Technokrat moci

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 1. 08. 2022
  • Osudy nejdéle sloužícího československého premiéra Lubomíra Štrougala zůstávají dnes trochu ve stínu postav jako Gustáv Husák nebo Miloš Jakeš. Štrougal se ale podílel nejen na normalizaci, ale i na dění v padesátých a šedesátých letech, přičemž dlouhodobá snaha o jeho potrestání vyznívá nakonec do prázdna. O tomto technokratovi moci opět nejen v našem podcastu, ale i v Deníku N.

Komentáře • 9

  • @Lkprak
    @Lkprak Před rokem +3

    Moc zajímavý díl, který samozřejmě nemohl postihnout všechny aspekty života Lubomíra Štrougala, přesto mně trochu překvapuje, že tu nepadla zmínka o jeho roli bezprostředně po vpádu okupačních vojsk v srpnu 1968 (svým postojem nejspíš fakticky spoluzabránil ustavení dělnicko-rolnické vlády v čele s Aloisem Indrou) i jeho následný "pragmatický" přechod od reformistů mezi normalizátory a s tím spojené vystřídání jeho kamaráda Oldřicha Černíka v premiérské funkci.
    Dále bych měl určitou výhradu k interpretaci jeho pamětí. On se tam myslím opakovaně naznačuje, že po roce 1968 už nešlo moc dělat, protože faktickou moc tu měli Sověti a to platilo minimálně do nástupu Gorbačova.
    Jako spíš určitou zajímavost bych pak zmínil, že v rámci zastupování nemocného prezidenta Svobody patřilo do jeho gesce i udělování milostí a abolicí. Těch udělil nejspíše vícero, některé byly i mediálně známé, např. abolice pilotovi ČSA, jež v roce 1973 způsobil leteckou nehodu na Kypru, sice se dopustil chyb, ale nejspíše přitom byly za strany porušeny předpisy ohledně bezpečnosti práce a tato abolice zabránila "praní špinavého prádla ČSA u soudu" (nějak takhle to píše ve své knížce pan Keller), nicméně pravděpodobně jeho nejznámějším počinem v této oblasti je NEUDĚLENÍ MILOSTI k smrti odsouzené vražedkyni Olze Hepnarové (podle některých zdrojů se o tom tři měsíce rozmýšlel), jež se tak stala poslední popravenou ženou v tehdejším Československu.

  • @karoljakub2394
    @karoljakub2394 Před rokem +1

    Bol taký vtip za socíku (ca. 1988): Hádanka: Prišla federálna vláda na návštevu Bratislavy. Kde spali?
    Odpoveď: Všetci doma, len Štrougal v hoteli.

  • @paf8015
    @paf8015 Před 6 měsíci

    Oba Štrougalové dělali kariéru díky Novotnému, který to slíbil jejich otci v době války v německém koncentráku.

  • @jiriwagenknecht4839
    @jiriwagenknecht4839 Před rokem

    Strougal vCSSR BYL stejná figurka jako v CCCP KOSIGIN. Byli jako hadi kteří se vykroutili z každého zemětřesení. HALELUJA ŠŤAST.DUCH

  • @petrhouzar9551
    @petrhouzar9551 Před rokem

    nazdar pes :D 18:25

  • @kajdaned6327
    @kajdaned6327 Před rokem

    ... 👌😉

  • @karels3972
    @karels3972 Před rokem +1

    no jo na strougala si ještě matně vzpomínám .
    myslím ty rovný brýle tmavý . ten učes a tak trochu typ " managera " i když v te době jsem to slovo moc neznal . kdybych ho měl dnes k někomu přirovnavat tak k tomu koho střidal hamaček na vnitru , řekl bych takové nenápadné ale ne " zakřiknuté " .
    no jo v česku se musí vždy po určité době začít nálepkovat - po r 1990 se postupně vytváří iluze doby socialismu " 1948-1989 ". souhlasím že konec 80. je symbol padu totality , pro změnu bych tam nehledal ekonomické změny kvůli ideologii .
    taky bych řekl že v těch 80. leh se příprava na ty formální změny počátkem 90. děla.
    postupně se lidem vytvářeli iluze atd.
    já to samozřejmě pomocí toho směšného názvosloví nekritizuju .
    ale obávám se že problém je ta legenda která se v těch 90. začala vytvářet .