Přechod k regenerativnímu zemědělství v České republice

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 01. 2024
  • 🇨🇿: Vladimír Gut hospodaří společně se svým synem Václavem Radošovicích na zhruba 400 hektarech. Po celou dobu se snaží starat o půdu co nejlépe, proto jim regenerativní způsob hospodaření dává smysl. Pěstují pšenici, ječmen, řepku, oves, mák a různé směsi meziplodin, kladou důraz na co největší rozmanitost v přírodě i udržitelnost.
    Toto video vzniklo z iniciativy a prostředků evrospkou organizací EIT Food - Regeneretative Agriculture Revolution Programme - a lokálně bylo koordinováno projektem Carboneg. Jeho vznik by nebyl možný bez laskavé pomoci a účinkování pana Vladimíra Guta a jeho syna Václava, kteří nám natáčení na své farmě umožnili.
    🇬🇧: Vladimír Gut farms about 400 hectares together with his son Václav in Radošovice village in the Czech Republic. He always tries to take the best care of the land, which is why regenerative farming makes sense for them. They grow wheat, barley, rape, oats, poppies, and various mixtures of intercrops, emphasizing the greatest possible diversity in nature and sustainability.
    This video, "Transition to regenerative agriculture in Czechia", was initiated and founded by the EIT Food - Regenerative Agriculture Revolution Programme and locally coordinated in cooperation with Carboneg. It would not have been possible without the kind help and starring of Vladimír Gut and his son Václav Gut, who allowed us to shoot on their family farm.
    Credits:
    Jakub Veselý - Camera & Edit
    Matěj Konečný, Studio Lampion - Production

Komentáře • 4

  • @farmakrizov
    @farmakrizov Před 3 měsíci

    krásný

  • @tomaskonopac9431
    @tomaskonopac9431 Před 4 měsíci +2

    Hlavní je zachovat hnojení pomocí živočišných hnojiv a rozumně omezit pesticidy, aby nedošlo k likvidaci půdní mikroflóry. Celé je to o osevním plánu způsobu hnojení a celkové práci s výměnou plodin na pozemcích tak, aby nedocházelo ke kumulaci přirozených škůdců a plísní, kterými jednotlivé druhy plodin trpí. Tak že to není jen o tom hrubou silou pomocí pesticidů a další chemie zasahovat všude, ale i o tom jak střídat plodiny.

    • @jindrichstepanek9624
      @jindrichstepanek9624 Před 2 měsíci +1

      Hnojení statkovými hnojivy moc reálné není, když je živočišná produkce více než 20 let likvidována. A střídání plodin, když jedinou jistotou z hlediska zisku je řepka, moc prostoru nedává.