Příběh o půdě - jak regenerativní zemědělství vrací CO2 z atmosféry pod zem

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 02. 2022
  • Příběh o půdě (v originále "The Soil Story") popisuje, jak naše dosavadní zacházení s přírodou, konkrétně se zemědělskou půdou, významně poničilo její kvalitu. Představuje ale i řešení ve formě regenerativního zemědělství.
    Jeho principy napomáhají redukci CO2 z atmosféry a ukládání uhlíku zpátky do země. Tím pomáhá nejen oživit zuboženou půdu, ale přispívá i v boji s globálním oteplováním.
    Na rozdíl od totiž ovzduší půda, respektive v ní obsažené živé organismy, z přítomnosti uhlíku profituje. Když je ho v půdě dostatek, prospívají rostliny, živočichové i my lidé - jednoduše celý provázaný ekosytém. V ovzduší naopak oxid uhličitý přispívá ke skleníkovému efektu.
    Regenerativní zemědělství tedy nabízí win-win řešení.
    © Copyright: Kiss The Ground
    Český překlad a více informací o regenerativním zemědělství v ČJ: Carboneg.eu

Komentáře • 2

  • @MichaelRada-INDUSTRY50

    Je důležité nevyjímat zemědělství z celku. Uložení uhlíku do půdy není a nemůže být jediným řešením stojícím osamozěně. Je třeba jednat v harmonii se všemi ostatními metodami a průmyslovými odvětvámi a tím vytvářet zdraví globální EKOSYSTÉM a to je věc kterou již 9 let dělají při implementaci principy INDUSTRY 5.0, tedy systémová prevence vzniku odpadu a plýtvání. czcams.com/video/NVmaFt-DUxU/video.html

    • @carboneg
      @carboneg  Před rokem +1

      Hezký den, Michaeli, děkujeme za Váš komentář, samozřejmě souhlasíme, že regenerativní zemědělství není všespásným konceptem, nemůžeme pokračovat v současném tempu znečišťování ovzduší a doufat, že to za nás půda, respektive zemědělci vyřeší. To ale není předmětem tohoto videa. To pouze ukazuje, jak funguje zachycování uhlíku z ovzduší (CO2) do půdy, což ve výsledku může pomoci umazávat náš klimatický dluh. Napsali jsme o tom několik článků založených na odborné literatuře a studiích, např.: carboneg.eu/cs/blog/proc-potrebujeme-cdr-a-co-to-vlastne-je či carboneg.eu/cs/blog/klimaticka-zmena-regenerativni-zemedelstvi