Litosféra 1 - SLOŽENÍ A VRSTVY ZEMĚ

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 01. 2021
  • Stavba a složení zemského tělesa - jádro, plášť, kůra; litosféra, astenosféra. + Zajímavosti. Výuka na dálku - zeměpis pro 1. ročník gymnázia.
    Úvod a zajímavosti: cca 17 min.
    Složení a vrstvy Země: cca 17 min (od 17:35).

Komentáře • 19

  • @andreamihalcikova4411
    @andreamihalcikova4411 Před 2 lety +8

    Učím se z Vašich videí na maturitu a musím moc poděkovat za úžasné zpracování! :)

  • @adamholubik24
    @adamholubik24 Před 2 lety +3

    Dnes jsem si vytáhl u maturity tuhle otázku a díky Vám mám excelentní jedničku!

  • @jindriskanovakova8084
    @jindriskanovakova8084 Před 3 lety +19

    Dobrý den, moc Vám děkujeme za úžasná videa! Náš syn studuje první ročník gymnázia u nás (daleko od Vás 😉, v Litvínově) a využívá Vaše videa k doplnění online výuky svého učitele a k opakování moc mu to prospívá. Usnadňuje mu to zapamatování, šetří čas na učení. Za nás za rodiče, moc díky, jste super učitel 👍.

    •  Před 3 lety +4

      Dobrý den, moc děkuji! Já do svých hodin/přednášek většinou naplácám i spoustu "balastu", bez kterého by se to určitě obešlo - ale dávám to tam schválně, právě proto, že doufám, že to studentům "usnadní zapamatování", jak říkáte. Že si ty informace budou moci s něčím spojit, že jim to spíše uvízne v hlavě. Takže moc děkuji za zpětnou vazbu, že to funguje (alespoň u Vás 😊 ). Mějte se báječně!

  •  Před 3 lety +12

    Dobrý den, omlouvám se, že jsem zatím nevyrobil slibované další díly výkladu o Litosféře. Bohužel na mě sedl coronavirus a dost mě "sejmul". Už přes tři týdny je mi hodně špatně, deset dní jsem byl v nemocnici připojený na kyslíku. Hlava (ani tělo) mi teď moc nefungují, takže nedokážu vyrábět další videa. Nápady i chuť by byly, ale není síla.
    S mými studenty ve škole jsme teď učivo trochu přeházeli a k litosféře se vrátíme až někdy později, až mi bude lépe. Všechny moc zdravím, buďte zdraví, M. Č.

  • @sylvahelanova3742
    @sylvahelanova3742 Před 6 měsíci

    Super. Konečně jsem se dozvěděla, jak se zjistila tloušťka a složení jednotlivých vrstev Země.

  • @annariedlova1111
    @annariedlova1111 Před 3 lety +3

    Dobrý den, díky za super videa učím se k maturitě z geografie a vaše videa jsou fakt super ☺️

  • @milangallas2561
    @milangallas2561 Před rokem

    Dekuji za perfektni prednasku. Mohl bych se zeptat, proc by vymena tech 2 magnetickych polu bylo pro lidstvo problem? Predem diky za odpoved.

  • @zuzanakostalova7941
    @zuzanakostalova7941 Před rokem

    Dobrý den, mohu se zeptat, proč je Litosféra 3 a pak až 8? Videa mezitím mi unilka? Děkuji, krásná práce.

  • @dominikzaoral5408
    @dominikzaoral5408 Před 2 lety

    2022 Nedávno jsem četl, že nějaká společnost se chce s pomocí nové technologie dostat 20 km hluboko, aby mohla získávat geotermální energii. Má jít o nějakou laserovou technologii, ale co je na tom pravdy nevím.

  • @bee9333
    @bee9333 Před 3 lety +2

    Dobrý den, zaujala mě informace, že materiál sopek vzniká výhradně v zemské kůře. Vždy jsem měl za to, že magma proniká zlomy (např. při subdukci) ze zemského pláště, čímž ve své podstatě vzniká sopka. Jak tomu tedy je? :-). Ps děkuji za velmi poutavá a názorná videa.

    •  Před 3 lety

      Dobrý den, moc děkuji za pochvalu :-)
      Co se týká materiálu magmatu v sopkách, já to chápu takto:
      Speciálně v subdukčních zónách je většina materiálu z roztavené zemské kůry, popř. celé roztavené litosféry.
      Litosférická deska se zanořuje, v hloubce se taví a roste tam tlak materiálu (protože "přitéká" pořád nový a nový). A jelikož se v té svrchní desce dělají praskliny, ten roztavený natlakovaný materiál jimi vzlíná nahoru. (platetectonic.tripod.com/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/conv_cont_ocean.jpg) Je to v podstatě roztavená kůra, která se takto vrací na povrch. Včetně třeba roztavených sedimentů z mořského dna bohatých na uhlík (proto tolik CO2 ze sopek). A také vody, která je chemicky navázána na ty zanořující se horniny. Magma je pak směs pevných látek i plynů. Plyny jsou v hloubce drženy "pod kontrolou" váhou nad nimi ležící horniny. Ale jak magma proniká výše, tlak horniny klesá, plyn expanduje a vede to k výbuchům...
      Předpokládám, že se do toho magmatu pravděpodobně přimíchává nějaké procento materiálu i z astenosféry, ale nevím přesně, kolik to je - řekl bych že jen trochu.
      A jelikož velká většina sopek leží na subdukčních zónách, říkal jsem ve videu že většina sopek má magma tvořené roztavenou litosférou/kůrou.
      Ovšem úplně jiná situace je u sopek, které nejsou na subdukčních zónách, ale buď na divergentních zónách nebo nad hotspoty (což ve videu zmiňuji). Typicky třeba havajské sopky, islandské sopky, východoafrické sopky apod. - tam jde materiál často přímo z pláště, z plumy, z hotspotu - a proto má jiné složení a charakter. Třeba havajské sopky mají v magmatu minimum plynů, proto obvykle nevybuchují, jen volně vytékají.
      Dává to smysl?
      (Jinak těmto tématům jsem se chtěl věnovat v dalších dílech série o Litosféře, ale aktuálně jsem nemocný a tak jsem to musel odložit, teď na to nemám sílu.)

    • @bee9333
      @bee9333 Před 3 lety

      @ Děkuji za rychlou zpětnou vazbu. Chápu to stejně tak, nicméně zanořující se deska se taví (i vlivem obsahu vody) v astenosféře, jestli to tedy dobře chápu..Vždy jsem si myslel, že tavením desky v zemském plášti se dostává zlomy material této desky v podobě magmatu zpět na zemský povrch. Můžeme to tedy řici i takto? V opačném případě mě pouze napadá, že se magma tvoří za obrovské teploty a tlaku při subdukci lit
      desek, tzn. zemské kůry? V tom případě mi ale něco uniká, jelikož si nedovedu představit, jak by ke vzniku magmatu mohlo dojít, pokud by se subdukovaná deska netavila ve svrchním plášti. Moc díky za případnou odpověď a přeji Vám brzké uzdravení. Kolega z Olomouce :-)

    •  Před 3 lety

      ​@@bee9333 Dobrý den, trochu mě zrovna v téhle diskuzi nějak zlobí zobrazení příspěvků - v mém vlastním výše vidím jen první čtyři řádky, přitom jsem jich napsal mnohem víc (a nemám tam to tlačítko "zobrazit více"). U vás mi to pořád končilo třetím řádkem; po restartu PC už to vidím až po Olomouc. Nevím, jestli vy můj minulý příspěvek vidíte celý.
      Nicméně... připadá mi, že to asi oba chápeme velmi podobně...?
      Litosférická deska se v subdukční zóně ohýbá, zanořuje a v hloubce (ve svrchním plášti) se roztaví. Tento roztavený materiál (roztavená litosféra) se v nějakém poměru smísí s materiálem pláště (astenosféry) a výsledná směs stoupá jakožto magma vzhůru k zemskému povrchu.
      Osobně neznám přesný poměr těchto dvou složek - to je už za hranicí mého vzdělání. Měl jsem za to, že výrazně převažuje ta složka roztavené litosféry, ale můžu se mýlit. A dovedu si dobře představit, že vzájemný poměr těch dvou složek se může i dost lišit u každé jednotlivé sopky...?
      Pokoušel jsem se trochu pátrat na internetu, objevil jsem jednu vynikající přednášku - rozhodně celou doporučuji, stojí za vidění!!
      V jednom okamžiku tam pan doktor Špičák letmo zmiňuje i toto téma, bohužel dost stručně - zde: czcams.com/video/hEMZIGc-Ugo/video.html
      Jinak děkuji za přání - už měsíc bojuji s Covidem, strašně mě to sejmulo a nějak se z toho nemůžu vyhrabat. I když je pravda, že každý den je o kousíček lepší, jde to dobrým směrem. Moc zdravím do Olomouce a přeji hodně úspěchů ve škole i v životě!

    • @bee9333
      @bee9333 Před 3 lety

      @ Hezké nedělní odpoledne, minulý Váš příspěvek se mi zobrazil správně, snad to tedy teď bude z mé strany v pořádku.
      Mnohokrát děkuji. Rozumím tomu přesně jak říkáte :). Já si pořád říkal, jakým způsobem by mohlo vznikat magma v zemské kůře bez součinnosti průniku této látky ze svrchního pláště :)). Děkuji za tip na přednášku, kterou velmi rád shlédnu. Mohu Vám v tomto ohledu doporučit vcelku názorné animace, které jsem nalezl na portálu edumedia. Odkaz přikládám zde: www.edumedia-sciences.com/en/node/59-internal-geologic-processes.
      Zejména v případě litosféry využívám tento portál hojněji... Jediným problémem je fakt, že po vícero spuštění animace vyskočí oznámení o registraci. Stránku stačí aktualizovat, ale i tak to někdy může být otravné. Je však možné, že tento portál znáte, v tom případě se omlouvám :).
      O Covidu žel vím své, proto Vám o to více držím palce ať se můžete brzy vrátit do úctyhodného pracovního nasazení. Studenti se již určitě velmi těší :). Mějte se moc hezky a do dalších dní hodně sil a zdraví!

  • @StudioLeonTV
    @StudioLeonTV Před 8 měsíci

    :Troll:

  • @chosourcz1861
    @chosourcz1861 Před rokem

    PESIMISTO

    •  Před rokem

      ?

  • @StudioLeonTV
    @StudioLeonTV Před 8 měsíci

    :Troll: