JAK LUDZIE EFEKTYWNI PODEJMUJĄ DECYZJE? 3 POWODY BY UŻYWAĆ BRZYTWY OCKHAMA

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 21. 09. 2017
  • Animacje na zlecenie: ideaman.tv/animacje/
    Kup moją książkę i kurs: ideaman.tv/ksiazka-pozegnaj-p...
    Przeciętny Człowiek In English: ideaman.tv/EnglishYT
    ---
    Konsultacje, mentoring i pytania biznesowe: leszek@ideaman.tv
    Jak ludzie efektywni podejmują decyzje? Używając całego asortymentu pytań jaki dostarcza Brzytwa Ockhama - fantastycznego narzędzia myślowego, które ma na celu uprościć naszą rzeczywistość. Podejmowanie decyzji w biznesie dzięki prostym metodom analizy i prawdopodobieństw sprawi, że nie utkniemy, tylko z łatwością będziemy poruszać się do przodu.
    ---
    Grupa FB: bit.ly/grupanieprzecietnych
    Fanpage Facebook: / nieprzecietneidee
    Inne Animacje: bit.ly/nieprzecietneidee
    Wszystkie treści, w tym nazwy własne i cytaty, są użyte w celach edukacyjnych. Zastosowanie logotypów ma charakter informacyjny. Żaden z elementów filmu nie jest i nie może być substytutem terapii lub indywidualnej porady psychologicznej.

Komentáře • 24

  • @wojtrobs
    @wojtrobs Před 6 lety

    Robilem to nieswiadomie wczesniej. Jak zwykle swietny material.

  • @stanmaciej4869
    @stanmaciej4869 Před 6 lety +7

    Brzytwa Ockhama ma tylko i wyłacznie sens wtedy gdy wiemy czego chcemy w życiu.
    ps
    Czy wybierając swoja partnerkę też stosowałeś brzytwę?

  • @cogitoergosum4652
    @cogitoergosum4652 Před 6 lety +5

    Co do duchów to jest takich trochę co wierzą w Boga, choć nikt nigdy go nie widział, a duchy podobno ludzie widzieli, jednak nikt im nie wierzy ;). Taki paradoks.

  • @PegierzRozumu
    @PegierzRozumu Před 3 lety +2

    Ockham żył na przełomie XIII i XIV wieku, nie wiem, jak mógł cokolwiek spisać w XVII stuleciu.

  • @azsv120
    @azsv120 Před 6 lety +19

    A po co w ogóle żyję ? Brzytwa.

  • @wilknet
    @wilknet Před 6 lety +1

    Bardzo lubię twoje animacje. Co do brzytwy to nie wiedziałem że jej tak często używam. Teraz już wiem i czasami podejmując decyzje zadaję sobie dodatkowe pytanie: Czy jeśli wybiore wariant B to czy są lub mogą się zdarzyć okoliczności, ktore sprawią że wariant A będzie bardziej słuszny? Zazwyczaj żadna okoliczność mi do głowy nie przychodzi i to tylko ostrzy brzytwe. Moim zdaniem pomaga.
    Dzięki wielkie za to co robisz.

  • @akademiamelle6398
    @akademiamelle6398 Před 6 lety

    Bardzo fajna metoda. Zobaczymy, czy sprawdzi się przy prokrastynacji ;)

    •  Před 6 lety +1

      Brzytwa działa na poziomie logicznym, /z reguły/, prokrastynacja jest często splątana w emocjach. Lepiej rozplątać emocję, niż przecinać je logiczną brzytwą zadając sobie sporo bólu. No ale możesz próbować.

  • @ZyciePoczciwe
    @ZyciePoczciwe Před 6 lety +1

    Świetna animacja

  • @nihilistycznyateista
    @nihilistycznyateista Před 6 lety +1

    Ja bym w kontekście przekonań tutaj poruszył kwestie brzytwy Ockhama zastosowanej w nieco innej perspektywie, czy jak kto woli w inny sposób. Jaki? Już tłumaczę.
    Zamiast zadawać sobie pytania o prawdopodobieństwa różnych rzeczy i ich porównywać, zadajemy sobie zawsze tylko 2 pytania: "Czy istnieje jakieś alternatywne wytłumaczenie?" i "Czy to wytłumaczenie jest najprostsze?" Pojedziemy to "modnym" twierdzeniem o tym, ze Ziemia jest płaska tak bezsensownie powtarzanym w internecie. Aby ten koncept działał jest wymyślana masa skomplikowanych zależności jak działa grawitacja, jak krąży Słońce, aby jego ruch był tak a nie inaczej widziany, dlaczego są pory roku itd. i pytamy - czy jest jakaś alternatywa? No jest... kulista Ziemia. Pytamy, czy to wytłumaczenie jest najprostsze? w przypadku płaskiej Ziemi zdecydowanie nie, w przypadku kulistej - jak najbardziej. Ale jeśli żadna z opcji nie byłaby dobra, szukamy kolejnej alternatywy, aż do maksymalnego uroszczenia. Ogółem szukamy wszystkich możliwości i odcinamy kolejno te bardziej skomplikowane, aż zostanie nam najbardziej proste i po prostu najlepsze.
    Podobnie będzie z większością teorii spiskowych - gdzie odpowiedź, że to nie ejst prawda jest lepsza, bo co jest mniej skomplikowane - ogólnoświatowy spisek, fałszujący wszystkie dane naukowe lub szantażujący/przekopujący wszystkie osoby opiniotwórcze w jakimś temacie, czy to, że nikt nic nie ukrywa? Jasne, że prościej, jeśli jest to prawda i nie ma za tym nic ukrytego. Z drugiej strony - mamy jakieś wydarzenie nadprzyrodzone czynione przez jakiegoś przywódcę sekty - prościej by było jakby kłamał, a rzekomo uzdrowieni byli wynajętymi aktorami, czy łatwiej wytłumaczyć to układem gwiazd i umiejętnościami paranormalnymi lub pochodzeniem kolesia z obcej cywilizacji, która opanowała technologie nanobotów? I nie jest istotne, co jest tutaj prawdopodobne, ale co jest m,niej skomplikowane do wyjaśnienia.
    W sytuacji z duchem niestety prawidłowa odpowiedź nie jest tą, że ona zmyśla, bo zabrakło tej prawidłowej na tej liście. Zagrała paraidolia, czyli widzenie twarzy nawet tam, gdzie ich nie ma io koleżanka zwyczajnie źle zinterpretowała fakty. Nie zmyśla, ponieważ głęboko wierzy w to co mówi, tylko, że to nie był duch, a w półmroku widziany wieszak z ubraniami, skojarzony jednocześnie z dźwiękiem skrzypiącej szafy, czy coś tego rodzaju. Dodatkowo zapewne koleżanka oglądała niedawno jakiś horror i podświadomość zadziałała.
    Także najlepsza odpowiedź brzmi - koleżance się wydawało. Nie kłamie, nie miała halucynacji ani nie był to prawdziwy duch.

    • @gunia7
      @gunia7 Před rokem

      Świetnie napisane. Z duchem - słuszna uwaga.

    • @nihilistycznyateista
      @nihilistycznyateista Před rokem

      @@gunia7 no z duchem tak... Ale po 4 latach prowadzenia kanału i zgłębiania filozofii, błędów myślowych, zasad logiki itd. stwierdzam, że z brzytwą Ockhama to wyjaśniłem kompletnie błędnie... W niej chodzi o upraszczanie niepotrzebnie skomplikowanych hipotez, a nie wybieranie mniej rozbudowanych. Tu raczej działa zasada Hume'a i odrzucamy większy cud.

  •  Před 6 lety +1

    Kto potrafi naukowo opisać i rozwiązać kwestię duchów z 3 punktu?

    • @piotrpolowczyk7245
      @piotrpolowczyk7245 Před 5 lety

      Przeciętny Człowiek Najbardziej prawdopodobne że koleżanka zmyśla może być błędnym założeniem wtedy kiedy jest ona bardzo racjonalnie myślącym człowiekiem a doznała urazu głowy i ma przewidzenia. Poszukując pomocy u znajomych stara się podzielić nurtującym ją problemem, natomiast nie uzyskując pomocy od "najbliższych" znajomych może pogorszyć się jej stan. Więc w tym przykładzie mimo tego że racjonalnie wycinamy istnienie duchów (nie zagłębiamy się w istnienie duszy i nie próbujemy zrozumieć tej materii) stajemy przed dylematem zrozumienia. Jeżeli założymy że zmyśla to racjonalnie skrócimy czas zagłębiania się w tym temacie i możliwe że stracimy koleżankę. Idąc dalej tym tokiem myślenia możemy nawet zaoszczędzić czas w całym naszym życiu poprzez wycięcie koleżanki z życia. Natomiast przy racjonalnym szukaniu rozwiązania problemu może okazać się że koleżanka ma przewidzenia poprzez w/w uraz. Poświęcając czas na pomoc- wysyłając na tomograf czy udając się z koleżanką do specjalisty zyskujemy zaufanie i więzi wsparcia co owocuje w życiu pomocnych ludzi🙂 Pozdrawiam

    • @johnmian4619
      @johnmian4619 Před 4 lety

      Zapraszam na np na Wilczą w Warszawie. Można pomieszkać np 1-2 dni i samemu się przekonać (doświadczyć zamiast snuć domysły na podstawie niekoniecznie zgłębionej w tym kierunku wiedzy). Tu są kamienice w których osoby wynajmujące (skuszone stosunkowo niską ceną jak na lokalizację) tak szybko się wyprowadzają jak się wprowadzili. Sam mieszkałem w tym miejscu przez dosyć długi czas (wyłącznie patrząc na ww. zaletę). Czysto racjonalne myślenie nie ma tu nic do rzeczy. A zastosowanie Brzytwy w sposób przedstawiony na filmie zakłada, że posiadamy wiedzę w każdym kierunku (lub wiemy gdzie właściwej wiedzy w tej dziedzinie szukać)- tym sposobem można trwać w błędzie (przynajmniej do czasu zgłębienia wiedzy). W taki też sposób ludzkość stałaby w miejscu bo nie byłoby mowy np o wynalezieniu prądu.

    • @stefanrojek3075
      @stefanrojek3075 Před 4 lety

      Wydaje mi się, że nie da się naukowo opisać, udowodnić istnienia rzeczy niematerialnych.
      To jak by próbować udowodnić, że ten film ma jakąś treść. Owszem są dźwięki, są kolory, ale to wszystko. Jeśli ktoś nie ma narzędzi to interpretacji tego, przykładowo nie zna języka polskiego, to dla niego będzie to zwykły bełkot.

  • @kajetanstopa8714
    @kajetanstopa8714 Před 6 lety +1

    Ockham zmarł w XIV wieku, więc nie mógł nic opisać w XVIIw.

    •  Před 6 lety +2

      Ale jego duch dożył do tych czasów :D

  • @szelest3779
    @szelest3779 Před 4 lety +1

    ...XIV wieku jak coś