Coaching v Toyota GT86

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 02. 2023
  • Coaching sportovní a bezpečné jízdy:
    www.specialdrive.cz/coaching/
    Řidičské eventy:
    www.specialdrive.cz/coaching/
    Sociální sítě:
    / special_drive
    / specialdrive
    Jirka je náš dlouholetý klient, už jsme spolu zažili pár coachingů a dokonce v minulosti přijel i na jeden z našich trackdays v Písku. Nějakou dobu jsme se ale neviděli. Nedávno se mi ozval s tím, že si koupil nové auto, nejsilnější Mazdu 3 a že by teď chtěl investovat i do sebe a svých dovedností. Dohodli jsme se na termín coachingu a já se těšil na Jirkův pokrok.
    Protože venku nebylo zrovna nejhezčí počasí a Jirkovi se nechtělo tahat novou Mazdu do sněhu a na posolené silnice, využil na coaching naší Toyotu GT86. To ale nakonec není důležité. Co váš určitě zajímá víc, je co jsme trénovali a proč.
    Jirka už solidně zvládal přibrzdit levou nohou, hezky vedl pohled, byl jemný v ovládání auta a hezky viděl správnou stopu průjezdu zatáčkami. Jedna věc je ale "zvládat" tyto techniky jednotlivě, v relativním klidu, a druhá věc je vše propojit při svižnější jízdě tak, aby to dávalo smysl. A přesně tohle jsme trénovali. Chtěl jsem, aby byla jeho jízda klidná, jistá a bezpečná a aby zároveň zvládl zapojit všechny techniky, které umí.
    To znamenalo naučit levou nohu správným a včasným pohybům mezi pedály, najít vhodné okamžiky kdy brzdit proti plynu a jak moc, udržet si jemnost a stíhat se stále dobře dívat. Jirka navíc moc nezvládal meziplyny, protože jeho předchozí auta mu postavením pedálů neumožnila tuhle tréninku trénovat. Když jsem viděl, že už Jirka všechno zvládá, rychle jsem mu přidal klasický meziplyn i meziplyn s brzděním.
    Na videu vidíte kousek z našeho coachingu, kde Jirkovi "diktuji", co se má stát a dávám jednoduché instrukce, aby je stíhal vnímat i při jízdě. Je to nejlepší způsob, jak dělat něco vědomě a zároveň zjistit, jestli má Jirka všechno pod kontrolou.
    Jirka má před sebou ještě dlouhou cestu, musí hlavně najezdit kilometry a vše si naplno zautomatizovat, aby nemusel nad žádnou technikou přemýšlet a mohl se věnovat naplno vnímání auta a provozu. Už teď se na to ale moc hezky kouká. No a to je právě to, co mám na řízení tak rád - všichni se máme stále co učit.
    Více o coachingu najdete zde: www.specialdrive.cz/coaching/
    Zlepšovat se můžete i na našich trackdays: www.specialdrive.cz/akce/
  • Auta a dopravní prostředky

Komentáře • 16

  • @inmi17
    @inmi17 Před rokem +4

    Ako majiteľ GT86 si toto video ukladám a púšťam dookola, aspoň pokiaľ nebude reálny coaching, vďaka za to :)

  • @MrSvetrkravata
    @MrSvetrkravata Před rokem +1

    Kluci, delate ten koucink skvele. Moc vam fandim a treba se s vami taky nekdy svezu, az si poridim nejakej ten shitbox :))

  • @gatsgriffith
    @gatsgriffith Před rokem +6

    Ja myslim, ze hlavni pointa je, se tyto techniky ucit hlavne pro nejaky osobni rozvoj, sebeduveru nebo treba formu zabavy ci zpestreni rizeni jako takoveho. Urcite to Petr primarne neuci z toho duvodu aby nekdo nahanel cas na okreskach apod..

  • @skopi89
    @skopi89 Před rokem +1

    radosť pozerať mňa dosť naučila honda civic 6g hb na tej som si užíval zákruty ako na ničom inom :-) takeeho učitela by som bral hneď :-)

  • @Eloherd2
    @Eloherd2 Před rokem +3

    Budu si muset znova nekde nacist, proc se furt brzdi levou, protoze v tom nevnimam v beznym provozu ten prinos. Davam prednost presnymu podrazovani a kvalitni praci s brzdou prvou nohou, protoze levou nejsem schopny udrzet auto na hranici smyku (pred ABS). Btw auto mam stejny ;)

    • @matesnovy6268
      @matesnovy6268 Před rokem +3

      levou nohu na brzdě můžete použít například při trail braking , taktéž s levou nohu na brzdě máte lepší kontrolu nad přesouváním váhy svého auta. A pokud se bavíme o smyku, tak tam právě levou nohu na brzdě taky velice využijete. I slabé kopnutí do brzdy dokáže Vaše auto ve smyku udělat více přetáčivé. A pokud nevidíte přínos levé nohy na brzdě v běžném provozu, tak jednoduchý příklad je kvůli zvěři... ne jednou mě moje levačka zachránila před srážkou se srnou...

    • @martinstyblo6355
      @martinstyblo6355 Před rokem +1

      @@matesnovy6268 Jako člověk levou brzdou na brzdě dosud nepolíbený bych to asi začal chápat - díky za vysvětlení! Ale bojím se, že v mém případě to bude bitva s levou levou nohou🙂

    • @matesnovy6268
      @matesnovy6268 Před rokem

      @@martinstyblo6355 určitě to bitva nebude, stejně jako jste se naučil brzdit pravou nohou, tak se naučíte brzdit i levou nohou. Jednoduše opřete levou nohu na brzdu zlehka z levé strany na kraj brzdového pedálu, tak abyste celou plochou nohy nebyl na celé ploše pedálu, ale aby levý kraj pedálu směřoval doprostřed Vašeho chodidla někde mezi prsty, tam v tom místě máte nejlepší cit na brzdění levou nohou, začněte někde během jízdy lehce tlačit na brzdu a uvidíte, že po krátkém čase dokážete mít určitý cit právě už v levé noze, když to budete takhle trénovat, tak věřím, že brzy do nohy získáte cit stejný jako máte právě v té pravé noze.

    • @Eloherd2
      @Eloherd2 Před rokem +2

      @@matesnovy6268 Tohle vsechno znam, jen to v provozu nevyuzivam, nicmene to s tou zveri mi objasni ... pri hrozicim stretu se zveri da clovek proste plnou brzu a vyslapne spojku. K cemu je ti v tu chvili noha na plynu ? Stejne mas jen zhruba vterinu na manevr s volantem, brzda je v tu chvili druhoradej prvek.

    • @vvs6433
      @vvs6433 Před rokem +2

      ​@@Eloherd2 Když už má člověk nohu na brzdě tak určitě zabrzdí dřív, než když na ni musí tu pravačku přendat, motor sice bez vyšlápnuté spojky zdechne, ale to se snese. Já spíš nechápu, jakou výhodu to má při trail brakingu, ubírat brzdu při průjezdu zatáčkou přece můžu i pravou, na výjezdu budu asi trochu pomalejší, než přendám nohu zase na plyn, ale to je na okresce vážně zanedbatelný.