Gdzie nie powinno być ogrzewania podłogowego? Gdzie nie układać podłogówki? Sander System #3

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 19. 06. 2024
  • Gdzie nie powinno być ogrzewania podłogowego? Które miejsca lub całe pomieszczenia w naszym domu czy mieszkaniu nie powinny być ogrzewane w ten sposób?
    Mateusz Przybycień - na co zwrócić uwagę, podpowiada expert Sander System Sander System - sandersystem.pl/​​
    00:00 - 00:32 Wprowadzenie
    00:33 - 01:28 Wymiana ciepła na drodze promieniowania podczerwonego w ogrzewaniu podłogowym
    01:29 - 02:10 Na które obszary domu nie powinniśmy kłaść ogrzewania podłogowego?
    02:11 - 02:49 Dlaczego nie należy ogrzewać wanny i brodzika prysznicowego?
    02:50 - 0:24 Dlaczego nie montować ogrzewania podłogowego w garażu?
    Subskrybuj kanał: bit.ly/SanderSubskrybuj​
    Facebook Sander System: bit.ly/facebookSanderSystem​​
    #ogrzewaniepodłogowe #podłogówka #budowadomu #remont #sandersystem
    Jeśli masz pytania, skontaktuj się z naszymi doradcami:
    e-mail: kontakt@sandersystem.pl
    kom: +48 664 901 901.
  • Jak na to + styl

Komentáře • 43

  • @A0d0i00
    @A0d0i00 Před 2 lety +16

    Zgodzę się z tezą nie prowadzenia ogrzewania w spiżarce natomiast w miejscach pokazanych w czasie 2:08 myślę, że nie do końca. Wszystkie szafki kuchenne zazwyczaj instalowane są na nóżkach. Odrobina ciepła pod nimi może zapobiec powstawaniu zawilgoceń pod nimi. A energia nie oddana pomieszczeniu po prostu rurami popłynie do dalszej części instalacji. Tak więc nie jest marnowana.
    Schody i wszelkie konstrukcje betonowe mogą być wspaniałym akumulatorem ciepła.
    U wielu wykonawców panuje przekonanie, że ogrzewanie takich powierzchni jest nieefektywne.
    Proszę jednak zwrócić uwagę na fakt, iż poczucie komfortu w domu jest wówczas najlepiej odczuwane jeśli nigdzie nie mamy zimnych powierzchni. Niektórzy twierdzą, że ogrzewając te powierzchnie tracimy energię cieplną a jest to nie prawda. Pozostaje ona nadal w ogrzewanym obiekcie i jeśli nawet w danej chwili nie zostaje wypromieniowana to utrzymuje się ona dłuższy czas w tych miejscach.
    Już kilkadziesiąt lat temu znane były systemy ogrzewania płaszczyznowego instalowane bezpośrednio w stropach i klatkach schodowych. Rozwiązania stosowane poza naszymi granicami. Okazuje się, że takie budynki tylko odrobinę dłużej się "wygrzewają" jednak energia cieplna zmagazynowana w masach betonu pozwala na utrzymanie komfortu cieplnego przez dłuższy czas. Być może w budynkach budowanych 50 lat temu klatki schodowe nie były elementami mieszkania jednak obecnie gdy panuje styl "Open concept" gdzie schody stanowią wręcz element salonu czy jadalni ogrzewanie ich jest w pełni uzasadnione a nawet konieczne.
    Znam przypadek gdzie w ten sposób realizując ogrzewanie można naprawdę korzystać z taniej taryfy G12W. W największych mrozach temperatura wspomnianego obiektu nie spadła więcej niż 2 stopnie od zadanej. Przy temperaturze w pomieszczeniach od 21,5 do 24 st. C (temperatura zależna od przeznaczenia pomieszczeń).
    Tak na marginesie nie wiem dlaczego lecz w tym domu ulubionym miejscem zabaw dzieci są schody. Rodzice nie muszą się więc obawiać, że pociechy się przeziębią.

  • @iskiliszek
    @iskiliszek Před rokem +5

    Jeżeli nie zrobimy ogrzewania pod kuchennymi meblami będzie odczuwany dyskomfort przy użytkowaniu po przez uczucie chłodnego powietrza powiewającego na nogi. 10 lat temu tak mnie nauczono żeby omijać te miejsce ale po użytkowaniu we własnym domu widzę ze to błąd, na szczęście moi klienci już nie doświadczają tego dyskomfortu dzięki błęda w przeszłości. Nie omijamy mebli kuchennych a robimy większe odstępy żeby ściana zewnętrzna nie wychładzala przestrzeni pod szafkami i żeby nie czuć nieprzyjemnego chłodu przy gotowaniu. Pozdrawiam

  • @muralliberator6087
    @muralliberator6087 Před 3 lety +2

    Zwięzło, krótko i na temat. To lubię !

  • @poldek17
    @poldek17 Před 3 lety +11

    0:35 start filmu

  • @lucynadrza3829
    @lucynadrza3829 Před 3 lety +1

    Bardzo przydatny materiał. Dziękuję i czekam na kolejne nagrania.

    • @Sander_System
      @Sander_System  Před 3 lety

      Dziękujemy i zapraszamy do śledzenia naszych kolejnych odcinków :)

  • @KRYHA
    @KRYHA Před 2 lety +6

    W garażu jak najbardziej należy wykonać ogrzewanie podłogowe lub inne płaszczyznowe, ale z pewnymi warunkami. Najważniejsze żeby także ten obieg był sterowany temperaturowo a najlepiej z dodatkowym czujnikiem temp podłogi. Dzięki temu jesteśmy precyzyjnie ustawić temp w garażu, minimalizując parowanie ewentualnych hektolitrów 🤦‍♂️wody z solą, a nie mamy wychłodzonego pomieszczenia. Teraz weźmy taką sytuację : po kilku latach jednak decydujemy się zrobić sobie mały warsztat albo po prostu chcemy mieć cześć zaadoptowaną na regały itp. Nie mając ogrzewania w garażu mamy szopę a nie pomieszczenie gospodarcze do celów użytkowych. Zróbcie sobie ogrzewanie podłogowe , ścienne lub sufitowe i najwyżej je wybaczycie. Ale zawsze można będzie je włączyć ( jak się je ma ).

  • @leszekklim5574
    @leszekklim5574 Před rokem

    Czy system suchy zabudowy podlogowki można stosować pod przysznicem bez brodzika pozdrawiam

  • @edwardfrydryczek7895
    @edwardfrydryczek7895 Před 2 lety

    Jakie parametry decydują o tym czy mamy do czynienia z konwekcja czy prominiowaniem

  • @agnieszkabenelak5350
    @agnieszkabenelak5350 Před 2 lety +7

    Zrób sobie Pan garaż w domu bez ogrzewanie i później użytkuj pokoje graniczące z garażem, promieniowanie zimna od ściany garażowej będzie nie do zniesienia.

    • @karolwesoowski7941
      @karolwesoowski7941 Před 2 lety +1

      Wystarczy dać izolację cieplną na ścianę graniczącą, nie trzeba ogrzewać garażu. Garaż z ogrzewaniem to pewna korozja samochodu - woda+sól drogową+ciepło+stal=korozja.

    • @fry_wolny
      @fry_wolny Před 2 lety +6

      @@karolwesoowski7941 Totalnie z tym nie mogę się zgodzić. W przypadku faktycznego ogrzewania woda szybko odparuje, a auta korodują w otoczeniu ciągłej wilgotności, której tu nie będziemy mieć. Tak jak szybciej wysycha woda z podłogi ogrzewanej, tak szybko wilgoć z tych rejonów niknie. Jak dla mnie ogrzewanie podłogowe to podstawa w garażu. Wtedy właśnie jest pewność, że wilgoć z garaży zwyczajnie zniknie i to szybko. Wręcz dziwi mnie zdanie odwrotne prezentowane na nagraniu i niektórych komentarzach.

    • @rafabehrendt3817
      @rafabehrendt3817 Před rokem

      Ciekawe skoro mam 20 cm styropianu na tej ścianie

  • @pawe3742
    @pawe3742 Před 3 lety

    Witam, chciałem się poradzić czy na ogrzewanie podłogowe dawać panel winelowy firmy tarket 0.05m2W/K

    • @Sander_System
      @Sander_System  Před 3 lety

      Panie Pawle, zapraszamy do obejrzenia odcinka o doborze podłóg na ogrzewanie podłogowe: czcams.com/video/ZGFd7WpGGaA/video.html. Myślę, że ta znajdzie Pan odpowiedź na pytanie.Pozdrawiam.

  • @magorzataempe5641
    @magorzataempe5641 Před 2 lety +3

    To co się stanie jak pod szafa która jest w stałej zabudowie będzie ogrzewanie podłogowe?. Zagrzeje się wnętrze czy nie ogrzeje pomieszczenia? Temperatura około 30⁰C więc ?

    • @m1ch43ll5
      @m1ch43ll5 Před rokem +2

      Ciężko określić co tu autor miał na myśli. Taka szafa będzie kumulować ciepło. Nagrzeje się i będzie pośrednim radiatorem spowalniającym wychładzanie pomieszczenia gdy podłogowa się wyłączy. W kuchni pod zabudową jedyny problem to może być chyba przechowywanie czekolad w dolnych szafkach. Zawsze się roztopią. A zabudowa też będzie oddawać ciepło.

  • @joannapinkus7005
    @joannapinkus7005 Před 11 měsíci

    Można zrobić wentylacje i odpływ w garażu. Zimą woda będzie spływać do kanału, a wentylacja pomoże pozbyć się wilgotności w garażu.

    • @Sander_System
      @Sander_System  Před 11 měsíci

      Można, ale w większości przypadków ogrzewanie w garażu nie jest konieczne.

  • @mateusz8284
    @mateusz8284 Před 11 měsíci +1

    Witam. Czy podlogówka bardzo grzeje sufit sąsiada jeżeli instalacja jest na pierwszym piętrze? Duże mogą być straty? Czy jak sąsiad nie ogrzewa mieszkania to straty są duże a jak ogrzewa to straty są mniejsze? Pozdrawiam

    • @Sander_System
      @Sander_System  Před 11 měsíci

      @mateusz8284 Przy założeniach że:
      - U sąsiada się nie ogrzewa i ma 12 st. C
      - Konstrukcja przegrody to (od dołu):
      Strop betonowy 14 cm
      Styropian 5 cm
      Wylewka cementowa z ogrzewaniem podłogowym 6,5 cm (brak wykończenia podłogi)
      - Twoja przestrzeń ogrzewana - temperatura 22 st. C
      - Temp. Wody w rurach 35 st. C, a rozstaw prowadzenia rur to 15 cm
      Strumień ciepła od ogrzewania podłogowego rozkłada się 80% do Ciebie 20% do sąsiada. W sytuacji gdy sąsiad ogrzewa swoje mieszkanie i ma 20 st.C w środku proporcje zmieniają się na 90/10. Gdy dołożysz w swoim mieszkaniu podłogę z materiału drewnopochodnego o grubości 10 mm to stosunek zmieni się na 89/11.
      (Na podstawie symulacji w Ansys Discovery)

  • @mmmiramare
    @mmmiramare Před 3 lety +2

    czyżby była tu cenzura i niewygodne odpowiedzi są usuwane????

    • @Sander_System
      @Sander_System  Před 3 lety

      Panie Marku, odnośnie jakiej odpowiedzi? Nic nam nie wiadomo na ten temat.

  • @user-bt3yt1oj4h
    @user-bt3yt1oj4h Před rokem

    A jak z ciężarem wanny? Marzę o żeliwnej 180cm ale nie pamiętałam że to może być problem gdy układano rurki do ogrzewania podłogowego. Taka wanna to 125kg, plus woda, plus człowiek... Ze 300kg +...

    • @Sander_System
      @Sander_System  Před 11 měsíci

      Przy tradycyjnym ogrzewaniu podłogowym z wylewką cementową lub anhydrytową taka wanna nie jest problemem. Jeśli ma ona 4 nogi to ciężar powinien rozkładać się równomiernie :)

  • @detektyw00
    @detektyw00 Před 3 lety

    Marzy mi się ogrzewanie podłogowe, ale marzy mi się również posadzka epoksydowa. Tylko czy te dwa marzenia można połączyć w jedno? Czy jest możliwość położenie żywicy epoksydowej na ogrzewaniu podłogowym?

    • @Sander_System
      @Sander_System  Před 3 lety +2

      Możesz położyć żywicę epoksydową na ogrzewanie podłogowe - często się to praktykuje. Jest tylko jeden warunek pod żywicą nie może być wylewka anhydrytowa, musisz zalać ogrzewanie podłogowe tradycyjnym betonem cementowym

    • @detektyw00
      @detektyw00 Před 3 lety

      @@Sander_System Serdeczne dzięki za odpowiedź i radę, na pewno się przyda. Pozdrawiam.

    • @dawidszczyra1184
      @dawidszczyra1184 Před 3 lety

      @@Sander_System Dlaczego pod żywicą nie może być wylewki anhydrytowej?

    • @EmPtY414
      @EmPtY414 Před 2 lety

      @@dawidszczyra1184 nikt tego nie wie hehe tylko autor. Ale sam jestem ciekaw jakie to przeciwwskazania sa. Ostatnio czytalem ze jak ktos robi podloge drewniana to lepsza wylewka z mixokreta niz anhydrytu bo jest „mocniejsza”. Kurde jakby czolgi mialy jezdzic po tych podlogach i wylewkach :/

  • @Symakri
    @Symakri Před 3 lety +1

    Ale nie wiem czy tam gdzie nie będzie podłogowego nie zrobi się wilgoć

    • @Sander_System
      @Sander_System  Před 3 lety

      Para wykropli się jeśli temperatura powierzchni spadnie poniżej temperatury punktu rosy w danych warunkach. To, że w jakimś miejscu np.
      pod meblami kuchennymi nie ma rur ogrzewania podłogowego, nie oznacza, że kuchnia jest nieogrzewana. W nowych dobrze izolowanych budynkach zgodnych z aktualnymi wytycznymi i prawem budowlanym taka sytuacja nie wystąpi. Chętnie odpowiemy na dalsze pytania :)

    • @kici1769
      @kici1769 Před rokem

      @@Sander_System przepraszam co to za wykres z 3:30 ?

  • @piotrekhuragan1950
    @piotrekhuragan1950 Před 3 lety +3

    Kuchnia gdy jest przylegla do ścian zewnetrznych powinna byc grzana

    • @Sander_System
      @Sander_System  Před 2 lety

      Wystarczające jest to, by w kuchni wyłącznie odsłonięta część podłogi była ogrzewana, by mieć pewność, że kondensacja pary nie nastąpi ani na powierzchni, ani na zewnątrz przegrody zewnętrznej budynku.

    • @EmPtY414
      @EmPtY414 Před 2 lety +9

      @@Sander_System i tu sie mylicie. Pod meble w takim wypadku wskazanym jest danie ogrzewania a dlaczego. Postaw dom zrob kuchnie narozna na scianach zewnetrznych i nie daj pod szafki ogrzewania. Pogadamy po pierwszej zimie czy dobrze zrobiles czy nie.

    • @ukaszprzybysz5519
      @ukaszprzybysz5519 Před 2 lety

      U mnie jest grzejnik na klatce schodowej zewnętrznej , na zewnętrzne ścianie stoi szafa. 5 cm odsunięta i do samego sufitu . Na ścianie 12 cm grafitu . Zero jakiekolwiek wilgoci czy czegoś tam .

  • @arturhomer2811
    @arturhomer2811 Před rokem

    Prosze o podanie materiałów potwierdzajacych tezę, że ciepło z podłogówki jest promieniowaniem podczerwonym. Jak dla mnie to jakaś totalna bzdura jest, ale chetnie się dokształcę.

    • @Sander_System
      @Sander_System  Před 11 měsíci

      Wszystkich nas otaczają promienniki. Jeśli w przestrzeni przezroczystej jedna powierzchnia posiada inna temperaturę niż druga to dochodzi pomiędzy nimi do wymiany ciepła na drodze promieniowania od powierzchni cieplejszej do chłodniejszej. Zatem każde ciało w okolicy emituje promieniowanie podczerwone. Promieniuje wszystko ze wszystkim. Świetnie opisuje to podręcznik akademicki „Wymiana ciepła” Stefana Wiśniewskiego i rozdział o wymianie ciepła na drodze promieniowania :)

  • @ziggy7912
    @ziggy7912 Před 5 měsíci

    Troszkę głupota bo mam podłogowe w garażu i nic się nie dzieje.

  • @pawepiascik6053
    @pawepiascik6053 Před rokem

    Dawno nie słyszałem kogoś kto plecie takie bzdury. Podłogówka to zwykle nie promiennik elektryczny. Kolejna sprawa - podłogówka ma być też pod wanną i meblami bo ona ma nie wpuszczać zimna z zewnątrz. O to tu chodzi a nie o grzanie. Bo jak dotkniemy podłogi to chyba nie jest ciepła tylko neutralna? Z syfonem też nie masz racji. Ile jest wody w syfonie? Pół szklanki? Szklanka? Jak zostawisz szklankę wody na dobę w kuchni na blacie to wyparuje? Woda z syfonu może wyparować ale musielibyśmy nie korzystać z prysznica całe tygodnie a nawet jeśli to można zastosować suchy syfon i po problemie.

    • @Sander_System
      @Sander_System  Před 11 měsíci

      Ogrzewanie podłogowe, czy to wodne czy elektryczne wymienia ciepło na drodze promieniowania podczerwonego (tak samo jak wszystkie przedmioty w przestrzeni przezroczystej), ruch powietrza zwany konwekcją wywoływany jest przy większych różnicach temperatur. W zakresach pracy ogrzewania podłogowego konwekcja jest minimalna albo wręcz nie występuje wcale - bardzo dobrze opisuje to podręcznik akademicki „Wymiana ciepła” Stefana Wiśniewskiego i rozdział o wymianie ciepła na drodze promieniowania. Ogrzewanie podłogowe nie powinno być montowane w miejscach, które mają być na stałe zabudowane, ponieważ nie będzie tam działało. A do tego żeby nie wpuszczać „zimna z zewnątrz" służy izolacja termiczna budynku, a nie ogrzewanie podłogowe. W podłogówce właśnie chodzi o grzanie. Co do sanitariatów, pod nimi ogrzewanie również będzie niesprawne. Nowoczesny syfon prysznicowy jest zalany bardzo nieznacznie i wystarczy niecałe 2 tygodnie żeby to odczuć - sprawdzone na własnej skórze.