Czy sztuczna inteligencja nas wyleczy?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 23. 08. 2024
  • Rozwijam ten kanał dzięki Wam!
    Wesprzyj moją zrzutkę i dołącz do Mecenasów Nauka. To Lubię: zrzutka.pl/z/n...
    Sztuczna inteligencja zmieni nasze życie, a jedną z dziedzin, w której te zmiany będą najbardziej zauważalne będzie medycyna. Szczególnie mocno to widać w chwilach zagrożenia, takich jak dzisiejsze czasy epidemii. Czas epidemii może być jednak także okazją do zdobycia nowych kompetencji. Np. programowania/kodowania. Patrząc na rozwój technologii cyfrowych, w tym sztucznej inteligencji, umiejętność posługiwania algorytmami z cała pewnością jest kompetencją przyszłości.
    Źródła:
    Rozpocznij przygodę z programowaniem: koduj.gov.pl/ - bezpłatne gry i zabawy dla Ciebie i Twojego dziecka
    Zobaczcie także: www.klubmlodeg... - właśnie ruszyły bezpłatne zajęcia nauki programowania dla dzieci z klas 1-6 szkół podstawowych
    Po co uczyć programowania? • Po co uczyć programowa...
    Badania Państwowego Instytutu Badawczego NASK dotyczące sztucznej inteligencji www.nask.pl/pl...
    Raport dotyczący przyszłości rynku pracy www.delab.uw.e...
    Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!
    czcams.com/users/nau...
    Jeżeli ktoś z Was ma ochotę dodać napisy do moich video, możecie to zrobić pod tym adresem:
    www.youtube.com...
    Współpraca i montaż:
    Tomasz Sokołowski
    www.broomstudio.pl

Komentáře • 214

  • @slepyy9150
    @slepyy9150 Před 4 lety +77

    p. Rożek, Nie wiem jaki inni, ale ja na prawdę kocham to co pan robi. Ciagle brednie dookoła, antyszczepionkowcy, 5g i inne pseudoteorie. Po prostu jestem wdzięczny za to co Pan robi. Pozdrawiam ze Szkocji. Życzę wytrwałości w popularyzacji nauki!

    • @naukatolubie
      @naukatolubie  Před 4 lety +22

      Panie Slepyy, ogromne dzięki. A wie Pan, że moje marzenie, to objechać Szkocję na motocyklu? :-D

    • @slepyy9150
      @slepyy9150 Před 4 lety +6

      Nauka. To Lubię mieszkam w Fife. Zapraszam jak najbardziej, w połowie drogi na północ.

    • @konradsmile.c4
      @konradsmile.c4 Před 4 lety +4

      Marzenia trzeba spełniać. A zawsze łatwiej jak ma się znajomych po drodze. Zapraszam do Edynburga😀

    • @mrbeckham666
      @mrbeckham666 Před 4 lety

      @@naukatolubie szkocję to wypadałoby przejechać jakimś subaru legacy :)

    • @dadai1318
      @dadai1318 Před 3 lety

      Dajcie mu na pośmiewisko, zgodne z naturą nazwisko

  • @GeneralRichiter
    @GeneralRichiter Před 4 lety +13

    Brakowało mi tu rozgraniczenia na "machine learning" - uczenie maszynowe oraz "deep learning" - sieci neuronowe.
    Co do badań molekuł, to raczej brzmi to jak zwykły algorytm.
    Bardzo itytuje mnie używanie pojęcia "sztucznej inteligencji" bez wytłumaczenia co to oznacza. Zwykli ludzie wyobrażają sobie zaraz terminatora i skynet, a wziąż mówimy o "linear regression" ;-)

    • @mrufa
      @mrufa Před 4 lety +4

      Machine learning (uczenie maszynowe) aktualnie również zazwyczaj wykorzystuje sieci neuronowe. Deep learning (uczenie głębokie) korzysta z większej liczby tzw. warstw sieci neuronowych. Jeśli naprawdę chcemy być precyzyjni, to przygotowanie superprofesjonalnego materiału na ten temat i zrozumiałego dla przeciętnego zjadacza chleba, to nie lada wyzwanie, a filmy popularno-naukowe mają swoją specyfikę. Poza tym mówienie, że uczenie maszynowe to nie sztuczna inteligencja zakłada, że autor potrafi zdefiniować pojęcie inteligencji, a, jak wiemy, powszechnie uznanej definicji inteligencji, czy nawet sztucznej inteligencji, póki co zwyczajnie nie ma :)

  • @dammik3
    @dammik3 Před 4 lety +34

    Panie Tomku, myślę że ciekawym tematem do omówienia byłyby laboratoria jakimi dysponuje ludzkość, stopniem ich zaawansowania i tajności.

    • @luk11c4
      @luk11c4 Před 4 lety +1

      Jak są tajne to jak mamy o nich wiedzieć? XD

  • @dolorismachina2
    @dolorismachina2 Před 4 lety +3

    Bardziej niż samej sztucznej inteligencji boję się tych którzy mają do niej najlepszy dostęp. Firmy mające dostęp do terabajtów danych, które mogą wykorzystać do nauki algorytmów, mają ogromną przewagę nad resztą populacji.

    • @ziomekzmiasta9292
      @ziomekzmiasta9292 Před 4 lety

      Najgorsze jest to że niedługo firmy wcale nie będą potrzebować ludzi. Kapitalizm osiągnie swój ideał (darmowa siłą robocza) a zarazem padnie bo nie będzie miał komu sprzedawać

  • @TheAuxLux
    @TheAuxLux Před 4 lety +9

    Może nieco inaczej bym to ujął, żeby widzowie nie myśleli że nagle sieci neuronowe myślą i dywagują. One z grubsza są dobre w znajdowaniu wzorców. Część z nich polega na tym, że komputer wykonuje losowo miliony różnych kombinacji i zapamiętuje metodę, która dała najbardziej zbliżony efekt do oczekiwanego. Np jeśli chodzi o rozpoznawanie języka na podstawie tekstu, taka sieć neuronowa może znaleźć, że (przykład wymyślony) jeśli często pojawia się litera R przed A, a po B jest często O, to jest spora szansa na to, że jest to język Francuski. Tak więc nie jest to póki co nie wiadomo jaka magia, ale tak jak Mówił o tym gospodarz, daje bardzo duże pole do popisów i jest szalenie przydatnym narzędziem ;)

  • @jacekgaazka7503
    @jacekgaazka7503 Před 4 lety +3

    Jedną rzecz należy wytknąć: Prace kreatywne jak najbardziej mogą być zastąpione przez AI. Już teraz istnieją programy tworzące muzykę czy obrazy, których ludzie, poddani ślepym testom, nie są w stanie odróżnić od tych stworzonych przez człowieka. Nie rozstrzyga to natomiast pytania czy artyści zostaną zastąpieni AI. To że mogą nie znaczy, że muszą.

    • @JHeb_
      @JHeb_ Před 4 lety +1

      Ale w zasadzie te prace są jedynie tworzone na podstawie wszystkich innych dzieł sztuki jakie SI ma dostęp. To nie myślenie kreatywne, a tworzenie na podstawie czyjejś kreatywności. Do tego powinna być potrzebna świadomość, a na świadomą SI jeszcze dłużej poczekamy, jeśli takowa może istnieć.

    • @ziomekzmiasta9292
      @ziomekzmiasta9292 Před 4 lety

      @@JHeb_ świadomej SI nikt nie chce bo jeszcze zacznie żądać przerw, ograniczenia dnia pracy itp. "socjalistycznych" wynalazków a do tego będzie się zastanawiać czy jest wykorzystywana do celów etycznych. Co nie znaczy że SI nie wyeliminuje człowieka ze wszystkich miejsc pracy.

  • @MaciekGrudi
    @MaciekGrudi Před 4 lety +1

    Jedyną stałą rzeczą, jest zmiana. Tak było, jest i będzie. Problemem w obecnym społeczeństwie może być jednak prędkość tej zmiany. Czas 'zmiany pokoleniowej' się kończy. Teraz każdy młody człowiek, nie może ślepo iść jedną ścieżką myśląc że poprowadzi ona go bezpiecznie przez życie. Teraz trzeba cały czas szukać możliwości, obserwować uważnie rzeczywistość i bez przerwy się uczyć. Jeśli ludzie zaczną myśleć w ten sposób to zagrożenia automatyzacją nie będzie.

  • @axh2
    @axh2 Před 4 lety +3

    Gorąco liczę na rozwój AI w medycynie, już teraz przy niewielkim wysiłku pielęgniarki wspierane przez komputery mogłyby odciążyć tysiące internistów, odsiewając najbardziej oczywiste przypadki. Jedna uwaga do filmu "jak ten proces samodoskonalenia się przebiega, tego już nie wiemy", "algorytm z nauki wyciągnął jakieś wnioski, nie wiemy jakie" wydaje mi się, że te zdania mogą trochę wprowadzać w błąd. Brzmią tak, jakby algorytmy AI były magią wykraczającą poza nasze możliwości poznawcze. Nie bardzo w to wierzę. U swoich podstaw "sztuczna inteligencja" to tylko zaawansowana matematyka, zaaplikowana do bardzo dużej ilości danych. Komputer najpierw samodzielnie tak ustawia zmienne i parametry brzegowe, by pasowały do danych wejściowych (szkoleniowych, jak np. znane antybiotyki) a następnie do wybranych tak parametrów przyrównuje dane sprawdzane. Jestem przekonany, że twórcy tych systemów gdyby nadarzyła się potrzeba, są w stanie poznać wyciągnięte przez maszynę wnioski (wartości zmiennych i parametry brzegowe) tyle że to nie ma dużego sensu, bo żaden człowiek nie wykorzysta ich tak skutecznie jak komputer.

  • @MrBaartas
    @MrBaartas Před 4 lety +160

    Ten css w tle 2:32, kiedy jest mowa o algorytmach sztucznej inteligencji bardzo słabo tam pasuje xd

    • @kamilturkiewicz4154
      @kamilturkiewicz4154 Před 4 lety +6

      nie wygląd strony internetowej będzie rewolucyjną częścią programowania w służbie zdrowia

    • @kamilturkiewicz4154
      @kamilturkiewicz4154 Před 4 lety +7

      szczególnie rozmiar czcionki

    • @sonyniktsol2470
      @sonyniktsol2470 Před 4 lety +8

      Proszę nie szkalować CSS'a.

    • @dolorismachina2
      @dolorismachina2 Před 4 lety +45

      Sztuczna inteligencja też chciałaby ładnie wyglądać.

    • @rafazaba5190
      @rafazaba5190 Před 4 lety +14

      oj tam, oj tam... to jest kierowane dla osób, które nie odróżniają CSS od assemblera. Ważne, że kod jest ładnie kolorowo pohajlajtowany, więc wygląda super pro...
      ...autor pewnie był na kursie w Grudziądzu :)

  • @macierzprogramowania402
    @macierzprogramowania402 Před 4 lety +27

    Pisanie algorytmów sztucznej inteligencji jest łatwiejsze niż się wydaje. Nie mówię, że jest proste. Po prostu brzmi „strasznie”. U mnie na uczelni (studiuję informatykę) już na IV semestrze mieliśmy do napisania takie algorytmy, i np. napisanie sieci neuronowej która rozpoznaje w jakim języku jest napisany dany tekst zajęło mi jakiś tydzień. Główna bariera jest w głowie ~ dużo osób na starcie uznaje, że to dla nich za trudne, że nie dadzą rady i się poddaje. A to błąd, wystarczy być upartym i poświecić trochę czasu, i da się to ogarnąć. Właśnie prowadzę kanał na YT na którym uczę programowania w Javie od podstaw. Narazie jest mało filmików ale kolejne są w drodze. Jeśli kogoś ten temat interesuje lub chce nauczyć się programować to zachęcam do obejrzenia :) Później planuję też tłumaczyć jak pisać sieci neuronowe, itp.

    • @marcinwisniewski6808
      @marcinwisniewski6808 Před 4 lety +3

      Nie do końca mogę się z tym zgodzić. Wszystko zależy w jakiej dziedzinie się poruszasz. Jeśli w tak popularnej jak przetwarzanie obrazów czy rozpoznawanie mowy, to faktycznie jest trochę łatwiej. Jednak jeśli musisz zmierzyć się z dziedziną mało popularną, gdzie nie możesz wykorzystać przetrenowanych wcześniej modeli, w dodatku danych jest niewiele, to problem jest dosyć złożony. Wymaga to trochę więcej wiedzy niż tylko użycie funkcji w tensor-flow czy w innych bibliotekach ML.

    • @bartomiejsobieszek432
      @bartomiejsobieszek432 Před 4 lety +1

      To wszystko zależy od tego co musisz omodelować, a języki akurat są proste bo są bardzo ściśle zdefiniowane.

  • @rejsrejsiasty4446
    @rejsrejsiasty4446 Před 4 lety

    Dziękuję za Pańską decyzję odnośnie "trójki". Zachował się Pan jak trzeba. Pozdrawiam!

  • @marcelpastek5073
    @marcelpastek5073 Před 4 lety +3

    Swoją drogą to jeszcze na początku roku pomyślał bym że w XXI wieku z jakimś tam wirusem naukowcy poradzą sobie w dużo szybszym tempie. Zwłaszcza że okazało się, że z koroną walczy cały świat

  • @maxOO3
    @maxOO3 Před 4 lety

    Brawo Panie Tomaszu! Bardzo dobra decyzja odnośnie Trójki!

  • @spicedagger
    @spicedagger Před 4 lety +1

    Uwielbiam odcinki o technologi, Dziękuję Panu, świetna robota

  • @delbetaanonim5874
    @delbetaanonim5874 Před 4 lety +1

    Bardzo interesujący temat i, ciekawie opowiedziany. Mam taką uwagę i obawę. Ponieważ wszystko jest w rękach programistów , co będzie jeśli programista popełni błąd i sztuczny inteligent „zacznie ścinać nam głowy „ Właśnie jestem w sytuacji dłużnika w Orange. Rok temu rozstałam się z tą telefonią i zostałam dokładnie rozliczona. Nie było żadnych zadłużeń wręcz miałam nadpłatę, którą Orange mi zwróciło. Jednak ktoś popełnił błąd w systemie i według Orange mam niezapłacone fraktury. Kiedy rozmawiam z ludźmi z firmy każdy mówi, że nie może nic zrobić by to zmienić. Tak więc zostało mi czekać na komornika. Człowiek nic nie może ,program tak .

  • @alekwisnia
    @alekwisnia Před 4 lety +6

    Panie Tomaszu, czy to o czym Pan mówi to nie jest raczej uczenie maszynowe (machine learning)? Różnica między tymi pojęciami jest subtelna, hasło "sztuczna inteligencja" rozpala wyobraźnię, ale uczenie maszynowe to jeszcze nie sztuczna inteligencja.

    • @mrufa
      @mrufa Před 4 lety

      Tysiąc największych autorytetów powie, że uczenie maszynowe -> wąska/wyspecjalizowana/szczególna sztuczna inteligencja. Problem leży po stronie ludzi, dla których AI (sztuczna inteligencja) = AGI (sztuczna ogólna inteligencja).

  • @TomaszRajca
    @TomaszRajca Před 4 lety +1

    Myślę ,że tak zwana sztuczna inteligencja to szybka porównywarka schematów i statystyki.

  • @user_d9
    @user_d9 Před 4 lety +1

    Cieszmy się, że żyjemy teraz a nie w czasach gdy nasi rówieśnicy biegali z dzidami po lesie i żyli średnio po 40 lat :)

    • @Radek.68
      @Radek.68 Před 4 lety

      Mało znanym faktem jest, że ci, co biegali z dzidami, owszem średnio żyli bardzo krótko (bo nawet nie 40 , a ok. 20 - 30 lat), ale nie dlatego, że większość w tym wieku umierała. Ci co żyli, to dożywali często do 70 czy 80 lat, natomiast bardzo duża śmiertelność wśród dzieci zaniżała średnią. Z np. 10 osób 6 umarło w wieku od 0 do 10 lat, jedna w wieku 15 lat, a trzy dożywały do 70. I średnią mamy 25 lat.

  • @danielwit5708
    @danielwit5708 Před 4 lety +1

    Dobry film, tylko należy dodać że to o czy mowa to nie sztuczna inteligencja tylko uczenie maszynowe. A to duża różnica. Sztuczna inteligencja nie korzysta z danych tylko obserwuje środowisko i wykonuje akcje na podstawie których się uczy.

  • @Witold_Jaszczak
    @Witold_Jaszczak Před 4 lety

    I to jest właśnie to, czym powinien być CZcams. Fascynujące tematy naukowe, literackie, nawet rozrywka. Ale za to stał się gniazdem dla pseudonauki i teorii spiskowych.
    Dziękuję panu za pana wysiłek - bo to jest przecież praca, stworzyć filmik - w popularyzację nauki :)

  • @blackhorse8427
    @blackhorse8427 Před 4 lety

    Panie Tomaszu. Szacun za odejscie z 3 PPR!

  • @nhsokl
    @nhsokl Před 4 lety +4

    Dzień dobry :) Dużo zdrowia wszystkim!

  • @rafaelmark5957
    @rafaelmark5957 Před 4 lety +3

    ale ciekawe te filmy Pan robi, świetnie się ogląda

  • @steam7087
    @steam7087 Před 4 lety +1

    I tylko jest jeden problem. Jakoś za tą rewolucją nie chce podążać długość życia, ale przede wszystkim okres dobrej sprawności umysłu.

    • @proteus555
      @proteus555 Před 4 lety

      Net-link elona muska już nad tym dawno pracuje

    • @steam7087
      @steam7087 Před 4 lety

      proteus czy raczej "neurallink"?

    • @proteus555
      @proteus555 Před 4 lety

      @@steam7087 fakt fakt

    • @proteus555
      @proteus555 Před 4 lety

      @@steam7087 z tydzień temu się wypowiadał na temat chipów w głowach, które pozwolą ślepym widzieć, głuchym słyszeć... a człowiek bez kończyny będzie mógł sterować jej mechanicznym odpowiednikiem.

  • @pietreksz
    @pietreksz Před 4 lety +19

    za każdą sztuczną inteligencją kryje się odpowiednia ilość IFów ;)

  • @maciejhelminiak6300
    @maciejhelminiak6300 Před 4 lety +2

    Za "sztuczna inteligencja" (na razie) zawsze stoi "naturalna inteligencja". Oczywiscie spieranie sie o definicje jest zazwyczaj bez sensu, ale czy AI kiedykolwiek bedzie miec takie skladowe ludzkiej inteligencji jak: 1) intuicja 2) wyobraznia 3) kreatywnosc itp? Moim zdaniem na razie mozemy mowic o bardzo zlozonych algorytmach, ktore generuja rezultaty na podstawie baz danych przypadkow i zaprogramowanych rozwiazan - czyli generalnie oparte na statystyce. Im wieksza baza danych, im wieksza liczba zaprogramowanych przypadkow (czyli im wiecej przewidzial programista) tym rezultaty dokladniejsze. W tym sensie kazdy algorytm to AI.

  • @pananonim6744
    @pananonim6744 Před 3 lety

    Dobrze, ze jest taki kanal

  • @wojo90PL
    @wojo90PL Před 4 lety +1

    ulepszanie algorytmow, machine learning to cos co sie dzieje na naszych oczach ale sztuczna inteligencja to raczej dopiero raczkuje. Nawet przy takim tempie rozwoju technologi to chyba za naszego zycia prawdziwej sztucznej inteligencji to my nie doczekamy

    • @Plastic660
      @Plastic660 Před 2 lety

      Pamiętaj, że technika i technologia rozwija się wykładniczo. Tak wiem, że odp. na komentarz sprzed roku 🙄

  • @kamilamd
    @kamilamd Před 4 lety

    Panie doktorze, świetny materiał! Byłoby super Pana wraz z Panem z podcastu @BiznesMysli posłuchać jak rozmawiacie na temat sztucznej inteligencji.
    Pozdrawiam

  • @adamuspolonius1204
    @adamuspolonius1204 Před 4 lety +1

    Definicja sztucznej inteligencji jest na dzień dzisiejszy zbyt sztuczna😉 ale ciekawe zagadnienie😁Pozdrawiam👊

  • @RobaczekBaczek
    @RobaczekBaczek Před 4 lety

    Najlepsze te obrazki, Pan Tomasz mówi o programowaniu, a w tle HTML i CSS :) :)

  • @wojtekptak240
    @wojtekptak240 Před 4 lety +4

    Super materiał, jak zawsze :D

  • @domingezu4687
    @domingezu4687 Před 4 lety

    Miło , mądrego posłuchać :) czekam na więcej !

  • @kradoxpaaskudack
    @kradoxpaaskudack Před 4 lety

    Kilka tygodni temu słyszałem o powstaniu algorytmu wykorzystującego proste działania matematyczne do tworzenia innych algorytmów. Tworzenie lepszych algorytmów polegało na tworzeniu losowych zmian w wyjściowym i selekcjonowaniu wytworzonych analogicznemu do doboru naturalnego Darwina. Podobno wyniki były spektakularne, a maszyna po kilku dniach wypluła to nad czym ludzie pracowali od wielu lat.

  • @patrykgumuczynski8966
    @patrykgumuczynski8966 Před 4 lety

    Poproszę odcinek o Jonizacji powietrza
    Czym jest ?
    Gdzie i po co się ją stosuje ?
    Jakie są zalety/wady jonizowanego powietrza ?
    Pozdrawiam 😀

  • @DzonsonMan
    @DzonsonMan Před 4 lety +1

    Algorytmów nie wymyślają programiści tylko analitycy w porozumieniu z klientem. Programista jest tylko narzędziem wykonawczym.

  • @bracduv
    @bracduv Před 4 lety

    Piękni i przerażające

  • @iksmoKnomiS
    @iksmoKnomiS Před 4 lety

    Komputery, sztuczna inteligencja, algorytmy, nie mają uczuć, wolnej woli i bez wachnia wyeliminują osobniki ludzkie, jeśli tylko da im się taką możliwość - a to wszystko w imieniu ochrony środowiska, ziemi, fauny i flory, które ludzie niszczą na potęgę.

    • @JHeb_
      @JHeb_ Před 4 lety

      nasza wiedza o świadomości jest zbyt mała, aby wykluczyć istnienie informatycznej świadomości

    • @ziomekzmiasta9292
      @ziomekzmiasta9292 Před 4 lety

      Niby dlaczego bot miałby bardziej cenić przyrodę niż ludzi?

    • @ziomekzmiasta9292
      @ziomekzmiasta9292 Před 4 lety

      Zresztą uważam (a właściwie to jestem pewien) że nie zabije nas żadna katastrofa, ani epidemia, ani wojna, ani bunt robotów, ani kosmici tylko takie kawałki lateksu które się zakłada na pewną część ciała przed pewną czynnością. Ludzkość wyginie wskutek niskiej dzietności (za kilkadziesiąt lat populacja świata zacznie spadać) z własnego wyboru. Wystarczy spojrzeć na statystyki demograficzne

  • @patrykmn5729
    @patrykmn5729 Před 4 lety

    👍 za przekaz

  • @gygasis3449
    @gygasis3449 Před 4 lety

    Świetny i rzetelny materiał, szkoda trochę że nie wtrącił Pan polskiego akcentu w data science. Np. ostatnio opracowany system CIRCA na politechnice śląskiej. Pozdrawiam serdecznie!

  • @znajdesposob
    @znajdesposob Před 4 lety +2

    wszedłem tu tylko napisać, że w dobie paniki świetnie odnalazłeś się w roli przekaźnika tego wszystkiego co pływa po wierzchu, zrobiłeś to samo, co padlinożerne media na całym świecie i ciesze się, że zdążyłem odsubować, zanim zasubowały cię masy wystraszonych ludzi, na których teraz będziesz żerować.

  • @holokronista5332
    @holokronista5332 Před 4 lety

    Bardzo fajny film i przydatne linki dziękuje :) a twój trud któy zostaje doceniony

  • @UlyssesSane
    @UlyssesSane Před 4 lety +11

    Nie szukam na siłę tematów o epidemii ale pomówmy o epidemii 😂👍🏼

    • @mrbeckham666
      @mrbeckham666 Před 4 lety

      bardzo mnie cieszy że pan tomasz odpuścił już ten temat :)

  •  Před 2 lety

    Zapraszamy na nasz kanał w celu poznania SENSTERA! Krakowskiego, czułego potwora 😊

  • @shabbabalua6367
    @shabbabalua6367 Před 4 lety

    Czytałem pana książkę „człowiek” w której między innymi pisze pan o sztucznej inteligencji i dopiero oglądając filmy na tym kanale uświadomiłem sobie, ze to pan jest autorem

  • @JulasssPL
    @JulasssPL Před 4 lety

    Dawanie zdjęć kodu używanego w projektowaniu aplikacji webowych przy omawianiu tematu sztucznej inteligencji,
    to jak wklejanie zdjęcia stomatologa przy chociażby temacie koronawirusa.
    Doceniam jakość materiałów pod względem wiedzy, ale lepiej już nie wklejać zdjęć niż wklejać niezwiązane z omawianym tematem.

  • @MrSTEPHAN1975
    @MrSTEPHAN1975 Před 4 lety +3

    Ciekawe czy sztuczna inteligęcja lepiej by zarządzała ludzmi. Nie jest podatna na korupcje i inne ludzkie przypadłości

    • @auroxsula5447
      @auroxsula5447 Před 4 lety +2

      Nie jest podatna jeżeli jakieś ludzie przypadłości nie zostały w niej zaprogramowane

  • @hubertbaran1838
    @hubertbaran1838 Před 4 lety

    No dobrze Panie tomaszu. Gdyby sztuczna inteligencja ewoluowała, to co wtedy z przeludnieniem? Czy mógłby pan zrobić o tym materiał? A tak przy okazji, pański kanał jest świetny. Pozdrawiam :)

  • @adamjankowski3430
    @adamjankowski3430 Před 4 lety

    Jeżeli ktoś zainteresuje się kodowaniem, to z pewnością trafi w końcu na kanał Pasja informatyki Mirosława Zelenta.
    A jak ktoś chciałby jeszcze posłuchać o wpływie sztucznej inteligencji na rynek pracy, to na kanale SciFun'a jest o tym fajny film.

  • @wojciechwolak2832
    @wojciechwolak2832 Před 4 lety +2

    Co Pan sądzi o licznych wypowiedziach Elona Muska między innymi u Joe Rogana, że sztuczna inteligencja może wymknąć się spod kontroli i wtedy będzie globalnym zagrożeniem dla ludzkości?

    • @uchicha666
      @uchicha666 Před 4 lety +1

      Chcieli nadac sobie aury tajmniczosci chlopaki. Tak sie sklada ze E Musk I jego firma korzystaja z ai na potege

  • @januszg1425
    @januszg1425 Před 4 lety

    Witam wszystkich👍👍👍

  • @arcyidzielo
    @arcyidzielo Před 4 lety

  • @bravogalaxy1
    @bravogalaxy1 Před 4 lety

    Zcedujemy wszystko na AI i nie będziemy mogli się bez niej obyć.

  • @londonriderm5884
    @londonriderm5884 Před 4 lety

    Polecam książkę Kathy O'Neill pt. "Broń matematycznej zagłady."

  • @007arek
    @007arek Před 4 lety

    Wiem, że ostatnie zdanie było reklamą, jednak chciałem przypomnieć, że 20 lat temu w podobnych słowach wypowiadano się o HTML. W rosnącej sieci ten język miałby być wręcz wymagany lub ułatwiający w normalnym funkcjonowaniu.
    Okazało się to nieprawdą, ba nawet osoby które dziś używają technologii wiedzą o wiele mniej o niej, niż osoby używające komputer lata temu. Jak pojawią się systemy oparte na sztucznej inteligencji, jako coś powszechnego dla Kowalskiego to pojawi się od groma łatwych do opanowania interfejsów, które pomogą w ich używaniu.
    Jak Pan wspomniał, programiści mogą być zastępowani przez SI, jako zawód wymagający analitycznego myślenia. Paradoksalnie może dojść do sytuacji, gdzie lepiej uczyć się malowania niż pisania kodu, ponieważ artyście łatwiej będzie opanować program wsparty np. modułami SI, niż programiście nabyć zmysł artystyczny. Przykładem niech będzie program Photoshop - słaby artysta dużo nie zyska jak się nauczy pisania skryptów wspomagających.

  • @fp7713
    @fp7713 Před 4 lety +2

    Szacunek za decyzję ws "Trójki"

  • @igeekwszkole1703
    @igeekwszkole1703 Před 4 lety

    AI to niesamowicie ciekawy temat, szkoda że w naszym kraju wydaje się tak mało książkę dotyczących teorii robotyki (ja trafiłem tylko na To żyje, Tobiego Walsha). Za wszelkie polecenia książek będę dziękował :)

    • @JHeb_
      @JHeb_ Před 4 lety

      Jeśli mówimy o świadomej SI (silna SI) to polecam książkę fizyka Rogera Penrosea pt. "Nowy umysł cesarza". Choć jeszcze jej nie skończyłem, omawia tam swoją teorię kwantowej świadomości, która moim zdaniem będzie bardzo ważna w dalszym rozwoju świadomej SI. W ogóle solidna teoria świadomości wydaje się do tego niezbędna.
      Może jest to już bardziej filozofia i mechanika kwantowa niż algorytmy i czysta informatyka, ale moim zdaniem to jest właśnie kluczowe do utworzenia świadomości i nie uważam aby dało się algorytmem świadomość utworzyć. W końcu algorytm można zaprogramować nie tylko w nowoczesny komputer ale i w odpowiednio skomplikowany układ trybików :)
      Ogólnie Penrose jak zauważyłem, na początku podchodzi krytycznie do SI, twierdząc, że algorytmem nie da się świadomości wytworzyć (z czym się zgadzam), ale może jak pisał tę książkę w 1989, to nie wiedział, że będą istniały komputery kwantowe, które może kiedyś posłużą za coś podtrzymującego świadomość.

  • @nailo0000
    @nailo0000 Před 4 lety +4

    Wydaje mi się że ten odcinek nie jest o sztucznej inteligencji tylko o Machine learning

    • @buensons
      @buensons Před 4 lety +4

      Machine learning to podzbiór sztucznej inteligencji

  • @piter1196
    @piter1196 Před 4 lety

    Czy myślisz że za 30 lat radiolodzy będą zbędni, albo przynajmniej, że będą zajmować się czymś innym niż opisywanie badań obrazowych? Czy będzie to raczej narzędzie, którym radiolog będzie posługiwać się do wstępnej oceny badania?

    • @naukatolubie
      @naukatolubie  Před 4 lety

      myślę, że będą zatwierdzali (bądź nie) to co zasugeruje algorytm

  • @krzysztofgradalski3584

    Tylko powstaje pytanie czy sztuczna inteligencja nie pominęła jakiegoś związku, który może być antybiotykiem, tylko po prostu go nie wykryla

  • @jedrulaaa3295
    @jedrulaaa3295 Před 4 lety

    Cześć! posłużę się możliwością komentarza w celu pozyskania pewnej informacji, mianowicie zastanawiam się nad rozpoczęciem mojej nauki programowania właśnie, czy ktoś obeznany jest w stanie mi powiedzieć gdzie najlepiej zacząć, to znaczy gdzie będzie to najefektywniejsze, język może java? :)

  • @radoslawbiaowas4885
    @radoslawbiaowas4885 Před 4 lety

    Czy AI zastąpi lekarzy? To oczywiste, tak. Pytanie tylko ile razy AI musi być lepsza od (nawet specjalisty wśród specjalistów) lekarza zanim pozwolimy jej podejmować decyzje. AI nie ma kaca, nie opuściło ani jednego wykładu. Co więcej koszt wyedukowania lekarza to ~1mln zł w Polsce - argument chyba sam mówi za siebie.
    Podobny temat przerabiamy właśnie z samochodami autonomicznymi. 5 lat temu były wymysłem Muska a teraz wszyscy są przekonani że to tylko kwestia czasu.

    • @ziomekzmiasta9292
      @ziomekzmiasta9292 Před 4 lety

      Akurat samochody autonomiczne były testowane już ponad 20 lat temu

  • @kroliksm5201
    @kroliksm5201 Před 4 lety +1

    Gdzie jest taka ladna pogoda? Oo

  • @Zahred
    @Zahred Před 4 lety +6

    Przychodzi mi do głowy mem
    The future is now, old man.

  • @robdob5350
    @robdob5350 Před 4 lety +1

    Kiedy bunt maszyn?

  • @wojciechturek1601
    @wojciechturek1601 Před 4 lety

    👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻

  • @RafalRacegPolonusSum
    @RafalRacegPolonusSum Před 4 lety

    Czy sztuczna inteligencja zdobędzie świadomość?

  • @polonica5431
    @polonica5431 Před rokem

    Jak algorytm A.I. może odnaleźć guzy nowotworowe jak nie posiada możliwości prześwietlenia RTG? Czy to znaczy, że komputerowo lub sonaryczno-elektrycznie używa się takich metod zdalnie docelowo?....przez pola torsyjne, satelitę czy radiotelefon metodą poziomo? To raczej byłoby niepokojące? Ponadto jak taki algorytm może dotrzeć do różnicy w kaszlu, aby rozpoznać grypę od COVID-19 skoro każde badanie nie różni się w wyniku tych dwóch chorób? Mówi pan ze nie wie pan jakimi metodami bada się takie osoby a ja wiem, bo napisałam do Instytutu Badawczego w Warszawie. Sprowadza się do tego celu specjalistyczne urządzenia z Europy typu elektryczno-sonarycznego lub może być zastosowane inne tak czy siak jest to fala radiowa. Niestety skoro każdy wynik można osiągnąć w ciągu zaledwie 2 minut na komputerze to znaczy ze jesteśmy namierzani lub podłączeni pod taki system na stale? Czy jest to cos szkodliwego nie wiem, ale się domyślam i wiem że następują tego powodu rozmaite interakcje podłączeniowe, np. może pan nagle coś usłyszeć, coś widzieć czuć się niekomfortowo odczuwając cudze symptomy chorobowe i czuć się inwigilowany czy może pan tez budzić się nocami, niedosypiać lub być nawiedzonym przez hakerów złodziei, itp.. Czy to jest konstytucyjne działanie? Na pewno nie. W dobie cyberataków nie jest chroniony żaden urząd czy szpital, żaden komputer czy inne urządzenie nie jest bezpieczny człowiek a wy mówicie o zdalnych zabiegach sztucznej inteligencji, o medycynie i objawach chorobowych wykrywanych przez A.I.. Usłyszałam ją jako klient w banku i dotąd nie może się ona odłączyć, nie śpię nocami a słyszę niechciane teksty. Jak istnieje jakiekolwiek głębokie nauczanie A.I to nauczy się ona pierwsza wulgaryzmów nie do wytrzymania? Powiem wprost to jest ograniczenie percepcji i prędkości myślenia i działania.

  • @Stachu454
    @Stachu454 Před 4 lety

    0:02 Ale chodzi, chodzi! :P

  • @ziomekzmiasta9292
    @ziomekzmiasta9292 Před 4 lety

    Sztuczna inteligencja nas wyleczy... z miejsc pracy

  • @Bambus126
    @Bambus126 Před 4 lety

    Cześć, Ciebie również wyrzucili z Trójki? Masakra co się dzieje...

  • @Blazejkrzak
    @Blazejkrzak Před 4 lety +7

    te wstawki kodu css xd

  • @cybork12
    @cybork12 Před 4 lety

    "...Nie wiemy jakie te zawody będą..." może niech sztuczna inteligencja odpowie.

    • @ziomekzmiasta9292
      @ziomekzmiasta9292 Před 4 lety

      Nie będzie nowych zawodów. Te przewidywania opierają się tylko na tym że dawniej wzrost efektywności pracy (silniki parowe w wieku XIX, elektryczne maszyny na początku XX, proste roboty pod koniec XX) zawsze powodował po jakimś czasie powstanie nowych miejsc pracy. A to dlatego że kiedyś maszyny były całkowicie bezmyślne i zawsze musiał za nimi stać człowiek. Teraz będzie program do automatycznego projektowania urządzeń, roboty do ich produkcji, autonomiczne ciężarówki dowiozą je do magazynu, drony dostarczą klientowi...

  • @michal4736
    @michal4736 Před 4 lety

    Trochę mnie martwi to: nie wiemy jak dokładnie maszyna to robi 😬

  • @KoW
    @KoW Před 4 lety

    Odcinek o programowaniu :o

  • @piotrw134
    @piotrw134 Před 4 lety

    Sztuczna inteligencja lepiej wyszukuje choroby od lekarzy jeżeli pacjent korzysta z NFZ.

  • @petegrusky2715
    @petegrusky2715 Před 4 lety

    A tak w ogole to tak: algorytm jest dowodeeeeem!

  • @saral304
    @saral304 Před 4 lety

    Czy sztuczna inteligencja jest wciąż inteligencją, jeżeli zaprogramował ją człowiek?

  • @adamw.2024
    @adamw.2024 Před 4 lety

    Wow... :)

  • @grzegorzkarnas114
    @grzegorzkarnas114 Před 4 lety

    Co z filmem o FB i inwigilacji?

  • @yellow1pl
    @yellow1pl Před 4 lety +1

    Nie - algorytmy nie wyciągają wniosków... tak samo jak komputery nie wyciągają wniosków, samoloty nie wyciągają wniosków, logarytmy nie wyciągają wniosków i twierdzenie pitagorasa również nie wyciąga wniosków. Nie - sieci neuronowe zwane sztuczną inteligencją nie mają nic wspólnego z inteligencją. Tym bardziej myśleniem. Proszę jej w ten sposób nie przedstawiać! Proszę poczytać o zjawisku "AI winter" a później rozsiewać kolejne plotki z ulotek reklamowych, ten odcinek niestety nienaukowy.

  • @arye2457
    @arye2457 Před 4 lety +1

    Innymi słowy, za kilkanaście lat będziemy mieli falę gigantycznego bezrobocia. Co stanie się z tymi ludźmi? Czy ktoś o tym myśli?

    • @hankova14
      @hankova14 Před 4 lety +4

      Nie powinno być gigantycznego bezrobocia tylko po prostu nastąpi wymiana pokoleniowa, przyuczana do innych zawodów. Wręcz może wzrosnąć zapotrzebowanie na pracę ludzi. Tak samo było ze wszystkimi rewolucjami przemysłowymi, które - co prawda - wykluczały człowieka z pewnych funkcji, ale jednocześnie nadawały mu nowe zawody.

    • @steam7087
      @steam7087 Před 4 lety +1

      Dzisiejsi trzydziestolatkowie będą podlegali wymianie pokoleniowej? Mam wrażenie, że nie doceniasz tempa zmian.

    • @arye2457
      @arye2457 Před 4 lety

      @@hankova14
      40% populacji dostanie zastępczą pracę? Mam wątpliwości.
      Podam Ci ciekawy przykład. W stanie Alaska jest najwyższy procent bezrobocia w USA. System nie zastanawia się co zrobić z tymi ludźmi, tylko najzwyczajniej wszyscy dostają zasiłk dla bezrobotnych. Sprawa załatwiona, prawda? A teraz z grubsza, co taka sytuacja generuje. To nie Chicago, czy Nowy York ma najwyższą skalę przestępstw kryminalnych, ale właśnie Anchorage. Zostawienie ludzi samym sobie jest źródłem patologii. Jeśli ktoś myśli romantycznie o Alasce, niech o tym szybko zapomni.

    • @steam7087
      @steam7087 Před 4 lety +1

      Arye Przerobiliśmy to w Wałbrzychu i na Górnym Śląsku. Właściwie w całej Polsce lat dziewięćdziesiątych, po zapaści przemysłu i późniejszym hamowaniu gospodarki.
      Poza tym Tola zgrabnie zapomniała wspomnieć o podłożu ruchów komunistycznych.

    • @ziomekzmiasta9292
      @ziomekzmiasta9292 Před 4 lety +2

      @@hankova14 kiedyś maszyny były bezmyślne, w przyszłości same będą się projektować, budować i dostarczać klientom. I nie będzie stać przy nich człowiek.

  • @papapaniop
    @papapaniop Před 4 lety +1

    Według algorytmu umrę za 60 lat

  • @daro96610
    @daro96610 Před 4 lety

    No i już tylko na Facebooku i YouTubie :(

  • @piotrmatysiak4704
    @piotrmatysiak4704 Před 4 lety

    Z chęcią obejrzałbym cos nie związanego z epidemia

  • @dawidfabian2697
    @dawidfabian2697 Před 4 lety

    "Pasja Informatyki" Polecam.

  • @monaro5536
    @monaro5536 Před 4 lety

    3:10 potrzebuję muzyki... ktoś coś?

  • @xtg7676
    @xtg7676 Před 4 lety

    🖒🖒🖒🖒🖒🖒🖒🖒🖒🖒🖒🖒

  • @mrbeckham666
    @mrbeckham666 Před 4 lety

    tą stronę mogliby lepiej zaprogramować bo ledwo działa :)

  • @Hexrun
    @Hexrun Před 4 lety +2

    the future is now, old man

  • @miszczuskc
    @miszczuskc Před 4 lety

    Nie no powiedzenie, że uczenie sieci neuronowej w zasadzie nie różni się od nauki człowieka, to już trochę populistyczny pronaukowy bełkot.. jest pod każdym względem różne i to używajmy słowa "uczyć algorytm" zamiast go optymalizować lub coś takiego, no to ok, ale ze zrozumieniem. Ludzie wtedy może będą bać się jej też mniej.

  • @krzysztofrutkowski9307

    Właśnie zrezygnowałem z subskrypcji tego kanału na znak solidarności z Tomaszem Rożkiem, który zrezygnował z pracy w radiowej Trójce.

  • @epolpier
    @epolpier Před 4 lety +2

    Bardzo nie lubie tego terminu "sztuczna inteligencja" bo to nie jest zadna inteligencja. Algorytmy uczace (bo o nich mowa) to nic innego jak pewien aproksymator funkcyjny no ale w rekach marketingowcow nie brzmialby on juz tak sexy.

    • @Radek.68
      @Radek.68 Před 4 lety

      Zasadniczo masz rację, niemniej z zewnątrz może to wyglądać jak inteligencja. I taki właśnie termin jest powszechnie stosowany, więc nie dziwię się, że i tu również.

  • @Heronicle
    @Heronicle Před 4 lety +4

    Al na miniaturce i myślałem, że chodzi o glin. :D

    • @toushirupl5541
      @toushirupl5541 Před 4 lety +1

      Hahaha bo wiecie UKŁAD OKRESOWY PIERWIASTKÓW heheh takie z jajem!

  • @azzaz557
    @azzaz557 Před 4 lety

    Nauka to lubię: ,,W czasach kryzysu najbardziej doceniane są nowe technologie."
    Ludzie: ,,Palić maszty 5g to skończy się epidemia."

  • @raduciou
    @raduciou Před 4 lety

    Z całym szacunkiem do Pana i pańskiej pracy oraz wiedzy - nie trzeba wiele szukać i czytać by zrozumieć i zobaczyć jak sieci neuronowe klasyfikują i widzą zdjęcia. To nie jest tak, że "nie wiemy" jak one to oceniają, to nie jest taka zupełna czarna skrzynka.

  • @aztekiumbot5189
    @aztekiumbot5189 Před 4 lety

    Wielokrotnie pada słowo, że nauczono sztuczną inteligencję... Czyli chyba nie jest to żadna inteligencja, tylko zwykłe programy. :-)

    • @ziomekzmiasta9292
      @ziomekzmiasta9292 Před 4 lety

      Człowieka też ktoś musiał nauczyć a nikt nie zaprzecza że ma inteligencję

  • @pietrekt.807
    @pietrekt.807 Před 4 lety

    Sztuczna inteligencja jest jak silikonowy biust. Lepszy naturalny :-)

  • @TheCanberra32
    @TheCanberra32 Před 4 lety +1

    Raczej pytanie czy nas nie w.....e z siodła bo to idzie w tym kierunku :/

  • @tadeuszb7476
    @tadeuszb7476 Před 4 lety

    To zadna sztuczna inteligencja. Sztucna inteligencja bedzie wtedy gdy zada sobie pytanie: po co mi czlowiek?

    • @ziomekzmiasta9292
      @ziomekzmiasta9292 Před 4 lety

      To już będzie sztuczna świadomość, tak naprawdę nikomu nie jest potrzebna.