Co dělat, když komise vyhazuje nesympatické studenty?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 07. 2021
  • Tento díl věnuji všem studentům, které již brzy čekají státnice a obhajoby diplomových prací. Poradím vám totiž, co dělat a jak se bránit v případě, kdy komise vyhazuje studenty jen proto, že nebyli komisi sympatičtí? Jde o opravdu výjimečnou situaci, ale soudě dle příběhu mého čtenáře se to může přihodit. Přeji vám příjemný poslech a úspěšné státnice!
    =============================================
    Zvu vás na moje školení Jak obhájit diplomku
    -- tatulda.cz/skoleni-jak-obhaji...
    =============================================
    DALŠÍ ČLÁNKY NA BLOGU, KTERÉ BY VÁS MOHLY ZAJÍMAT
    Jak překonat strach z vlastního selhání u státnic?
    tatulda.cz/jak-prekonat-strac...
    Jak překonat strach ze státnic?
    tatulda.cz/jak-prekonat-strac...
    Neúspěch u státnic není tragédie, ale nová výzva.
    tatulda.cz/neuspech-u-statnic...
    Neudělal státnice ani na 3. pokus, chybí mu 1 předmět!
    tatulda.cz/neudelal-statnice-...
    Co dělat, když komise vyhazuje „nesympatické“ studenty?
    tatulda.cz/co-delat-kdyz-komi...
    =============================================
    Sledujte mě i na sociálních sítích
    -- / tatulda.cz
    -- / tatuldacz
    -- / pavelsemerad
    -- open.spotify.com/show/70PKfyV...
    =============================================
    O MNĚ V KOSTCE:
    Jsem vysokoškolský učitel a pomáhám studentům překonávat překážky během studia. Působím na Mendelově univerzitě v Brně. Jako student jsem strávil na vysokých školách 10 let v bakalářském, magisterském i doktorském studiu. 2x jsem studium nedokončil, ale pak jsem zvládl vystudovat 2 vysoké školy současně. Doktorské studium jsem dokončil za 3 roky a MBA za 9 měsíců.
    #statnice #vysokaskola #studium #podcast #podcastOstudiu

Komentáře • 17

  • @PavelSemerad
    @PavelSemerad  Před 2 lety +3

    Budu rád, když se zapojíte do diskuze a pokud se nám podaří najít nějakou účinnou zbraň. Předem děkuji. 💙

    • @honzasebi
      @honzasebi Před 2 lety +3

      Zdravím pane doktore, ve videu již máte zajímavý koncept pro druhý opravný termín SZZ. Tedy přítomnost blízkých či vedoucího práce na opravném termínu. Možná bych ještě zvážil nezávislou konzultaci s vedoucím katedry či děkanem fakulty na toto téma. Už jen jakákoliv zmínka ohledně dotčeného studenta těchto autorit příslušným členům komise by mohla být ku prospěchu.

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  Před 2 lety +2

      Děkuji, Honzo, za tip. Myslím, že by to mohlo pomoci. Zvláště pak, když je to malá fakulta a učitelé asi studenty více znají. :)

    • @josefpolak6990
      @josefpolak6990 Před 2 lety +2

      Jak jsem napsal v komentu, souhlasím s tím, co jsi řekl ve videu vč. návrhu. Už jsem ovšem také zažil, že EGO profesora/ky málem převálcovalo i hosty u státnic. Po státnici padla otázka hosta (mnohaletého matematika): "Kdo byl/a ten/ta pán/paní, co se ptal/a na ... ." Pointou bylo, že hostu neuniklo, že profesor/ka bojoval/a za to, aby student státnici neudělal i na základě svých argumentů, které byly matematický nesmysl, který se učí na ZŠ. Jen profesor/ka je asi již po takové době zapomenul/a. Nicméně státnice dopadla dobře pro studenta.

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  Před 2 lety +3

      @@josefpolak6990 Moc děkuji za komentář. Máš pravdu, ego je silný protivník. Někdy i můj. :)

  • @josefpolak6990
    @josefpolak6990 Před 2 lety +5

    Souhlasím s Pavlem Semerádem a doplnil bych… Obecně při zkoušení je třeba počítat s tím, že vylosovaná otázka se musí v nějakém minimálním rozsahu odpovědět. Nelze teď posoudit, zda byla odpověď studenta dostačující, nebo zda byla komise díky některému členu zbytečně zaujatá. Ale i s lidským faktorem je nutné počítat.
    Např. při výběrových řízeních do zaměstnání vás mohou vybírat lidé, kteří vám pak řeknou, že jste např. bez patřičného vzdělání, nebo jste převzdělaný (obojí může být jen pouhá fráze), nebo vám taky jen oznámí, že vás prostě nevybrali. A to se můžete úplně krásně hodit na danou pozici, ale vezmou tam třeba kamaráda někoho z týmu, který má menší kvalifikaci, ale má protekci. Kde je pak spravedlnost? A takových případů je kupa. Čili u zkoušení je třeba vždy něco odpovědět a vždy tam budou jen lidé, kteří jsou různí. Nicméně tak to bude chodit i v letech po škole.
    Škola by měla sama za sebe hlídat přístup zkoušejících a jejich duševní stav. Náročnost práce na VŠ a systémová roztříštěnost dopadá kolikrát i na kvalitní pracovníky, natož tak na slabé jedince. Lidé si představují, že práce VŠ „učitele“ spočívá v tom, že jen učí. Za tou prací se ovšem skrývá řada dalších povinností a i v tomto oboru se dá vyhořet, zahořknout atd. Průšvih je, že takový podlomený jedinec pak pracuje se stovkami studentů každý semestr a sedí i u státnic. No a poslední, co školy dělají, je kvalitní péče o zaměstnance. I když se to na školách učí a studenti ve firmách na to dělají závěrečné práce. Pro zmírnění negativních projevů u zkoušejících na státnicích by pomohlo skutečně personálně řídit školy, pečovat o zaměstnance, nastavit systém komunikace a lehce reformovat i strukturu škol (resp. revidovat realitu oproti předpokládanému stavu). Což je vše v tomto okamžiku SCI-FI.
    Pomoci lze studentu tak, že před státnicí se v předstihu musí vše naučit alespoň v přehledovém rozsahu, o kterém umí mluvit, následně se uklidnit a neřešit rozpoložení komise. Pokud tam půjde vynervovaný a v bojovné náladě, zvyšuje si pravděpodobnost, že to nedopadne. Jeden nápad bych měl. Když jsem doposlouchal video, tak je stejný, jako měl Pavel S. Státnice je veřejná. Otázkou je, zda má smysl si tam pozvat jiného učitele (nebo podobnou osobu), který přijde psychicky „podpořit“ tohoto studenta. Stačí o účast požádat před začátkem a mělo jí být vyhověno. Jsou to krajní případy a nedoporučuji je začít dělat ve velkém. Mohou mít právě opačný dopad. Student chytne nerva, že ze sebe udělá šaška ještě před „známým“ a podělá zkoušky úplně. Fakt to využijte jen v krajním případě.
    Státnice jsou jen jeden nepříjemný milník na cestě životem, kde potkáte další lidi, kteří vám mohou udělat daleko horší (ale i lepší ;-)) věci. Jsem obecně pro, aby se hodnotil i výkon za studia. Nicméně školství i společnost teď čekají další velké výzvy, které musí přijmout a řešit. Studentům popřeji hodně štěstí nejen u státnic a nebojte, budete se učit a potkávat různé lidi celý život. :-)

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  Před 2 lety +4

      Souhlasím s tebou, že by měl být student schopen zodpovědět alespoň minimum ke každé otázce. Jaká padne, je většinou věcí náhody. :( Naštěstí dochází k posunu a zkoušející se snaží navázat svými otázkami na obhajobu. Výjimkou jsou případy, kde se otázky losují. To je peklo i pro nás zkoušející...
      Práce s učiteli je velké téma a třeba ho otevřu i v nějakém článku na blogu. :)

  • @evaplecerova8191
    @evaplecerova8191 Před 2 lety +1

    děkuji

  • @julianaraffajova
    @julianaraffajova Před 2 lety +4

    ja som zažila takúto situáciu. síce som sebakritická a pripúšťam, že moje vedomosti v tej dobe, neboli dostatočné, ale poznala som jednu babu, ktorá dostala totálne okno a povedala len jednu vetu a zostatnicovala a ja som povedala viac a aj napriek tomu som bola podľa nich bábika a nevhodne som sa chovala. a samozrejme moje vedomosti boli nedostatočné.

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  Před 2 lety +4

      Děkuji za Váš příběh, i když mě moc mrzí, že to takhle dopadlo. Bohužel některá hodnocení mohou být i takto subjektivní. :( Jen doufám, že teď už máte opravný termín úspěšně za sebou.

  • @citroniq84
    @citroniq84 Před 2 lety +2

    tak ja poviem co by som robil ja urcite by som napisal dekanovi otom ale este predtym sa sam uprimne zamyslel bol som fakt nauceny vedel som vsetko co som mal akebo len zvadzam svoju neschopno na komisiu jasne ze pri statnej skuske musis byt exaktny alebo teda mal by byt

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  Před 2 lety +2

      Informovat o tom vedení fakulty je jistě jednou z možností. Zvážil bych možná ale nejdříve oslovení studentských senátorů, kteří v dané chvíli mohou mít silnější postavení než student. Samozřejmě ale všem přeju, aby tyto rady nikdy nepotřebovali. :(

  • @milanhusak7448
    @milanhusak7448 Před rokem

    Tak jen doufám, že to nebyla má VŠ 🤔

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  Před rokem +1

      Určitě ne (alespoň doufám). 🍀

    • @milanhusak7448
      @milanhusak7448 Před rokem

      @@PavelSemerad prestižní nejsme, ale hrajeme si na to 😅 Příští rok se ale chystám na VŠE FM a to je taková malá "prestižní" fakulta...🤔

    • @PavelSemerad
      @PavelSemerad  Před rokem +1

      @@milanhusak7448 Tak Vám přeji hodně úspěchů! :)

    • @milanhusak7448
      @milanhusak7448 Před rokem

      @@PavelSemerad hm, tak to raději zkusím tu TULku :-)