Napelem, lehet ezzel fűteni? És egyszerűen? Eszedbe ne jusson! Ilyen lenne az élet inverter nélkül.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 08. 2022
  • Olajradiátorban és a villany bojlerben is elektromos fűtőbetét van. Akár megkaphatná a napelemek által előállított DC feszültséget az AC helyett.... jó ötlet ez? Mennyire működik?
    Ha működik, akkor nem "kell" inverter. A megfelelő életvédelemre szükség van, hiszen a 100V feletti DC feszültség már nem játék.
    A rezsicsökkentés olajradiátorral mégsem jó gondolat ha azt napelemek közvetlenül táplálják.
    1. Télen keveset süt a nap és nagyon sok és drága napelem kell ahhoz, hogy tisztességesen fűtse azt a vizet/olajat az a fűtőbetét
    2. Veszélyes, a DC áram/feszültség.
    a.) Egyrészt pl. a termosztátok többségét AC-re tervezték, ahol csak rövid ideig van villamos íz. DC-nél az ív nem biztos, hogy kialszik és tüzet okozhat.
    b.) Másrészt már 100Voltos DC feszültség is koly áramüzést okozhat. AC esetén valamivel enyhébb veszélyt jelent az emberi szervezetre.... de az is még bőven a veszélyes katagóriában van.
    De ha ott van az inverter, ami DC-ből AC-t készít az a legtöbb dolgot megoldja. Több napsütést ezt sem tud készíteni, de amennyi van az abból keletkező villamos energiát legalább arra használjuk, amire csak akarjuk.
    FNIRSI-1014D Oscilloscope 100MHz
    www.banggood.com/custlink/3mG...
    FNIRSI 138Pro Oscilloscope, ez egy picit többet tud mint a videóban a panel szkóp. olcsó:
    www.banggood.com/custlink/mm3...
    Jelgenerátor, egészen jó
    FY3224S (FY3200S-24M) 24MHz
    www.banggood.com/custlink/KG3...
    24MHz-es 8 csatornás logikai analizátor
    www.aliexpress.com/item/10050...
    2db 18650-es cellával 12Voltos tápegység (5V/9V/12V Type-C 15W 3A 18650 )
    www.banggood.com/custlink/KGD...
    Töltőállomás:
    Kupon: BGBFAUTO6
    www.banggood.com/custlink/vv3...
    Multimédia:
    Kupon: BG15322b
    www.banggood.com/custlink/3GD...
    Gázolaj - fűtés:
    Kupon: BGBD090B
    www.banggood.com/custlink/3vK...

Komentáře • 174

  • @jozsefkohalmi3987
    @jozsefkohalmi3987 Před 7 měsíci +2

    Lehet fűteni, illetve rásegíteni a fűtésre közvetlenül a napelemekről. A kulcskérdés az illesztés megvalósítása, miközben max 210V DC lehet, és áramgenerátoros a forrás. Az én rendszerem 3kW-os. 6 * 35V táblám van, délkeleti,45 fokos tetőn. A bojleremben van egy 1500 és egy 300W-os fűtőbetét. Ezek kb 1, 2 illetve 3 kW-os terhelést jelentenek a napsütés maximumában egyenként, vagy párhuzamos kapcsolásban. A kezdeti kísérletek során minden lehetséges átkapcsoló szétégett. Akkor eszembe jutott, hogy 50V-al is lehet villanyhegeszteni. A terheléseket átkapcsolását a sugárzás függvényében tehát fetekkel kellett megoldanom. A vezérlőegység napelemre kapcsolását tirisztor végzi. Ezt egy arduino intézi, a kikapcsolást szintén, azzal, hogy minden fűtőbetétet kikapcsol. Akkor is kikapcsol, ha a bojler hőmérséklete vagy a fetek hűtőbordáinak hőmérséklete eléri a 45 fokot. A fűtőbetétek váltása automatikus vagy manuális lehet a vezérlőegységben. A szezon kezdeti dátuma beállítható. A pillanatnyi teljesítmény és a napi összegzett energia egy TFT modulon látszik grafikusan is kijelezve 8 óra max időtartamra. Az összeg energia a dátummmal változik, és lekérdezhető.
    A rendszer elfogadható hőmérsékleten tartjotta a padlót az elmúlt télen. A fafűtéses kandallómmal emeltem a lakás levegőjének hőmérsékletét.

  • @cs.t.2620
    @cs.t.2620 Před rokem +21

    Kedves Gábor ! Nagyon jók a videóid és a kisérletek fantasztikusak. A sulikba is lehetne újra ilyen jó kis szemléltető oktatás mint régen a mi időnkben. Mindig is misztikusnak találtam az elektromosságot ezért lettem én is elektroműszerész. 🙂Köszönjük a jó kis videóidat. Hajrá tovább! Jó egészséget hozzá. 🙂

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem +2

      köszönöm, és erôt - egészséget!

  • @palkoszo359
    @palkoszo359 Před rokem +3

    Élmény volt megnézni e videót. Azt hiszem meg fogom még nézni párszor, hogy minden részletét pontosan megértsem. Azon is el kell gondolkozni, hogy egy 3 - 5 Kw-os napelem beruházás teljes műszaki felszereltséggel, pl. sziget üzemben mikor térül meg a hozzá tartozó akkumulátoros tároló kapacitással.
    Nagyon tetszett a videó, nagyon szakszerű és érthető volt az előadás. Köszönöm ! Várom a következő előadást.

  • @arnoldbencz6886
    @arnoldbencz6886 Před rokem +1

    Szép volt!

  • @sandorheisz955
    @sandorheisz955 Před rokem +2

    Kedves Gábor!Én is szeretem nézni a videóit, sokszor ad ötletek különböző dolgokhoz.Csak így tovább!!!Régóta gondolkozom egy megoldáson, hogy egy medence fűtésére alkalmas olcsóbb hőszivattyúval megoldható lenne-e egy ház padlófűtésének a melegítése.Biztosan lassan melegedne át, de utána a szinten tartás már talán gazdaságo lehet.Egy ilyen hőszivattyú ára egy klímáéval egyező, de talán nagyobb térfogatot (több helyiséget) lehetne melegíteni.Ön szerint van realitása, vagy inkább felejtsem el.(Van napelem a házon, és némi plussz energia, de egy nagy rendszer nem fér bele a keretbe.)

  • @lacicsiszi5749
    @lacicsiszi5749 Před rokem +2

    Ennyi elmélet egy ilyen egyszerünek tűnő dolog mögött....
    Újabb remek videó. A kézenfekvőnek tűnő ötlet, és amiért az nem müködik. Köszi az újabb részletes körbejárást. Bár tartok tőle hogy az áramgenerátoros üzem mögötti mateknál több olyan néző elveszett akinek ez pont szólt volna.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem

      Amper folyik benne vér helyett.... igyekszem leszokni.... bár az áramgenerátort remélem még mindenkinek megmutatják a suliban

  • @hunzsinor
    @hunzsinor Před 6 měsíci

    Köszi

  • @attilasipos2364
    @attilasipos2364 Před rokem +1

    Kedves Gábor! Anno elektronikai műszerésznek tanultam, de gyors váltással történelemtanár lettem. Nem foglalkoztam elektronikával 1991 tavasza óta. Megnéztem pár videód és visszajönnek olyan dolgok, amikre azt hittem, hogy már nincsenek meg. Élvezem a gondolatfelvetést, magyarázatot, kísérletet, következtetést. Nagyszerű amit csinálsz, gratulálok! Ha egykoron mindig gyakorlati kérdésből indultunk volna ki, gyakorlati, hétköznapi kérdésekre kerestük volna a választ, sokkal érdekesebb lett volna... Sokkal több műszaki ember maradt volna a pályán...

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem +2

      Szia, köszönöm, hogy írtál. Szerintem nagyon fontos, hogy az iskolában legyenek kísérletek és dolgok, melyekből értelmes dolgokat létre lehet hozni és közben meg lehet figyelni "miként is dolgozik mögötte az elmélet".
      De igazából ezt amit én csinálok számomra egy hobbi, mégpedig olyan, amiből én is sokat tanulok. Pl. nemrég írta valaki, hogy miként lehet vizet felszivattyúzni egy magasabban lévő helyre.... úgy, hogy semmilyen elektromos és egyéb külső forrást nem használunk fel. És működik, lesz erről is videó. A víz helyzeti energiája megoldja, hogy a víz egy része magasabbra feljuthasson.

  • @laszlogergely2136
    @laszlogergely2136 Před rokem

    Üdv tisztelt Gágor! Végignézve a videót bennem végig.egy kérdés, illetve egy probléma motoszkált. Ugye ön azt vizsgálta, hogy lehet-e pl. fűteni egy olajradiátort közvetlenül a napelemekről. A napelemekhez ugye feltétlenül szükséges a napsütés megléte. Azonban télen nem csak nappal van hideg, hanem éjszaka is, sőt az éjszakák még hidegebbek. Tehát szerintem ez a technikai megoldás így ilyen formában nem a legpraktikusabb. Hacsak nem egy hőtárolós kályhát fűtünk fel vele nappal, aminek a melegét éjszaka használhatjuk.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem

      A bojler is ott van a képben, ami "olyan mint a hőtárolós kályha", tömeget melegít fel. És azt néztem igazából, hogy a fűtőbetét mit "termel". Ha ez használható lenne, akkor az már mindegy, hogy miben van fűtőbetét, igen lehet hőtárolós kályhában is.

  •  Před rokem +1

    Nagyon jók a videóid. Számomra Ebből a videóból kiderűlt, hogy a napkollektor melegvíz előállítás egyszerűbb ill. Most már lehet kapni a fenti 4 napelem árából hibryd hőszivattyús boylert ami levegő hűtése folytán állít elő melegvizet 100 L bojler éves fogyasztása 652kw/év ára 245000-287000 ft között van

    • @steve_video
      @steve_video Před rokem

      A hőszivattyús boylernél azért felmerül problémaként, hogy a vizet melegíti a fürdőszobát viszont hűti amit valami mással vissza kell melegíteni ha nem hideg fürdőszobát szeretnénk vagyis a nyereség erősen csökken. Egy B órára kötött sima bojler többet fogyaszt viszont olcsó tarifáról megy, maga a készülék felébe kerül és az elromlási esélye is egy höszivattyúnyival kevesebb.

  • @levyciobanu
    @levyciobanu Před 5 měsíci

    Az a baj nagyon függőlegesen állnak a napelemek jó persze kevés nap is 👍jó volt

  • @4IM4
    @4IM4 Před rokem +1

    Üdv úram . köszönöm a tartalmakat , nekem kicsit Öveges professzor kísérletei jútnak eszembe..

  • @Karesz76
    @Karesz76 Před rokem

    Kedves Gábor ! Jó volt a videó. Viszont most már jön a tavasz és a nyár, amikor is a napelemek jobban termelnek.
    Én szívessen megnéznék egy olyan videót, ahol ez a rendszer van kicsit továbbfejlesztve.
    Én a kerti tavam vízforgató rendszerét szeretném napelemről üzemeltetni. Mivel jelenleg ez a tó egy olyan telken van, ahol még nincs ház, igy rendes napelem rendszert sem tudok kiépíteni. (bár mivel majd H tarifát akarok, ezért nemis biztos hogy lesz)
    A lényeg, hogy ugy akarom megoldani, hogy ha sűt a nap akkor müködik, ha nem süt akkor nem, nem feltétlen lényeges a folyamatos üzem. (persze azért a motornak az sem tesz jót ha percenként ki be kapcsol)
    Szóval hasonlót akarok mint amit ebben a videóban bemutattál, de ugy hogy egy 600W os villanymotort lehessen rolla üzemeltetni.
    Én valami olyasmire gondoltam, hogy Napelem --> MPPT vezérlő --> "pici" akkumlátor --> Inverter (olcsó szinuszos)
    Szerintem ilyen energiaárak mellett másokat is érdekelne egy ilyen rendszer. Ráadásul ennek lenne is értelme, mivel a napelemek értékelhető teljesítményt adnak le.
    Amennyiben ki lehet ezt hozni 100.000 Ft körül akkor gyorsan megtérül, mivel egy keringető szivattyút naponta 8 órában minimum használni kell.
    600W napi 10 órában 6 hónapon keresztül 70 Ft os áramárral számolva minimum: 75.600 Ft ot sporol vele az ember évente.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem

      600W mindennel együtt legalább 4x-es költség mindennel együtt, mint amit saccoltál... sajnos....

  • @leventeimre
    @leventeimre Před rokem +6

    Lássuk be, aki így szeretne spórolni, az inkább fizesse a számlát. 😊 Amit megmutattál napelemeket az 220-270e Ft befektetés, ami ad durván 100-150W fűtési teljesítményt. Hűvös lesz a kuckóban, de nagyon. 😊

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem +7

      mondtam is a videó végén, h nem éri meg.... ötlet szinten viszont érdekes

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 Před rokem +2

      A háború előtt felrakott napelemes rendszer 6-8év alatt térült meg (körülményektől függően)
      Azért szerintem ez a hülyének is megérte. Most duplájára felment mindennek az ára, a rezsicsökkentés miatt, de akinek villanyautója van, meg hőszivattyús fűtése, napelemmel, az most hangosan röhög az ilyen kijelentéseken hogy a napelem nem éri meg (pl én 😆)

    • @_redbad
      @_redbad Před rokem +2

      @@lacikeri3102 Nem tudom, mit röhögsz hangosan. Gábor nem azt mondta, hogy a napelem nem éri meg, hanem így közvetlenül rákötve nem éri meg. Mi lenne, ha megnéznéd a videót ahelyett, hogy megpróbálnád kitalálni, hogy miről szól?

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 Před rokem

      @@_redbad Mi lenne ha értelmeznéd a szöveget mielőtt kitalálod hogy vajon mire gondoltam? Kezdjük ott hogy nem Gábornak válaszoltam. 😘

    • @_redbad
      @_redbad Před rokem

      @@lacikeri3102 Mucika, Gábor hozzászólásában szerepel ez a kifejezés, hogy "nem éri meg", ergo ő mondta. Ja, hogy te olyasvalakinek válaszoltál megszólítás nélkül ilyesmit, aki nem erről beszélt, de "jó lenne, ha értelmezném" és kitalálnám, hogy kinek mit akarsz mondani... Hááát, öcsém, inkább te tanulj meg fogalmazni.

  • @csabakertesz3
    @csabakertesz3 Před rokem +1

    Gábor, remek a video, én is ebben az irányban akartam indulni, de az egyenáramot egyrészt nehéz kapcsolgatni, ráadásul ahol élek, nem vezethetek le egyenáramot párhuzamosan a váltóárammal. Van/volt az AZO cégnek egyenfeszültségből nem szabályos színuszhullámú váltófeszültséget készítő invertere. Pontosan ezért nem szabad a hálózatra kötni, csak szigetüzemben használni, de a bojler fűtőpatronja elég nagy sziget. De nem kapni egész Európában, így marad a párhuzamosan kötött, 24V-os modul + szabályos váltófeszültséget csináló (és persze drágább) inverter.
    Te se vigyél le egyenfeszültséget a bojlerbe, mert a termosztát nem fogja bírni, nem szabályos szerelés. Szigetelési hibánál az egyenfeszültség élettani hatásai pedig össze nem mérhetőek a váltóhoz képest. Kísérletnek, demonstrációnak rendben, de ne így vitelezd ki.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem

      A videó végén mondtam, h nem jó ötlet a napelem feszültségének direkt hasznosítása.... A DC dolgot meg lehet oldani még valahigy, de egyszerûen túl nagy beruházás és ezzel a konfiggal túl keveset hoz

    • @csabakertesz3
      @csabakertesz3 Před rokem

      @@ordasigabor kétszer is neki futottam a tartalomnak, de mindig történt valami, a végszóról lemaradtam, bocs.

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 Před rokem

      @@ordasigabor Azért régebben lehetett kapni 8000forint/táblás használt napelemet 250W-osakat. Azokkal simán megérte. Nem a mostanában 100ezer forintos 400W-osakkal kell számolni.

  • @davidnagy2894
    @davidnagy2894 Před rokem +3

    Ilyet gyakorlatban már láttam használt napelemek plusz inverter és villany bojler ha nem fűtötte fel a bojlert egyszerűen bedugták a hálózatba.

  • @CsiziCs
    @CsiziCs Před 9 měsíci

    Kedves Gábor, nagyon jók és informatívak a videók, nagyon sokat megnéztem már belőlük. Az lenne a kérésem, kérdésem, hogy meg lehetne-e ismételni ezt a kísérletet úgy, hogy egy összehasonlító mérés során egy MPPT vezérlőt is beköt a rendszerbe, hogy a gyakorlatban is látni lehessen, hogy mennyivel több energiát lehet kivenni a segítségével?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před 9 měsíci

      Utánanézek, hogy lesz-e ehhez eszköz.... olcsón.

  • @MociProgrammer
    @MociProgrammer Před rokem

    Nagyon hasznos kis videó! Én még arra lennék kíváncsi, hogy ilyen olajradiátor és/vagy ilyen fűtőtest helyett mi lenne ha fűtőpanel lenne 'meghajtva'. Nekem volt olajradiátor, volt olyan ami simán a meleg levegőt fújja kb úgy mint itt a videóba és volt fűtőpanelem is. Szerintem messze a legjobb a fűtőpanel. Ha megér egy videót jó lenne, mert az is érdekes, hogy miért az a legjobb. Megjegyzem az ára is tükrözi. Anno 15ezer volt egy olajradiátor és 60ezer egy fűtőpanel. Mindkettő kb 2kW-os kivitelbe. Tudom a napelemekről szólt ez a videó, de ha már a 'termelőt' mint napelemet is a végletekig szeretnénk optimalizálni akkor a fogyasztót is érdemes kimaxolni és a lehető legjobbat felhasználni :)

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem +1

      Nekem nincs fűtőpanelem. De azért egy kicsit úgy érzem, hogy ha lenne és valaki mérést végezne, akkor hatások szempontjából az olajradiátor szintjén lenne. Talán azért szeretik az emberek a fűtőpanelt, mert komfortosabb érzést nyújt. De ettől függetlenül a ház fala és az összes bútor pont olyan hideg marad, mintha egy hősugárzó lenne a szobában.

  • @kalan0921
    @kalan0921 Před rokem

    Üdv Gábor! Mi a hőmérőd neve? Hol lehet kapni ilyet?
    Illetve tudsz olyan szivattyúról ami tud keringetni 300-400celsius fokos folyadékot? Esetleg autó olajpumpa jó lehet?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem

      Én általában ezt használom. www.fruugo.hu/tm-902c-50c-to-1300c-temperature-meter-tm902c-digital-k-type-thermometer-sensorthermocouple-probe-detector/p-85576485-178147814?language=en&ac=KelkooCSS&gclid=CjwKCAjwx7GYBhB7EiwA0d8oeyyRd8V4BMrJON1Wr0R6-uMZxEcWRwgdezhWgoq76TkNn3rFSdNDghoCavQQAvD_BwE
      400 fokos folyadékot nem tudom mi tud keringetni. Ott a villanymotorokat már távol kell tenni a keringető résztől, mert nem bírná ki.

    • @kalan0921
      @kalan0921 Před rokem

      @@ordasigabor parabolic mirror fókuszpontjába kellene helyezni egy vörösréz cső spirált amibe olajat keringetnénk.200-300 celsiusra is felmelegedne az olaj amivel brutal gyorsan lehetne vizet melegíteni pl.Vagy fűteni vele pl.
      Köszi a linket

  • @gaborszabadhazi8795
    @gaborszabadhazi8795 Před rokem

    Kedves Gábor! Kiváló a téma választás. Kicsit az összefoglaló lehetne közérthetőbb egy laikus számára. Esetleg megtérülések számításával ... köszönöm.

  • @torpemonguz
    @torpemonguz Před rokem +4

    Remek videó!
    Sok a tévhit a téli használattal kapcsolatban! Gondolom itt is egy kis akkumulátor és a szolárvezérlő lenne a jobb megoldás.

    • @gyorgyszabo6121
      @gyorgyszabo6121 Před rokem +4

      Az sem megoldás, egyszerűen téli viszonyokat figyelembe véve fűtésre egyszerűen kevés.Talán egy kisebb bolyler vizét langyossá képes melegíteni,de egész télen csak pár szerencsés napon.

    • @torpemonguz
      @torpemonguz Před rokem

      @@gyorgyszabo6121 pontosan..
      Azért van hideg, mert nincs akkora intenzítású napsütés .

    • @koborkutya7338
      @koborkutya7338 Před rokem

      @@gyorgyszabo6121 előmelegítésre jó, kevesebb gáz vagy hálózati villany megy el

  • @tiborfazekas928
    @tiborfazekas928 Před rokem

    Kedves Gábor! Ilyen MPPT vezérlőt hol tudnék beszerezni? 1db 1200W-os és 1db 1800W-os bojler fűtőszál van jelenleg sorba kötve. 450W-os paneljaim vannak, kb hány darabot lenne érdemes rákapcsolnom ön szerint? Ehhez kellene egy jó elektronika. Tudna esetleg készíteni nekem egyet? Köszönöm szépen. Üdvözlettel: Fazekas Tibor

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem

      szia
      ezt úgy hívjàk, h hibrid inverter. Kb 300eFt a legolcsóbb a piacon. Nem éri meg elkészíteni, mert úgy sokkal drágább. google keresőbe a hibrid solar inverer 5kW szöveget beírva számtalan külföldi bolt hirdetése jelenik meg és kell kb 10db 450-es panel.
      Ez az egész mem éti meg, mert minimum 1MFt rámenne... nem javaslom

  • @pancser54
    @pancser54 Před rokem +20

    A bojlerek hőfokszabályzója és biztonsági kapcsolója váltóáramra van tervezve. Nem képes az egyenfeszültséget kapcsolni, mert alkalmatlan az egyenáramú megszakításkor keletkező ív kioltására.

    • @makoado6010
      @makoado6010 Před rokem

      130V-on kb semmilyen ív nem keletkezik, de 230V-on sem.

    • @tothlaszlo8008
      @tothlaszlo8008 Před rokem +2

      Hogy mondod? m.czcams.com/video/Zez2r1RPpWY/video.html

    • @tasnadiattila9170
      @tasnadiattila9170 Před rokem

      ..és ezt megértetni..nekem még nem sikerült..🤩

    •  Před rokem +4

      @@makoado6010 Akkor miért raknak a járművekbe 24-60v mellé 1-3 kg-os mágneskapcsolókat? Biztos nem értenek hozzá. De te már száz számra építettél ilyen rendszereket. Egyenárammal 18v-os feszültségen két centiméteres tartós ivet lehet húzni, ami a két miliméter vastag vaslemezt három másodperc alatt át olvassza. Ha nem így lenne, akkor nem lehetne heggeszteni villamos ível.

    • @makoado6010
      @makoado6010 Před rokem

      @ azért buksi mert nem mindegy hogy 2A-t vagy 200A-t szakítasz meg. mivelhogy az ivnek negativ az ellenállás és ha nagy a belső ellenállása a fogyasztónak akkor nem marad fenn. és a relék kapcsolók se véletlenul használnak pogácsát érintkezőnek. az a legkevésbé hajlamos ívhúzásra.

  • @lukacsnemeth91
    @lukacsnemeth91 Před rokem

    Szia Gábor! Milyen panelt használtál? Mono vagy polikristályos?

  • @antalfeigl6172
    @antalfeigl6172 Před rokem +1

    Szia Gábor!
    Kell-e életvédelmi relé?
    Ha közvetlenül egy töltés vezérlőről megy a bojler egyenáram 220V kap, a vezérlés egy szilárd test relével megoldva. A kérdésem, hogy kell-e életvédelmi relé, mivel az egyenáram a (-) tól a (+) felé áramlik. Ha megfogom a (-) nem áramolhat a föld felé. A (+)és a (-) meg kell érinteni,hogy a testen keresztül menjen. A bojler fűtőszál meghibásodás esetén érdekes, mert a víz vezeti az áramot. Megrázhat, ha beszálok a kád vízbe?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem +1

      mem szabad egyenáramra kötni a bojlert, a termosztát elég... porrá.

    • @koborkutya7338
      @koborkutya7338 Před rokem

      milyen töltésvezérlő ad ki 220V egyenáramot? én leginkább olyanokat láttam, ami 220V (valójában 230 vagy 240V) váltóáramot ad ki (az nem töltésvezérlő, hanem valamilyen inverter), vagy 12, 24, 36 v 48V egyenáramot, attól függően, milyen akkura van kötve. Kisfesz DC-ről lehet bojlert üzemeltetni - olyat, amelyikben ehhez való fűtőbetét és termosztát van.

    • @antalfeigl6172
      @antalfeigl6172 Před rokem

      Szia Gábor! Maradtam a bojler (sima termosztátos, nincs semmi elektronikus vezérlés pl.: eco) inverterre kötrésnél. (Tehát nem egyenáramról megy.) Minden működik,ha süt a nap, az akku (24V-os sziget üzem) feszültség vezérli. Csak akkor kapcsol, ha a töltés 24,5V felett van.
      Lehet javítani a kihasználtságot, ha a fűtőszál teljesítménye alacsonyabb fénynél felére csökken? Így megkapja az inverter a 2kW terhelést, és hozzá nyúl az akkumulátorhoz, leesik a feszültség, kikapcsol az autómatika. Pár perc múlva feltölt, bekapcsol, stb... Persze ez is a rendszer lényege, csak a felesleget szeretném vízfűtésre használni.
      Valahogy nem tudom gyengébb fényviszonyok mellett is üzemeltetni a 2kw fűtőszálat? Pl.: Teljesítmény csökkenés ,ha lehet nem cserélném a fűtőszálat. (Valahogyan az áram erősségét szabályoznám.)

  • @laslodudas1463
    @laslodudas1463 Před měsícem

    Az én tapasztalatom. az hogy ventilátoros rendszerben kb 70-80 fokos kell hogy legyen a hőleadó közeg különben lőttek a melegedésnek.

  • @iday82
    @iday82 Před rokem +4

    Tegyük hozzá, hogy a napelemek abszolút nem ideális szögbe álltak.
    A negyedik napelembe az árnyék sokat elvesz, három napelemmel kellett volna tesztelned.

    • @csabafejer5947
      @csabafejer5947 Před rokem

      Tegyük hozzá, hogy a napelemek abszolút nem ideális szögbe álltak. - Ha felhős az idő teljesem mindegy hogy állnak.

  • @peterbanki910
    @peterbanki910 Před rokem

    Természetesen megvalósítható a melegvíz ilyen módon, de sokkal nagyobb beruházás által.Kellenek optimalizálók és sokkal több napelem.A polikristályos napelemnek jobb az árnyéktűrő képessége. Általában egy 3kW körüli teljesítményhez 12-15 napelem táblát szoktak felhasználni.A 3kW teljesítményű rendszer szerencsés esetben képes egy 2kW-os fűtőbetétet üzemeltetni.Ha nem süt a nap, akkor nyilván a rendszer töredéke teljesítményre képes.Jelenlegi árak mellett 3.5 milliótól indul egy ilyen rendszer. Gyakorlatilag az egy fűtőbetét elviszi a teljes megtermelt energiát. Ha a rendszerünkkel mást is szeretnénk, akkor számolhatunk egy 8 milliós beruházásra. Szerintem erre a célra olcsóbb és hatékonyabb megoldás lehet a napkollektor. :)

    • @andraskocsis
      @andraskocsis Před rokem +4

      Én most csinálok hasonló rendszert kimondottan bojlerhez való inverterrel.
      Két bojler lesz sorba kötve (2x1800W). 6db 370W-os panel van hozzá. A tető D-DNy. A paneleket 61 fokos szögbe döntöm, mert decemberben nálunk ez a legjobb. Sok munka, és több pénz, mint amire az elején számítottam. Jobb lett volna 2 évvel ezelőtt megcsinálni, amikor először kitaláltam. A kiadások, úgy hogy Lengyelországból vettem a panelt és az invertert közel 700000 Ft nál jár, és még sok apróságot kell venni hozzá....
      De jó lesz, és örülök neki nagyon. Nem érdekel, hogy mikor térül meg!

    • @peterbanki910
      @peterbanki910 Před rokem

      @@andraskocsis Ahogy kinéznek az energiaárak egyre rövidebb a megtérülési idő.Remélem sikerrel jársz.Kíváncsi vagyok a részletekre és a tapasztalataidra is.

    • @chrobakgergely
      @chrobakgergely Před rokem

      @@andraskocsis Fűtésre szeretnéd használni a két bojlert vagy csak háztartási melegvíznek készíted?
      köszönöm válaszod

    • @andraskocsis
      @andraskocsis Před rokem

      @@chrobakgergely használti melegvíz, és a mosógépet kötöm rá keverőszeleppel

    • @tamasklement5224
      @tamasklement5224 Před rokem +1

      @@andraskocsis Szia!
      Én csak azt szeretném kérdezni, hogy melyik lengyel cégtől szerzed be?
      Mert a magyar árakkal én sem vagyok kibékülve, de szívesen megoldanám olcsóbban is.
      Köszönöm előre is!

  • @ujfalvilajos2859
    @ujfalvilajos2859 Před rokem

    Kedves Gábor . elképzelhető hogy az infrapanelt is be lehet kötni egyenáramba , hiszen azt olvasom a neten hogy 100 200 ohmos ellenállásnak megfelelő betét van benn kőzetgyapot szigeteléssel ? Elméletben szerintem igen . De mit mond a mester ?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem

      ha nincs benne termisztát, akkor nem látom, h miért isne menne DC-rôl. Ha van benne, akkor a termosztát porráég

  • @nanvas7374
    @nanvas7374 Před rokem

    20:12 Nem lenne jobb ha a fény beesési szöge valamennyivel merőlegesebb lenne a napelemekre?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem

      jobb lenne, csak a fa tartó nem bírja

  • @jozsefcsiszar1794
    @jozsefcsiszar1794 Před rokem +5

    Egy videóból többet tanultam, mint az általános suliban 4 év alatt. 😆😆😆

  • @zeneszpeter
    @zeneszpeter Před 10 měsíci

    Hasonlón én is törtem a fejem, csak épp nem fűtésre, hanem hűtésre. Lehetséges lenne egy aránylag kompakt légkondit építeni direkt napenergia táplálással? Szerintem sokunknak nagy hasznára lenne. Ebből a videóból kiderült, hogy direktbe kötni egy napelemet egy fogyasztóval nem szerencsés. A szükséges elektronikával együtt viszont reális lehet egy bontott hűtőszekrényből valami napenergiás légkondit építeni?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před 10 měsíci +1

      A legegyszerűbb ez:
      energiam.blog.hu/2019/09/27/hutes_melegvizzel_az_abszorpcios_hutogepekrol_roviden
      Napelem tudja fűteni és cserébe hideg lesz :)

  • @wyetkong
    @wyetkong Před rokem +1

    Már a videó alatt megfogalmazott bennem, hogy miért nem egyből egy mppt-t használ a kísérlethez, de végül kiderül, hogy ez egy magyarázat inkább, hogy miért kell. Bár szerintem akit a fizika alapjai kevésbé érdekelt valaha is ebben az életben az nem sokat értett ebből. Nekem tetszett és jól bemutatta. A ∆t számítást levezethette volna, mert szerintem az is érdekes lehetett embereknek akik kevésbé érti, hogyan jött ki a napi összteljesítménye a rendszernek. Főként az első téli adatoknak amit, ha jól értettem már inverter adatokból lett kinyerve.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem

      amikor nekikezdtem, érzésre működhetne egy fűtőbetéttel is volt a fejemben, de a felhős nap megmutatta, h nem lesz jó és még veszélyes is a DC

    • @wyetkong
      @wyetkong Před rokem +1

      @@ordasigabor ezért érdemes egy olyan mppt-t ami egyben DC/AC konverter is. Az, hogy mi éri meg az szerintem szubjektív, meg mindenkinek a saját pénztárcájának a dolga. Aki elszív egy doboz cigarettát, 7 éven át az többet kifizet mint amibe kerül konverterestül, mppt, napelem, mindenestül egy ilyen rendszer. Hozzá teszem 20 évig dohányoztam, pár éve elrakom ezt a pénzt és ilyesmire költöm, vagy valamire amivel kicsit függetleníteni, megtakarítani tudok energiát bármilyen téren az életemben. Ha így veszed ezt és nem a napi betevődet veszélyezteti minden megéri. Ha napi 2-3 kW energiát nyersz az is kb.100-150 liter víz felfűtése ami még mindig hasznosabb. Több ilyen gondolatot valósítottam meg az elmúlt években, ebből a cigi pénzből, ami akkor, de még nem is olyan régen puszta pénz pazarlásnak tűnhetett. Ma azok az emberek kérdezik, hogy honnan tudtam ezt ami most van (nem tudtam, de sejthető volt), hogyan tudják ők is csökkenteni az energia számlákat. Nálam nincs rezsi démon, családi házban lakom, eddig a víz csatorna nélkül sem léptem túl amit a szolgáltatóktól használtam energiát összesen alap díjakkal együtt havi átlagban a 15.000 forintot ebben a fűtés is benne van!
      Rendszer szinten kell gondolkozni, hogy mi elérhető és mi mivel kombinálható, kiváltható, mire tud egy másik rásegíteni. Azt gondolom hogy, teljesen független nem nagyon lehet(érdemes) szolgáltatóktól lenni, de egy határig érdemes erre törekedni.
      Mindennel együtt kb 4.5-5millió befektetés volt eddig (ez mind a cigi pénzem amit nem szívtam el), még kb 1milliót kell beruháznom és azzal még havi 3-8 ezer forintot tudok levágni a rezsiből. Ha a mostani rezsi árakat nézzük azt gondolom, hogy nagyon felgyorsult a befektetés megtérülése.
      Annyi, hogy ezekben a költségekben nincsenek munka díjak, legalábbis minimális, mert én voltam a kivitelezője, többnyire saját magamnak. 😁

    • @lajosnagy9689
      @lajosnagy9689 Před 10 měsíci

      @@ordasigabor Próbáltad, hogy a DC kapcsoló közé raksz egy 1uF/400V kondit? Mi a véleményed erről? Én kísérleteztem relével. DC80V és 6 A meghajtás. Kondi nélkül szinte lángra lobbant és elégett az érintkező amikor megszakította az áramkört. Viszont az 1uF kondi kapcsok közé esetén egy alig látható kis szikra volt, szinte semmi. Nem volt ív.

  • @blackberrypark99
    @blackberrypark99 Před rokem +2

    Sajnos nem èrtem az áram erösèg a volt ès watt összefüggèsèt meg az ellenálast se. Azèrt köszönöm.

    • @janosnagy4382
      @janosnagy4382 Před rokem +2

      Volt x amper = watt.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem +4

      áram négyzete szorozva az ellenállással = Watt
      áram szorozva a feszültséggel = Watt
      Feszültség négyzete osztva az ellenállással = Watt

    • @blackberrypark99
      @blackberrypark99 Před rokem +1

      Jó maga vagy te nagyon rendes vagy de kb annyit tudok. H mi hány wattot fogyaszt azt annyi kell. Minek ez az amper!? 😂 Árulom az ingatlant is hogy nfm 32 amperes ora van. 16os de visz mindent 2-3 fagyasztó mikro, mosogèp, tv nèha meg 120literes bolyler meg befőző automata. Ilyenekkel tupiroznak . Amit a voltrol tudok az a villanypásztortol van 😂😉. Èrdekes, hogy nem birom felfogni pedig nagy az inteligencia hányadosom.....nem èrtem mièrt nem èrtem ezt. Pedig napelemet szeretnèk...

    • @blackberrypark99
      @blackberrypark99 Před rokem

      @@janosnagy4382 jó de mindegy melyik nagyobb? Vagy mi mièrt jó?

    • @alexanderkovacs6072
      @alexanderkovacs6072 Před rokem +2

      @@blackberrypark99 vannak youtubeon videok ahol elmagyarazzak hogy hogy mukodik az elektrotechnika. Itt kommentmezobe senki sem tudja reszletesen egyszeruen elmagyarazni. Utana kell nezni 🙂 ha erdekli pl ezzel kezdje czcams.com/video/2Bps-OXgMEc/video.html

  • @Solar976
    @Solar976 Před rokem +1

    Egy SOLAR BOOST MPPT-3000 PRO AZO DIGITAL nevű eszköz megoldja az MPPT alapú PWM vezérélst. Kimondottan bojlerre fejlesztették.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem

      Ügyes, 120eFt-ért nem is olyan drága.
      www.tme.eu/hu/details/azo-mppt-3000-pro/fotovoltaikus-modulok/azo-digital/solar-boost-mppt-3000-pro/

  • @kissp79
    @kissp79 Před rokem +1

    Jó video, de nem volt türelmem hozzá. Gondoltam tanulok valamit, de majd legközelebb.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem +2

      Sajnos mindenhez idő kell.... arra kell fordítani, ami jó... hasznos.... és amennyit csak lehet a családra.

  • @szentagostonka
    @szentagostonka Před rokem

    A napelemekből kijövő egyenáramot 230V váltóáramra át lehetne alakítani és rádugni különböző fogyasztókat. Persze egy kánikulai napon.

  • @peltarlendori7027
    @peltarlendori7027 Před rokem +8

    Gábornak, meg nekünk szerencsénk volt, hogy lett 4db napelem, de télen vagy olyan viszonyok között ez a 4 darab semmi.
    Meg kell nézni az előző videókat, meg körülnézni és mindenki rájön, hogy a tetőkön jóval több és esetleg nagyobb kapacitású napelem is lehet, van, vagy szükséges a megfelelő teljesítményhez, azaz jóval túl kéne méretezni a napelemek mennyiségét
    hogy egy darab 2000W olajradiátor egész nap csak így simán rádugva a napelemekre hozzon egy kis meleget télen, a nem megfelelő viszonyok között. Egy 2000W radiátor egy 5x5m szobát fel tud fűteni, de azzal is számolni kell hogy ez így csak napelem esetén minden fajta egyéb kiegészítő nélkül, csak napközben fog segíteni kb 6 órát. Aki teheti az vegyen jó sok napelemet, 450 Wattosak azt mellé ha nem akar nagyon belemélyedni akkor Peak saving solar inverter ami 3-4KW teljesítményű, aztán ez az eszköz a napelemet kiegészíti annyi árammal hogy a radiátor menjen és rendes AC feszültség lesz amihez szokva vannak. Ez az eszköz nagy segítség annak aki nem profi de spórolni szeretne az áramon és éves szinten gondolkodik. Tavasszal, nyáron lehet hogy napközben csak a napelem ellát mindent, aztán ha nincs aksi farm este meg automatikusan rákapcsolódik a szolgáltatóra, de akkor is fél vagy 1/3 napot spórol ha nincs a rendszerhez akkumulátor farm,
    mert ugye az is horror összeg és külön szaktudást , gondoskodást igényelne. Más a kérdés ha nem sziget üzembe gondolkodik az ember, vagy van lehetősége nem sziget üzembe, azaz visszatáplálós rendszerbe gondolkodni.
    A napelem az mindenképpen egy nagyon jó dolog, mindenki jól jár vele ha használja, a tudása és a pénztárcája lehetőségeihez mérten. De a 2000W az akkor is 2000W azaz nagyon sok energia kell egy sima olajradiátornak. Na de meglátjuk a következő részeket Gábor miket hoz..

    • @lacikeri3102
      @lacikeri3102 Před rokem

      Ez a direkt fűtés úgy alakult ki, hogy 4-5-8ezer forintokért lehetett kapni leselejtezett német napelem táblákat a háború előtt. Ebből 6-8táblát felraktál a tyúkólra minden extra költség nélkül termelte a fürdővizet, mert ugye drága az inverter, az engedélyezés, az MPPT, az akku, így belefért a veszteség. Fűtésre mondjuk így kevés.
      Aztán ha nem sütött a nap, akkor este meg rákapcsolta a hálózatara az ember és felfűtötte, de amit megtermelt a nap, annyival kevesebb volt a villanyszámla.

    • @sandorkurucz2989
      @sandorkurucz2989 Před rokem

      Teljesen igazad van! 2000watt az mégis csak kétezer,azaz nagyon drága lehet napelemekkel ezt az energiát biztosítani.Nagy tévedés és hazugság,hogy télen is működik a napelem.Igen feszültséget lehet mérni rajta de az áramerősség szinte semmivé válik.azaz télen egyáltalán nem lehet a napelemekre számítani,csak,hogy most az adivat,hogy mindent összehazudjunk a napelemekkel kapcsolatban ,hogy vegyék az emberek.A napelem a legdrágább energiaforrás!Ha akkumulátort építünk be ,akkor meg a megtérülési idő szinte végtelen !

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 Před rokem

      @@sandorkurucz2989 Hát ez így nem teljesen igaz, a napelem télen is működik , sőt! A gond az hogy a nap körül télen más a föld pályája, beesési szöge, akkor is kevesebb a napsütés ha kék az ég reggeltől estig, azaz szép időben van max 4-5óra hasznos napsütés, de ősszel és télen nagyon sok a pára, köd, eső, akár hó.
      Ez jóval kevesebb termelést eredményez, erre mondtam azt hogy aki teheti méretezze túl a rendszerét, van is akinek
      8-10Kw napeleme, vagy akár több is van.
      Ha mellé van megfelelő mennyiségű aksi akkor akár két három napot is kihúzhat gyenge termelés mellett. Éves szinten kell gondolkodni, ha sok a napelemed, tavasz nyár, kora ősz azaz 6-7 hónapot tudsz napelemről üzemelni napközben, ha nincs
      aksid, akkor a rendszer este átvált hálózatra
      így részben már spórolsz, napközben mosol, mosogatsz, melegíted a bojlert megy a hűtő, klíma. Automatizálva.
      Idéntől már nem lehet abban bízni hogy mindig lesz megfelelő mennyiségű áram, vagy nem viszik fel az árát. Ezt áprilisig ígérték, aztán lehet olyan villany ár hogy iszonyat. Akinek van pénze és mindenképpen áramot szeretne, mert nem bízik az államban, vagy vesz napelemet, inverteres klímát, egyebeket, vagy reménykedik hogy lesz elég áram és nem emelik fel az árát az égbe. Lehet hamarosan nem a megtérülés a kérdés, hanem van áram elég és földgáz, vagy
      lesznek gazdagon áramszünetek és a villany és a gáz ára az egekbe fog vándorolni. Ez a móka most van folyamatban, még messze nem zárult le.

  • @kozgab1
    @kozgab1 Před rokem

    Ha kifejezett fűtés, akkor napkollektor jobb hatásfokkal bír, persze az max melegvíz és fűtésbe tud besegíteni.

    • @csabakertesz3
      @csabakertesz3 Před rokem +1

      Nincs teljesen igazad. A napkollektor tényleges teljesítménye a hőmérsékletkülönbségtől erősen függ, míg a fűtőbetétet ez "nem zavarja". Ez valóban nem kompenzálja a ténylegesen lehozott teljesítményt, de ha figyelembe veszed, hogy a napkolletoros rendszerben kb. 2 évente kell fagyállót cserélni, illetve minden felforrás után, van benne szivattyú is (akár 2 is - primer és szekunder oldalon), akkor már erősen egalizálódik a rendszerhatásfok a karbantartási költségekkel kompenzálva.

    • @kozgab1
      @kozgab1 Před rokem

      @@csabakertesz3 igen, a felforrás miatt célszerű vagy tárolni a kapott energiát, vagy letakarni, ha nincs akkora kapacitásunk. Előbbire vannak jó megoldások (puffer visszahűtése éjszaka pl), takarásra én még nem találtam normálisat.
      Két rendszer együtt használva a legjobb, így minden adott, de nálunk valahogy sose kapott erőre a kollektor normális támogatás hiányában :( fűtésben én több lehetőséget látok benne, de persze lehet nagyon nincs igazam

    • @koborkutya7338
      @koborkutya7338 Před rokem

      @@kozgab1 én úgy raktam össze a házamban a használati melegvíz rendszert, hogy vákuumcsöves kollektort terveztem hozzá (két hőcserélős indirekt tároló, felsőt hajtja meg a gázkazán, alulra jött volna a kollektor). Mikor eljött az ideje, hogy jöjjön a kollektor, egyrészt hanyatt estem, akkora számokat mondtak, másrészt több helyről (pl a saját cégem létesítménykarbantartóitól konkrét tapasztalatból) hallottam, hogy évente egy vagy két karbantartás kell, jópárszor elszökött a nyomás belőle, szelepek, szenzorok, keringtető, hőcserélő, vezérlés és az én esetemben még 12 méter nagynyomású vezeték a tetőre és onnan vissza az alagsorba.
      Ami életképes szerintem, azok az "egybe-egységek", ahol a kollektor integrálva van a tartállyal, és a felhasználás onnan történik közvetlenül. Ott úgy tudom nincs keringtető, mert termoszifon alapon kering, az egész mechanikailag egyetlen egység, amit gyárilag szerelnek össze, és a tartályt olyan vastagon lehet szigetelni, hogy annak ellenére sem hűl ki sosem, hogy effektíve kint van a tetőn. Ha egyszer a tetőtérbe is csinálok egy lakrészt, annak így fogok megoldani a használati melegvizét, az praktikus. Persze ebből is csináltak egy halom gagyit, de egy jó minőségű egységbe tudnék hinni. Tokyosolar-nak például van ilyesmije, félmillió körültől.
      Na enek az alternatívája az én szememben a direkt szolár egy mppt-s meghajtással.

    • @zeneszpeter
      @zeneszpeter Před 10 měsíci

      @@csabakertesz3 Egy drain-back rendszer kiküszöböli a fagyás és a felforrás problémáját.

    • @csabakertesz3
      @csabakertesz3 Před 10 měsíci +1

      @@zeneszpeter Véletlenül elég jól ismerem ezt a megoldást. Na pont ezért nem teszek fel magamnak ilyet, a klasszikus zárt rendszerű glikolost meg a korábban elmondottakért. Inkább legyen kisebb a hatásfokom, de nem akarok a tetőre járni, vagy a rozsdamentes, de mégis szétrohadt drain-back-tartályt foltozgatni és a vízkárokat elhárítani.

  • @domellli
    @domellli Před rokem

    Egyenáramot bekötni a bojlerbe már csak azért is meredek, mert azt nem olyan egyszerű lekapcsolni mint a váltóáramot, 1-1,5cm elektromos ív simán keletkezik szétkapcsoláskor, egy kismegszakítót másodpercek alatt szétéget (a bojler hőfokszabályzójáról már ne is beszéljünk).

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem

      Nem véletlenül van a címben, hogy 'eszedbe ne jusson,. Valamint a leírásban is ott van, h miért nem jó ötlet,

  • @alexferenci5038
    @alexferenci5038 Před rokem

    Címben feltett kérdésre mi a válasz?? Igen, működik, de veszélyes + télen nincs napsütés

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem

      pontosan, nem éri meg és még veszélyes is

  • @DataDashy
    @DataDashy Před 8 měsíci

    Maradunk olcso paksi ☢️☢️☢️ energianal ✌️

  • @ottorevberi2270
    @ottorevberi2270 Před rokem

    MIT SZÓLSZ A MAGNET SPECE KESZULEKHEZ???

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem +2

      Azt, hogy egy gomb beragadt a "keyboard"-on és legalább az egyik szó hibásan van leírva :)

  • @norbist2
    @norbist2 Před rokem +1

    Napkollektorral kell fűteni, nem napelemmel. Sokkal olcsóbb és egyszerűbb, sőt szerintem a hatásfoka is jobb.

    • @nanvas7374
      @nanvas7374 Před rokem

      Fény hidegben is van, meleg meg inkább nem.

  • @MrBerjoska
    @MrBerjoska Před rokem

    Kedves Gábor nagyon élvezem a videóid. Ha szabadna egy kérést, hogy a 12 egyen áramból 230 váltakozó feszültséget előállító inverterek készítése, rengeteg van a CZcamsn. Elég egyszerűnek tűnnek, és relatíve olcsón kivitelezhetők. Nem ajánlják a négy szög invertereket számítógép, hűtő klima meghajtására. Csak fúrógép, flex motorok, meg izzó meghajtására. A hűtő és a ventilátor kalickás asszinkron motor. Ezeknek a jóval drágább szinuszos invertereket ajánlják. Leszögezhetjük, hogy ma már minden „finomabb” gép bemenetén egyenirányítás van és az 270-300V egyen áramból indul. Indukciós lap, számítógép kapcsoló üzemű tápja, a klíma pedig frekvencia váltót rejt aminek szintén a nagyfeszültség egyen áram a kiindulási bemenete. (Bár mai ledes ízzók tápja is így működik.) Vajon az ilyen bemenetek greaz hídját szinuszos feszültségre méretezték, és elvileg ennek a megerősítésével nem károsodna a készülék. Mi van ha egy ilyen készüléknek egyen áramot adok egy külső erős greaz híddal? Akkor a belső graz híd dióda párból csak az egyik pár volna állandóan terhelve. (Jó volna ha háztartási gépek gyártói elkezdenének a napelem rendszerek miatt rögtön kis feszültségű gépeket gyártani, de ez álom.) Minek a kis feszültséget feltranszformálni, amit a fogyasztók meg újra letranszformálnak, ez mind veszteség.
    CZcamsn láttam egy 12V / 600W indukcios lap készítését és működött.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem

      Nem jó ötlet a négyszög vagy trapéz jel. Pl. a PC tápok aktív PCF-et tartalmaznak annak érdekében, hogy ne jelentsenek "gonosz" terhelést a hálózatnak. Nos ezek nagyon nem szeretnék a négyszöge. A technológia meg egyébként is már nagyon jó, fillérekből megvan a tarnszformátor mentes szinuszos táp kapcsolóüzemmel. 30 éve volt még előny a trapéz vagy a kvázi szinusz. Ha pedig DC kapna pl. egy PC táp, akkor az egyenirányítóból 4 helyett csak 2 melegedne és ezt nem biztos, hogy kibírná hosszútávon.

    • @jozsefandras6674
      @jozsefandras6674 Před rokem

      En unva a sok meset kiprobaltam ATX tap, indukcios fozolap, telefon tolto TV ami komutacios tappal mind mukodtek 150 v dc-vel forditva dugva is, szerintem jobb volna gyartok megegyeznenek draga inverterek helyet dc/dc stabjlizatort es egyenaramu haztartasi gepeket gyartani foleg mert meg adozak a 220v-ot es egysegesiteni kene napelemek feszultseget

  • @makoado6010
    @makoado6010 Před rokem +3

    12:19 haha nem.
    1000W/m2 az ürben van ahol a légkör nem nyeli el a napfényt. nálunk nyáron délben 400W körül van csúcsban besugárzás, télen 20-40W között, de az is csak pár óráig 11-14h között, ha derült az ég.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem +2

      bocs, az 1000W/m2 realisztikusmég hazánkban is :)

    • @makoado6010
      @makoado6010 Před rokem +2

      @@ordasigabor a magyar napsütés erejét még a görögországival sem lehet összehasonlítani. pedig ott fehér pólón át is éget a nap. az 1000W az egyenlítőnél reális ahol délben merőlegesen jön le a napfény a legkisebb vastafságú légrétegen áthatolva.
      elvileg lehet itthon is 1000W/m2 érték ha vannak felhők és kap szórt fényt is. de erre nem lehet építeni. télen pedig a nap alacsony szöge miatt alig jut ide fény... ezért is van tél.

    • @leventeimre
      @leventeimre Před rokem +4

      800W/m2 kényelmesen megvan nyár végén is. Ez az jelenti, hogy egy 450W-os napelemről lejön 360W. Nem elméletről beszélek, tapasztalat.

    • @koborkutya7338
      @koborkutya7338 Před rokem

      a világűrben 1300 W/nm felett van az intenzitás

  • @jozsefmarton3317
    @jozsefmarton3317 Před rokem

    Bocs, hogy bele "rondítok" a ventilátorba, de : ha direktre van kötve minden vezeték, akkor ez nagy vonalakban így is van. Ha a bojlert vesszük alapul és eléri a beállított hőmérsékletet és szakít a termosztát, ív keletkezik 100 volt felett.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem

      ezért a cím miit ír? A video alatti leírás tartalmát olvastad? Na ezért ne valósítsd meg....

  • @lipcseisandor5342
    @lipcseisandor5342 Před rokem +1

    Kedves Gábor! 10:50-nél amikor az hangzik el, hogy a "görbe alatti terület a teljesítmény" az helytelen, ezért a szemléltetése is kicsit hamis. Ami sokkal inkább igaz, hogy a téglalap alatti terület a teljesítmény. Amint a 34-35 V fölött tartományban (35-40 V) kezdünk téglalapokat rajzolni, jól látszik, hogy az nem a görbi alatti terület, viszont helyesen a teljesítmény értéket adja. Ha a görbe alatti terület lenne a teljesítmény, akkor a jobb oldali ábra nem lenne igaz (vagyis, hogy 34-35 V után visszaesik a teljesítmény), hiszen folyamatosan nőne, ahogy integrálnánk a területet.

  • @alexanderkovacs6072
    @alexanderkovacs6072 Před rokem +1

    Sokan irjak hogy veszelyes az elektromos aram. Hat nem is laikusoknak kell a villamos energiaval kísérletezni. Szakma ez, ugyhogy aki nem tanulta az nezzen jol utana es tanuljon.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem

      Így van, aki nem ért hozzá, az bottal se nyúljon hozzá.... mert ha izzad a keze, akkor a bot is vezeti majd az áramot.

  • @urogitamas78
    @urogitamas78 Před rokem +1

    Egy kicsit érdekesen számoolod ezeket az értékeket. Nem egészen így működik a dolog. Nem kívánok többet írni, de POZÍTÍV a PWM 5let!

  • @gabrielbor2602
    @gabrielbor2602 Před rokem +3

    sok halott lesz ha a video alapján az emberek el kezdenek játszani az egyenárammal.

    • @TeslaElonSpaceXFan
      @TeslaElonSpaceXFan Před rokem +14

      Sok halott lesz ha az emberek nem kezdenek el tanulni és megoldani a téli fűtést mert megfagynak.

    • @torpemonguz
      @torpemonguz Před rokem +2

      Elkezdenek azok maguktól is.. ezen a csatornán már volt szó mit, hova hogyan, és mit hogyan kell biztosítani.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem +10

      Remélem olvasni mindenki tud, ott van a videó leírásába, hogy VESZÉLYES

    • @hunmester45
      @hunmester45 Před rokem +2

      Inkább legyen egyenfeszültség, csak a pontosság kedvéért.

    •  Před rokem +6

      A gyengéknek el kell hullania. ;) :)

  • @sorosarpad
    @sorosarpad Před rokem +3

    Megnéztem az elöadótól néhány videót elsösorban mert roppant érdekelt volna a címben megjelölt téma. De a megjelölt téma helyett nyilvánvalóan komoly szakembereknek szól.Harártalan sok ákom-bákom hallatlan sok számítással,müszaki rajzal a müsoridö 95%-ban a lényeg a válasz az meg két mondat.....A müsort kitöltö számításokat,érthetetlen betük-számok az átlagnak. SZAKEMBER ért,akor MIÉRT nézi???? A NEM SZAKEMBER meg annyit sem ért,mit akar valójában magyarázni a nóbeldíjasoknak szóló egyenletekben,.
    Akiknek volt,nem volt áram,amper,mínusz,plussz folyik ereiben. Na meg csipp,de nem amit eszünk.....Érdekelnének a müsorok,ha nekem szólnának,de ha villanyszerelö akartam volna lenni,hatvan évvel ezelött megtettem volna......Áldás akiknek vér helyett áram folyik ereiben.

    • @pistakovacs983
      @pistakovacs983 Před rokem +2

      Ha az ember nem két első, és hat második osztály elvégzésével fejezi be az általános iskolát, akkor ebben a videóban nem túl sok új elmélettel kellene találkozni!

    • @dreamer6708
      @dreamer6708 Před rokem +3

      Szia, van lehetőséged tájékozódni, tanulni. Ez a videó nem szakembereknek szólt, mert ők már tudják.
      Nagyon érthetően magyarázva az elmélet, és a működés is, ami jól jön az érdeklődőnek.
      Meg jól jön Gábornak is, mert több lesz a nézéssel töltött idő ami forintosítható. De ezt csak a rosszindulat mondatja velem, szeretem Gábor videóit!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Před rokem +6

      2 hét múlva pénteken lesz a napelemrôl egy gyorstalpalò, amit úgy készítettem el, h kicsit meseszerû, történetekkel, h jobban átmenjen az infó

    • @leventeimre
      @leventeimre Před rokem +1

      Ha ezek alapján nem érted, akkor nem neked szól ez a videó. Ami nem baj, nem kell mindenkinek mindenhez érteni. Biztos nem állnék neki helikoptert vezetni, csak mert láttam tévében hogy kell. A helikopter pilóta meg nem fog vasúti biztosítóberendezést tervezni. Szóval neked lehet egy terület, amiben profi vagy, ezt a területet meg rábízod egy hozzáértőre. A videó meg marad érdekességnek. 😊

    • @sorosarpad
      @sorosarpad Před rokem

      @@pistakovacs983 Neked barátom viszont hatalmas eszed lehet,tele csippekkel meg "oltásssal",hogy ezt a gúnyválaszt tudod csak adni. Egy konkrét válasz helyett ami a TÉMÁRA vonatkozna.....Barátom,még csak ennyi figyelmed sincs,de sebaj. Elnézem,még csak nem is bánt. Még akkor sem,ha ez olyan,mintha azt kédezem hány óra és te azt válaszolod:pl....kék az ég.... Áldás.