pro efektivní práci

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 06. 2024
  • Několik mých tipů a osvědčených postupů pro nastavení uživatelského prostředí Archicadu.
    Můj web: www.martinrosa.cz
    Můj Facebook: / martinjanrosa
    Obsah videa:
    00:00 Úvod; kritika výchozího nastavení
    02:13 Moje nastavení - základní východiska
    04:20 Klávesové zkratky pro zapínání a vypínání paletek
    06:20 Popis mého uspořádání pracovního prostředí
    07:35 Porovnání obsahu lišt nastavených pro různá rozlišení
    08:24 Vytvoření profilu pracovního prostředí
    10:20 Co mám v hlavní nástrojové liště
    21:28 Tipy pro nástrojovou paletku
    23:14 Tipy pro infopaletku
    26:19 Tipy pro nastavení schémat uživatelských předvoleb

Komentáře • 13

  • @kkadominik376
    @kkadominik376 Před 3 lety +1

    Ďalšie super video 😉

  • @ludekwolek4201
    @ludekwolek4201 Před 3 lety +1

    Opět super video. Po letech jsem došel k velmi podobnému nastavení. Určitě děkuji za podněty to ještě trochu doladit. Byly tam minimálně tři, které jsem doposud nepoužíval.👍 Možná jste mohl video doplnit informací o spodní stavové liště s měřítkem, kombinaci vrstev, grafickými styly apod. Osobně využívám v poslední době často.

    • @ardit.
      @ardit.  Před 3 lety

      Děkuji. S tou spodní lištou máte asi pravdu - já ji už považuji za tak základní věc při práci, že mě ji ani nenapadlo zmínit... Přitom třeba na to notebooku s malou obrazovkou jsem musel vyřešit nepříjemný fakt, že se mi na něm ani v té spodní liště všechna nastavení nezobrazí (proto mám další klávesovou zkratku na vyvolání paletky umístěné pod infopaletkou, která obsahuje tytéž volby, co spodní lišta).

    • @ludekwolek4201
      @ludekwolek4201 Před 3 lety

      @@ardit. Ještě jedna drobnost(dotaz). Ve schéma uživatelských předvoleb/okna a paletky je možnost zatrhnout volbu: V paletkách skrýt uzamčené vrstvy. Tu nepoužíváte? Při dlouhých seznamech vrstev je to výborná funkce. Při zadávání vrstvy z dialogu, nebo infopaletky se pak zobrazí pouze odemknuté vrstvy.

    • @ardit.
      @ardit.  Před 3 lety

      O této možnosti vím, ale nepoužívám jí - vrstev obvykle nemívám tolik, abych se v nich rychle neorientoval (navíc ty "pracovní" mám obvykle s podtržítkem na začátku a tak mám vždy po zobrazení seznamu prakticky stejnou strukturu, i když se mi do projektu občas načtou nějaké vrstvy z externích zdrojů). Podobné filtrování ale používám u paletky oblíbených, ve které jdou zobrazovat pouze oblíbené pro aktivní nástroj a filtrovat prázdné složky (respektive složky bez prvků odpovídajících aktivního nástroje) - a v tomto případě je to dost efektivní. Ono je těch různých nastavení tolik, že by to vydalo na celý kurz (vím o čem mluvím, právě jeden takový prodělávám a jen pokročilé nastavení šablon a uživatelského prostředí vydá při jednom/dvou dnech za týden na měsíc studia, a to je to i tak jen takový rychlý průlet :) ).

    • @ludekwolek4201
      @ludekwolek4201 Před 3 lety

      @@ardit. To máte naprostou pravdu. Navíc při současném pracovním tempu je čím dál těžší, ty novinky vstřebat a zakomponovat do zaběhlého postupu. I proto sleduji Vaše videa. 🤝👍

    • @ardit.
      @ardit.  Před 3 lety

      V tom zase máte pravdu Vy. Občas si říkám, že bych v dnešní době nechtěl s Archicadem začínat :) Před patnácti lety to byl takový poloviční program... Průběžné novinky se naštěstí sledovat jakž takž dají... Ale to jsem ještě skoro nezačal ve videích ukazovat to, co se týká skutečného BIM :)

  • @vlado615
    @vlado615 Před 2 lety

    Zdravím Vás Martin. Prosím Vás ako by som exportoval celý 3D mode archicadu do scia engineer 14? VIete mi poradiť, ďakujem.

    • @ardit.
      @ardit.  Před 2 lety +1

      Dobrý den, já sám nemám přímo s exportem do SCIA 14 zkušenost, ale určitě funguje export do IFC (viz např. www.scia.net/cs/open-bim-v-akci-mezi-programy-archicad-scia-engineer ). Výměně informací prostřednictvím IFC se budu na tomto kanále více věnovat někdy na začátku nového roku ;)

  • @snezna_tisen
    @snezna_tisen Před 3 lety

    To zpětné lomítko asi fakt funguje jen u MAC. Ve windowsu mi to vůbec jako klávesovou ztratku v nastavení nebere... a přitom to na klávesnici vypadá skoro stejně :-D

    • @ardit.
      @ardit.  Před 3 lety

      Holt, na obou platformách (Mac i Win) jsou nějaké nedokonalosti (Graphisoft je, zdá se mi, spravedlivě rozděluje mezi oba tábory... :) ).

    • @ludekwolek4201
      @ludekwolek4201 Před 3 lety

      @@ardit. No je to škoda je fakt pěkně po ruce :). Jinak mám tu levou stranu už komplet obsazenou.

    • @Ing.arch.
      @Ing.arch. Před 4 měsíci

      Ahoj. Já jsem si nastavil místo levé klávesy windows 'tečku' (lomítko to nebere jako znak) a používám 'tečku' v kombinaci s alt shift a ctrl :) určitě lze bvybrat i jinou a bude to fungovat stejně, jenom pak nebudete moci požívat klávesu win ( nebo zase jinou zkratku ve win na přepínání profilu klávesnice )@@ludekwolek4201