Sprzęgło hydrauliczne czy rozdzielacz?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 2. 05. 2020
  • W dzisiejszym odcinku porównamy dla Was trzy na pozór podobne do siebie komponenty instalacji - sprzęgło hydrauliczne, rozdzielacz oraz sprzęgło-rozdzielacz. Opowiemy, jakie są podstawowe różnice w budowie i jakie jest zastosowanie tych urządzeń.
    Jesteście ciekawi, jakie są modyfikacje sprzęgła hydraulicznego? Jakie zadania stoją przed sprzęgłem hydraulicznym na instalacji? Jakie są trzy stany pracy sprzęgła hydraulicznego? Dowiecie się również, gdzie najlepiej montować sprzęgła hydrauliczne i dlaczego to urządzenie zagwarantuje nam brak tzw. "walki pomp".
    Rozdzielacze omówimy na przykładzie rozdzielacza do ogrzewania podłogowego. W jakich sytuacjach i w jakim miejscu powinniśmy montować rozdzielacze? Sprawdzicie także, jakie rozwiązanie zaoszczędzi Wasz czas na skręcanie poszczególnych kształtek, trójników czy rur oraz dodatkowo zminimalizuje ryzyko popełnienia błędu poprzez nieodpowiedni dobór średnic i ryzyko wystąpienia nieszczelności. Na "żywych przykładach" w kotłowni pokażemy Wam, jak działają na instalacji opisywane przez nas urządzenia.
    Ostatnim urządzeniem jest sprzęgło-rozdzielacz, czyli swoista hybryda rozwiązania ze sprzęgłem hydraulicznym oraz rozdzielacza - porównamy jego budowę ze zwykłym rozdzielaczem. Jeżeli chcecie wykonać estetyczną i kompaktową instalację, warto zainteresować się naszymi rozwiązaniami. Zapraszamy do komentowania i dyskusji!
    Więcej szczegółowych informacji o produktach wymienionych w filmie znajdziecie w katalogu online AFRISO:
    - Sprzęgło hydrauliczne ocieplone BLH 801: www.afriso.pl/katalog-online/...
    - Rozdzielacz KSV 125-3 70 kW dla 3 obiegów pompowych: www.afriso.pl/katalog-online/...
    - Rozdzielacz KSV 125-3 HW 70 kW dla 3 obiegów pompowych, ze sprzęgłem hydraulicznym: www.afriso.pl/katalog-online/...
    - PrimoBox AZB 351 dla 3 obiegów pompowych: bez zmieszania, z obrotowym zaworem mieszającym sterowanym siłownikiem ARM i termostatycznym zaworem mieszającym ATM
    www.afriso.pl/katalog-online/...
    (Zestaw wyposażony jest w 3 pompy obiegowe, dlatego pokazana na schemacie w 8:27 dodatkowa pompa obiegowa zasilająca zasobnik c.w.u. jest niepotrzebna)
    ✔️Nasz kanał ma już ponad 19 000 subskrypcji - nie pozwól, żeby ominęła Cię żadna nowość od AFRISO, subskrybuj teraz: czcams.com/users/afrisopl?sub...
    =====================
    AFRISO znajdziesz także tutaj:
    ♦ WWW: afriso.pl
    ♦ Facebook: / afrisopl
    ♦ Instagram: / afrisopl
    #afrisopl #instalacje #sprzeglohydrauliczne
  • Věda a technologie

Komentáře • 137

  • @trodor398
    @trodor398 Před 4 lety +8

    Super film - brakowało mi tej wiedzy 👍 dzięki!

  • @AFRISOpl
    @AFRISOpl  Před 4 lety +2

    ✔️Subskrybuj nasz kanał: czcams.com/users/afrisopl
    A Wy? Jakie macie doświadczenia ze sprzęgłami hydraulicznymi, rozdzielaczami oraz sprzęgło-rozdzielaczami? Podzielcie się z nami w komentarzach!

    • @sarzyk
      @sarzyk Před 3 lety

      Witam. Czy belkę rozdzielacza grup pompowych (nie sprzęgło) można zamontować pionowo by poszczególne obwody wprowadzać w bok? Był bym wdzięczny za pomoc.

  • @picwons
    @picwons Před 3 lety +4

    Uwielbiam jak Pan tłumaczy - super film ❤️

  • @siwy9566
    @siwy9566 Před rokem

    Świetne. Dzięki kolego. 👍

  • @michaangowski5036
    @michaangowski5036 Před 2 lety +2

    super tłumaczysz, fajna energia, taka pozytywna. pozdrawiam

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety

      Miło to czytać. Dzięki :)

  • @bogusawmaludzinski8907
    @bogusawmaludzinski8907 Před 5 měsíci +1

    Sprzęgło - rozdzielacz to bezciśnieniowy rozdzielacz. Wystarczy spiąć na rozdzielaczu ciśnieniowym zasilanie z powrotem :)

  • @kamilpyza4071
    @kamilpyza4071 Před rokem

    Mądre słowa

  • @Wiszut
    @Wiszut Před 2 lety

    Super film!
    Mam pytanie. Czy można stosować sprzęgło-rozdzielacz przy pompie ciepła? Takie rozwiązanie zostało zastosowane u mnie w domu. budynek: 300 m2, 3 obiegi, piwnica grzejniki, parter podłogówka, poddasze grzejniki. Pompa o mocy 14 kw. Brak bufora. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety +1

      Trzeba zapytać producenta źródła ciepła, czy taka pojemność sprzęgła i całej instalacji wystarczy do poprawnej pracy pompy ciepła.

  • @piotrwisniowski2001
    @piotrwisniowski2001 Před 7 měsíci

    Witam, mam pytanie posiadam kocioł na drewno i węgiel i chciałbym zamontować sprzęgło lub rozdzielacz i sam nie wiem co będzie lepsze.zasilam cwu, grzejniki i po częsci podłogówkę

  • @paweskowron7999
    @paweskowron7999 Před 3 lety

    Super filmy. Mam pytanie (kocioł peletowy) tu jest pokazane że pompa kotłowa jest zamontowana na zasilaniu, większość instalatorów montuje ja na powrocie ze sprzęgła. Jaka jest róznica ? Co jest lepsze dla uzyskania jak najwyższej temperatury powrotu wody do kotła. I druga sprawa , mam dwie pompy na instalacji zwykłe 25/60 (grzejniki i podłogówka) . Czy jak dołożę pompę kotłową ale elektroniczną ( tez 25/60) to ten zestaw będzie dobrze funkcjonować czy na instalacji powinny być pompy 25/40 ? Dzięki

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 3 lety

      Aby uzyskać pełną ochronę kotła przed zbyt niską temperaturą powrotu należy zamontować zawór temperaturowy wraz z pompą obiegową na powrocie. Dobór pompy zależy od instalacji tj. jej wielkości i generowanych strat ciśnienia. W tym filmie szczegółowo wyjaśniamy to zagadnienie: czcams.com/video/o-Et9AFMqJY/video.html.

  • @tomaszszpura9321
    @tomaszszpura9321 Před 3 lety +1

    Primabox azb355 to sprzeglorozdzielscz azb 555 to rozdzielacz czy dalo by sie wymienic belke sprzeglorozdzielacza na rodzielacz taki jak w azb 555.

  • @waldemarwaldemarski7927

    Pionowemu montażowi. Zapraszam do promptera.

  • @krzysztofkrzysztof6129

    Świetny materiał. Mam pytanie. Czy sprzęgło hydrauliczne może zastąpić wymiennik ciepła?

    • @sylwesters.4048
      @sylwesters.4048 Před 4 lety +1

      Nie. Sprzeglo miesza a wymiennik przekazuje z1 obiegu na 2 .

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 4 lety +2

      Dziękujemy za dobre słowo. Sprzęgło hydrauliczne często jest mylone z wymiennikiem ciepła, oba urządzenia mają wiele wspólnych cech, ale działają w różny sposób. W sprzęgle hydraulicznym dochodzi do zmieszania strumieni generowanych przez wszystkie obiegi, czyli kotłowy i grzewcze, które działają w tym samym systemie, otwartym lub zamkniętym, w którym panuje takie samo ciśnienie. Nie ma żadnej bariery fizycznej, niepozwalającej przedostać się czynnikowi kotłowemu do instalacji grzewczej. Natomiast wymiennik płytowy jest szczelną barierą pomiędzy obiegami, pierwotnym i wtórnym, które działają w dwóch różnych systemach grzewczych. Obieg pierwotny jest systemem zamkniętym, ciśnieniowym. A obieg wtórny jest systemem otwartym. W obu obiegach może panować różne ciśnienie, również czynnik grzewczy może różnić się składem, ponieważ strumienie są od siebie odseparowane fizyczną przegrodą. Więc nie można stwierdzić, że zamiana 1:1 na instalacji będzie bezpieczna i zgodna z przepisami.

  • @terespl
    @terespl Před 4 lety +2

    Fajnie wytłumaczone dla laika, ale jest jeden babol, o którym poniżej.
    Sprzęgło nie obniża temperaturę powrotu. Sprzęgło niestety minimalnie podnosi temperaturę powrotu (przy okazji poprawiając pracę instalacji). Robiąc instalację na samym kotle mamy Tz np. 40 stopni i Tp 25 stopni. W wersji ze sprzęgłem wyjdzie np. Tz 45 stopni Tp 30 stopni. Po prostu pompa w kotle przy zbyt małej wydajności spowoduje większe wychłodzenie wody w obiegu.

  • @heniekancuch9582
    @heniekancuch9582 Před 4 lety +1

    Tomku, na jaki adres można przesłać Tobie paczki prezentowe ?

  • @krystianrohde5103
    @krystianrohde5103 Před 2 lety

    Super film natomiast dalej nie wiem jaka konfiguracja u mnie powinna być zastosowana.
    Dom 300 m2, 3 kondygnacje, każda 100% podłogówka, źródłem ciepła jest elektryczny bufor ciepła około 1600l z już wbudowana wężownicą do c.w.u. Realizowana na zasadzie przepływu wiec obieg z bufora służy do dystrybuowania ciepła na ogrzewanie podłogowe.
    Moje pytanie brzmi czy grupa pompowa dla 3 obiegów powinna być z:
    A - rozdzielaczem + grupy pompowego z mieszaczami ?
    B - sprzęgło rozdzielaczem + grupy pompowe z mieszaczami?
    C -sprzęgło rozdzielaczem + grupy pompowe bez mieszaczy?
    Czy może powinno wyglądać to jeszcze inaczej?
    Dodam ze bufor utrzymuje stała temperaturę 45 stopni.
    Proszę o pomoc

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety +1

      Bufor zawsze łączymy z rozdzielaczem. Jeśli temperatura na podłogówce ma być identyczna jak w buforze, to nie trzeba grup pompowych z mieszaczami. W innym wypadku trzeba grup z zaworami mieszającymi.

  • @Brzcastas
    @Brzcastas Před 3 lety

    Czy mozna zamontować sprzęgło na nowej części dodanej do starej instalacji c.o? Nowa częśc zasilałaby grzejniki pompą na zasilaniu za pompą 1 obwód,a stara część pompą na powrocie,a w ostateczności grawitacyjnie (grube rury starej częsci) 2 obwód ? Chodzi o to,aby po wyłaczeniu pompy na nowej częsci,móc dalej ogrzewać grawitacyjnie starą część instalacji (kocioł i stara część instalacji przed sprzęgłem)

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 3 lety

      Prosimy o podesłanie schematu hydraulicznego tej instalacji na zwt@afriso.pl - ze szczegółowym oznaczeniem kierunków przepływu i armatury.

  • @romanbarnas7399
    @romanbarnas7399 Před 4 lety +3

    Z jakich książek najlepiej nauczyć się fachowo zawodu hydraulika

  • @MrGonzocz
    @MrGonzocz Před 2 lety

    Witam, a w jakiej odległosci może być maxymalnie od pieca takie sprzęgło? Proszę sprawdzic skrzynkę z waszej strony, wysyłałem maila.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety

      Zależy od wydajności pompy kotłowej. Odległość sprzęgła od kotła może być na tyle duża na ile pozwalają możliwości pompy obiegowej.

    • @MrGonzocz
      @MrGonzocz Před 2 lety

      @@AFRISOpl czyli między kotłem a sprzegłem musi być jeszcze pomoa obiegowa?

  • @leszeksiwek05
    @leszeksiwek05 Před 4 lety +7

    Witam :)
    Tak zupełnie z innej beczki, wszędzie i wy i na innych kanałach mówicie że trzeba zabezpieczyć powrót kotła (np. węglowego) tak aby na powrocie nie było mniej jak ok. 45oC, czasem i mówią że 60oC ...
    tymczasem dla przykładu u mnie w domu kocioł (zasypowy z dmuchawą ) ma ok 30 lat i jest wykonany z blachy kotłowej 5 mm i ma się świetnie. Instalacja pomyka na grawitacji czasem wspomaganej pompą c.o.
    Więc jakim cudem bez ochrony powrotu nie dostał jeszcze dziury ? o Ile w takim razie dodatkowy wydatek w postaci zaworu trójdrożnego plus oprzyrządowanie przedłuży żywotność kotła ? Bo jeśli np o 2 lata to chyba nie warto ? A jeśli o drugie tyle to znaczy że kotły z ochroną powrotu wytrzymają 60 lat ? Bo znam przypadki co ochrona przed zimną temperaturą była, a kocią po 25 latach sitko .... więc jak to jest nie tylko ze strony teoretycznej ale i w praktyce ? o ile ochrona powrotu wydłuży żywotność kotła ?
    Pozdrawiam Leszek :)

    • @jansko6357
      @jansko6357 Před 4 lety +1

      cześć , może taki przykład pozwoli ci zrozumieć słowo dlaczego i poco , jest zima startujesz samochodem , zadaj sobie pytanie : czy lepiej silnik w samochodzie lepiej się zachowuje przed nagrzaniem czy po nagrzaniu czyli po kilkunastu kilometrach i więcej? po co w samochodzie ktoś zastosował dwa obiegi chłodnicze jest obieg krótki i obieg już z chłodnicą? pozdrawiam ja też kiedyś miałem taki kocioł

    • @adamjalowiecki2093
      @adamjalowiecki2093 Před 4 lety +7

      Kiedyś to były kotły .... :-)
      A tak an Serio, to ochrona kotła pozwala wygrzać cały kocioł a dzięki temu polepszyć efekt spalania. Mniej smoły, kocioł się nie poci, generalnie wszystko hula lepiej...
      W Twoej istalacji grawitacyjnej, układ powoli się nagrzewa i nie ma tego szoku temperaturowego, to też jest moim zdaniem lekarstwo na długowieczność kotła.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 4 lety +2

      O konieczności zabezpieczania powrotu decydują poszczególni producenci kotłów. U niektórych producentów brak takiego zabezpieczenia wiąże się z utratą gwarancji. Jeżeli Pan ma jakiekolwiek pytania co do zasadności tego rozwiązania, proponujemy skontaktować się z działem technicznym któregoś z producentów kotłów w celu wyjaśnienia Pańskich wątpliwości.

    • @piotrpluto8866
      @piotrpluto8866 Před 3 lety +2

      @@adamjalowiecki2093
      Prawda. U mojej mamy kocioł ma 25 lat. Dobra, porządna stal kotłowa. Stoi jako plan B.
      Obok kocioł na groszek 18kw. Instalacja stara, grawitacyjna. Dom klocek=warszawiak. Czyli rury 2-calowe, piony 1,5-calowe, grzejniki żeliwne. Temp 53 i histereza 1 st.
      Hydraulik mnie straszył, że kocioł będzie się pocić.
      Nic się nie dzieje. Układ wspomaga malutka pompa 40ka ustawiona na 1 bieg. W 6 pokojach zamontowałem głowice termostatyczne.

    • @marcingrzegorek4517
      @marcingrzegorek4517 Před rokem +1

      u mnie to samo na wylocie 48 stopni,nic smołą i sadza nie obrasta piec na ekogroszek od 18 lat, teoretycznie już powinien nie żyć

  • @reporterreporter8798
    @reporterreporter8798 Před 4 lety +3

    Jak wytłumaczyć omówiony drugi przypadek w sytuacji gdzie jedna z wiodących firm na polskim rynku, na literkę "V" :) zaleca w materiałach szkoleniowych ustawianie pompy w kotle na 100% mocy w przypadku zastosowania sprzęgła hydraulicznego. Jeżeli pompa za sprzęgłem będzie słabsza to dojdzie do wymieszania w sprzęgle i cieplejszego powrotu do kotła, a w kotłach kondensacyjnych chyba nie o to chodzi.... Ciekaw jestem Waszej opinii na ten temat. Pozdrawiam

    • @tomaszdryla3392
      @tomaszdryla3392 Před 4 lety +2

      Zawsze w takim układzie w kotle gazowym należy ustawić pompę jako modulującą. Czyli jeśli powrót będzie wracał cieplejszy niż ustawisz w parametrach serwisowych zmniejszy swoje obroty i automatycznie obniży moc kotła (modulacja palnika).

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 4 lety +1

      Nasza opinia na temat ustawiania wydajności pompy kotłowej jak i pomp instalacyjnych jest taka jak zaprezentowano w filmie. Należy tak skonfigurować pracę pomp aby osiągnąć odpowiednie korzyści w instalacji. Jeżeli jakiś producent w swoich materiałach sugeruje inne podejście do tego tematu, prosimy skontaktować się z nim bezpośrednio, aby uzasadnił takie zalecenia.

  • @wojciech9654
    @wojciech9654 Před rokem

    Dzień dobry. Chciałbym zapytać czym różni się prezentowany sprzęgło-rozdzielacz od rozdzielacza ze sprzegłem BLH890?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před rokem

      Różnice są w konstrukcji - rozstaw, typ, średnia przyłączy i gabaryt. Dodatkowo sprzęgło-rozdzielacze KSV w standardzie mają izolację. Zasada działania i rola w instalacji są te same.

  • @jarkusjarkus9283
    @jarkusjarkus9283 Před 3 lety

    Witam... Pytanie do Afriso..
    Jesli mam 2 obiegi... parter i 1-sze pietro..w calym domu same grzejniki i zastosuje sprzeglo hydrauliczne z rozdzielaczem na 2 obiegi...czy musze zastosowac pompy za sprzeglem czy wystarczy obieg grawitacyjny...Jesli zastosuje ogrzewanie grawitacyjne ze sprzeglem to podniesie mi to sprawnosc kotla czy obnizy?...

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 3 lety

      W takiej instalacji muszą być pompy obiegowe. W tych warunkach grawitacja nie zadziała.

  • @Robert-kg3kb
    @Robert-kg3kb Před 2 lety

    Czy do sprzęgło rozdzielacza BLH850 pasują zestawy Promitherm 180-1/2 plug&play?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety

      Sprzęgło BLH 850 ma rozstaw przyłączy 124 mm z gwintami wewnętrznymi GW1”. Rozstaw przyłączy grup pompowych PrimoTherm to 125 mm, zakończone gwintem G1 ½”, więc nie ma możliwości bezpośredniego montażu grup do sprzęgła. Rozwiązaniem są rozdzielacze z wbudowanym sprzęgłem hydraulicznym KSV.

  • @bartekkotynski8833
    @bartekkotynski8833 Před 4 lety +1

    Mam u siebie bufor połączony z kominkiem z płaszczem wodnym, za tym będę zakładał zestaw mieszający że sprzęgłem BPS. Z filmu wynika że między buforem a sprzęgłem nie muszę już zakładać żadnej pompy?

    • @WoJoWnIcy7312
      @WoJoWnIcy7312 Před 4 lety +2

      Jeśli w instalacji znajduje się bufor to nie ma sensu montować dodatkowo sprzegla gdyż bufor spełnia tę samą rolę. Gdy chcemy zainstalować zestaw mieszający najrozsadniej dać rozdzielacz i grupy pompowe

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 4 lety

      W filmie nie ma sytuacji, gdzie w instalacji z buforem pojawia się jeszcze sprzęgło. Bufor poza tym, że jest akumulatorem energii, jest również sprzęgłem hydraulicznym i nie należy go powielać, ponieważ trzeba zapewnić przepływ pomiędzy buforem i sprzęgłem, a to zmusza to montażu kolejnej pompy wraz ze sterowaniem. Jeśli w instalacji jest już bufor, to obiegi grzewcze powinny pobierać ciepło bezpośrednio z bufora.

  • @bartlomiejmatusik8584
    @bartlomiejmatusik8584 Před 4 lety

    Witam. Mam pytanie. Mam dom z poddaszem o pow. 160m2, po 80m2 na parterze i poddaszu całość podlogowka do tego 5 grzejników w części garażowej i łazienkach. Zasilanie kocioł kondensacyjny "V" pakiet i zbiornik na cwu 120l. Czy lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie zestawu mieszającego ze sprzęgłem, czyli jednego obiegu na kaloryfery i jednego na podłogówke, czy może "primoboksa" z jednym zasilaniem na kaloryfery i dwoma obiegami na każde piętro osobno. Ogólnie chodzi mi o to czy jedna pompa poradzi sobie z obsłużeniem 160m2 podłogówki czy lepiej rozdzielić to na 2 obiegi po 80m2 każdy z wlasną pompą.? Pozdrawiam

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 4 lety

      Nie można jednoznacznie stwierdzić czy jedna pompa obsłuży dwie kondygnacje, ponieważ wszystko zależy od oporów przepływu, jakie wystąpią w instalacji podłogowej. Proponujemy wykonać dwa niezależne obiegi, wówczas będziemy mogli utrzymywać różną temperaturę zasilania na każdej kondygnacji osobno przy okazji mając pewność, że pompy poradzą sobie z oporami przepływu, jakie wystąpią w tej części instalacji w której pracują.

    • @bartlomiejmatusik8584
      @bartlomiejmatusik8584 Před 4 lety

      @@AFRISOpl dziękuję za odpowiedz. Chyba postawie na primibox'a 😊

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 4 lety

      Polecamy :)

  • @dariuszszczepaniak9552
    @dariuszszczepaniak9552 Před 4 lety +1

    Witam.Jeśli nie mam ogrzewania podłogowego tylko zwykłe grzejnikowe z zaworem 4d i pompami cwu,zasilania,kotłowej oraz cyrkulacyjnej to sprzęgła się nie montuje ?Po sezonie mdernizuje kotłownie i chciałem zmienić zawór 4d na sprzęgło,ale w filmiku jest podane zastosowanie tylko na ogrzewanie podłogowe.Mam tez czujnik pokojowy i pogodowy.Cwu 140l ale przy modernizacji zastanawiam się nad wymiennikiem ciepła 200l (stojący).4-y osoby w domu.Obecnie kocioł 25 kw na ekogroszek.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 4 lety

      W instalacji, w której mamy więcej niż jedną pompę obiegową powinniśmy zamontować sprzęgło hydrauliczne. Pozwoli ono na wysprzęglenie całej instalacji zapobiegając tym samym tzw. walce pomp. Posiadanie w instalacji grzejników czy podłogówki nie ma w tym przypadku większego znaczenia.

    • @dariuszszczepaniak9552
      @dariuszszczepaniak9552 Před 4 lety

      @@AFRISOpl Dziękuje bardzo za odpowiedż.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 4 lety

      Polecamy się na przyszłość.

    • @dariuszszczepaniak9552
      @dariuszszczepaniak9552 Před 4 lety

      Jak najbardziej będę miał na uwadze.Pozdrawiam Afriso

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 4 lety

      Pozdrawiamy.

  • @piotrp9325
    @piotrp9325 Před 3 lety

    Jaki jest sens dawania oddzielnej pompy dla cwu, grzejniki i ogrzewanie podłogowe za rozdzielaczem/sprzęgłem czy buforem ? Przecież można zainstalować jedną pompę o odpowiedniej wydajności i wysokości podnoszenia, dobrać odpowiednio średnice + zawory równoważące. Proszę o merytoryczną odpowiedź z argumentami.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 3 lety +2

      Sens jest taki, że mamy 3 niezależne obiegi względem siebie, które nie wpływają na swoją pracę. W Pana propozycji każde wyłączenie się pętli podłogowej czy zamknięcie głowicy termostatycznej będzie oddziaływało na inne elementy instalacji. Bez projektu, zrównoważenie takiej instalacji i ustawienie nastaw zaworów równoważących jest niezwykle trudne.

  • @darius199220
    @darius199220 Před 2 lety

    Witam. Wymienim stary kocioł na kocioł pelletowy i czy warto zamontowac takie sprzęgło jeżeli mam tylko grzejniki i zasilanie jest rozdzielone na dwa piony które nie są podzielone na parter i piętro tylko zasilają jednoczenie parter i piętro?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety

      Jeśli w instalacji jest tylko jeden obieg grzewczy (jedna pompa obiegowa), to nie trzeba sprzęgła hydraulicznego. Można zastosować zawór 4-drogowy z siłownikiem.

    • @darius199220
      @darius199220 Před 2 lety

      @@AFRISOpl Będzie jedna pompa na grzejniki i jedna na cwu. Jakie możliwość da mi zamontowany zawór 4 drogowy? Kociol fabrycznie jest zabezpieczeny przed tzw. Zimnym powrotem. Na tylnie obudowie zamomtowany zestaw hydrauliczny z zaworem termostatycznym

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety

      O możliwościach zaworu 4-drogowego nagraliśmy osobny film: czcams.com/video/OJKWYTKgWWY/video.html

  •  Před 8 měsíci

    witam, pilne pytanie, jak podłączyć do sprzęgła piec gazowy z obiegiem pompy ciepła.
    gdy piec gazowy robi jako biwal SZEREGOWY pompy ciepła i co zastosować, sprzęgło,??
    bo muszą się płyny wymieszać, no i jakie sprzęgło ile wyjść i jak je podłączyć ??
    czy każde sprzęgło będzie ok, bo na fotkach sprzęgieł są strzałki, a w moim przypadku to tak nie będzie działać
    piec z jednej strony zasilanie u góry, powrót na dole
    / sprzęgło /
    i druga strona zasilanie z Pompy ciepła u góry i na dole wyjście na instalację
    będzie to działać ??

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 8 měsíci

      W przypadku łączenia kotła gazowego i pompy ciepła zalecamy zastosowanie bufora ciepła: czcams.com/video/EZiWQMSELhY/video.html

    •  Před 8 měsíci

      ​@@AFRISOpl widziałem ten filmik, tyle że nie mogę tak zrobić instalacji. muszę bardziej kompaktowo
      do Pompy Ciepła (klima przerobiona na PC, rurowy wymiennik ciepła w kuchni w szafce pod zlewem przy piecu gazowym) muszę podpiąć:
      1. piec gazowy jako biwal główny
      2. kaloryfery
      3. Bufor 60L ,ale ma tylko 4 gniazda 1" (+1/2" na zabezpieczenia, +3/4" na spust +1" na grzałkę 2x1500W 48V- która musi być)
      4. Zbiornik CWU 100L z wężownicą (2x1/2" + 2x3/4", i grzałką 2000W 230V)
      5. i na upartego wymiennik ciepła na basen, ale to nie jest problemem, więc nie trzeba go brać pod uwagę
      NIE za bardzo mogę wymienić na zbiornik ABT 50 który był by wybawieniem bo ma dodatkowe 2 gniazda bo... i tu jest cały problem jest to instalacja w domku holenderskim i do tego oba zbiorniki są w szafie bez podłogi, wymiary szafy max ~70x50, a do tego drzwi do niej mają tylko 35cm szerokości , max wysokość wszystkiego to 220cm (od "podłogi" do sufitu)
      to jak to podłączyć bez dodatkowych wyjść w buforze / bez bufora ABT 50 i rozdzielacza KSV 125-2 ??, może i bym się pokusił o ich zakup, ale zbudowanie instalacji pochłonęło ponad 4x więcej kasy niż zakładałem, a do tego teraz mam problemy z płynnością finansową bo zbyt wiele czasu zajęło mi zbudowanie tego zbiornik jest nowy, ale już poniszczony (przez samotne próby wpakowania go do szafy)
      a jak bym musiał wymienić zbiornik, idąc nawet po najniższej linii oporu... to 1600zł zbiornik + 900zł rozdzielacz + 600zł jakieś pompy elektroniczne + coś na pewno dojdzie, to będzie jakieś nawet 4000zł, co niby nie jest aż tak dużo, ale w obecnej mojej sytuacji to sporo, a do tego jest to działka i nie mam pewności że to wszystko wystarczy bym mógł w tym domku holenderskim zimować i to będzie wszystko na marne wyrzucone pieniądze w błoto :(
      ps. niby taka prosta instalacja to "grosze" bo ile mogłem na to wydać, ale to tez nie do końca, bo "Pompa Ciepła" oparta o jednostkę zewnętrzną Rotenso Mirai X 3,5-7,2kW, która może pracować do -30*C i przy -15*C ma 100% wydajność + 13kW wymiennik rurowy + sterowanie tym Compit R490 One z dodatkami + Pompa PWM i sterowanie + 2 zbiorniki + multum złączek, rur itp... + piec gazowy bo akurat się niedawno zepsuł (co prawda używany, ale to też koszt) + dodatkowy wymiennik płytowy do basenu + Cyrkulacja CWU z ATM i energooszczędną 3-9W pompą.....
      to tak z grubsza ... ale jest też kolejny wydatek
      + 8 paneli PV =4kW + 4 akumulatory 225Ah + Inwerter Offgrid 6,2kw + stelaż do paneli pochylany (a'la "Solar Tracker") + przewody, złączki, rozdzielnie + elektrownia wiatrowa 1,5kW@12m/s 48V 2,3m średnicy , wymieniona potem na 2kW@10m/s 48V 3,2m średnicy (1,5kW mam do sprzedaży, jak bym sprzedał to bym pewnie się pokusił o wymianę zbiornika na ABT50 + KSV125-2) elektrownię będę na dniach montował,
      wszystko robiłem sam, więc robocizna jest za free, ale duuużo czasu
      a do tego doszedł mi pogrzeb "rodzicielki" i problemy jakie mi zostawiła...
      tak że podsumowując , wolał bym uniknąć kupna zbiornika ABT50+dodatków..., jak to można rozwiązać, nie wydając więcej niż ok 1000zł ???, chyba że zrobicie mi super cenę na zbiornik ABT50 + KASV125-2 ?? to trochę bym dołożył ...

  • @andrzej3995
    @andrzej3995 Před 2 lety

    Mam zamontowane sprzęgło BLH 850 na dwa obiegi grzewcze. Chcę to przerobić na 4 niezależne obiegi . Mam więc pytanie, w sprzęgle mam dwa obiegi, czy mogę z jednego obiegu sprzęgła za pomocą trójnika zrobić dwa obiegi grzewcze instalacji i z drugiego zasilenia sprzęgła zrobić następne dwa obiegi grzewcze. Wydaje mi się to rozsądne, ale boję się, że te dwa obiegi wyżej będą grzały mocniej. Może lepiej więc zaślepić jeden obieg zasilający i powrotny w sprzęgle i za sprzęgłem dać rozdzielacz na 4 obiegi? Bardzo proszę o odpowiedź mistrzu.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety

      Opcja z 2 trójnikami jest możliwa, ale będzie problem z wyregulowaniem hydraulicznym poszczególnych obiegów. Lepsze, bezpieczniejsze rozwiązanie to rozdzielacz na 4 obiegi.

    • @andrzej3995
      @andrzej3995 Před 2 lety

      @@AFRISOpl dziękuję za odpowiedź.

  • @krzysztofsnoch453
    @krzysztofsnoch453 Před 3 lety +1

    Witam super film.Pytanie dom o pow.112m kw.bez poddasza użytkowego .Ogrzewanie podłogowe , zamierzam dać 2 grzejniki w garazu i jeden w łazience.Piec gazowy kondensacyjny 18kw wystarczy tylko dodać sprzęgło hydrałliczne blh do obwodu ??.Pozdrawiam

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 3 lety

      Jeśli wykonujemy dwa niezależne obiegi (podłogówka + grzejniki), to w takiej instalacji trzeba zastosować sprzęgło hydrauliczne. Polecamy BLH 850: afriso.pl/produkt/9085000

    • @Mateusz-zo1mm
      @Mateusz-zo1mm Před 2 lety

      @@AFRISOpl co się stanie jeśli nie użyje sprzęgła a rozdzielacze podłogowki i kaloryferów podłącze równolegle ?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety

      Jeden obieg będzie wpływał i „przeszkadzał” drugiemu obiegowi grzewczemu, dlatego sprzęgło jest niezbędne.

    • @Mateusz-zo1mm
      @Mateusz-zo1mm Před 2 lety

      @@AFRISOpl a w sytuacji gdy mam 3 kaloryfery i 4 pętle ogrzewania podłogowego czyli bardzo mało i wszystko znajduje się na parterze też ten problem będzie występował i sprzęgło jest niezbędne?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety

      Jeżeli w instalacji jest więcej niż jedna pompa obiegowa to taki problem będzie występował.

  • @maksz1603
    @maksz1603 Před 2 lety

    witam pana chciałem powiedzieć że sam u siebie w domu 75m będę mocował centralne ogrzewanie,piec na pelet 10 kw wystaryczy ? czy kupić 15 kw jeśli można spytac? i będą same kaloryfery bedzie ich pięć rozumiem już jak podłączyć kalorlyfery do rozdzielacza od jednego karolyfer bedą szły dwie rurki ciepła i zimna woda zimna to powrót a ciepła to dojście w sumię potrzebuję rozdzielacz na 5 dojść i 5 powrotów dziś z pana filmików dowiedziałem się że przed rozdzielaczem powinienem zainstalować sprzengło a za rozcielaczem pompe dodam że jestem w tym całkiem zielony i trochę się wtym gubię czy można by mi doradzić jak krok po kroku mam podłączyć to wszystko od a do z i bojler planuję 140-albo 160 litrów .prosiłbym o jakiś schemacik do mojego domu

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety

      Proponujemy, aby skontaktował się Pan z profesjonalnym instalatorem by na miejscu mógł przedstawić optymalne rozwiązanie dla tej kotłowni: www.afriso.pl/mapa-instalatorow

  • @mateusznakonieczny4133
    @mateusznakonieczny4133 Před 3 měsíci

    Mam pytanie, w instalacjach co za buforem montuje się np rozdzielacze z grupami pompowymi a jeśli chciałbym zamontować na lini zasilania z kotła do bufora rozdzielacz z takimi grupami pompowymi to instalacja będzie działać prawidłowo? Czy trzeba zamontować sprzęgło na tej lini, nie chce czekać kilku godzin do nagrzania bufora 2000l tylko najpierw chce nagrzać obiegi a potem bufor, proszę o podpowiedź co mam zainstalować ? Z góry dziękuję

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 3 měsíci

      Brak sprzęgła lub bufora na linii kocioł-grupy pompowe najprawdopodobniej spowoduje walkę pomp obiegowych między obiegiem kotłowym a instalacyjnym. Dlatego warto zamontować bufor lub sprzęgło po to, aby zrównoważyć hydraulicznie instalację oraz żeby pompy obiegowe między sobą "nie walczyły". Dodatkowo pozostaje kwestia równoważenia (zawory równoważące) odejść na bufor i sprzęgło.

  • @piotrbronowicz7210
    @piotrbronowicz7210 Před rokem

    Dzień dobry mam pytanie czy jeżeli mam podłogowe w całym domu dwa obiegi grzewcze i sprzęgło to potrzebuje coś jeszcze żeby wszystko chodziło sprawnie

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před rokem

      Każdy obieg grzewczy powinien być wyposażony we własną grupę pompową.

  • @maciejbotor
    @maciejbotor Před 2 lety

    Pytanie. Nie znam budowy kotła gazowego, lecz zastanawiam się, skąd kocioł gazowy wie ile ma grzać aby dać odpowiednią temperaturę na grzejniki. Podłogówka się zamknie po przez sterownik, a grzejniki?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety

      Zależy od automatyki kotła gazowego. Użytkownik ustala pewną wartość temperatury zasilania i taką temperaturę kocioł będzie starał się utrzymywać.

  • @Actua22
    @Actua22 Před rokem

    Czy zamontowanie sprzęgło-rozdzielacz po buforze jest błędem i może powodować jakieś komplikacje?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před rokem

      Tak, bo taki układ nie działa poprawnie. Należy zastosować sam rozdzielacz (nie sprzęgło-rozdzielacz).

  • @ramboszczak
    @ramboszczak Před 2 lety

    Dobrzy ludzie z Afriso mam zapytanie. Jeżeli mam dom 80m2, mieszkam sam, planuję wymianę starego kotła gazowego na nowy dwu funkcyjny bez zasobnika a instalacja to 100% grzejniki i odległość punktów wody od kotła to max 3mb to czy w takim wypadku warto stosować sprzęgło hydrauliczne i za nim dodatkową pompę CO za sprzęgłem? Czy w takim wypadku sprzęgło jest zbędne?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety

      Jeśli grzejniki są blisko źródła ciepła to pompa obiegowa wbudowana w kocioł gazowy powinna sobie poradzić z oporami przepływu. Więc nie trzeba stosować sprzęgła i drugiej pompy obiegowej.

    • @ramboszczak
      @ramboszczak Před 2 lety

      @@AFRISOpl najdalej oddalony grzejnik id kotla bedzie w odległości około 13mb, łącznie bedzie 8 grzejnikow,dom parterowy - czyli wystarczy? :)

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety

      Należy z tym pytaniem zwrócić się do producenta kotła, aby określił wydajność pompy zamontowanej w kotle gazowym.

    • @ramboszczak
      @ramboszczak Před 2 lety

      @@AFRISOpl dziekuje wam za konkretna odpowiedź 😀 pozdrawiam!

  • @wiesiekrobak7530
    @wiesiekrobak7530 Před 2 lety

    czy rozdzielacz KSV 125 na trzy obiegi można zamontować do góry nogami?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety

      Nie ma przeciwskazań do takiego montażu.

  • @kwazi8365
    @kwazi8365 Před 10 měsíci

    Witam.
    Mam piec gazowy Bosch Condens GC9000iWM. Mój dom ma 3 kondygnacje i wszędzie są grzejniki. Każda kondygnacja zasilana będzie osobną pompą, ponieważ w kotłowni są 3 grupy pompowe. Czy w takiej sytuacji muszę zastosować rozdzielacz czy sprzęgło-rozdzielacz? Czy sprzęgłorozdzielacz nie zmniejszy mi temperarury zasilania gdy woda w nim zacznie się mieszać?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 10 měsíci

      Jeśli ma Pan wcześniej zainstalowany na instalacji bufor lub sprzęgło hydrauliczne należy zastosować rozdzielacz. Jeżeli nie ma bufora ani sprzęgła zainstalowanego na instalacji należy zastosować sprzęgło-rozdzielacz. Dobrym wyborem będzie sprzęgło hydrauliczne z kierownicą przepływu zaprezentowane w filmie czcams.com/video/AMSbyuxHYUE/video.html

    • @kwazi8365
      @kwazi8365 Před 10 měsíci

      @@AFRISOpl Na razie mam tylko piec i grupy pompowe. Między nimi nic nie ma. Myślę nad wstawieniem sprzęgło-rozdzielacza albo rozdzielacza a przed nim wartownika typu K. Która opcja byłaby lepsza?

  • @Mr.Green87
    @Mr.Green87 Před 2 lety

    Jesli mam teraz piec stałopalny na drewno. Do tego instalacje grawitacyjna pion 2cale. I chce podłaczyc do niej teraz poddasze zrobione na rozdzielaczu, 8 grzejnikiow, zasilanie rozdzielacza cu 28. Grzejniki pex 16. To ktore z tych rozwiazan moge zastosowac?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety

      Taka instalacja nie będzie działać grawitacyjnie przy podłączeniu grzejników rurką pex 16.

    • @Mr.Green87
      @Mr.Green87 Před 2 lety

      @@AFRISOpl ja wiem ze nie bedzie. Juz teraz jest dodatkowo pompka przy piecu. Tylko teraz zastanawiam sie jak to połaczyc zeby to dzisłało. Np. Bufor + rozdzielacz i dwie pompy. Jedna na podasze druga na parter) stara instalacje

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety +1

      Jeżeli mamy do czynienia z instalacją pompową to zaproponowane rozwiązanie jest poprawne.

  • @januszuszzz7119
    @januszuszzz7119 Před 2 lety +1

    Witam czy można montować sprzęgło rozdzielacz w Pionie ? Czy wtedy nie będzie działało poprawnie ?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety

      Samo zadziałanie jest możliwe i będzie poprawne, ale taka konfiguracja KSV może doprowadzić do zbierania się powietrza w górnej części sprzęgło-rozdzielacza. Rekomendujemy montaż separatora powietrza na wyjściu ze źródła ciepła, by zminimalizować ryzyko zapowietrzania się instalacji.

    • @januszuszzz7119
      @januszuszzz7119 Před 2 lety

      @@AFRISOpl a w górnej części ksv jest miejsce na odpowietrznik nie załatwiło by to sprawy z powietrzem ?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety

      Przyłącze GW ½” w rozdzielaczu ze sprzęgłem KSV ulokowano w sprzęgle hydraulicznym. Służy do montażu czujnika temperatury. Oczywiście w to miejsce można zamontować odpowietrznik automatyczny - kiedy pompy obiegowe będą wyłączone, możliwe jest skuteczne odpowietrzenie instalacji.

  • @junglaman
    @junglaman Před 10 měsíci

    Proste pytanie czy lepiej jest zastosować sprzęgło z rodzielaczem czy primo box acb? dla kotła gazowego??

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 10 měsíci +1

      To zależy od rodzaju i liczby obiegów. PrimoBox ACB jest dedykowany do kotłów gazowych kondensacyjnych i instalacji mieszanej tzn. 1 obiegu grzejnikowego i 1 obiegu podłogówki. Jeśli np. jest 1 obieg grzejnikowy i obieg ładowania zasobnika c.w.u. lub są więcej niż 2 obiegi grzewcze to wtedy należy zastosować sprzęgło hydrauliczne.

    • @junglaman
      @junglaman Před 10 měsíci

      @@AFRISOpl ja mam grzejniki i podłogówke, ale w okresie przejściowym tzn jesień lub wczesna wiosna korzystam tylko z kaloryferów.... i nie wiem czy kupić primobox czy lepiej sprzęgło.....

  • @kaab6450
    @kaab6450 Před 2 lety

    A ja zapytam co zastosować za buforem ciepla podłączonego do pompy ciepla. 2 obiegi grzewcze podlogówka i grzejniki, ale pracują jako jeden obieg. Czy powinnam zastosować za buforem rozdzielacz, czy sprzeglo- rozdzielacz. Teraz do bufora wraca więcej chłodniejszej wody z podłogówki, bo pompy obiegowe zakłócają swoją pracę i pompa ciepla przez zbyt zimny powrot bufora nie może podnieść temperatury na zasilaniu, bo nie pozwala jej na to parametr. Jak podnieść temp wody wracającej do bufora?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety

      W tym filmie omawiamy przykładowe instalacje z buforem ciepła: czcams.com/video/dLPLTuX-XYU/video.html

  • @lukaszmlost3376
    @lukaszmlost3376 Před rokem

    Mam takie sprzęgło i teraz takie pytanie , czy do sprzęgła od dołu gdzie jest zawór spustowy wody, zamiast niego mogę zamontować grzałkę? Chodzi o to, że mam nadmiar mocy z paneli fotowoltaicznych i chciałbym wykorzystać prąd do grzania domu. Instalacja z piecem gazowym, sama podłogówka.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před rokem

      Nie ma przeciwwskazań co do takiego montażu.

    • @RD-iu4uz
      @RD-iu4uz Před rokem

      a jaki tam jest gwint ? i jaka grzałke Pan tam zamontuje ? ( prosze o link )

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před rokem

      Tam mamy gwint wewn. GW 1/2''. Zalecamy poszukać wśród modeli grzałek grzejnikowych.

  • @antroob6770
    @antroob6770 Před 3 lety

    A co z kotłami elektrycznymi takimi jak Aberon Magnetic? czy są jakieś rozwiązania dla takich kotłów ?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 3 lety

      Rozwiązania dla tego kotła są takie same jak dla innych kotłów. Kocioł ten różni się tylko rodzajem wytwarzania ciepła - pozostałe elementy są takie same.

  • @p.g.9286
    @p.g.9286 Před 2 lety

    3:09 - jeśli na powrocie instalacji powiedzmy jest 30 dla 3 przypadku sprzęgła to jakim sposobem sprzęgło nam jeszcze bardziej obniży temperaturę cieczy wchodzącej na powrocie kotła? Skąd taki bilans? Tym bardziej podniesie się sprawność kotła? Z rysunku wynika, że ciecz powrotna będzie zasilać instalacje i zmniejszać temperaturę zasilania.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety

      Trzeci przypadek dotyczy instalacji z kotłem kondensacyjnym. Im niższa temperatura powracająca do kotła, tym wyższa sprawność takiego źródła ciepła. Pokazaliśmy to w tym filmie: czcams.com/video/lZuu_eTqerQ/video.html
      Jeśli pompa instalacyjna ma większą wydajność niż kotłowa, w sprzęgle nie dojdzie do mieszania strumieni, czyli można powiedzieć że sprzęgło obniży temperaturę powracającą do kotła.

    • @p.g.9286
      @p.g.9286 Před 2 lety

      @@AFRISOpl wszystko jasne tylko jesli na powrocie jest np 30 do sprzegla wchodzi 30 na powrocie i czesc wchodzi lub nie w sprzegle do cieplej czesci to skad ze sprzegla na powrocie do kotla ma być np 25st. Nie czepiem sie moze czegoś nie wiem i stad moje pytanie.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety

      Sprzęgło to układ dynamiczny, więc temperatura będzie się zmieniać w każdej chwili. Jak doliczymy straty ciepła to możemy zejść poniżej 30 stopni.

  • @TheKrzywuj
    @TheKrzywuj Před 4 lety

    Dlaczego robicie ocynkowane sprzęgła? W instalacji z pompą ciepła ocynk się dość mocno gryzie.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 4 lety

      Sprzęgło hydrauliczne BLH wykonane jest z wysokiej jakości stali konstrukcyjnej, przez co możemy je wykorzystać do każdego typu instalacji, również z pompą ciepła. Jedynie z zewnątrz pokryte jest ochronną powłoką cynkową, która pełni też funkcję estetyczną.

  • @robertrys7263
    @robertrys7263 Před 3 lety

    a takie sprzęgło mogę zastosować na dwa obiegi bojler kaloryfery ?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 3 lety

      Sprzęgło hydrauliczne można zastosować praktycznie w każdej instalacji pod warunkiem nie przekroczenia maksymalnego przepływu 4,0 m3/h. Co przy różnicy 15°C pomiędzy zasilaniem a powrotem pozwala przenieść do 70 kW ciepła.

  • @wiesiekrobak7530
    @wiesiekrobak7530 Před 2 lety +1

    czy lepiej zastosować Zestaw mieszający PrimoBox AZB 301 AFRISO, 3 poziomy podłogówki

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety +1

      AZB 301 ma dwa obiegi bezpośrednie i jeden z termostatycznym zaworem mieszającym. Dla trzech obiegów podłogówki - jeśli potrzebujemy mieszanie - to wybieramy PrimoBox AZB 365. Jeśli nie potrzeba mieszania to wystarczy AZB 300.

    • @wiesiekrobak7530
      @wiesiekrobak7530 Před 2 lety

      dziękuję

    • @wiesiekrobak7530
      @wiesiekrobak7530 Před 2 lety

      dziękuję

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 lety

      Polecamy się na przyszłość :)

  • @fayakbououne697
    @fayakbououne697 Před 3 lety

    سلام

  • @mfst100
    @mfst100 Před rokem

    To chyba dla tych co już mają sporo pojęcia, bo ja po tym filmie nadal nie czuję tematu. Dziwne jest dla mnie to sprzęgło.

  • @corsiarz77
    @corsiarz77 Před rokem

    1:11 pionowemu montażu... no niech będzie choć powinno być pionowemu montażowi.
    Pozdrawiam.

  • @calciumchannel
    @calciumchannel Před 7 měsíci

    pionowemu montazu, oko odpadlo temu misiu