Video není dostupné.
Omlouváme se.

Campionatul de șah al Liceului Teoretic „C-tin Brâncoveanu” București (oct - nov 2019)

• čas přidán 17. 08. 2024
  • În perioada 4 octombrie - 22 noiembrie 2019, în fiecare vineri (după terminarea orelor), s-a desfășurat Campionatul de Șah al Liceului Teoretic „Constantin Brâncoveanu” la care au participat 20 de elevi de la clasele a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a. Acesta a fost organizat de prof. Ionuț Tudose care a asigurat buna desfășurare a meciurilor, diplomele și premiile. Scopul competiției a fost de a populariza „sportul minții” în rândul juniorilor, șahul dezvoltând gândirea logică și strategică, puterea de concentrare, analiza în spațiu, disciplina mentală și comportamentală. Cecetările arată că practicarea șahului de către elevi este urmată întotdeauna de îmbunătățirea rezultatelor la învățătură.
    În prima fază, cei 20 de participanți au fost împărțiți în patru grupe, jucându-se după sistemul „fiecare cu fiecare” și acordându-se 1 p pentru victorie, 0.5 p pentru remiză și 0 p pentru înfrângere. Fiecare joc a constat în două partide, ambii combatanți având astfel posibilitatea de a începe cu albul. Timpul a fost de 15 minute de jucător, fără adăugare. Primii doi clasați din fiecare grupă s-au calificat în faza sferturilor.
    Sferturile și semifinalele s-au jucat în sistem eliminatoriu. După o finală mică (pentru locul III), între Ioanițescu Robert (cls. a X-a G) și Mohammed Amin (cls. a IX-a F), încheiată cu scorul de 2-1 pentru Robert, a urmat cel mai frumos meci al campionatului, marea finală dintre Clenciu Daniel (cls. a IX-a E) și Codrescu Adrian Cătălin (cls. a XI-a E). După două partide foarte strânse a fost egalitate (1-1). În partida decisivă Cătălin a avut un oarecare avantaj, pe care și l-a spulberat printr-o gravă neatenție, cedându-și dama. Cum jocul așteaptă greșeala, Daniel s-a impus în meci și a câștigat trofeul. Felicitări tuturor participanților și vă așteptăm la ediția următoare!