Bonus: Únor 1948 a selhávající intelektuálové

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 1. 03. 2023
  • Letos v sobotu 25. února se v pražském klubu Rock Café odehrál večer Deníku N a podcastu Přepište dějiny. Ján Simkanič s historičkou umění Milenou Bartlovou, Michalem Stehlíkem a Martinem Gromanem hovořili o roli vzdělanců v událostech starých 75 let. Jak moc mohla inteligence za nástup komunismu a jak moc ho sama odskákala? A co všechno v tom hrálo roli?

Komentáře • 16

  • @petrdocek9894
    @petrdocek9894 Před rokem +2

    44:15 Hlavně tady byl uran, průmysl atd. a to sověti nutně potřebovali, získat levně a bez problémů.

  • @janahezlova5304
    @janahezlova5304 Před 7 měsíci

    Nádhera

  • @jakubcipera217
    @jakubcipera217 Před 8 měsíci +1

    Děda (ročník 1910,kameník) mi vyprávěl, že lidi po válce hlavně nechtěli znovu první republiku, chtěli něco jiného a to nabízeli jenom komunistá

    • @michalpivodda8473
      @michalpivodda8473 Před měsícem

      Byly směšný platy
      Židi moc nedali, proto komunisti vyhráli u dělníků

  • @pavelnovak4740
    @pavelnovak4740 Před rokem +3

    A propos vymknutá doba, protoze se nebude hrát Beethoven ani Mozart, neboť jsou Germáni... Nebavime se i dnes o tom, ze z programu divadel by měl zmizet Čajkovskij? Jsme tedy také vymknutí?

    • @zbynekhubinka2454
      @zbynekhubinka2454 Před rokem

      Něco jiného je zaujmout postoj, který nekonvenuje silnému a všehoschopnému agresorovi, něco jiného je kopat do mrtvoly. Co bylo Německo v druhé půlce 40. let?

    • @pavelnovak4740
      @pavelnovak4740 Před rokem

      @@zbynekhubinka2454 Problém zakazování určitých autorů, ať už jsou němečtí nebo ruští, je jiný. Takovéto zákazy jsou důkazem, že politika se nepřiměřeně vymkla z rukou a zasahuje do sfér, kam zasahovat nemá. Ve chvíli, kdy v důsledku politických událostí měníme programy divadel, se dostáváme do pasti aktivismu a s ním spojené spirály stále větší nenávisti. Nastoupíme cestu autoritářství, v krajním případě totality. Tato cesta skončí tím, že se nebudou zakazovat jen Mozart, Beethoven a Čajkovskij, ale třeba jakákoliv hudba, neboť není souladná s tím, co říká strana či vůdce, kteří jediní se cítí být povoláni k tomu říkat, co je krásné a správné.

    • @zbynekhubinka2454
      @zbynekhubinka2454 Před rokem

      @@pavelnovak4740 Jenže ono nejde o zakazování, ale o to, že se nepřipravují nové inscenace ruských dramatických děl. A to je rozdíl, oslavovat ruskou kulturu v době, kdy Rusko vede vyhlazovací válku, je nemravné. Ostatně například ČRo stále uvádí rozhlasové hry podle ruské klasiky (Dostojevskij, Turgeněv, Čechov), hraje ruskou klasickou hudbu, a nevím, že by tím nějak budil nepřátelské reakce. A ani to není nějaká všeobecná vlna, jde o toho Godunova v La Scale, což je přímá oslava ruského imperialismu. A že se na to nabalí nějaká ta chvilková hysterie -- no dobře, tomu se přece vyhnout nelze.

    • @pavelnovak4740
      @pavelnovak4740 Před rokem

      @@zbynekhubinka2454 Tuším ale, že Boris Godunov je od Puškina a samotná opera od Musorgského, což jsou stejní klasici jako Vámi zmiňovaný Dostojevskij nebo Čechov. Navíc je velmi sporné, zda opera představuje oslavu imperialismu, neboť zejména Puškin byl všechno možné jen ne kamarád ruských carů.... A to je právě kámen úrazu. Jakmile se totiž dostaneme na šikmou plochu ideologických zákazů, skončí to tím, že jde zakázat v podstatě cokoliv, kritériem bude pouze to, že zákaz vynese vládnoucí strana. Nakonec třeba zakážou i to, aby jsme říkali vlastní názory.

  • @martinbrezina575
    @martinbrezina575 Před rokem +2

    Ano, tehdy, jako dnes, se intelektuálové smáli svým předkům, že nevěděli, nepředvídali, chovali se jako nemyslící skupina, ba stádo. Tehdy, jako dnes.

  • @karels3972
    @karels3972 Před rokem

    tak ze ten kult které se začal propagovat v 80. letech byl trochu falesné.
    jo správné hledisko že bylo 3 roky po 2. světové , protektorátu.

  • @evapavlasova2125
    @evapavlasova2125 Před rokem

    Fuuuuj

  • @verapetrova5419
    @verapetrova5419 Před rokem +1

    Denik N nechci