Video není dostupné.
Omlouváme se.

Prosto z labu - odbiornik detektorowy ("kryształek")

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 23. 03. 2024
  • Przedstawiamy pierwszy masowo produkowany odbiornik radiowy w Polsce - detefon. Był to odbiornik detektorowy, umożliwiał odbiór najsilniejszych stacji na słuchawki. Do odbioru wykorzystywał długą antenę, prosty obwód rezonansowy, kryształek (najczęściej była to galena) oraz jedną lub dwie pary słuchawek. Detefon zradiofonizował Polskę przed Drugą Wojną Światową.

Komentáře • 112

  • @ludwikkowalski9003
    @ludwikkowalski9003 Před 4 měsíci +17

    Dziękuję za interesującą pogadankę. Interesującą albowiem będąc radioamatorem od 1961r. (w maju tego roku uruchomiłem swój pierwszy odbiornik detektorowy), technikiem teletransmisji od 1967r, oraz inżynierem w tej samej dziedzinie od 1975r. po raz pierwszy dowiedziałem się o detektorze magnetycznym Marconiego. No cóż, człowiek uczy się przez całe życie. Zaskoczyła mnie też informacja, że detefony produkowano jeszcze w latach powojennych. Dorzucę kilka uwag o odbiornikach detektorowych, może kogoś zainteresują. Jak już wspomniałem, pierwszy taki uruchomiłem w maju 1961r, ale tworzyłem go przez kilka miesięcy, a myślałem o tym jeszcze wcześniej. Problemem był głównie dostęp do potrzebnych elementów (ściślej brak środków na ich zakup). Aż pewien starszy pan sprezentował mi odbiornik detektorowy, ale nie detefon, lecz trochę inny w drewnianej skrzynce, jednak niekompletny bo bez cewki. Tę zrobiłem szybko wg. dostępnych opisów. Używając oryginalnego kryształka nie udało mi sie na nim niczego poza trzaskami usłyszeć. Próbowałem też zrobić detektor z żyletki i ołówka, taki opis spotkałem w jakimś czasopiśmie, ale też to nie działało (czy w ogóle mogło?). Problem rozwiązał dopiero zakup diody DOG58. Ciekawostką jest, że poza stacją lokalną (Katowice) dość dobrze odbierałem na nim Głos Ameryki w audycjach po polsku o godz. 20:30 i to bez większego wzajemnego zakłócania się mimo niewielkiej różnicy częstotliwości (1078kHz i 1195kHz). Zacząłem eksperymentować z innymi zakresami, jednak na długich nie udało mi się nic odebrać, za to na KF odbierałem mix wzajemnie zakłócających się różnych stacji, przy czym z reguły najsilniej radio Swoboda, ale czasem dało się też posłuchać BBC w jęz. polskim. Pominę długą historię mojej dalszej działalności radioamatorskiej, napiszę tylko, że z pewnych rzeczy nigdy się nie wyrasta. Tak więc i obecnie mam odbiornik detektorowy na którym nic nie słyszę przy użyciu słuchawek, ale przyczyną jest chyba tylko mój już mocno zużyty słuch. Na odbiorniku tym włączonym do wzmacniacza m,cz, o dużej czułości bardzo dobrze odbieram "Jedynkę PR" na falach długich, a na średnich w godzinach wieczornych dość dobrze Budapeszt (Kossuth Radio) i czasami jeszcze słabo kilka innych stacji. I jeszcze jedno. Kiedy miałem lepszy słuch, a na falach średnich nadajnik o mocy 750kW w odległości ok. 50km, do odbioru (z użyciem dobrej anteny i uziemienia) wystarczał odbiornik złożony tylko z dwóch elementów, a mianowicie słuchawek i diody dołączonej do nich równolegle.

  • @arturgorniak3741
    @arturgorniak3741 Před 4 měsíci +20

    Haha, pamiętam jak za dzieciaka "upiekłem" sobie taki kryształek galu.
    A jaka radocha była, jak moje radyjko w końcu zagrało 🙂

  • @StrzalaOstryPazur
    @StrzalaOstryPazur Před 4 měsíci +16

    Gdy zobaczyłem jaki odcinek się święci wyciągnąłem swój Detefon z szafy, by oglądać trzymając go w ręku 😊

    • @MechanikOrzechowski
      @MechanikOrzechowski Před 4 měsíci +1

      Niestety, nie mam Detefonu, by trzymać go w ręku w trakcie oglądania. W takim razie wezmę do ręki co innego!

    • @radiokonstruktor5516
      @radiokonstruktor5516 Před 4 měsíci

      @@MechanikOrzechowski Ja wziąłem oscyloskop, bo akurat to miałem pod nogą.

  • @jaco3305
    @jaco3305 Před 4 měsíci +4

    Zaczynałem podobnie. Początek lat siedemdziesiątych, cewka na karkasie z tektury, zielony pies 52. Potem wzmacniacz na TG5.

  • @Kosa323
    @Kosa323 Před 4 měsíci +15

    Miło was znowu widzieć.Pozdrawiam

    • @robertregua5140
      @robertregua5140 Před 4 měsíci +5

      znowu ktoś ubiegł mnie z moimi myślami. Nie pozostaje nic innego jak tylko podpisać się pod słowami Przedmówcy. Pozdrawiam.

    • @krzysztofwaleska
      @krzysztofwaleska Před 4 měsíci

      To zawsze czysta przyjemnosc.

  • @BoloCast
    @BoloCast Před 4 měsíci +12

    Dziękuje Panowie: Marcinie i Aleksandrze za niezwykle klimatyczną audycję.

  • @ZPDU
    @ZPDU Před 4 měsíci +8

    Ciekawy odcinek. To wiedza ginaca więc warto dla ciekawych te informacje przedstawić. Gratuluję i serdecznie postawiam.

  • @frycz66
    @frycz66 Před 4 měsíci +2

    Miałem tak detefon! Miał kondensator firmy Adolf Horkiewicz i za czasów nadajnika w Konstancinie odbierał pięknie i głośno. Pamiętam że z transformatorem głośnikowym zasilał spory głośnik i jak było cicho to w pokoju było słychać Jednykę. Piękne czasy. Dużo fajnej wiedzy , dziękuję!!

    • @Marcin_Marciniak
      @Marcin_Marciniak  Před 4 měsíci +3

      Nadajnik w Konstantynowie był bardzo sprawny, to fakt. Jedynkę dało się odbierać w całej Europie i to z niezłym sygnałem, nasłuchowcy regularnie raportowali dobry odbiór w Afryce, czasami nawet w USA. Magia fal długich, nadajnika o mocy 2MW i półfalowej anteny (646m) z bardzo dobrą przeciwwagą.

  • @ukaszcerbst5260
    @ukaszcerbst5260 Před 2 měsíci

    A propos detektorowego odbioru audycji nadawanej w systemie modulacji częstotliwości. Gdy pracowałem w Muzeum Techniki wykonałem bardzo prosty odbiornik. Dwa przewody podłączyłem do zacisków słuchawki telefonicznej o oporności 300 omów. Zaciski te były spięte diodą germanową dog 60. I sygnał nadajnika radia Zet był doskonale słyszalny. Ale to było w jednym z pomieszczeń Pałacu Kultury, gdzie natężenie pola nadajnika było duże. Przewody podłączone do słuchawki miały po 70 cm długości. To był taki dipol półfalowy dostrojony dokładnie do częstotliwości radia Zet.

  • @sebastiantr6418
    @sebastiantr6418 Před 4 měsíci

    Pamiętam jak w 2001 roku wykonałem odbiornik z obwodem strojonym równoległym z diodą dog58. Na 10m antenie było słychać kilka stacji zagranicznych nawet głośniej niż Solec Kujawski ku mojemu zaskoczeniu. QTH Warszawa

  • @so8oo
    @so8oo Před 4 měsíci +1

    Dzięki detefonowi i nadajnikowi średniofalowemu w oddalonej o kilkanaście kilometrów podrzeszowskiej Boguchwale "wpakowałem" się po latach w ham radio :). Long wire tak ~15m, kaloryfer jako uziom i przy tej mocy i odległości można było słuchać nawet na głośniku od lampowca :)

  • @Preskaler
    @Preskaler Před 4 měsíci +3

    Brawo panowie, jak zwykle jesteście wspaniali!

  • @Christopher00012
    @Christopher00012 Před 4 měsíci +1

    Moje radyjko było z jakiejś szklanej diody ostrzowej niewiadomego pochodzenia. Kaloryfer jako uziemienie i antena od TV. Słuchawki miałem oryginalne wysokoomowe. 55 km od Warszawy działało. Ojciec opowiadał mi do czego słuchawki służyły. Nie miałem kryształka, więc spróbowałem iść na skróty z diodą.

  • @pokrec
    @pokrec Před 4 měsíci +6

    Da się zrobić generator na diodzie tunelowej. Ma ona ujemną rezystancję dynamiczną.

  • @jackoamator3325
    @jackoamator3325 Před 4 měsíci +2

    Wspaniały filmik i super długi . Łapka w górę.

  • @paweosinski4259
    @paweosinski4259 Před 4 měsíci +4

    Dioda Gunna może pracować jako generator nadajnika, na diodach można powielać napięcia itd.

    • @Marcin_Marciniak
      @Marcin_Marciniak  Před 4 měsíci +1

      Można także zrobić wzmacniacz parametryczny "zasilony" sygnałem z takiej diody, były takie konstrukcje.

  • @jarekglo
    @jarekglo Před 4 měsíci +1

    Uwielbiam Was słuchać. Dziękuję i czekam na więcej. Pozdrawiam

  • @gorzyga
    @gorzyga Před 4 měsíci

    Też zaczynałem swoją zabawę w elektronikę od odbiornika detektorowego. Dwie płaskie cewki z kartonu, długa antena, uziemienie do kaloryfera i DOG62S. Później podłączyłem do niego wzmacniacz na układzie scalonym z serii UL14xx, który wcześniej wymontowałem z MK125IC.

  • @W-qt6kh
    @W-qt6kh Před 4 měsíci +1

    Mój detektor to żyleta ,,Rawa Lux" i ostro zaostrzony ołówek, który przesuwałem po ostrzu żyletki szukając najlepszego odbioru. Oczywiście płaska cewka rezonansowa nawinięta na tekturce z pudełka po butach ,antena i uziemienie oraz para słuchawek 2 kiloomy .Niestety miałem problemy z selekcją Warszawy I i II .mieszkałem 40 km od Warszawy. A był to koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

  • @ZbigniewCzech-lj6zm
    @ZbigniewCzech-lj6zm Před 4 měsíci +1

    Opowiadacie to z pasją ,dzięki za odcinek😃

  • @piotrsawicki1
    @piotrsawicki1 Před 4 měsíci +1

    Do tej kolekcji materiałów z których można wykonać detektor dodałbym żyletkę i wkład grafitowy z ołówka. Taki detektor znalazłem w jakiejś starej książce dot. radiotechniki. Układ po złożeniu nawet działał.

  • @ukaszcerbst5260
    @ukaszcerbst5260 Před 2 měsíci

    Warszawę I na fali długiej słuchałem z anteny typu long wire, która była podłączona do jednego zacisku słuchawki 300 ohm. Drugi drugi zacisk tejże słuchawki był podłączony do uziemionej balustrady. Oba zaciski słuchawki zbocznikowane były diodą germanową. Nie było w tym odbiorniku nawet żadnego obwodu rezonansowego. I to u mnie w warszawskim blokowisku Warszawa Pierwsza jest cichutko odbierana, w taki właśnie sposób.

  • @jacekbukaczewski
    @jacekbukaczewski Před 4 měsíci +2

    dziekuję za kolejny odcinek

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator Před 4 měsíci

    Zagadka: można wykonać nadajnik na diodach tunelowych. Była wersja kryształka o nazwie krystadyna i zjawisko tunelowe działało jak reakcja.

  • @keeper1855
    @keeper1855 Před 4 měsíci +1

    Super audycja!Pozdrawiam:)

  • @adamcichowicz1474
    @adamcichowicz1474 Před 4 měsíci

    W latach 60. zrobiłem 2 odbiorniki detektorowe, używając diody germanowej DOG. Nad dachem 2-piętrowego miałem antenę z licy miedzianej o długości 25 m, ok. 2,5 m nad dachem plus uziemienie. Słuchawki magnetyczne o oporności 2000 ohmów. Pięknie odbierał Warszawę I i kilka innych stacji. Na takim odbiorniku niemożliwe było odbieranie fal krótkich a tym bardziej UKF.

    • @amalgamat1
      @amalgamat1 Před 4 měsíci

      Bo na UKF musiałby być to odbiornik z dipolem pętlicowym.

    • @adamcichowicz1474
      @adamcichowicz1474 Před 4 měsíci

      @@amalgamat1 I zupełnie innymi obwodami wejściowymi. Odbiornik detektorowy jest na zakres fal AM a nie FM. W 1967 roku w Młodym Techniku był opis, jak zrobić przystawkę UKF do zwykłego odbiornika lampowego (sygnał z przystawki był podawany na wejście gramofonowe). Wtedy pojawił III Polskiego Radia na UKF z dużą ilością audycji muzycznych i redakcja MT wyszła z takim pomysłem. Przystawka była wyposażona w jedną lampę (chyba ECC z podstawką noval) i była dość trudna do wykonania i zestrojenia za pomocą cewek.

    • @amalgamat1
      @amalgamat1 Před 4 měsíci

      @@adamcichowicz1474 Na lampach to już odbiornik superreakcyjny. Odbiór FM na odbiorniku detektorowym jest możliwy- można pracować na zboczu krzywej rezonansowej i będzie działać.

    • @adamcichowicz1474
      @adamcichowicz1474 Před 4 měsíci

      @@amalgamat1 Kryształek germanu zdekoduje audycje nadawane z modulacją częstotliwości?

    • @amalgamat1
      @amalgamat1 Před 4 měsíci +1

      @@adamcichowicz1474 Tak. Kiedyś może zrobię demonstrację.

  • @piotrstrzelczyk5013
    @piotrstrzelczyk5013 Před 4 měsíci +2

    25:10 W pierwszej klasie liceum dorobiłem najpierw wzmacniacz na jednym tranzystorze, A potem rozbudowałem to dodając wzmacniacz Darlingtona własnej roboty> O bosiu! ależ to ryczało!

  • @wojciechtaras
    @wojciechtaras Před 4 měsíci +3

    Także bardzo zainteresowany jestem postacią Franciszka Gajewskiego i jego publikacjami. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie - prosimy o informacje.

  • @chrisexpert2573
    @chrisexpert2573 Před 4 měsíci

    Niby w teorii i ze schematów znałem te pionierskie metody. Warto posłuchać ze wszystkimi detalami jak to się odbywało. Dzięks.

  • @KrystianM-ew9pu
    @KrystianM-ew9pu Před 4 měsíci

    Uwielbiam ten kanał😊

  • @uberarius
    @uberarius Před 4 měsíci +2

    I te wszystkie wspaniałe analogowe technologie przesyłania dźwięku zostaną zapomniane w dobie cyfrowej. Tak jak już nikt nie potrzebuje genialnej technologi CRT.

    • @pawelhuczewski2772
      @pawelhuczewski2772 Před 4 měsíci +3

      Tak samo jak nikt nie potrzebuje konia do jazdy , psa do polowania i ochrony obejścia , kota do łapania gryzoni itp.

    • @grzegorzmontar8432
      @grzegorzmontar8432 Před 4 měsíci +1

      ​@@pawelhuczewski2772Na pewno ? Przeprowadź się na wieś i bez psa i kota nie pociągniesz ;) koń także gdzieniegdzie jest konieczny. Prędzej porównaj do tabliczek glinianych albo hieroglifów 😅

    • @pawelhuczewski2772
      @pawelhuczewski2772 Před 4 měsíci

      @@grzegorzmontar8432 Od 6 lat mieszkam na wsi . Mam 5 hektarów pola drugiej klasy . Mam Ursusa C- 360 , cztery -cylindrowego (stary złom ). Jakieś pytania jeszcze ? (od miastowego )? Dałeś dupy miastowo cioto !

  • @tropiciel12345
    @tropiciel12345 Před 4 měsíci

    Bardzo ciekawy materiał. Dziękuje.

  • @TymexComputing
    @TymexComputing Před 4 měsíci

    temu widziałem po raz pierwszy zobaczyłem lampę bez szkła - elektronową triodę zabudowaną metalem, chyba nie była aż taka stara ale jara i na duży prąd :) - to było wow, można mieć lampę która nie świeci

  • @TheApokalipsa88
    @TheApokalipsa88 Před 4 měsíci

    Wspaniały film pozdrawiam serdecznie.

  • @sebastiantr6418
    @sebastiantr6418 Před 4 měsíci +3

    Trzeba do obwodu rezonansowego LC wprowadzić ujemną rezystancję odtłumiającą taki obwód. Taką ujemną rezystancję dynamiczną ma w określonym punkcie pracy dioda tunelowa. Więc się da.

    • @wojciechtaras
      @wojciechtaras Před 4 měsíci +3

      Już liczę na kolejny firm o tajemniczym tytule - Krystaldyna!

    • @Marcin_Marciniak
      @Marcin_Marciniak  Před 4 měsíci +2

      Krystadyna jest już zaplanowana, trwa zbieranie materiałów.

    • @piotrsawicki1
      @piotrsawicki1 Před 4 měsíci

      ​@@Marcin_Marciniakczekam z niecierpliwością. Jeszcze mam pytanie, czy będzie coś na temat detektorów kuprytowych i elementach YIG?

    • @wojciechtaras
      @wojciechtaras Před 4 měsíci

      @@Marcin_Marciniak Super. Po (nie udanych) próbach z kryształem cynkitu pozostał mi nawet spory kawałek.

  • @jerzymazurowski800
    @jerzymazurowski800 Před 4 měsíci +2

    Zaczynałem od DOG52 i słuchawki telefonicznej. Antena świetlna na skutek przebicia kondensatora omal nie pozbawiła mnie słuchu. Ale słuchawka się rozmagnetyzowała i trzeba było szukać następnej...

  • @AlefZero
    @AlefZero Před 4 měsíci +2

    19:47 moja babcia mówiła mi dokładnie to samo. Znaczy była to powszechna praktyka. Był nawet w domu specjalny talerz, najlepiej współpracujący ze słuchawkami.

  • @mi_rekk
    @mi_rekk Před 4 měsíci

    Super jak zawsze

  • @artofwar3992
    @artofwar3992 Před 4 měsíci +4

    Ja na Detefonie odbieram trzy stacje nawet stabilnie to pracuje

  • @detefon1991
    @detefon1991 Před 4 měsíci

    Wspaniały odcinek ;)

  • @tomaszacme3673
    @tomaszacme3673 Před 4 měsíci

    jak zwykle świetny materiał :)) A kiedy 3 cześć o źródłach światła ?

  • @terminus_666
    @terminus_666 Před 4 měsíci

    Super.

  • @Christopher00012
    @Christopher00012 Před 4 měsíci +1

    Z diod można zbudować tranzystor, więc można też zbudować nadajnik.

  • @marcink4454
    @marcink4454 Před 4 měsíci +1

    Tak można wykonać nadajnik na diodzie tunelowej :)

  • @radiokonstruktor5516
    @radiokonstruktor5516 Před 4 měsíci +1

    Da się zrobić nadajnik bez tranzystorów na diodach. Ponieważ nie było mowy jaka konkretna dioda, więc odpowiedź jest twierdząca.

  • @StrzalaOstryPazur
    @StrzalaOstryPazur Před 4 měsíci +3

    Nie wspomnieli Panowie o odbiorze za pomocą liścia czy trawki bezpośrednio na maszcie AM 😂

  • @MrocznyTechnik
    @MrocznyTechnik Před 4 měsíci +1

    Mikrofon w obwodzie anteny. Pewnie stąd się wzięło "powiedzieć coś na antenie" :D

  • @piotrstrzelczyk5013
    @piotrstrzelczyk5013 Před 4 měsíci +3

    22:20 Mój Ś+p Dziadek porąbał w piwnicy lampowego Philipsa, żeby okupantom nie oddać.

    • @mathewblacksmith4797
      @mathewblacksmith4797 Před 4 měsíci +3

      To samo zrobiła moja babcia z tym że nawet ten porąbany trzeba było oddać ponieważ Niemcy wiedzieli kto ma radio.

    • @piotrstrzelczyk5013
      @piotrstrzelczyk5013 Před 4 měsíci +3

      @@mathewblacksmith4797 Zgadza się, też dostali worek szkła drewna i metalu.

    • @paweosinski4259
      @paweosinski4259 Před 4 měsíci +1

      @@mathewblacksmith4797 Wiedzieli, bo szybko dobrali się do wykazu abonentów radiowych. Władza sanacyjna nie zabezpieczyła społeczeństwa niszcząc te i nie tylko te dokumenty.

    • @mathewblacksmith4797
      @mathewblacksmith4797 Před 4 měsíci +1

      @@paweosinski4259 to prawda ale już przed wybuchem wojny bardzo dużo kopi różnych dokumentów przekazały Niemcom mniejszości narodowe pracujące w administracji polskiej. Częstokroć Niemcy wchodzili już z gotowymi wykazali nazwisk.

  • @chronoblaster9674
    @chronoblaster9674 Před 4 měsíci +1

    Czy ja dobrze słyszę, w tle 13th warrior ?

  • @rafirafal
    @rafirafal Před 4 měsíci +2

    Wczoraj myslalem.jak sie nazywa ten.kanal a dzic na glownej stronie wasz nowy filmik.

  • @tysioran
    @tysioran Před 4 měsíci

    1. 11:07 I nawet moje nie najlepiej sformuowane pytanie znalazło się w obrazkowym zestawieniu 😗
    2. 25:08 To nie mogło działać bo w BC107 nie ma próżni 😋 ( Wiem , jestem okropna menda ale nie mogłem sobie darować 😘)

  • @tadeuszborek5832
    @tadeuszborek5832 Před 4 měsíci +5

    Arsanek Galu

    • @Marcin_Marciniak
      @Marcin_Marciniak  Před 4 měsíci +5

      Wtedy jeszcze własności arsenku galu jako półprzewodnika nie były znane, ponadto nie było technologii umożliwiającej oczyszczenie i domieszkowanie. Właśnie dlatego używano tego, co było. To były pionierskie lata!

  • @pawehektor6633
    @pawehektor6633 Před 4 měsíci +1

    Czy można wykonać nadajnik na diodach? Można. NOSEM :D
    Chylę czoła!

  • @ukaszcerbst5260
    @ukaszcerbst5260 Před 2 měsíci

    I jeszcze detektor żyletkowo- ołówkowy.

  • @lubanskigornik282
    @lubanskigornik282 Před 2 měsíci

    robiłem z kolegami podobne "kryształki" jeszcze w latach 50-tych. Mieliśmy kogoś kto pracował w fabryce radioodbiorników w Dzierżoniowie i dostarczał nam elektronikę - bardzo prymitywne w porównaniu do dzisiejszej. Ile było radości jak się udawało cos znaleźć w eterze?

  • @mario88388
    @mario88388 Před 4 měsíci +4

    Oj, a gdzie koszulka Danielsa?

    • @tysioran
      @tysioran Před 4 měsíci +2

      To był sweter 😉 Ale za to jest fryzura choć brakuje białego kitla 🙃

  • @marek50kaoverload23
    @marek50kaoverload23 Před 4 měsíci

    Ja swoją zabawę z takimi odbiornikami zacząłem o odpisy radioodbiornika opracowana W. Chojnackiego. Za bardzo nie działał. Potem zbudowałem miniaturowy odbiornik z MT zdaje się z 84 r. Działał. Tyle, że trochę rozczarowałem się repertuarem I pr PR.

  • @szawel90
    @szawel90 Před 4 měsíci

    ciekawe

  • @CircuitChaos
    @CircuitChaos Před 4 měsíci

    Hej. W 2:05 jest fragment materiału „Telegraf bez drutu” z 1991 r. Wiecie może, gdzie można znaleźć pełną wersję? Chciałem obejrzeć, ale nigdzie nie mogę znaleźć. 73

    • @Marcin_Marciniak
      @Marcin_Marciniak  Před 4 měsíci

      Mam to zgrane z YT. Kanał, z którego to nagrywałem, już nie istnieje.

  • @rattusnorvegicus5648
    @rattusnorvegicus5648 Před 4 měsíci

    E, na moim radyjku detektorowym 1 program jest oczywistością, ale i Rosjan da radę, a w zakresie średnich Węgrów i Rumunów. Tak więc można powalczyć. :D

    • @gallanonim1379
      @gallanonim1379 Před 4 měsíci +1

      Na długich Rosja już od paru lat nic nie nadaje, oprócz nas zostało już chyba tylko BBC i Cesky Rozhlas. Na średnich jest jedynie Wiesti FM ale nie z Rosji tylko z Naddniestrza. 2 albo 3 stacje na średnich mają nasi Umiłowani Sojusznicy, Rumuni za to aż 4.

    • @rattusnorvegicus5648
      @rattusnorvegicus5648 Před 4 měsíci

      @@gallanonim1379 234 kHz to niby kto? Krasnoludki?

    • @gallanonim1379
      @gallanonim1379 Před 4 měsíci

      @@rattusnorvegicus5648 234 to śp. RTL z Luksemburga, w zeszłym roku wyłączyli. Mwlist nie podaje żadnej innej stacji na tej częstotliwości

  • @krzysztofwaleska
    @krzysztofwaleska Před 4 měsíci

    Da sie detektorem odebrac na Slasku pierwszy program? Zawsze mnie to ciekawilo, nigdy sie nie udalo, ale to za bajtla bylo probowane ostatnio...

    • @Marcin_Marciniak
      @Marcin_Marciniak  Před 4 měsíci

      Jeśli użyjesz długiej anteny (co najmniej 30m), dobrego uziemienia oraz umieścisz detektorek w cichym radiowo miejscu, by nie było zakłóceń, to wieczorem powinno się udać. Nadajnik w Solcu nadal ma ten 1MW mocy, także powinno starczyć.

    • @krzysztofwaleska
      @krzysztofwaleska Před 4 měsíci +1

      @@Marcin_Marciniak troche to 30m kłopotliwe. Ale ciut korci, by to w koncu 40 lat pozniej zrobic z pozytywnym skutkiem.

  • @movecizetodobryfilm
    @movecizetodobryfilm Před 4 měsíci

    😃

  • @jerry8250
    @jerry8250 Před 4 měsíci

    Aniasong kope lat xD

  • @freshairinspector8480
    @freshairinspector8480 Před 3 měsíci

    Czy koszulka "Rosomak Team" jest przypadkowa?

    • @Marcin_Marciniak
      @Marcin_Marciniak  Před 3 měsíci +1

      nie jest. Po pierwsze doceniam udane konstrukcje produkowane w kraju, zwłaszcza, gdy są udane od strony technicznej, po drugie byłem w Siemianowicach i miałem okazję poćwiczyć na trenażerze.

  • @rafirafal
    @rafirafal Před 4 měsíci +2

    Co to utwor w drugiej minucie?

    • @Marcin_Marciniak
      @Marcin_Marciniak  Před 4 měsíci +2

      12th Warrior, Bjorn Lynne (Dr Awesome) wyk. A.Stanisławski live. Materiał na podstawie zapisu sesji.

    • @rafirafal
      @rafirafal Před 4 měsíci +1

      @@Marcin_Marciniak Czy moge go wykorzystac we wlasnym filmiku na CZcams?

  • @mrted1852
    @mrted1852 Před 4 měsíci +23

    Hitlerowcy? Z Hitlerlandu i mówili po hitlerowsku? Nazywajmy okupantów po imieniu. To była niemiecka okupacja.

    • @waldemarjurkowski6037
      @waldemarjurkowski6037 Před 4 měsíci +2

      PISowcy z piserlandu mówili w jakim języku?

    • @brygadarr6539
      @brygadarr6539 Před 4 měsíci

      @@waldemarjurkowski6037 głupi jesteś

    • @ipodman1910
      @ipodman1910 Před 4 měsíci +2

      Obydwaj bredzicie. Hitlerowcy jest jak najbardziej właściwą nazwą, używana przez dekady w Polace

    • @mrted1852
      @mrted1852 Před 4 měsíci

      @@ipodman1910 Hitlerowcy? A jak są odkrywane groby żołnierzy to hitlerowskich?

    • @ipodman1910
      @ipodman1910 Před 4 měsíci

      @@mrted1852 a jak skończysz podstawówkę to zaczniesz pisać z sensem i bez błędów?

  • @longprogress
    @longprogress Před 4 měsíci

    kto nie chciał ?

  • @jankostka304
    @jankostka304 Před 4 měsíci

    Audycja super, ale podkład muzyczny zagłusza czytającego lektora, rozprasza, utrudnia słuchanie.

  • @user-nj7ez4lr9r
    @user-nj7ez4lr9r Před 4 měsíci +2

    2:05 1991 rok?

  • @grzegorzmontar8432
    @grzegorzmontar8432 Před 4 měsíci

    15:12 "punk styku metal półprzewodnik" Nie czepiając się, ale to igła dotykając kryształ tworzy półprzewodnik :). Sam kryształ półprzewodnikiem nie jest !

    • @szalinsky93
      @szalinsky93 Před 4 měsíci

      na pewno?

    • @amalgamat1
      @amalgamat1 Před 4 měsíci +1

      Ale właśnie złącze Shottky'ego to złącze metal- półprzewodnik. I właśnie kryształ jest półprzewodnikiem z szerokością przerwy wzbronionej około 0,37 eV...