EP154 čtenář

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 23. 04. 2021
  • Čau! Dnes se podíváme na tzv. kostnickou školu, tedy skupinu literárních teoretiků, kteří se rozhodli do středu zájmu literární vědy postavit čtenáře a svoji teorii nazvali "recepční estetikou".
    Moc děkujeme všem našim patronům za podporu!
    Stránky Na potítku: napotitku.cz
    Moderuje: David Jirsa
    Kamera a střih: Daniel Zezula
    Music: www.bensound.com
    Chcete naši tvorbu podpořit? Už od $2 měsíčně můžete mít přístup k bonusovému obsahu na našem Patreonu:
    / napotitku

Komentáře • 37

  • @jitapar
    @jitapar Před 3 lety +47

    ,,Oscar Wilde... šokoval již samotnou svou existencí." 😃👌

  • @rudolfjansuchy6152
    @rudolfjansuchy6152 Před 3 lety +11

    Toto video je vskutku geniální. Očekával jsem slíbený ruský formalismus a byl jsem vyveden z míry tím, že jsem dostal recepční estetiku.

  • @Popisovac_
    @Popisovac_ Před 3 lety +15

    Strašně dobrý věci tady teď vycházej.

  • @janaja7199
    @janaja7199 Před 2 lety +1

    wau! skvělé...

  • @krystofkrejpsky
    @krystofkrejpsky Před 3 lety +4

    Smontované knihy jsou Petrolejové lampy, Zabiják a Kašpar Lén mstitel... Myslím :D

  • @maisondegellert
    @maisondegellert Před 3 lety +5

    Teď si celý ten obsah přepíšu, načtu si něco ještě o teorii recepční estetiky a potom na to budu balit studentky filologie. Nejdřív budu vyprávět a deklarovat to na svý oblíbený knize, a potom nějakým prima můstkem to začnu aplikovat na jejím životu, nějak romanticky...

  • @stepansuda243
    @stepansuda243 Před 3 lety +4

    ... protože se obávám dětských diváků. :)

  • @joecole1906
    @joecole1906 Před 3 lety +4

    Ahoj máš v plánu lovecrafta? Zivotopis+aspoň 2díla rozbor...?

  • @ondra7316
    @ondra7316 Před 2 lety

    já si myslím že psaní implicitnímu čtenáři jakožto adresátovy autorových textů není vědomé. Jde o to že když píšeš, tak si v hlavě řekneš třeba ,,co když tohle nepochopí?", ale kdo tohle nepochopí? A to je dle mého implicitní čtenář :) To že přemýšlíš že to někdo bude číst a to jestli to bude chápat když to napíšeš takhle a jestli to ocení. Každý má nějakou představu o tom jaký lidi jsou a jak reagují atd atd. A ta představa o kolektivu je dohromady tvůj implicitní čtenář!

  • @archeopterixneuroza4715
    @archeopterixneuroza4715 Před 3 lety +3

    Nana a Kašpar Lén mstitel. Kde si mohu vyzvednout Fidorku?

    • @archeopterixneuroza4715
      @archeopterixneuroza4715 Před 3 lety +1

      Oops, zapomněla jsem syfilis. Jiní už to tady tedy napsali přede mnou, ale jedná se tedy o Petrolejové lampy (Pavel)... předpokládám

    •  Před 3 lety

      Ok, teď je to komplet, fidorku předám v libovolné olomoucké putyce nebo zašlu do datové schránky.

    • @archeopterixneuroza4715
      @archeopterixneuroza4715 Před 3 lety

      @ A myslíš to skutečně?

    •  Před 3 lety +1

      S tou hospodou jo, s datovou schránkou ne.

  • @tosuja3380
    @tosuja3380 Před 3 lety

    Asi neumím tady hledat, ale nenašel jsem Tuláka po hvězdách, je možné že tu není?

  • @shirokko7415
    @shirokko7415 Před 3 lety

    Zdravím. Vím, že se teď na knihy moc nechceš vrhat a díky současné maturitní situaci si snažíš užít prostor pro různá literární a filozofická témat spíš než pro kanonické knihy, ale nechtěli byste zkusit udělat video o Egypťanu Sinuhetovi?

  • @mariekolarikova9775
    @mariekolarikova9775 Před 3 lety +3

    Smontované knihy: Nana, Petrolejové lampy

    • @aut0maniak
      @aut0maniak Před 3 lety

      Trefa 😂

    •  Před 3 lety +4

      A co ta cihla po hlavě?

    • @aut0maniak
      @aut0maniak Před 3 lety

      @ to jsem někde buď četl a nebo viděl ve Tvém videu... Jenom kde🤔😀

    • @aut0maniak
      @aut0maniak Před 3 lety

      @ to bude asi některý Zola, ale netuším...u něj víc počítám stránky než čtu, je na mě moc rozvleklý

    • @mariekolarikova9775
      @mariekolarikova9775 Před 3 lety

      @ je to trochu vzdálený, ale napadá mě Kašpar Lén Mstitel

  • @jakubzikmund6579
    @jakubzikmund6579 Před 3 lety +3

    A kdo říká, že implicitní čtenář nemůže být autor sám? Že spisovatel napíše takovou knihu, kterou by on sám s chutí četl, jen se občas trochu autocenzuruje, bere ohledy na ostatní. Je tam sice to slůvko čtenář, ale i autor může být čtenářem svého textu, nebo ne?

    • @jakubkyska7503
      @jakubkyska7503 Před 3 lety

      Myslím si, že dotaz po identitě implicitního čtenáře a autora textu naráží na nešťastné pojmenování "čtenář". Jestli je implicitní čtenář abstraktní koncept, personifikovaný produkt textové strategie, narativního způsobu, volené motiviky, způsob soudržnosti a kooperace textu se sebou samým... Tedy role jaksi idealistická a absolutní, kterou dostatečně naplnit není pro fyzickou osobu možné, přestože by k ní osoba autora mohla mít blíž, než osoba empirického čtenáře, ale možná co tu píšu je už nějaký kult textu. Samotná implicitnost podle mě určitým způsobem odkazuje na "nenaplnitelnost" této role, ale asi jsem pesimista, který věří, že ani autor nemůže znát svůj text tak dobře, jako jeho text "zná" sám sebe (zní to trochu absurdně).
      Nicméně by mě moc zajímalo usměrnění panem doktorem.

    • @jakubzikmund6579
      @jakubzikmund6579 Před 3 lety

      @@jakubkyska7503 Byť jsem to nenapsal, tak jsem to samozřejmě myslel v rovině idejí 😃, s implicitním čtenářem jako kontruktem/narativní strategií souhlasím. Veškeré autory (a v této rovině vlastně i čtenáře) jsem v souladu s Barthesem, snad dostatečně, interně usmrtil 😃.
      Psaní je proces imaginativní a má-li autor dle Jauße užít strategii implicitního čtenáře, pak si ale myslím, že to nevylučuje, že je ten implicitní čtenář vlastně nejvíc podobný právě autorovi - nevidím rozpor mezi myšleným dialogem s myšleným čtenářem a myšleným dialogem sám se sebou.
      S tím, že ani tak ten IČ v textu neodhalí všechno, co v něm je, ale proto máme přece literaturu tak rádi, ne? Protože je mnohovrstevnatá. Pořád je to jen strategie a řečeno úplně obyčejně: ne vždycky z textu vyleze to, co jsem si jako autor představoval.

    • @jakubkyska7503
      @jakubkyska7503 Před 3 lety

      @@jakubzikmund6579 No přestože v prvním odstavci píšeš, že jsi autora usmrtil (vyřadil z rovnice), ale ve druhém odstavci ho ale resuscituuješ a kalkuluješ s ním jako s přirovnávaným objektem, tak asi chápu, co tím chceš říct.
      Pokud je ale implicitní čtenář ta ideální personifikace, která nejdokonaleji "dourčovává" text, a autor nejpodobnější entita k téhle personifikaci, tak bych jim ale přesto nedaroval status identity. Už jen z toho důvodu, že bych do aktu tvorby započítal i nevědomí autora. Myslím si, že autor, ačkoli má kontrolu nad tím, jak bude jeho text vypadat, nemyslím si, že by si byl vědom všech postupů, které sám uplatňuje.
      POKUD: autor by tvořil text, text by tvořil implicitního čtenáře, autor by četl svůj text, autor by si byl vědom všech "charakteristik" implicitního čtenáře PAK by bych s identitou souhlasil
      Já ani tomu autorovi tolik nevěřím totiž. :D Ale možná je celý tento řetězec založen na misinterpretaci odborných konceptů a termínů, tohle jsou fakt jen návrhy. Moc rád budu poučen!

  • @martinpoupa7586
    @martinpoupa7586 Před 2 lety

    Model telekomunikačního řetězce 🤣❤️

  • @aut0maniak
    @aut0maniak Před 3 lety +2

    Technický dotaz: jak moc jsou určena dadaistická díla? Tam má takhle interpretace asi díry, zkusil to někdo?

    • @jakubzikmund6579
      @jakubzikmund6579 Před 3 lety +3

      Nevím, jestli se za dadaistické dílo označuje i nějaký prozaický text, ale já mám teda dadaismus spojen hlavně s poezií. A myslím, že i ve videu se hovořilo o místech nedourčenosti ve fikčním světě. Otázka tedy zní, jestli poezie utváří nějaký fikční svět. To je poměrně složitá otázka, ale zrovna ten dadaismus je, já bych to nazval, metaumění - dadaisté zkoumají co až se s jazykem a s tou formou poezie dá udělat, je to experiment, tudíž bych tam fikční svět nehledal a už vůbec ne nějaká místa nedourčenosti.
      Poznámka je to ale podstatná, protože tyto texty podle mě ten kostnický přístup vlastně nedokáže efektivně interpretovat, respektive bylo by lze tvrdit, že takový text je možné interpretovat jakkoli, protože je zcela nedourčený.
      Tož tak to vidím já 😀.

    • @aut0maniak
      @aut0maniak Před 3 lety +1

      @@jakubzikmund6579 téměř vyčerpávající! Ovšem kolikrát je tvorba v dadaismu nedourčená ale záměr autora dourčený takže když tu interpretaci obrátím směrem na smrt autora, resp. na systém jakým autor tu poezii (nebo prózu či co je vlastně jakýkoli dadaistický výtvor) vytvořil, tak to funguje. Otázka je, podle čeho můžeme hodnotit interpretaci. Zajímalo by mě, co budou říkat literární vědci na dvacátá léta 21. století z hlediska interpretací třeba za 100 let😀
      A ano pro mě je Máj fikční svět...asi jsem divný 😂
      Ale s Vaší teorií souhlasím, kostnickou interpretací je dadaismus asi neinterpretovatelný

    • @vojtatlusty7289
      @vojtatlusty7289 Před 3 lety +2

      @@aut0maniak to že je máj fikční svět rozhodně není divné. Já to vydím tak, že fikční svět je kdekoliv, kde jsou zastoupeny jakékoliv epické prvky. Nebo, když jsou alespoň v rámci lilky popisovány nějaké děje na určeném místě.

  • @katerinaroznovska7414
    @katerinaroznovska7414 Před 3 lety

    Dotaz: Jiří Trávníček píše ve svém doslovu k překladu knihy Dějiny čtení (A. Manguel) o prostoru nedourčenosti v souvislosti s Romanem Ingardenem. Čtenář by dle tohoto výkladu měl konkretizovat místa, která autor nechal prázdná. Slovy Trávníčka je čtenář v tomto pojetí jako hyena, která je přizvána k hostině až poté, co autor odešel. Zajímalo by mě tedy, zdali se prostor nedourčenosti v pojetí Ingardena a Isera nějak výrazně liší. Předem děkuji za odpověď.

    • @jakubkyska7503
      @jakubkyska7503 Před 3 lety

      Jsem toho dojmu, že J. Trávníček Ingardena zmiňuje, protože ten pojem nedourčenosti literární vědě představil a jako první ho nějak ustanovil. Nejsem si jistý, jestli by se podobný koncept nedal vystopovat až do Husserlovy fenomenologie (Ingarden byl jeho žák, nicméně jako správný žák se později se svým učitelem v teorii rozešel).
      Iser pak tento koncept dědí až po nějaké generaci (Ingarden knihy o literatuře publikoval ve 30. letech a to byl Iser teprve adolescent), ale přímou odpověď na Vaši otázku nejsem schopný poskytnout. Našel jsem nicméně bakalářskou práci z UK, která se tomuto konceptu u těchto lidí (+ L. Doležel ještě) věnuje.
      is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/110261/

  • @williampichardo1485
    @williampichardo1485 Před 3 lety

    In plíce it - kouř.

  • @zivottojebojbojtojezivot

    Dal by se takový Šalda zařadit k Iserově teorii?

    • @zivottojebojbojtojezivot
      @zivottojebojbojtojezivot Před 3 lety

      Mám na mysli tu teorii o formě a způsobu kritiky díla, kterou Iser upřednostňoval a kterou zastával.

  • @zr6935
    @zr6935 Před rokem

    Ten diss na Čapka-Choda hodně zamrzel - zrovna KMČCh si podle mě zaslouží spíš reklamu než takovýhle sestřel. Turbina a Antonín Vondrejc jsou fascinující knihy plné makabrózního humoru, navíc něco podobného závěrečným pasážím Antonína Vondrejce by člověk v Zolovi nejspíš hledal marně.
    Vůbec je s tím českým naturalismem coby škatulkou k ukládání hrstky svérázných autorů jenom mrzení, viz Šlejhar a jeho morálně rozhořčené, fatalistické litanie, které mají k realismu a popisnému determinismu dost daleko. Čapek-Chod není tak extrémní případ, ale stejně mu to dělá medvědí službu. Jestli to teda nemá být rafinovaná past na čtenářovo očekávání ;-)