Dištančné vzdelávanie | Ivana Hučková , Erika Farkas Erdélyi, Peter Halák, Zbyněk Kubáček | Diskusia

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 09. 2021
  • Dištančné vzdelávanie - prínosy a negatíva | Ivana Hučková, Erika Farkas Erdélyi, Peter Halák, Zbyněk Kubáček | Diskusia
    ..
    Konferencia Dva dni s didaktikou matematiky 2021
    dvadni.sk/
    Všetky videá z konferencie nájdete tu:
    • Dva dni s didaktikou m...
    ------------------
    / matfyzjein
    / matfyzjein
    / matfyzjein
    www.fmph.uniba.sk/
    Faculty of Mathematics, Physics, and Informatics
    Comenius University, Bratislava

Komentáře • 17

  • @Nuarach
    @Nuarach Před 2 lety +1

    stratený život sa dobehnúť nedá a v niektorých prípadoch ani sociálne kontakty - hlavne u detí, ktoré začali trpieť sociálnymi fóbiami. Nie je ich málo. Riešime to v malej dedine s asi desiatkou detí. U niektorých sa do vyrieši postupne, niektoré deti si ponesú väčšie či menšie následky aj do svojej dospelosti

  • @jankanak9594
    @jankanak9594 Před 2 lety +3

    Ani počas vojny neboli deti tak dlho doma ako teraz v 21. storočí, v modernom vedomostnom a technologickom svete.

  • @jankanak9594
    @jankanak9594 Před 2 lety +2

    S pojmom "online" sme sa ako študenti stretli práve na MFF-UK v roku 1983. Vtedy to znelo ako scifi. Obávam sa, že online komunikácia nepatrí do vzdelávania. Súčasťou vzdelávania musí byť osobný kontakt ľudí, je treba vidieť deťom/žiakom do očí, vidieť ich artikulovať, vidieť ich mimiku. Odporúčam konfrontáciu (nie vojnu) s hnutím pani Kataríny Bokovej, ktorá ako jediná na Slovensku bojuje proti odľudšteniu školstva.

  • @jankanak9594
    @jankanak9594 Před 2 lety +3

    1h13min - súhlasím s pánom, stratený život sa dohoniť nedá.

  • @jankanak9594
    @jankanak9594 Před 2 lety +3

    Škoda, že otázka v 45. minúte o tom, keď zostane dieťa/žiak doma samo, nebola zodpovedaná, respektíve veľmi vyhýbavo. Práve toto sú tie najdôležitejšie otázky, veď sú rodiny s viacerými deťmi, matky samo-živiteľky, nie v každej rodine je k dispozícii dohľad napríklad starými rodičmi. Ale čo keď dieťa má technický problém s PC, internetovým pripojením a je samo doma? Prečo ste sa vyhli odpovedi na takto vážnu otázku? Som kritický, ale preto, že celá spoločnosť smeruje zlým smerom práve kvôli tomu, že sa hráme na supermanov, ale nie sme nimi.

  • @yan7524
    @yan7524 Před 2 lety

    Život není nikdy ztracený. Je to jen stav mysli, lidský konstrukt.

  • @jankanak9594
    @jankanak9594 Před 2 lety

    Za 13 rokov je to nie stovky hodín, ale 6x5x40x13 hodín je 15600 hodín.

  • @jankanak9594
    @jankanak9594 Před 2 lety +1

    Ešte raz, pokúsim sa slušnejšie, aby ste mi komentár nevymazali: Ja osobne nesúhlasím s tým, akými "technickými" prostriedkami sa rieši situácia. Rúško pri dýchaní zachytáva vlhkosť a teplo z dychu. Tým sa potí tvár okolo úst a nosa, prehrievajú sa sliznice úst a nosa. Na rúšku, v okolí nosa a úst sa hromadia vydychované baktérie, pretože chceme alebo nechceme, ľudské telo žije v symbióze s baktériami, nie je sterilné, ani nemôže byť. Ide o to, že dlhodobo sme adaptovaní na určitý spôsob života, včítane dýchania, tej najprirodzenejšej potreby človeka od narodenia, od prvého zaplakania. Dôležitá je nie sterilita, ale synergická rovnováha tela s okolím. Používanie rúšok a respirátorov narušuje túto prirodzenú rovnováhu. Vieme, že tzv. R-O-R majú iba pravdepodobnostné dopady na šírenie vírusu. Existuje mnoho ďalších možností, ako túto pravdepodobnosť rozumne regulovať bez toho, aby sme zaťažovali psychiku ľudí a kognitívne schopnosti žiakov vo vyučovacom procese.

    • @Hunter-ei3le
      @Hunter-ei3le Před 2 lety +1

      Jako chirurg s téměř 30. léty zkušeností na sále s výkony od hodiny po 14.hodinové výkony a psychiatr s praxí od r. 2005 souhlasím s ráciem vaší reakce. Děti by roušky při výuce neměly mít minimálně proto, že to velmi rozptyluje jejich pozornost (na toto omezení si člověk musí zvyknout, což může být problém i pro dospělého). Nevím, zda vámi popsaný mechanismus, ve kterém jsem viděl problém již v počátku pandemie SARS-CoV-2, je podpořen empirickou zkušeností (vyšší výskyt respiračních infekcí u chirurgů, či na ARO nevidíme), ale učitel by měl toto omezení zvláště je-li potenciálním rizikem, či je-li sám více ohrožen: gravidita, věk, komorbidity) kvůli dětem snést jako nutné zlo. Chápu argumenty, chápu a znám teoretické práce, znám práce mikrobiologů při vyšetření mikrobiálního profilu roušek a respirátorů, znám práce o zvýšení hladiny CO2 a tím únavy a kompenzační hyperventilaci etc.), no praxe je nepotvrzuje - nevím proč - hovořím o chirurgických rouškách, v respirátoru operuji poslední více než rok a jsem z něj unavený, ale třeba je otázka horší adaptace daná věkem.
      Infekce postavila svět před otázku velkých, často více empirických, než pouze zřetelně prokázaných, kompromisů a ty jsou prostě vždy neuspokojivé pro všechny zúčastněné.

    • @jankanak9594
      @jankanak9594 Před 2 lety

      @@Hunter-ei3le Ďakujem Vám za reakciu a vysvetlenie Vášho postoja ako chirurga aj psychológa. Ja som fyzik, preto som sa vyjadroval iba vlastnými slovami a podľa vlastného prirodzeného úsudku, nie však bez toho, že by som sa nesnažil hľadať relevantné informácie. Toto video ma zaujalo najmä preto, že diskusia prebehla na mojej alma-mater a že problém opatrení v školstve je dnes veľmi aktuálny. Na Vašu otázku, či existujú empirické skúsenosti verzus štúdie, odporúčam (keďže sa sem nemajú zdieľať linky) dať do google vyhľadávača slová "resetheus+maska". Vyhľadávač na toto ponúka článok s názvom "Je maska, která zakrývá ústa a nos, při každodenním používání bez nežádoucích vedlejších účinků a potenciálních rizik?". Je to poctivý preklad anglického originálu do češtiny, hneď v úvode je uvedený aj odkaz na anglický originál štúdie. Ja som pri písaní môjho komentára vyššie vychádzal z tohto článku.

    • @daniel.agoston
      @daniel.agoston Před 4 měsíci

      @jankanak9594 Ja len pridám takú marginálnu poznámku k vášmu komentáru, mimo zasahovania do hlavnej pointy. Tvrdenie, že ľudské telo nie je sterilné a ani nemôže byť jednoducho nie je pravda. Áno, telo žije v symbióze s baktériami ale to by bolo príliš jednoduché zgeneralizované tvrdenie na celý celok - inak povedané, kognitívne skreslenie. V skutočnosti ľudské telo je aj nie je sterilné, závisí od danej lokality v tele zdravého človeka. V hrubom čreve sú baktérie mimoriadne potrebné pre správne metabolické zdravie, no v tenkom čreve sú baktérie veľký problém. Takýchto sterilných miest je v ľudskom tele niekoľko: kľúčové orgány ako mozog, srdce, pečeň atď., krv, kosti... - nazývajú sa aj ako ''normally sterile areas''. Dokonca sa v neurochirurgickej praxi zvykli ukladať časti lebky do iných častí tela pacienta aby tieto časti zostali maximálne sterilné, napr. pri potrebe uvoľnenia závažného opuchu mozgu. Preto vám skúsený neurochirurg môže povedať, že pre daného človeka neexistuje nič sterilnejšie ako práve niektorá časť jeho tela, za predpokladu, že nedošlo k infekcii.

  • @jankanak9594
    @jankanak9594 Před 2 lety

    Prosím, prečo ste mi zmazali prvý komentár?

    • @MatFyzjeIn
      @MatFyzjeIn  Před 2 lety

      nezmazali sme žiaden komentár :) Je možné, že neprešiel automatickým filtrom, ak obsahoval link alebo slovenské slovo, ktoré sa nechtiac podobá na anglickú nadávku :)

    • @jmalik93
      @jmalik93 Před 2 lety

      A Vy sa čudujete ?? To len tak z nudy v sobotu večer Spamujete videá FMFI na CZcams ?? Nikedy je to veľmi zaujímavé keď sa dostanú starší ľudia k internetom :)

    • @jankanak9594
      @jankanak9594 Před 2 lety

      @@jmalik93 Čo rozumiete pod pojmom "starší ľudia"? Docent Kubáček, ktorý to moderoval, je môj rovesník. Ako to myslíte s tým "dostať sa k internetu"? Veď ho dnes má každý, dokonca aj vy, tak prečo diskriminujete?

    • @jankanak9594
      @jankanak9594 Před 2 lety

      @@jmalik93 Že spam? Vidím, aký je "úžasný" záujem o diskusiu pod týmto videom. Však napíšte aj Vy svoj názor na diskusiu, ľudia si určite radi prečítajú. Táto krajina má dnes úplne iné problémy ako nadchýnať sa nad tým, aké bolo a aké bude dištančné vzdelávanie. Nejde o to, aká je forma, ide o výsledok vzdelávania.

    • @jankanak9594
      @jankanak9594 Před 2 lety

      @@jmalik93 Sorry, že som nečítal pozorne, áno, máte pravdu, "nikedy" je to veľmi zaujímavé.