Visa-prom: Proces proizvodnje furnira

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 02. 2022
  • Reč furnir potiče od francuske reči “fournier” iz 16. veka, a čiji prevod znači zaštita. Tokom renesanse, baroka i kasnijih vekova, veliki majstori su stvarali umetnički savršen nameštaj, pokazujući kako se razvijalo ovo kulturno nasleđe koje je ujedno predstavljalo simbol svog vremena.
    Tehnologija furnira razvijena je oko 3000. godine pre nove ere u Egiptu. U zemlji koja je okružena pustinjom i gde je dragocena šuma bila retkost. Ta činjenica je učinila se zalihe iskoriste na najekonomičniji način. Nije ni čudo da se upravo ovde rodila ideja da se plemenito drvo seče u tanke listove kako bi se njima prekrile manje dragocene površine. Drvo je bilo retko u Starom Egiptu, bilo je retkost i cenjeno koliko i dragoceni dragulji koji su korišćeni za umetničko ukrašavanje nameštaja.
    Furnir je nastao u okolini čiji pejzaž ne karakteriše bujna vegetacija, već tamo gde je drvo cenjeno kao redak resurs, zbog čega su ljudi bili svesni značaja njegovog optimalnog korišćenja. U početku se furnir izrađivao ručno, što je bio izuzetno zahtevan i dugotrajan zadatak. Ipak, prelepa svetilišta koja su otkrivena 1922. u Tutankamonovoj grobnici svedoče o rudimentarnoj metodi obrade drveta, koja je tada bila uobičajena, otkrivajući prirodnu lepotu unutrašnje strukture drveta.
    Zapisi o predmetima i slikama prikazanim na grobnicama i keramici, dokumentuju put furnira od Egipta, do Grčke i Rimskog carstva, sve do našeg modernog doba. Proizvodnja furnira je skoro u potpunosti nestala tokom ranog srednjeg veka i ponovo je oživela tek u gotičkom periodu. U Nemačkoj je otkriven u vreme kada je ostatak Evrope koristio skoro isključivo masivno drvo. Procvat furnira dogodio se tokom renesanse, baroka i rokokoa. Proizvodnja čak i malih količina furnira je tada bio težak i dugotrajan zadatak. Shodno tome, ovaj metod je korišćen samo u dekorativne svrhe. Proizvođači ormara u Italiji počeli su da proizvode složene površine furnira. U međuvremenu, u Nemačkoj je uvedena tehnologija glodala koja je korišćena za proizvodnju ormara od ebanovine.
    Godine 1843. otvorena je prva fabrika furnira u Nemačkoj, koja je tada još uvek radila sa testerama za furnir. Prelazak sa zanatske na industrijsku proizvodnju omogućio je proizvodnju furnira u velikim količinama.
    Širom sveta Industrijska proizvodnja furnira počela je sredinom 20. veka. Furniri su korišćeni za proizvodnju nameštaja i za velike zidne panele. Od tada dominiraju kućnim nameštajem.
    Furniri su veoma ekonomičan način korišćenja drveta: jedno stablo daje u proseku od 250 - 500 m2 površine furnira. Gotovo svi delovi stabljike se koriste za osnovni materijal furnira (iverice, MDF ploče i sl.
    Info: www.visaprom.rs
  • Věda a technologie

Komentáře •