Svou planetu pomalu zabíjíme, jiné řešení než regulace není, říká ekolog Bedřich Moldan

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 3. 12. 2017
  • „Naše planeta není zdravá a musíme ji proto přestat ničit,“ varovalo nedávno v textu prohlášení přes patnáct tisíc vědců z víc než 180 zemí světa. A souhlasí s tím i Bedřich Moldan, ekolog a někdejší ministr životního prostředí.
    www.rozhlas.cz/radiozurnal/hos...
    Odebírejte kanál Českého rozhlasu Radiožurnál: rozhl.as/odebirej?
    Webové stránky Radiožurnálu: www.rozhlas.cz/radiozurnal

Komentáře • 9

  • @sonnsobek7633
    @sonnsobek7633 Před 4 lety

    super rozhovor ! :)

  • @otmarprusa984
    @otmarprusa984 Před 4 lety

    Pana Moldana, si velmi vážím, bojoval za ekologii, již svými publikacemi v nakl.Academia, v době kdy byla situace skutečně tristní, kvůli SO2, v době minulého režimu. Ono pokud nemůžete dýchat, není co řešit, od té doby se situace ale výrazně zlepšila, s vyjímkou skleníkových plynů, odpady a pesticidy.

  • @jirihanselka9420
    @jirihanselka9420 Před 4 lety

    Životní prostředí je specifické v tom, že lidé jej využívají, ale neplatí za něj. Ti, kteří bezplatně pouští emise do ovzduší spoléhají na to, že se s tím životní prostředí vypořádá - můžeme říct že využívají tzv. službu ekosystémů. Také dnes např. neplatíme za vodu jako za zdroj, ale za její distribuci. V minulosti to problém nebyl, ale dnes, s tím jak narážíme na biologické limity tohoto využívání a spotřeby, je potřeba se tím zabývat a hledat řešení.
    Souhlasím s Vámi s tím, že je potřeba si dát pozor na přílišnou státní regulaci. Na druhou stranu, lidé, kteří pracují v odvětvích, kterých se to nejvíc týká, se vždy budou bránit proti opatřením omezujících jejich business, který budou provozovat tak dlouho, dokud bude ziskový. Není špatné si uvědomit, že to jsou miliardové podniky, jsou také páteří pro celou ekonomiku a mají obrovský vyjednávací vliv a není jednoduché proti jejich lobby něco prosadit. Jenomže zbytek společnosti na to doplatí v podobě negativních vlivů na zdraví, úbytkem živé přirody, nekvalitního prostředí k žití. Neměli bychom chránit tyto podniky a jejich businessový model. To ale neznamená, že bychom se neměli postarat o jejich zaměstnance, i na ty je potřeba myslet při zavádění jednotlivých opatření.
    Obecně je cílem právě znečištění začlenit do nákladů daných firem. Tak aby ten kdo produkuje méně znečištění na tom byl lépe. Ten, co se omezuje ve spotřebě vody výrazně ušetřil atd... Vše prostřednictvím ekonomických opatření a cenových mechanismů. (Bohužel jak už název videa napovídá, dle pana Moldana, je nutné využívat regulaci, která se dá zavést rychleji a s jistým účinkem, i přes větší tržní neefektivnost....

  • @ingridlaskova1878
    @ingridlaskova1878 Před 4 lety

    Nejlepším náboženstvím jsou ty přírodní - Rodnověří, Keltské, Ásátrú,...

    • @GeorgWilde
      @GeorgWilde Před 4 lety

      A jeste lepsi je ridit se vlastnim usudkem a ne mystickym "poznanim".

    • @ingridlaskova1878
      @ingridlaskova1878 Před 4 lety

      @@GeorgWilde Jenže to je víra v přírodu

  • @GeorgWilde
    @GeorgWilde Před 4 lety +1

    Zajmy nema prumysl. Zajmy maji lide. O zisk nejde prumyslu. O zisk jde lidem. Ano zisk se nepocita za 10 let, ale dneska nebo pozitri.... To je proto ze zijeme ve spolecnosti ktera si mysli ze stat ma ridit podnikani a tim padem je pro podnikatele jakakoliv douhodoba investice absolutni hovadina. Stat vas muze kdykoliv zregulovat (rozumej znarodnit) a regulacni prostredi se meni tak rychle a je tak slozite, ze je to spis o tom kdo umi v tomhle chodit, rychle vyuzit prilezitosti ke kratkodobemu zisku a rychle zase ven...
    Jakakoliv regulace "prumyslu" znamena omezeni a narizovani pro to jak budete zit. Planetu zabit nemuzete, ale muzete zabit inovaci, svobodu a stesti lidi. A k tomu staci jen souhlasit s lidmi jako je tanto pan.

    • @otmarprusa984
      @otmarprusa984 Před 4 lety

      není problém nasytit chudé. ale bohaté.