Poprava Elfriede Scholz - sestry E. M. Remarqua - nejnenáviděnějšího autora v nacistickém Německu

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 13. 01. 2024
  • Další naše skvělá videa můžete najít na Herohero 🔸 herohero.co/worldhistorycz
    🔹🔹🔹
    ...Pálení knih nacisty vyvolalo mezinárodní kritiku intelektuálů a tisku, kteří v něm viděli barbarský čin, jenž se neslučuje s moderní civilizovanou společností.
    Německo se rychle měnilo v totalitní společnost, což vedlo k masovému zatýkání těch skupin obyvatelstva, které nový vládnoucí řád neschvaloval. Zatímco Remarque odešel z Německa a žil ve své vile ve Švýcarsku, Elfriede v Německu zůstala. Nacisté však na jejího bratra nezapomněli.
    Tvrdili, že byl Žid, a také nepravdivě uváděli, že se během první světové války nezúčastnil aktivní služby, přestože byl v boji zraněn. V roce 1938 mu bylo odebráno německé občanství.
    Druhá světová válka začala 1. září 1939, kdy nacistické Německo napadlo Polsko. V roce 1941 se Elfriede provdala za hudebníka Heinze Scholze a narodily se jim dvě děti.
    O dva roky později, 2. února 1943 se u Stalingradu na Volze, po měsících urputných bojů a velkých ztrátách, zbývající německé síly - jen asi 91 000 vojáků - vzdaly. Bitva o Stalingrad skončila kapitulací a téměř úplnou ztrátou šesté armády, která byla považována za nejlepší polní armádu wehrmachtu.
    Ještě než Němci kapitulovali, prohlásil ministr propagandy Joseph Goebbels, že bitva je otázkou života a smrti a celá německá prestiž, stejně jako prestiž Sovětského svazu, bude záviset na tom, jak skončí. A měl pravdu.
    Bitva o Stalingrad se ukázala být rozhodujícím psychologickým zlomem, který ukončil sérii německých vítězství v létě 1942 a zahájil dlouhý ústup na západ.
    Ukázalo se, že Německo není schopno porazit Sovětský svaz, který spolu s Velkou Británií a Spojenými státy Německu přebral iniciativu.
    Porážka Německa zničila jeho pověst neporazitelnosti a zasadila zničující ránu německé morálce. Dne 30. ledna 1943, v den desátého výročí svého nástupu k moci, se Hitler rozhodl nepromluvit. Místo toho za něj v rozhlase přečetl text jeho projevu Joseph Goebbels. Projev obsahoval okatou zmínku o bitvě, která naznačovala, že Německo je nyní v obranné válce. Nálada veřejnosti byla nevlídná, sklíčená, ustrašená a válkou unavená.
    Elfriede Scholz se netajila svým kritickým postojem k nacionálnímu socialismu a válce. Jedné své známé a zákaznici ve svém krejčovství řekla, že nevěří propagandě o německém "konečném vítězství" a že němečtí vojáci na frontě nejsou ničím jiným než "zvěří na porážku". Řekla také, že by Adolfa Hitlera zabila. Podobně se vyjádřila i před svou bytnou. Za tyto "protistátní výroky", jak je nacisté nazývali, měla zaplatit životem.
    Na konci léta 1943 byla Elfriede Scholz udána, zatčena a následně souzena nacistickým Lidovým soudem, který byl nechvalně proslulý nespravedlivými politickými procesy. Předseda soudu Roland Freisler byl známý jako "šibeniční soudce", protože přibližně 90 % jeho procesů skončilo rozsudkem smrti.
    Během procesu Freisler Elfriede řekl: "Váš bratr je bohužel mimo náš dosah, ale vy nám neuniknete!".
    29. října 1943 odsoudil Lidový soud pod vedením Freislera Elfriede k trestu smrti za údajné "podrývání válečného úsilí" a "napomáhání nepříteli". Její dvě žádosti o milost byly zamítnuty. Před popravou jí nacisté oholili hlavu.
    Elfriede Scholz bylo 40 let, když byla 16. prosince 1943 v berlínském vězení sťata gilotinou. Po popravě bylo její tělo přenecháno anatomovi Hermannovi Stieveovi, který ho použil pro svůj výzkum zaměřený na vliv stresu a dalších faktorů prostředí na ženský reprodukční systém. Nespokojeni s pouhým useknutím Elfriediny hlavy, poslali nacističtí kati její rodině účet na devadesát marek za její popravu.
    Erich Maria Remarque o osudu své sestry Elfriede nevěděl až do konce války. V té době byl v exilu ve Spojených státech, kam uprchl ze Švýcarska těsně před vypuknutím druhé světové války v roce 1939.
    O smrti Elfriede se dozvěděl až v červnu 1946 a v roce 1952 jí věnoval svůj román Jiskra života. Poté řekl, že jeho sestra byla zapojená do protinacistické odbojové činnosti.
    Rozsudek smrti nad Elfriede byl zrušen až v roce 1998 prostřednictvím německého zákona o odstranění národně socialistického bezpráví ve výkonu trestního soudnictví.
    Statečnost Elfriede je v Německu dodnes oceňována a v jejím rodném Osnabrücku nese její jméno jedna z ulic. Její příběh, stejně jako další jemu podobné, slouží jako maják odvahy tváří v tvář nespravedlivým a krutým silám ve světě.
    Upozornění: Všechny níže uvedené názory a komentáře jsou od členů veřejnosti a neodrážejí názory kanálu World History.
    Neakceptujeme propagaci násilí nebo nenávisti vůči jednotlivcům nebo skupinám na základě atributů, jako jsou: rasa, národnost, náboženství, pohlaví, sexuální orientace. World History má právo zkontrolovat komentáře a smazat je, pokud jsou považovány za nevhodné.
    ► KLIKNĚTE na tlačítko ODEBÍRAT pro další zajímavá videa: / @worldhistoryvideoscz
    #historie
    #dejiny
    #vojna
    #worldwar2
    #ww2

Komentáře • 43

  • @WorldHistoryVideosCZ
    @WorldHistoryVideosCZ  Před 2 měsíci

    Přidejte se k nám a odemkněte si přístup k prémiovému obsahu, který přidáváme dvakrát týdně jen na Herohero 🔸herohero.co/worldhistorycz. Podpořte nás předplacením našeho exkluzivního obsahu a bojujme společně za toleranci, svobodu a ochranu lidských práv. Podpora každého z vás je důležitá.

  • @martinstoces1956
    @martinstoces1956 Před 4 měsíci +16

    Parádní záběry. Jak svorně pochodují.... A po válce svorně prohlašovali, že plnili jen rozkazy a popírali holokaust. Čest památce Elfriede. A a samozřejmě Erichovi. Kytička a srdíčko pro ně 🎉❤

  • @embel1950
    @embel1950 Před 4 měsíci +16

    Ďakujem za informáciu, ktorú som nepoznal, hoci E.M.Remarque ma ovplyvnil na celý život mnohými otázkami.

  • @user-ld5jt7oh7b
    @user-ld5jt7oh7b Před 4 měsíci +16

    Dojemné…děkuji za příspěvek👍.

  • @christie50a
    @christie50a Před 4 měsíci +13

    Moc děkuji za Vaši práci❤

  • @simonkmet1137
    @simonkmet1137 Před 4 měsíci +8

    Výborné video mohol by som sa len spýtať že čo sa stalo počas vojny s nemeckými maliarmi a školou bauhaus? Tiež dúfam že duše Elfriede jej rodiny a všetkých zabitých nacistami našli kľud a pokoj

  • @elbunda0001
    @elbunda0001 Před 4 měsíci +22

    E.M.Remargue je můj oblíbený autor i když jsou knihy smutné.

  • @vladimiraliptakova870
    @vladimiraliptakova870 Před 4 měsíci +8

    Proč lidé tak rychle ZAPOMÍNAJÍ !!! 🤦‍♂️🙏🍀

  • @fotak75
    @fotak75 Před 4 měsíci +7

    Opět skvělé!!!

  • @iveta-i
    @iveta-i Před 4 měsíci +11

    Ďakujeme veľmi pekne za Vaše videá 🍀

    • @WorldHistoryVideosCZ
      @WorldHistoryVideosCZ  Před 4 měsíci +2

      Dakujeme velmi pekne ze nas sledujete :) velmi si toho vazime!

    • @iveta-i
      @iveta-i Před 4 měsíci

      🍀🙂​@@WorldHistoryVideosCZ

    • @Flandrasi
      @Flandrasi Před 4 měsíci

      @@iveta-i ved ty podporujes putina. Putin zabija 2milion junakov ruskych. Teraz, dnes. A ty tu 70 cokov staru historiu velebis? Ved ty sa tesis uz roky ze Putin kynozi rusov

  • @zdeneklinhart3453
    @zdeneklinhart3453 Před 4 měsíci +8

    docela hodne toho vim ale tohle jsem opravdu nevedel

    • @iveta-i
      @iveta-i Před 4 měsíci +4

      Je nás takých viac. O to väčšia VĎAKA autorovi videí 🙂👍🍀

  • @vaclavtusil9580
    @vaclavtusil9580 Před 4 měsíci +6

    Dekuji za zajimavy pribeh

  • @mZUSKA
    @mZUSKA Před 4 měsíci +2

    "KEKETI sú veční." A koľko ich stále je vo funkciách a len čakajú na príležitosť, aby mohli realizovať svoje predstavy o spravodlivosti!!

  • @petrakonecna2142
    @petrakonecna2142 Před 4 měsíci +6

    😢

  • @matusmiclo9490
    @matusmiclo9490 Před 4 měsíci +3

    Ten sudca Freisler by sa zišiel na Slovensku ako špeciálny sudca, celkom sympaťak :)

  • @silvia57845
    @silvia57845 Před 2 měsíci

    neviem si predstaviť ten horor...

  • @petrbenatzky5018
    @petrbenatzky5018 Před 4 měsíci +3

    Všechno dobrý, ale Elfriede se určitě nenarodila jako "Elfride Remarqe", jelikož toto příjmení je uměleckým jménem jejího bratra, které si vytvořil otočením původního příjmení "Kramer". Jen tak pro pořádek 😉

    • @WorldHistoryVideosCZ
      @WorldHistoryVideosCZ  Před 4 měsíci +6

      Dobry den, rodicia Elfriede sa volali Anna Maria Remark (rodena Stallknecht) a Peter Franz Remark. Len tak pre poriadok.

    • @petrbenatzky5018
      @petrbenatzky5018 Před 4 měsíci +8

      @@WorldHistoryVideosCZ Jen tak pro pořádek... se jdu omluvit, že jsem tady hrál chytrého a jdu si to vyřídit se svou profesorkou češtiny. S tou přesmyčkou Remark - Kramer to bylo, zdá se, trošku jinak... 👍

    • @iveta-i
      @iveta-i Před 4 měsíci +5

      @@petrbenatzky5018 Aké vzácne, že sa vie ešte niekto aj ospravedlniť 🍀🤗

  • @petrg68
    @petrg68 Před 4 měsíci +3

    Rád se podívám na tuto temnou historii, videa kvalitní. Jediné co mě velmi vadí, je nadužívání slov : brutální, bestiální, atd. což začíná působit až komicky.

    • @iveta-i
      @iveta-i Před 4 měsíci

      Pri týchto Kreatúrach by boli označenia ako milý, vážený, slušný ... asi veľmi veľmi nevhodné.
      Ich správne označenia vo videách sú na pravom mieste !
      O "komickosti" sa nedá hovoriť vôbec.

  • @gabrielazavacka2669
    @gabrielazavacka2669 Před 4 měsíci +1

    tak táto kniha od remarka čo napsíal, nie je pre mna, príliš vela utrpenia, nech to čítajú politici čo vedú vojny.

  • @4981t
    @4981t Před 4 měsíci +1

    Presne ako v PUTLEROSTANE

    • @hafanhafan148
      @hafanhafan148 Před 4 měsíci +4

      Já tušil že to sem nějaké pako zatáhne.

    • @pavlikj3
      @pavlikj3 Před 4 měsíci +1

      Rusko je multinacionální stát, ve kterém žije asi 150 národností. Do Ruska zdrhlo 5 miliónů Ukrajinců a normálně tam žijí
      a pracují. Kolik Židů zdrhlo do nacistického Německa ?
      Jeden ze znaků nacismu je šílená nenávist, která odlidšťuje nepřítele. Nacisté považují příslušníky jiných
      národností za zvířata, které je možné a nutné beztrestně vyhubit.Nejdříve je vyházet je ze škol, zaměstnání, zakázat jim cestování, ...Přesně takto uvažuje polovina Čechů o Rusech.
      V Rusku jsem se nikdy nesetkal s nenávistí, která je tak typická pro soudobého Čecha, ale s touhou pomoci. Lidé kteří neměli co do huby, se se mnou rozdělili o poslední skývu chleba. V Rusku mě neznámí lidé pozvali k sobě domů a pohostili. V Čechách jsou všude cedule soukromý majetek a mojisti dokonce vyhrožují zastřelením za vstup na jejich království.
      Poměr civilních ztrát vůči všem zabitým (bez záruky, čísla nemusí být přesná):
      1. světová válka - 10%
      2. světová válka - 60%
      vietnamská válka - 90%
      ukrajinská válka - 20 tisíc/(500 tisic ? / 1 milión? / 1.2miliónu?)

    • @pavlikj3
      @pavlikj3 Před 4 měsíci +1

      Tím jako netvrdím, že Rusko je nějaká výspa demokracie a svobody, ale to pro mě rozhodně není ani ČR natož USA.

    • @iveta-i
      @iveta-i Před 4 měsíci +2

      A čo NarkomanoZeleňostav a Bidetostan ? 😏

    • @iveta-i
      @iveta-i Před 4 měsíci +2

      A čo konkrétne ❓🤔