HOVORY O DUŠI: „Psychedelická zkušenost může zvýšit i odolnost vůči stresu," říká Tomáš Páleníček

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 05. 2023
  • Hostem podcastu je psychiatr a výzkumník Tomáš Páleníček, který se již v období studia medicíny začal věnovat výzkumu drogy extáze a dalších psychoaktivních látek. Svou kariéru započal v roce 2001 v Psychiatrickém centru Praha (PCP) a to v předklinickém výzkumu se zaměřením na neurobiologii psychedelik, jako je LSD, psilocin, meskalin a MDMA. Postupně začal přispívat ke klinickému výzkumu ketaminu. Je hlavním výzkumníkem prvních projektů v České republice, zaměřených na studium akutních účinků konopí a psilocybinu u zdravých dobrovolníků, a podílel se na studiích s ketaminem u depresivních pacientů. Aktuálně řeší několik výzkumných projektů, které mají za cíl zhodnotit terapeutický potenciál vybraných psychedelik. Jeho kmenovým pracovištěm je Národní ústav duševního zdraví v Klecanech. Působí také na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a Psychedelické klinice Psyon.
    Mezi psychedelika, někdy též označovaná jako halucinogeny, patří mezkalin, psilocybin (látka obsažená v různých druzích hub rodu Psilocybe - např. lysohlávky), LSD (diethylamid kyseliny lysergové), MDMA, resp. droga extáze (3,4-methylendioxymethamfetamin), konopí a ketamin. Ale také DMT (dimethyltryptamin ), což je látka obsažená v liáně Banisteriopsis caapi a dalších rostlinách Amazonie, z nichž se připravuje rituální nápoj ayahuasca.
    Psychedelika zaujala v 50. letech minulého století psychiatry, protože vyvolávala stavy, podobné psychózám. Psychiatři tak nejprve chtěli porozumět tomu, co prožívají lidé s psychotickými onemocněními, a tak se zpočátku intoxikovali sami. Jedním z nejvýznamnějším center výzkumu psychedelik bylo i tehdejší Československo, konkrétně Výzkumný ústav psychiatrický (dnes NUDZ), v němž pracoval i světově známý psychiatr Stanislav Grof. Terapeutický potenciál psychedelik v léčbě duševních onemocnění byl zkoumán u psilocybinu a LSD. Obě látky syntetizoval švýcarský vědec Albert Hofmann („otec LSD“), zaměstnaný u farmaceutické firmy Sandoz (Novartis). Objev LSD významně přispěl k objasnění role serotoninu v mozku a nepřímo tak umožnil vývoj moderních antidepresiv i antipsychotik. Do konce 60. let proběhlo na světě několik tisíc klinických studií účinků psychedelik, a to na více než 40 tisících pacientů.
    LSD se poměrně rychle rozšířilo i mimo vědecké kruhy, a to především díky americkému psychologovi, spisovateli a „otci kontrakultury“ Timothy Francisu Learymu. Nesouhlas politických elit s liberalizací a uvolňováním poměrů vedl o omezování výroby a dostupnosti LSD. Ve Spojených státech došlo k vedení rozsáhlých kampaní proti LSD, podporovaných nepravdivými tvrzeními o tom, že LSD poškozuje chromozomy a mozek. Do roku 1968 byl téměř celý výzkum LSD zastaven a jeho oficiální výroba také. V roce 1970 vstoupil v USA v platnost zákon o kontrolovaných látkách. Do nejrestriktivnější přílohy zákona byl zařazen mezkalin, psilocybin a LSD jako „látky nebezpečné k používání i pod lékařským dohledem“.
    Po dlouhém období celosvětového zákazu byl výzkum psychedelik na našem území znovu obnoven v Psychiatrickém centru Praha v Bohnicích (dnes NUDZ), pod vedením profesora Jiřího Horáčka. V říjnu roku 2015 se podařil týmu Tomáše Páleníčka průlom v historii psychedelického výzkumu v České republice. Po čtyřiceti letech je opět podáván dobrovolníkům psilocybin v bezpečném kontrolovaném prostředí. Zkoumá se jeho vliv na aktivitu mozku ve funkční magnetické rezonanci a kvantitativním EEG, podobně jako celá řada psychologických proměnných, včetně dlouhodobých změn (např. wellbeing - pocit pohody).
    Odkazy:
    Česká psychedelická společnost
    czeps.org
    Psyon - Psychedelická klinika
    www.psyon.cz
    Nadační fond pro výzkum psychedelik PSYRES
    psyres.eu
    Publikace:
    Psychedelika a psychonautika I. : Mechanismy účinku, etnobotanika, historie a psychoterapie, Cink V. a kol., Dybbuk, 2022
    www.kosmas.cz/knihy/509472/ps...
    Psychedelika a psychonautika II.: Rizika užívání, spiritualita, etika a právo, Cink V. a kol., Dybbuk, 2022
    www.kosmas.cz/knihy/509474/ps...
    Fenomén psychedelie: Subjektivní popisy zážitků z experimentální intoxikace psilocybinem doplněné pohledy výzkumníků, Tylš F. a kol., Dybbuk, 2020
    www.kosmas.cz/knihy/275750/fe...
    Partneři podcastu:
    VIATRIS
    NAKLADATELSTVÍ PORTÁL (nakladatelstvi.portal.cz/nakl...)
    KSM PORT (www.umeleckaagentura.sk)

Komentáře • 17

  • @vlastajancarikova7061
    @vlastajancarikova7061 Před 11 měsíci +14

    Opět zajímavé. A suprrr pan Janíček jak vede rozhovor..!Děkují

  • @user-uk2fe6xv2h
    @user-uk2fe6xv2h Před 10 měsíci +7

    Skvělý rozhovor 🙏🏽 Dekuji.
    Pan Janíček se umí moc krásně ptát 👌🏽

  • @h.a.s.42
    @h.a.s.42 Před 11 měsíci +10

    V Australii se od 1. cervence meni predpis MDMA a psilocybinu z ilegalnich drog na terapeutika. Bude to pekne drahe, ale i tak je to skvela zprava pro svet psychoterapie. Dr Carhart-Harris je v rade podcastu, kde technologii psychedelik popisuje a odpovida na mnoho otazek,ktere zaznely v tomto podcastu.
    Dekuji za popsani ego death a vubec, za cely rozhovor.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  Před 11 měsíci +1

      Děkujeme za aktuální informace a zpětnou vazbu.

  • @Pomaludolupaknahoru
    @Pomaludolupaknahoru Před 10 měsíci +4

    Tenhle rozhovor jsem si velice užil. S psychedeliky mám četné zkušenosti. Většinou byly ,negativní' ( včetně prožitku vlastní smrti ) ale poté se většinou proměnily v pozitivní. Určitě souhlasím, že sezení je potřeba provádět se zkušeným průvodcem.
    Děkuji za rozhovor.

  • @liskapodsita8968
    @liskapodsita8968 Před 11 měsíci +3

    Moc zajímavé, děkuji

  • @steflon
    @steflon Před 10 měsíci +4

    Absolvoval som 9 ceremonii s Ayahuascou v ekvadorskom pralese..Pan Palenicek hovori velmi pekne o tejto teme.. A suhlasim s tym ze clovek musi mat respekt lebo ho to velmi rychlo zrazi k zemi a rozcupuje ego.. Chybala mi tam akurat trosku informacia pre posluchacov ako zasadne sa meni vnimanie casu.. Byva spomalene az zastavene.. Prezil som stav kedy som si bol isty ze som zaseknuty uz niekolko dni v tom stave a pritom realne uplynuli 2h..prirovnal by som to k filmu Pociatok a vnimaniu casu pocas snenia.. Ta skusenost moze byt velmi desiva aj uzasna ale v kazdom pripade treba maximalny respekt..mozete ostat v case "naveky".. V mladosti som uzival lysohlavky a az neskor som si uvedomil ako mi pomohli prekonat tazke depresivne stavy iked som ich bral len rekreacne.. Ale naucili ma aspon trosku respektu k psychedelikam.. Ale to co som zazival na ayahuasce bolo nasobne silnejsie.. Silny nastroj sebapoznania ale zla hracka v rukach nezodpovednych turistov

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  Před 10 měsíci +1

      Děkujeme, že píšete o respektu a zlé "hračce" v rukou dobrodruhů, bez ohledu na to, zda jde o turisty v amazonském pralese, nebo experimentátory v našich lesích. Faktem též je, že čas je při psychedelické zkušenosti důležitý a zapomněli jsme otevřít téma jeho vnímání. Ale věříme, že nejde o poslední rozhovor na toto téma. Mějte se pěkně!

  • @janajana8287
    @janajana8287 Před 10 měsíci +1

    Dobrý den již dlouho žádný novy rozhovor,těším,se

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  Před 10 měsíci

      Během dvou dnů vydáme další :). Držíme frekvenci dvakrát do měsíce.

  • @mariescott2368
    @mariescott2368 Před 2 měsíci +1

    Vydareny rozhovor. Dekuji.

  • @blanka1940
    @blanka1940 Před 11 měsíci

    A jaké jsou kontraindikační léky pro asistovanou terapii, řekněme z těch psychiatrických, prosím? Díky.

    • @ZIVOTZAZDI
      @ZIVOTZAZDI  Před 11 měsíci

      Víme jen o benzodiazepinech, které "ruší" účinek ketaminu. Zeptáme se na podrobnosti a napíšeme.

  • @petrafelgrova4924
    @petrafelgrova4924 Před 6 měsíci +1

    vyborne podcasty pro laika