Chyby ve výživě dětí - co můžeme ovlivnit a jak? I Trime Podcast #25

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 5. 05. 2024
  • 🔻 Co se v podcastu #25 dozvíte? 🔻
    Pokud bychom měli obecně zhodnotit dětský jídelníček, nedá se jednoznačně označit za nutričně bohatý, hodnotný a vyvážený. Nedostatky ve výživě nemusí však vždy pocházet primárně z rodiny, ale mnohdy nastávají až vlivem sociálního prostředí, tedy kolem 3. až 4. roku. I děti pocházející z prostředí, kde je strava sestavená kvalitně a výživně, se během začleňování do kolektivu setkávají se stravou školních jídelen a také se stylem výživy ostatních dětí. Přichází tak první setkání s průmyslově zpracovanými potravinami a sladkostmi, a maminky postupně získávají pocit, že nad doposud vyváženým jídelníčkem ztrácí kontrolu.
    Jak můžeme přistupovat k tomuto období? Lze nějak ovlivnit kvalitu školního stravování? Co dětem nejčastěji v jídelníčku chybí? Z jakých potravin je vhodné dětský jídelníček poskládat, respektive, jak se má stravovat rodina, aby dítě získávalo zdravé návyky stravy a životního stylu, které si ponese celý život?
    Rozhovor s Evou Potužníkovou, Renatou Novotnou a Jakubem Přibylem o chybách v dětské stravě a o tom, jak je můžeme ovlivnit. S Evou a Renatou se můžete mimo jiné setkávat prostřednictvím zákaznické linky Trime. Obě studují Školu klinické naturopatie v Praze a jsou maminky, které se s problematikou plnohodnotného jídelníčku, stravovacích návyků a jejich vlivu na vývoj dítěte setkávají denně v teorii i praxi. Proto se v tomto podcastu setkaly u rozhovoru s Jakubem Přibylem, nutričním specialistou, který ve své poradně téma výživy dětí často řeší.
    0:00 Úvod
    1:20 Co je naturopatie?
    2:39 Jaké problémy Jakub nejčastěji řeší v poradně
    3:45 Co nejvíce chybí dětem ve stravě?
    5:48 Potravinové alergie a intolerance
    11:20 Cukr a potravinová aditiva
    19:10 Sladkosti jako odměna
    21:50 Základní makroživiny ve stravě
    28:30 Maso - kvalita vs. kvantita
    31:10 Tuky
    37:05 Lokální potraviny vs. exotické avokádo, olivy
    40:34 Souvislosti některých onemocnění se stravou
    42:56 Děti a suplementace
    Máte nějaký dotaz nebo chcete téma doplnit? Komunikovat s námi můžete prostřednictvím sociálních sítí nebo nám rovnou nechte komentář pod videem.
    Děkujeme za pozornost!
    ===========================================
    📖 Tipy na pár svačinek (nejen) pro děti naleznete na tomto odkazu: bit.ly/3H78SAd
    🔗 Sledujte nás na sociálních sítích:
    Instagram: / cztrime
    Facebook: / trime.cz
    LinkedIn: / mytrime
    🔎 Kde můžete najít další užitečné informace?
    ► Odebírejte náš pravidelný newsletter nebo sledujte náš blog
    trime.cz/blogs/news
    🔥 Odebírejte náš CZcams kanál / @mytrime
    🎙️ Poslechněte si naše podcasty také na těchto platformách:
    Spotify: sptfy.com/KgZC
    Apple podcast: buff.ly/3azD7BA
    #strava
    #zdravastrava
    #Podcast
    #Trime
    Poslechem tohoto podcastu berete na vědomí a souhlasíte s tím, že tento podcast slouží pouze k zábavním účelům. Žádné informace a názory, které zde zazněly, nepředstavují radu. Jedná se pouze o osobní názory účinkujících a v žádném případě nemohou sloužit k diagnostickým, preventivním, léčebným, zdravotním nebo lékařským účelům, a to i přes to, že někteří účinkující osoby mohou být specialisty na dané téma. Informace poskytnuté v jednotlivých dílech podcastu jsou aktuální ke dni vydání příslušného dílu a s postupem času se jejich pravdivost a aktuálnost může měnit. To, jak naložíte s informacemi sdělovanými v tomto podcastu, zcela záleží na Vašem osobním úsudku a vůli; sdělované informace mají pouze motivovat posluchače k tomu, aby se řídili vlastním rozhodnutím v oblasti zdraví, zdravotní péče a stravování, které by mělo být učiněno ve spolupráci s odborným poskytovatelem zdravotních služeb. Před tím, než se rozhodnete užít jakýkoliv doplněk stravy, produkt či vyzkoušet metodu diskutovanou v tomto podcastu, nebo pokud máte zdravotní obtíže nebo dotazy týkající se Vašeho zdravotního stavu, kontaktujte svého poskytovatele zdravotních služeb či svůj zdravotní stav zkonzultujte s jiným odborníkem a vždy pozorně čtěte příbalovou informaci. Berete na vědomí, že poskytované informace nejsou informacemi oficiálně zveřejněnými Evropským úřadem pro bezpečnost potravin ani jiným obdobným orgánem. Neneseme žádnou odpovědnost za případnou újmu, která Vám vznikne v důsledku nesprávného naložení se sdělenými informacemi. Souhlasíte s tím a zavazujete se, že proti nám nebudete vznášet žádné nároky související s újmou, která Vám případně vznikla špatným naložením s touto informací. Pokud s tímto prohlášením nesouhlasíte, prosíme přestaňte náš podcast neprodleně poslouchat a odebírat.

Komentáře • 17

  • @jaroslavtylinger25
    @jaroslavtylinger25 Před dnem

    Ze vším souhlasím co říkáte, škoda že takto chytří lidé nesedí na ministerstvech zemědělství a školství atd… hned by se nám tu žilo mnohem lépe. A pořád neumím pochopit jak je to lidem lhostejné, co dávají svým dětem na talíř A potom se diví že jsou pořád nemocné👍🍀🍀🍀

  • @KajdaBergos
    @KajdaBergos Před rokem +3

    Jsem moc ráda, že hned na začátku je zmíněna důležitost kojení. Kojila jsem dlouhodobě - téměř plně do 1 roku a dále s jídlem do 3,5 let. Takže základ bych řekla má dítě dobrý :-)

  • @zuzanaslechtova421
    @zuzanaslechtova421 Před rokem +1

    Také prosím konkrétní příklad jídel 😊

  • @kamilahornickova7073
    @kamilahornickova7073 Před rokem +6

    Dobrý den, děkuji za skvělé téma. Pokud byste uvažovali o pokračování, moc by mě zajímaly tipy na konkrétní skladbu jídelníčku např.školního dítěte co na snídani, jak má vypadat oběd a jak večeře. Dále mě zajímá i konkrétní vhodná suplementace, zda u dítěte ano a co. Možná také na zdraví mozku a koncentrace ve škole - omega 3, epa, dha, hořčík? Nebo stačí jen vyvážená strava? Děkuji.

    • @mytrime
      @mytrime  Před rokem +1

      Dobrý den, děkujeme za komentář. Pokračování podcastu na téma výživa dětí připravujeme a pokusíme zařadit konkrétní tipy. Obecně máme spíše zkušenosti s tím, že v hlavních chodech (tedy snídaně, oběd a večeře) chybí dětem kvalitní bílkovina, popřípadě zelenina. Otázky suplementace jsme se v poslední části podcastu mírně dotkli. Ideální stav (nejen u dětí, ale dospělých) by byl samozřejmě přijímat veškeré důležité nutrienty ze stravy. Ale vzhledem ke změně výživové hodnoty základních potravin je pro většinu populace s běžnými stravovacími návyky, kteří jsou odkázáni na konzumaci konvenčně produkovaných potravin, suplementace způsobem, jak si deficitní nutrienty zajistit.
      S ohledem na rozvoj mozku a kognitivní funkce bývají u dětí často deficitní právě omega-3 MK, zejména pak složka DHA. Lze tedy jako prevenci zařadit kvalitní suplementaci. Dále bych doporučila hořčík a popřípadě i B Complex nebo vitamín C, které lze u dětí ale obsáhnout i v dobře sestaveném jídelníčku. EP

    • @tomaspetranek7811
      @tomaspetranek7811 Před rokem

      @@mytrime aky horcik oxid, chelat, citrat ...?

    • @martinakamradova8796
      @martinakamradova8796 Před 10 měsíci

      👍👍👍🍎🍏Tinka

  • @ttinaufi8601
    @ttinaufi8601 Před 3 měsíci

    Zdravím, jak je to s pitim během jidla? Pije se před, během nebo pul hod po jodle? Voda. Hovorim o vodě a dale prosím, zelenina se konzumuje jako prvni na talíři, pak bilkoviny, tuky a škroby/cukry na konec?

  • @andymulle
    @andymulle Před rokem

    Prosím, nikde jsem nedohledala, co má vlastně vystudováno Jakub Přibyl? 🙂 Jak dlouho a případně i jak a co ho přivedlo k práci s výživou a on sám je tedy spíše nutriční terapeut, nebo je to výživový specialista? :)) Moc děkuji a jinak moc děkuji za podcast, jako všechny se mi moc líbí a určitě bych byla pro pokračování =) -> Uvítala bych podcast na tu věk. kategorii právě od 3 let, kdy děti nastupují do školky a následně školy a tam to začne (stravování). Takže jak a co tam si počít?? Co s tím, když ve školách/školkách nepřijmou stravu z domova. Co pak? ...;))) A samozřejmě bych ráda i to odměnování za cokoliv jídlem. To vidím ale i u rodičů, kdy vlastní rodiče a prarodiče motivují děti vůbec k jakékoli činnosti, pohybu tím, že pak půjdou na párek nebo hranolky...A to je hrozný, když to člověk vidí ...kdy třeba obézní rodiče jedou s dítětem na kole...stěží vyjedou kopec, mají s sebou už lehce obézní dítě a motivují ho tím, že pojed...ještě kousek a pak půjdeme na zmrzlinu :((.....

  • @ZuzanaTumova
    @ZuzanaTumova Před rokem +4

    Dobrý den. Chtěla bych poprosit o objasnění několika věcí. Máslo na pečení nedoporučujete? V receptu na perníčky (jedná se o pečení cca 2x do roka - Vánoce a Velikonoce) se dá nahradit tím kokosovým olejem? Jak by tedy konkrétně měla vypadat například snídaně? Aby byla vyvážená a když je dítě aktivní, aby mělo dostatek energie? Doporučujete spíše chleba, máslo, sýr, vejce? Nebo něco spíše do sladka - ovoce a kaše ovesná či jiná ?
    Proč se nedoporučují celozrnné produkty do 3 let? Moc nerozumím tomu, proč by mělo se dítě živit produkty například z pšenice - protože to vidím všude v doporučeních - rohlík a nebo chleba pšeničný do tří let a pak by se mělo přeučit na ty celozrnné až bude mít 3 roky? Tak to už moc nebude chtít? A zároveň nezaznělo, jak by měli vypadat první příkrmy a například kdy je vhodné zařadit maso a mléčné produkty u kojence. Ano, ten zmatek u matek je, ale zároveň jak má ta matka vědět a zjistit, co je tedy dobré z těch všech protichůdných informací. A když zaznělo, že se dá toho hodně pokazit, tak co konkrétně? Pokud vůbec neřeším, že bych chtěla dávat dítěti cukr nebo sladkosti a zpracované umělé produkty nebo příkrmy ze skleničky. Ale začít zeleninou, nebo ovocem? brambory? A kdy přidat škroby atd. ? Jak je ten jeho trávící trakt nastaven? Taky už jsem narazila na informace, že by se mělo začít játry a masem a žloutkem, což mi přijde zvláštní. Na druhé straně informace, že se má vejce přidávat až v roce a maso v 10ti měsících. Tak je to opravdu chaos a asi nemůže být všechno správně a všichni nemohou mít pravdu? Já bych to ráda udělala dobře a pořádně, ale postrádám ten klíč rozlišovací v tom všem zmatku.
    Ohledně kojení - tam máte doporučení jak dlouho ideálně kojit? Vím, že minimálně do roka určitě. Ale zase do 4 let mi to přijde zvláštní už z toho principu že to slovo kojit působí jako že to je hlavně pro kojence a jestli tím pak nedělám už z velkého dítěte mimino, když by mělo být někde jinde a mělo by už být v jiné fázi. Protože to mléko mateřské je určitě důležité pro start do života, ale pak přichází nějaký vývoj a zároveň nevěřím, že kvalita mateřského mléka ve 3 letech dítěte je stejná jako na začátku. A nakolik tam hraje roli i závislost matky na kojení a vůbec ten pocit že to dítě je závislé na ni. Jestli to je opravdu takový benefit pro to dítě se kojit ve 3-4 letech? Nechci aby to vyznělo nějak špatně. Pouze nad tím uvažuji ze všech stran a chci udělat maximum pro dítě, ale zároveň aby to dávalo smysl. Jsem moc ráda za vaše videa, pro mne to dává smysl. A přijde mi to rozumné a pomáhá mi to. Ale nejsem tak daleko, abych se obešla bez konkrétních návodů a více praktických rad bych uvítala. Každopádně děkuji moc za vaše videa.

    • @mytrime
      @mytrime  Před rokem +2

      Dobrý den, děkujeme za váš příspěvek, je vidět, že výživa je velké téma a generátor nikdy nekončícího přívalu otázek. Kdyby bylo možné odpovídat plošně jednoduše a konkrétně správně, na místě bych to udělal. Bohužel do hry vstupuje tolik proměnných, že na většinu zdánlivě jednoduchých otázek bude mnoho zcela konkrétních a správných odpovědí a přitom naprosto odlišných. Vždy bude záležet pouze na kontextu. Proto může jeden autor, respektovaný odborník, doporučovat v jídelníčku např. více potravin živočišného původu a jiný, také respektovaný odborník, na to bude mít úplně jiný názor. Neznamená to, že se jeden z nich musí nutně mýlit. Proto nelze doporučit jedinou správnou výživu pro všechny a proto není možné jednoduše bez kontextu odsoudit vlákninu, nebo naopak doporučit atd. Na některé otázky pochopitelně existují vcelku jasné odpovědi. Např. máslo opravdu nezvládá vysoké teploty a z toho důvodu by se nemělo používat k takovým úpravám, kde může dojít k jeho degradaci a vzniku vysoce škodlivých procesních kontaminantů. Z toho důvodu se doporučuje používat přepuštěné máslo, nebo tzv. ghí, které patří mezi tepelně vysoce odolné tuky. Na druhou stranu profesionál bude vědět co si může dovolit a klidně máslo vystaví i relativně vyšším teplotám, aniž by došlo k jeho znehodnocení, nebo vzniku škodlivých látek. Když bude prostor a zájem ze strany diváků, natočíme druhý díl, kde se mj. pokusíme zodpovědět i vaše podnětné dotazy.

    • @mariadanekova
      @mariadanekova Před 6 měsíci

      Povedala by som z vlastnej skúsenosti, že dĺžka kojenia je individuálna. Prvú dcéru som prestala kojiť v 14 mesiaci, pretože som otehotnela s druhou dcérou. Tú som kojila 13 mesiacov, už sama nechcela a mala dostatok z ostatného jedla. Najmladšieho syna som kojila 25mesiacov a skončila som na základe môjho rozhodnutia, pretože sa syn na detskom ihrisku začal domáhať mliečka tým, že ma chcel vyzliecť z trička...:o). Podotýkam, že dnes majú "deti" 28,26,20 rokov a odvážim sa povedať, že majú veľmi dobrú imunitu ohľadom bežných chorôb. Detská lekárka ich vždy po dvoch rokoch na preventívke privítala s tým, že ich rada zas vidí 😍

  • @veronikafrydrychova7061

    Krásný den, moc děkuji za video. Zajímal by mě vás názor na to. Když dítě (13) nějaké potraviny odmítá , zda je nutit nebo nechat být nebo nabízet alternativy (Př brokolice, ..)

    • @mytrime
      @mytrime  Před rokem

      Dobrý den, obávám se, že na tento zdánlivě jednoduchý dotaz nebude jednoznačná odpověď. Všechno bude záležet na tom, kdo by „nutil“ a jak by „nutil“. Z praxe mohu potvrdit, že jsou rodiče, kteří mají velice dobré výživové návyky, přesto se jim nedaří přenést je na své potomky, zvláště pokud jsou v letech, kdy se tzv. hledají 😊 Takže pouhé nabízení nebo hledání altenrativ apod. nemusí vždy zabrat, ale za vyzkoušení to stojí. Osobně bych se nebál použít promyšleného nátlaku, ale určitě ne ve stylu „budeš tady sedět, dokud to nesníš apod.“ Jak jsem řekl v podcastu, když odmítá, nenutil bych, ale rozhodně bych neustupoval a nenabízel pohodlné instantní řešení v podobě sladkých jídel apod. Takže otázkou je, co odmítá, proč, v kontextu k čemu? Může to mít hlubší souvislosti, než si nepoučený laik vůbec dokáže představit. Např. slabé „trávení“ v důsledku chronické latentní podvýživy, což vídám v praxi celkem běžně. Pak nestačí vytvořit jen „zdravější“ nabídku, ale je potřeba pochopit proč je potřeba to udělat a předem vysvětlit, jaký bude další vývoj, když se to neudělá. (zdravotní následky atd. což v tomto věku už lze). Nebo nesprávné vzory ve své rodině, včetně absence autority, ke které by mohlo dítě vzhlížet a od které by mohlo přejímat správné návyky (příběhy silných dědů, co dávali moudrost a disciplínu atd.). To jak konkrétně bude vypadat způsob podání zdravějšího řešení, to už je téma do obsáhlé diskuze, dokážu si představit nespočet scénářů…

  • @evamakovicka239
    @evamakovicka239 Před rokem +4

    Rada sleduju vase podcasty,ale tentokrat to je pro me zklamani,neurcite komentare bez mnozstvi prikladu...zadna zminka o vyvarech,vnitrnostech,rybach,mlecnem,soje...co to vzit po skupinach potravin? Pojmout konkretneji i to zpracovani potravin,co jeste ano a cemu se spis vyhnout...doplnovani-plosne,kdy,jak poznat/otestovat..co by dite melo mit denne,priklad vyvazeneho hlavjiho jidla...myslela jsem,ze to bude fajn opacko s nejakym bonusem,ale bohuzel

    • @mytrime
      @mytrime  Před rokem +2

      Dobrý den, děkujeme za konstruktivní kritiku, jsme si toho vědomi. Bohužel nám nevyšel časový plán. Toto měl být jen úvod, v druhé části bylo v plánu probrat konkrétní příklady z praxe, ale bohužel se to nestihlo... v plánu je dotočit druhý díl a i tak už je nám jasné, že to bude jen pár modelových situací... viz můj komentář výše.