Парите и свободата / Кръг Квадрат / еп.16

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 04. 2023
  • Как капиталът стана по-маловажен от достъпите и защо все повече парите не са за богатите?Защо е важно да защитим правото си ни на кешови плащания? Парите, като носител на индивидуална сила и свобода. Откога парите стават все по-виртуални? В какво се крие основната опасност от дигитализирането им? Какъв е идеалният гражданин на нашето време и защо си струва да отстояваме кешовите плащания?
    Важни теми в студиото на Кръг Квадрат, разговарят Кънчо Стойчев, Тончо Краевски, Радослав Илиев и Андрей Райчев

Komentáře • 24

  • @MladenaMilanova
    @MladenaMilanova Před rokem +7

    Страхотна тема. Дано Тончо е прав, но изпитвам огромни съмнения, гледайки заобикащата ни среда. За разлика от ковид, сега мнозинството хора абсолютно доброволно ще се откажат от кеша.

  • @todorkolev2192
    @todorkolev2192 Před rokem +6

    Благодаря за дискусията, найстина страхотна тема, и найстина страхотен разговор, наложи ми се да проуча Американският Кошмар с ФЕД с, американците-и богатите де (на босия цървулите няма как да вземеш) са ужасно подплашени как да си запазят имането и свободата....

  • @dzhunietbasri9944
    @dzhunietbasri9944 Před 2 měsíci +2

    Ако човек погледне през призмата на философията. Парите преди всичко са доверие.

  • @stanislavavasileva6700
    @stanislavavasileva6700 Před rokem +3

    Много добър анализ !

  • @CitronadaClub
    @CitronadaClub Před rokem +4

    Тази тема е изключително интересна. Убеден съм, че неоценения филм The Circle ще ви даде теми за размисъл. Всички тези ограничения рухват когато трябва да се прилагат за всички включително и за тези, които ги налагат.

  • @vassil100
    @vassil100 Před rokem +5

    Маргинали от всички страни съединявайте се.
    Цифровите пари и отнемане на свобода след свобода на индивида ще отключи процес на маргинализация . Много хора няма да бъдат доволни от новата реалност, но няма да имат потенциал да се борят с нея. Като пример да дам Амишите , които живеят в 18 или 19 век , но не в 21 век. Новите Амиши ще живеят в 20 век. Те ще считат този период, че това е нормалното нормално / тавтологията е умишлена/. И според мен тези хора ще бъдат прави. С какви размери ще бъдат тези маргинални общности ще зависят от реализацията на глобалните и локални тенденции. Под глобални тенденции имам предвид следното реализация от идеите от Давос озвучените от Клаус Шваб и сие. Това са идеите за отказ или споделяне на собственост. Това са идеите, че мега корпорациите ще изпълняват социалните функции на националните държави, т.е един нов феодализъм и т.н. Под локални тенденции имам предвид степента да диктатурата, която държавата ще наложи върху индивида. Първи вариант е , ако се отиде към казармен тип общество и се отнеме всякаква свобода на индивида, то тогава подобна маргинализация ще бъде преследвана от закона и както беше при социализма трудно реализуема поради навлизането на държавата във всяко лично пространство. Тип Северна Корея - система от доносчици и тотално следене, политически комисари на всяко ниво и т.н. Летна и зимна униформа по 2 броя на индивид, система от социални кредити, само цифрови пари, контролирани централно. Вариант две държавата не се меси така тотално в личния живот на индивида. На индивида са оставени права за собственост върху поземлени участъци и работни помещения. То тогава е възможна маргинализация, като тип самодостатъчност . Индивидът си заработва прехраната с технология от 20 век, т. е селски труд или малка гаражна манифактура тип селски ковач.

  • @nassozaranoff2534
    @nassozaranoff2534 Před 6 měsíci +2

    В началото на разговора съм, но лично за мен най-подходящото определение за парите е, че те са "склад" за стойност. Разликата обаче е, че докато човек държи тази складирана стойност, те могат да се обезценят - инфлация. Докато стоката, чиято стойност са представлявали вчера е запазила своята стойност или по-скоро парите са загубили своята. Тук е въпросът, какво точно са парите, без златното покритие. Защото, докато са били със златно покритие, те не се обезценяват, а стоката или повишава или намаля своята стойност.

  • @metala
    @metala Před rokem +8

    Имам една молба, ако може да се ползва 'цифровизация', вместо 'дигитализация'. В момента тя бива измествана от чуждицата, чийто корен дори не присъства в българския език. 'Digitus' от латински е (анатомичен) 'пръст', докато 'цифра' произлиза от арабската дума за 'нула'.

  • @user-ik6sh1jl8w
    @user-ik6sh1jl8w Před 6 měsíci +2

    Криптовалута и електронни пари са 2 различни неща. Криптовалута се равнява на кеш . Електронните пари са средство за контрол.

  • @julianeverland8407
    @julianeverland8407 Před 5 měsíci +1

    Тончо,не е така ,историята" с Биткойн а.
    сигурно е възможно да се "следят" транзакциите.освен това скоро въведоха и Данък за криптото.
    Лично аз не мисля че това е децентрализирана и анонимна лична акция.между свободни индивиди
    Струва ми се че много млади хора поглеждат много нефелно към тази перспектива.
    Поздрави за хубавата тема.

    • @julianeverland8407
      @julianeverland8407 Před 5 měsíci

      да добавя.тези.които.
      "измислиха"крипто.и
      тези които.налагат
      DVDB са един и същи Банкерски ЕЛит
      /Между другото.
      израза "конспират.теория.
      е измислен,също така
      от ТЯХ😅
      Става.ясно.нали

  • @user-no3mp1jl5p
    @user-no3mp1jl5p Před 4 měsíci +1

    Трябваше да приемем закон в конституцията , да не се отказват плащания в кеш, който желае, както са приели в Словакия . А не да вкарват закони, които обслужват властта .

  • @mariakuncheva7702
    @mariakuncheva7702 Před 4 měsíci +2

    Освен това я се опитай с базов доход да започнеш бизнес или да инвестираш на борсата. Обречен си цял живот да си бройлер роб. Няма мърдане. Част от Канадските шофьори бяха и дребни собственици с по 2-3 10 камиона, те с доходи поне 200 000CAD на година

  • @mariakuncheva7702
    @mariakuncheva7702 Před 4 měsíci +2

    Между другото Андрей, ако не излизаш и работиш от къщи отличниците в корпорацията не те виждат и можеш да работиш там, не знаят че не си техен

  • @user-no3mp1jl5p
    @user-no3mp1jl5p Před 4 měsíci +1

    Уважаеми, събеседници и сега ни принуждават банките и нямаме свобода ! Дойде време да се пенсионирам и банка ДСК , през която съм получавала заплатата си, изиска от мен да подпиша документ, че си предоставям личните данни за ползване, иначе няма да ми привеждат пенсията на картата.?! Не е ли това НАСИЛИЕ ?! 🤔😏🙄

  • @gerokostadinov4355
    @gerokostadinov4355 Před rokem +3

    Очевидно не сте чувсли за cbdc точно оpуелския сценарий ще се случи до 2 години. Централно програмирани пари от държатава без нужда от търговски банки. Доста неподготвени но поне стигнахте до есенцията заради философката си подготовка.

    • @crasio
      @crasio Před rokem

      Очевидно е и, че не са запознати с експеримента в Нигерия.

  • @aleksandarboyadzhiev8972
    @aleksandarboyadzhiev8972 Před 4 měsíci

    Искам да се помисли върху сценарий "срок на годност на парите". Работиш януари, заплатата ти е със срок на използване до март. Q1. Без значение колко си спечелил и потребил. Q2 си на нула. Скачай отново.!!!

    • @TanyaTodorova11
      @TanyaTodorova11 Před 2 dny

      CBC ще са точно така - със срок на годност. Един месец. Каквото изхарчиш ок, после отново. Нещо като касата в магазина - месечно приключване.