A pápai Kékfestő Múzeum 3D-ben

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 04. 2023
  • Magyarország egyetlen kékfestő múzeuma európai szinten egyedülálló ipartörténeti emlék, bemutatja a kékfestés teljes munkafolyamatát. A pápai Kékfestő Múzeum az egykori pápai Kluge-féle kékfestő üzem épületében van. A céget alapító Carl Friedrich Kluge - akinek már több felmenője is kelmefestéssel foglalkozott - 1783-ban a szászországi Sorauból érkezett Magyarországra és Sárváron alapított kékfestő műhelyt. 1786-ban költözött át Pápára és ott a ma is álló épület - és telek - helyén hozta létre üzemét.
    Az 1806-ban felvett vagyonleltár tanúsága szerint az akkori viszonyoknak megfelelően korszerűen felszerelt kékfestő műhely igen jól jövedelmezett, a Kluge család a vagyonosak közé tartozhatott. 1896-ban készült el a család - ma is álló - emeletes új lakóháza, az utcafronton azonos emeleti párkánymagassággal, mint a szomszédos neogótikus református kollégium épülete. Kluge Károly 1895-ben meghalt. Fia, Kluge Ferenc, aki 1846 és 1850 között szintén „vándorlegényként” járta Európát és tanulta meg a kelmefestés minden csínját-bínját, átvette az üzem vezetését, anyjával közösen folytatta a munkát. Kihasználva az akkori konjunktúrát, folytatta az apja által korábban már megkezdett korszerűsítést és új gépek beszerzését. A 19-20. század fordulóján az üzemet tovább bővítették. A korábban használt vízkereket leszerelték, gőzgéppel hajtották meg a mángorlót, a keményítőgépeket, a szárítóhengereket. Az üzem már korábban is rendelkezett egy favázas, kézzel hajtott perrotine nyomógéppel, ezt 1912-ben egy német gyártmányú fémvázas gépre cserélték.
    Kluge Ferenc 1923-ban hunyt el. Ő volt a család utolsó, szakmával foglalkozó férfi tagja. Lánya, Kluge Matild egy katonatiszthez, ment feleségül, aki leszerelése után, 1923-ban átvette ugyan az üzem vezetését, de mivel szakmailag nem értett hozzá, a segédektől tanulta meg azt és tett később szakmai vizsgát.
    A második világháború után a termelés visszaesett. Az üzem 1956-ig működött, ezután az épületegyüttes és az egész berendezés műemléki védelem alá került és 1962-ben, mint múzeum nyitotta meg kapuját a látogatók előtt. 1983-ban, a Kluge cég fennállásának 200. évfordulója alkalmából az épületeket felújították.
    A Kluge család műhelyét befogadó teleken álló (állt) épületeket, ez a virtuális 3D film mutatja be.
    Felhasznált irodalom :
    - Kékfestő Múzeum (Pápa) - A Wikipédiából
    - kekfestomuzeum.hu
    - Pápai Kékfestő Múzeum | Pápa - Facebook
    Készítette : Sümegi Gyula 2023

Komentáře •