Dlaczego warto uczyć się łaciny?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 31. 07. 2014
  • 3 powody, dla których warto uczyć się łaciny: jest to język martwy, rozwija intelekt i daje dostęp do łacińskich wydań fundamentalnych publikacji.
    Wakacyjne kursy łaciny, greki i arabskiego prowadzić będzie latem łódzka Szkoła Języków Wschodu i Zachodu „Rhesis". Poza klasycznymi zajęciami 2 lub 5 razy w tygodniu będzie można podszlifować znajomość tych języków on-line. Szkoła proponuje też dodatkowe wykłady poświęcone historii, literaturze i sztuce, filozofii czy teologii.
    Szkołę prowadzi stowarzyszenie „Dom Wschodni -- Domus Orientalis". Jego celem jest promocja chrześcijańskich tradycji wschodnich w świecie Zachodu oraz budowanie mostu między Polską a Bliskim Wschodem. "Zależy nam na realizowaniu wezwania św. Jana Pawła wyrażonego w Liście Apostolskim »Orientale lumen«, by przywrócić »Kościołowi i światu pełny obraz powszechności Kościoła, wyrażanej nie przez jedną tylko tradycję«" - podkreśla ks. Przemysław Marek Szewczyk, jeden z założycieli stowarzyszenia. "Dlatego stwarzamy przestrzeń poznania i spotkania z Wschodem -- głównie chrześcijańskim, choć siłą rzeczy nie tylko -- poprzez kontakt z religią, kulturą, przeszłością i teraźniejszością Bliskiego Wschodu" - dodaje ks. Szewczyk.
    Nazwa szkoły pochodzi od greckiego słowa „rhesis", które
    (za słownikiem Zofii Abramowiczówny) oznacza „mówienie" i „mowę", ale też „wypowiedź". W starożytnej Grecji używane było na określenie deklamowanej przez aktora kwestii. "Słowo to ukrywa się w polskich wyrazach takich jak »retor«, czy »retoryka«. Stało się ono nazwą naszej Szkoły, bo zagłębiając się w tajniki łaciny, greki czy języka arabskiego, chcemy zrozumieć samą naturę tej ludzkiej zdolności, która odróżnia nas od pozostałych stworzeń, i jest znakiem poszukiwania przez człowieka, zwierzę rozumne, sensu świata. »Rhesis« nie jest szkołą komunikacji w obcym języku, jest miejscem, gdzie można odkryć język jako taki, misterium ludzkiej mowy" - podkreślają twórcy szkoły.
    „Rhesis" organizuje w wakacje kursy greki, łaciny i arabskiego. Uczestnicy mogą wybrać kurs intensywny (5 razy w tygodniu), normalny (2 razy w tygodniu) i weekendowy (sobota/niedziela). Zajęcia prowadzone będą w Łodzi (ul. Więckowskiego 13), Tomaszowie Mazowieckim (par. NSJ, ul. ks. Popiełuszki 2) i... on-line.
    Zajęciom językowym towarzyszyć będą wykłady dodatkowe, poświęcone m.in. historii starożytnej Bliskiego Wschodu, literaturze greckiej i rzymskiej, literaturze arabskiej, Biblii, Koranowi, Ojcom Kościoła, filozofii greckiej, wschodnim tradycjom chrześcijaństwa, Bizancjum, a nawet aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie.
    Zapisy na wakacyjne kursy łaciny, greki i arabskiego prowadzone są za pośrednictwem strony internetowej rhesis.pl.

Komentáře • 69

  • @milordmariusz
    @milordmariusz Před 3 lety +31

    Ciekawe ile osób odwiedzi ten film gdy łacina będzie już w szkole we wrześniu 2020

  • @omykowpolska5931
    @omykowpolska5931 Před 4 lety +12

    Zgadzam się z pańskim zdaniem. Sam lubię uczyć się łaciny, a tyle ile dzięki temu językowi zawdzięczamy to mało kto wie.

  • @sylwiamazurek8317
    @sylwiamazurek8317 Před 5 lety +18

    Ten drugi powód, który Ksiądz podał jest bardzo, ale to bardzo istotny. Nie wiem, czy nie jest to najistotniejsza kwestia. Otóż obecnie króluje, także w świecie nauki marksizm anty-kulturowy. jednym z celów tej ideologii jest ogłupienie człowieka. Być może dlatego nie uczy się w szkole logiki, filozofii, czy właśnie łaciny, a naukę matematyki okrojono. Smutne to bardzo. Pozdrawiam i dziękuję za filmik :)

  • @petersmithnyc2978
    @petersmithnyc2978 Před 5 lety +12

    siema bracia i siostry,lacina jest warta nauki,i oczywiscie greka star....a,a pozatym z latiny pochodzi wiele jezykow np hiszpanski,wloski,meksykanski[zblizony do spanish],moj Ojciec《biologiczny),nie wszechmocny,uczyl sie na studiach weterynaryjnych w Lublinie laciny no i coś mi pozostalo,i dlatego tu jestem,pozdro dla wszystkich kumatych obudzonych z matrixa.

  • @zielsoN1
    @zielsoN1 Před 5 lety +7

    Czy ksiądz poleca jakieś książki, kursy do nauki łaciny?

  • @dorotaj-i1557
    @dorotaj-i1557 Před 3 lety +4

    Zdawałam maturę z łaciny(92r.),ale od czasu do czasu lubię sobie coś przypomnieć z łaciny, czy odmawiać niektóre modlitwy po łacinie

  • @danielolewski5373
    @danielolewski5373 Před 9 lety +6

    Zastanawia mnie tylko dlaczego bycie językiem martwym jest dobrym powodem do nauki tego języka. Szczerze mówiąc, w najwyższym stopniu znam dwa języki obce (angielski i czeski), ale na co dzień mam styczność z językiem angielskim (w sensie dostępu do publikacji, głównie internetowych). Czy obecnie łacińskie wydania fundamentalnych publikacji nie są tłumaczone na język angielski ? Poza tym dla mnie zawsze było dylematem : czy uczyć się języka angielskiego (co cały czas robię) ze względu na jego największą przydatność w komunikacji międzynarodowej, czy tego który bardziej mi się podoba (np. czeski, włoski, rosyjski)... nie zmienia to jednak faktu, że miałem przez rok łacinę na studiach i chętnie bym kiedyś się znów jej pouczył.

    • @kalinak___5862
      @kalinak___5862 Před 7 lety

      Daniel Olewski też tak uważam. osobiście czas poświęcony na naukę łaciny wolała bym poświęcić na np. niemiecki. To też ćwiczenie pamięci a po studiach żaden pracodawca nie pyta czy znam łacina tylko wszyscy chcą angielski i niemiecki.

    • @paryskierpacz9990
      @paryskierpacz9990 Před 6 lety

      Hezký 😁

    • @sylwiamazurek8317
      @sylwiamazurek8317 Před 5 lety +6

      Łacina ułatwi naukę takich języków jak niemiecki, angielski, francuski hiszpański, etc. Jest też używana w medycynie i w liturgii trydenckiej. I jest pięknym językiem, a ja mam ambicje się jej uczyć i mam nadzieję, że wytrwam w tym postanowieniu :)

    • @luksmebrug5794
      @luksmebrug5794 Před 4 lety

      @@sylwiamazurek8317 i jak sylwia wytrwałas

    • @sylwiamazurek8317
      @sylwiamazurek8317 Před 4 lety

      @@luksmebrug5794 owszem, chociaż jeszcze nie zaczęłam nauki, mam po prostu postanowienie, że się będę uczyć, najpierw chcę opanować solidne podstawy hiszpańskiego, a że uczę się sama na busu com to chwilę potrwa :)

  • @zielsoN1
    @zielsoN1 Před 5 lety +1

    Ja się zastanawiam nad nauką łaciny. Znam polski, angielski i chciałbym się nauczyć jeszcze jednego języka. W gre wchodzi łacina, rosyjski albo może perski.

    • @321imperator
      @321imperator Před 4 lety +1

      Wybierz łacinę i podręcznik Grigoriana

  • @andrzejpiwnicki1477
    @andrzejpiwnicki1477 Před 6 lety +6

    z całym szacunkiem ale łacina jest językiem Kościoła pomimo zniszczenia jej wartości poprzez ,,nauczanie'' współczesnych ,,doktorów'' Kościoła. II Sobór Watykański wyraźnie zastrzegł, że w obrzędach Kościoła Rzymskiego zachowuje się czcigodny i święty język łaciński. Łacina jest NIEREFORMOWALNYM JĘZYKIEM LITURGII ZACHODNIEJ I JAKO TAKA NIE JEST MARTWA. Języki narodowe w liturgii są poważnym nadużyciem i grzechem wołającym o pomstę do nieba. Wystarczy sięgnąć po QUO PRIMUM TEMPORE Piusa v z 1570 roku i inne dokumenty na które tu wyliczanie nie ma miejsca aby zobaczyć co współczesny ,,Kościół'' zrobił z liturgią i Jej świętym językiem. mgr lic. św. (doktorant) Teologii Andrzej.

    • @klusekpl
      @klusekpl Před 6 lety +1

      andrzej piwnicki Panie Andrzeju,
      pojęcie "język martwy" jest pojęciem lingwistycznym i oznacza język właśnie taki, który nie kształtuje się przez tzw. uzus, czyli codzienne użytkowanie przez jego rodzimych użytkowników. Nie ma na świecie rodzimych użytkowników łaciny, cerkiewnoslowianskiego, czy starożytnej greki. Są one używane w celach liturgicznych, w medycynie, prawie przez ludzi posługujących się na codzień innymi językami.
      Ja osobiście w odniesieniu do cerkiewnoslowianskiego i łaciny używam określenia "język wegetujący" tj. język, który wprawdzie nie posiada rodzimych użytkowników, lecz jest stosowany względnie powszechnie i powstają w nim nowe teksty mające szersze zastosowanie niż li tylko w celach naukowych/edukacyjnych.
      Pozdrawiam
      mgr. lingwistyki Kamil

    • @sylwiamazurek8317
      @sylwiamazurek8317 Před 5 lety

      Drogi Nadgorliwy a Święty Panie Inkwizytorze Andrzeju... Pragnę Pana uświadomić, że grzechy wołające o pomstę do nieba są nazwane wprost i z imienia, i z nazwiska. Oto one.: 1) UMYŚLNE ZABÓJSTWO (wszyscy nazywający siebie chrześcijanami, a broniący prawa do aborcji powinni się głęboko zastanowić nad stanem swojego sumienia); 2) TZW. GRZECH SODOMSKI (czyli stosunek seksualny dwóch panów); 3) UCISKANIE UBOGICH, WDÓW I SIEROT; 4) ZATRZYMYWANIE ZAPŁATY ROBOTNIKOM LUB PRACOWNIKOM. Warto także pamiętać, że poza tradycja ludzką, do której należy także Tradycją KRK mamy jeszcze Pismo Święte, które ma być dla nas najważniejsze. Nigdzie w Słowie Bożym nie znajdujemy wytycznych szczegółowych co do odprawiania Liturgii. Ba - nigdzie nie ma nawet mowy o Liturgii w takim znaczeniu, w jakim dziś ją rozumiemy. Jest spotykanie się na łamaniu chleba (dzisiejsza Eucharystia), modlitwie i rozważaniu Słowa Pana. Te elementy są zachowane z cała pieczołowitością zarówno w przypadku Mszy odprawianej po łacinie, jak i Mszy w języku suahili, czy polskim. Oczywiście Tradycja jest ważna, należy ją szanować i o nią dbać, ale stawianie jakichkolwiek jej elementów ponad Słowem Bożym wydaje się odrobinę niestosowne. Protekcjonalne używanie przez Pana cudzysłowu i zaznaczenie swojego wykształcenia zaraz obok grzmotów słanych na te ohydne grzechy Kościoła (żeby nie było w Kościele mają miejsce uchybienia i dzieje się zło, ale to temat na zupełnie inną dyskusję). Przedkładanie jakiegokolwiek elementu tradycji ludzkiej ponad Objawienie w Słowie Bożym nie jest co prawda grzechem wołającym o pomstę do nieba, nie zawsze musi też być grzechem ciężkim, ale na pewno jest grzechem przeciwko pierwszemu przykazaniu. Robienie sobie z ludzkich, także religijnych tradycji - czy też elementów tradycji - bożków, proszę Szanownego Pana, to także rodzaj bałwochwalstwa. Ktoś mądry kiedyś powiedział, że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Radzę tą sentencję rozważyć.

    • @marekjablonski8331
      @marekjablonski8331 Před 4 lety

      @@sylwiamazurek8317 Łolaboga....ale mundro

  • @kirmarks02
    @kirmarks02 Před 7 lety +3

    Jerzyk naszych ojców to głównie coś podobnego do polskiego.

  • @MarekMazurkiewicz1988pl
    @MarekMazurkiewicz1988pl Před 10 lety +6

    Wolę esperanto.

    • @skydersy8867
      @skydersy8867 Před 5 lety +4

      Bo idziesz na łatwizne

    • @RPD49
      @RPD49 Před 5 lety

      @Prawicowy Kwidzynianin Nie do końca bo większość ba prawie wszystkie języki w Europie opierają się na łacinie. Sporo wyrażeń w angielskim jest praktycznie kalką z łaciny.

    • @RPD49
      @RPD49 Před 5 lety

      @Prawicowy Kwidzynianin Włoski to jest kolego zdeformowana łacina :) Esperando nie ma znaczenia w nauce. Łacina przenika całą kulturę europejską :) Także nauka łaciny przydaje się bardziej niż esperanto.
      I to nie był wielki wpływ tylko każdy język europejski ma w sobie łacinę. Nauka łaciny pomaga zrozumieć europejskie języki od polskiego na francuskim czy angielskim kończąc

    • @hslbrl97lattemu79
      @hslbrl97lattemu79 Před 5 lety

      Bonon tagon

    • @hslbrl97lattemu79
      @hslbrl97lattemu79 Před 5 lety

      @DoniMakaronijak długo uczysz się esperanto bo ja 1 dzień

  • @KS2416
    @KS2416 Před 2 lety

    Niewarto. Na ry ku pracy łacina nie jest wymagana

  • @oiillbeback
    @oiillbeback Před 4 lety

    Jak powiedzieć „dla Boga”?

    • @cega2279
      @cega2279 Před 4 lety

      Tłumacz Google, serdecznie polecam.

    • @oiillbeback
      @oiillbeback Před 4 lety

      Cegła 227 ad Deum, pro Deo co mam wybrać? No wlasnie

    • @oiillbeback
      @oiillbeback Před 4 lety +1

      Cegła 227 najlepsze są odpowiedzi, które nic, poza przekonaniem autora o swojej wyjątkowości i poczucia wyższości, nie wnoszą. Nie znasz odpowiedzi to nic nie pisz. Serdecznie polecam

    • @cega2279
      @cega2279 Před 4 lety +2

      @@oiillbeback Dobra serio nie wiedziałem. A poza tym to szacun, że tak szybko odpisałeś.
      Myślałem, że to kolejny z geniuszy który nie umie korzystać z wyszukiwarki.

    • @oiillbeback
      @oiillbeback Před 4 lety +2

      Cegła 227 ooo zaskoczyłeś mnie przyznaniem się do błędu. Pozdrawiam 🙂

  • @MAzurekkk1
    @MAzurekkk1 Před rokem

    Lacina ktora jest przydatna w bardzo waskim gronie jest obowiazkowa w podstawowce. Zamiast uczyc ludzi rozwiazywania problemow i wyszukiwania informacji, jestesmy binaryzowani i przebodzcowywani. Wszystkich do jednego wora, wszyscy musza umiec to samo. Fabryka robotow, do formy (szkoly) i jazda "takie same, takie same, takie same... takie same" a potem ocena jakosci (testy/egzaminy) to wadliwe a to dobre, oceniac i penalizowac bo ktos odbiega od "obiektywnej normy". Patologia zasadzona na patologii. Nie ma to jak zrobic z logiki K#^%E!!!

    • @Maskacjusz
      @Maskacjusz  Před rokem

      Łacina obowiązkowa w podstawówce? Gdzie?

    • @MAzurekkk1
      @MAzurekkk1 Před rokem

      @@Maskacjusz 7-8 klasa od pierwszego wrzesnia, wszędzie.

    • @Maskacjusz
      @Maskacjusz  Před rokem

      Bzdura. Szkoły mogą, ale nie muszą jej wprowadzać. To możliwość dla ambitnych.

  • @bartusiekkk1618
    @bartusiekkk1618 Před 3 lety +1

    nie warto cale te

  • @janekk_
    @janekk_ Před 5 lety +4

    jak dla mnie, powód że łacina jest językiem martwym jest bez sensu

    • @grzegorzossor
      @grzegorzossor Před 5 lety +1

      Jak najbardziej z sensem, bo jest używana tylko przez osoby wykształcone i nie ulega barbaryzacji ani wulgaryzacji. Poza tym jest ponadczasowa nie zmienia się.

    • @janekk_
      @janekk_ Před 5 lety

      Niezależny Komentator no z tymi faktami trzeba się zgodzić, ale uważam ze są bardziej przydatne rzeczy do osiągnięcia, jeśli ktoś ma większe ambicje i potrzebę spełniania sie

    • @_turuncu6147
      @_turuncu6147 Před 4 lety

      @@janekk_ to jest powód to tego żeby całkiem nie wymarl ty masz mózg?

    • @janekk_
      @janekk_ Před 4 lety

      a jaki jest powód zachowania tego języka ? takie troche "jest to fałsz, poniewaz nie jest to prawda" I tak, mam mózg

  • @cityrocker4450
    @cityrocker4450 Před rokem

    W zupełności NIE zgadzam się, a łacina jest dla mnie jedynie traumą i powodem fatalnej kondycji zdrowia psychicznego.

  • @TalaySeedam
    @TalaySeedam Před 3 lety +1

    Lepiej uczyć się klasycznej chińszczyzny, cała podstawa cywilizacji euroazjatyckiej bazuje na klasycznym języku chińskim.

  • @viribusunitis2147
    @viribusunitis2147 Před 6 lety

    Preaclarum est latine scire....

    • @Lordus66
      @Lordus66 Před 5 lety +1

      Non tam preaclarum est latine scire quam turpe nescire

  • @jankowalski7272
    @jankowalski7272 Před 4 lety +3

    Po trzech latach tłumaczenia tekstów łacińskich z różnych epok potwierdzam wszystkie trzy argumenty wypowiedziane przez tego nieogolonego pana z odstającymi uszami.

    • @Paranoik-
      @Paranoik- Před rokem

      to stryj z ślepnąc od świateł :D

  • @amaterasutsukuyomi6257
    @amaterasutsukuyomi6257 Před 6 lety +5

    Językiem naszych ojców jest język Staro Polski, wcześniej słowiański i prasłowiański, łacina to zachód

    • @Fifi-mk2ci
      @Fifi-mk2ci Před 5 lety

      powiedział co wiedział antychryst.

    • @sylwiamazurek8317
      @sylwiamazurek8317 Před 5 lety +1

      zastanów się co najmniej 10 razy zanim nazwiesz kogoś antychrystem albo bezbożnikiem, trollu.

    • @bialy134
      @bialy134 Před 5 lety

      powiedz to dla Długosza

    • @TemporaryRelased
      @TemporaryRelased Před 4 lety

      @@bialy134
      arcykryst podlaski karwasz twasz?

    • @janchojnowski527
      @janchojnowski527 Před 4 lety

      @@sylwiamazurek8317Trolle są w Baśniach, a Pani niech nie sieje nienawiści. Pozdrawiam.