Az egészséges bélflóra - Beszélgetés Szabó Gál Bencével

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 10. 2018
  • Tíz perc egészség, Szabó Gál Bencével
    szabogalbence.hu - gal.hu - rockfm95
    Az előző adásokban is már említettem, hogy mennyire fontos a bélflóra és ennek egyre inkább ismerik föl a jelentőségét. Arról van szó, hogy több baktériummal élünk együtt, mint ahány sejtünk van. A bélflóránk annyira meghatározó, mint mondjuk a genetikai összetételünk. Részben örököljük, részben pedig kialakul a bélflóra. A szülőcsatornán át is részben örököljük és ezért is van a bélflórájukkal gondja azoknak, akik nem természetes úton, hanem császármetszéssel születtek.
    A szülőcsatornán keresztül a baktériumflórát megkapja a gyermek, még amikor steril a bélrendszere, és az, mint egy starter kultúra nagyon meghatározó. Aki császárral született, az nem megy át a szülőcsatornán és nem kapja meg azt a baktériumflórát és így eleve, már induláskor más baktériumok telepednek be a külvilágból, és ez a későbbiekben sok problémát okoz. Az egyértelműen kimutatható, hogy a bélflórájuk miatt sokkal több különböző problémájuk van a császármetszéssel született embereknek. Érdemes a császármetszést elkerülni, illetve most már vannak olyan megoldások, hogyha valaki császárral született, akkor kenetet vesznek az anyukától és azzal jól bekenik a gyereket.
    Én itthon nem tudok arról, hogy ezt alkalmaznák, de előbb-utóbb itt is elég felvilágosultak lesznek hozzá az orvosok, de külföldön, fejlettebb országokban már használják ezt a technikát, de azért ez még nem elterjedt.
    A bélflóránk nagyon-nagyon meghatározó. Mindenfele lehet kapni probiotikumokat. A baktériumok csak akkor képesek megtelepedni a bélben, és komoly változást elérni benne, ha 100, 200 vagy 400 milliárd, vagy még afeletti csíraszámú terméket szed valaki. És még ilyenkor is nehezen telepszik be. Még probléma is lehet azzal, hogyha magában képes egy baktérium betelepedni, mert a különböző baktériumok különböző immunágakat stimulálnak.
    Ha éppen egy olyan baktérium telepszik be egy probiotikus készítményből, amelyik ugyanazt stimulálja, mint ami eleve domináns nálunk, akkor bajban lehetünk. Vannak a spóraképző baktériumok, vagy probiotikumok - ezeket ajánlják, mert ezek valóban képesek jobban megtelepedni -, de ha pont egy olyat telepítettünk, ami már van, akkor még antibiotikummal sem nagyon lehet kiirtani és akkor életünk végéig szenvedhetünk annak káros hatásaitól. Persze ez a rosszabbik szcenárió. Nagyon sokszor ezek hatásosak, többségében ezek a probiotikumok jó hatásúak.
    A lényeg, hogy ez ma még eléggé lutri, a bélflóra- és a probiotikum-kutatás még eléggé az elején tart. Én óvatosságra intenék a probiotikum szedésével kapcsolatban embereket. Inkább csak kis csíraszámúakat és ne spóraképzőeket szedjünk. Arról vannak kutatások, hogy az elölt baktériumok - amik nem is képesek megtelepedni -, éppen ugyanolyan jó hatásúak, mint az élő baktériumok. Tehát nem kell, hogy egy baktérium élő legyen, sőt az a jó, ha nem él, mert akkor nem tud megtelepedni, viszont maga a bélflóra rendszere arra reagál, hogy bizonyos komponenseit veszik észre a baktériumnak, nem számít, hogy él vagy nem él, már attól jó irányba mozdul el a bélflóra.
    Ott vannak viszont a PREbiotikumok. A prebiotikumok többsége, - mint az inulin, vagy a frukto-oligo-szaharid - nem szelektív a jó baktériumokra. Tehát a jókat is, de a rosszakat is tudja szaporítani. Ha valakinek rossz a bélflórája, azaz gyakran tapasztal puffadást, rossz az emésztése, vagy gyakran tapasztal görcsöket, akkor egy prebiotikum csak olaj lehet a tűzre. Van néhány szelektívebb típusú prebiotikus hatású rost, amik adott dózisban tényleg csak a jókat képesek növelni. Ezek közül a béta-glakato-oligoszaharidok csoportja a leginkább szelektív, és ezen belül is az un. Bimuno néven szabadalmaztatott fajta. Ez egy olyan rost, ami az anyatejben is ilyen formában található meg. Ott nagyon fontos is, hogy azt a legmegfelelőbb szelektív rostot kapja a csecsemő, hogy jó arányban alakuljon ki a bélflórája. Ezt a Bimunot pont így csinálják: az anyatejben is megtalálható egyik fajta bifido-baktériummal képzik, állítják elő, gyakorlatilag tejcukorból, végül is mintha anyatej kivonat lenne. Ez majdnem tejfehérje-mentes. Tulajdonképpen nem allergén és teljesen szelektív a jó baktériumokra. Ez az egyetlen olyan prebiotikus hatású anyag, ami csak jó irányba képes baktériumokat szaporítani. A többi prebiotikum az sokszor inkább árt.
    Ha problémánk van a bélflóránkkal, akkor probiotikumot ne nagyon, csak hasmenés esetén szedjünk (kis csíraszámút), és a Bimunot érdemes ilyenkor kis mennyiségben szedni. Mindeközben az úgynevezett „fodmap”-okat, a fermentábilis szénhidrátokat pedig érdemes elkerülni, mint a hagyma, fokhagymában lévő rostok, meg káposzták… Azokat a dolgokat, amiktől észrevesszük, hogy puffadunk, vagy hasmenésünk lenne, azokat kerüljük és közben egy kis bimunot szedjünk. Ez jó stratégia lehet a bélflóra javítására. Ez egy lassú folyamat, akár évekbe is telhet, de már egy-két hónap után el lehet javulást érni.

Komentáře •