Najgłupszy rodzaj Ogrzewania ?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 06. 2024
  • ►sklep► cennik24.pl/
    ►YT Krzysztofa► / @out_of_the_box_life
    W nawiązaniu do pierwszego filmu o domu z kontenerów :
    ► • Sposób na tani Dom ? ...
    Dzisiaj z Krzyskiem analizujemy czy ogrzewanie ścienne w budynku wielorodzinnym i to nieocieplonym - ma jakikolwiek sens...
  • Věda a technologie

Komentáře • 64

  • @karolrzepniewski9839
    @karolrzepniewski9839 Před 20 dny +2

    Komfort cieplny zalezy od wielu czynnikow i popularny wykres rozkladu temperatury w pomieszczeniu nie ukazuje wiekszosci istotnych parametrów.
    Takim istotnym ( w zasadzie glownym ) parametrem wplywajacym na komfort cieplny jest temperatura przegrod budowlanych ( scian, podłóg, sufitu) Zwiekszenie temperatury tych przegrod (przy ogrzewaniu i w pewnych granicach) powoduje zwiekszenie komfortu cieplnego, poniewaz zmniejszamy transfer ciepla z naszego organizmu do chlodnych ścian. Takie zjawizko powoduje ze nie musimy utrzymywac wysokich teperatur powietrza a to z kolei wplywa na mniejsza strate do otoczenia. Dlatego ogrzewanie powierzchniowe jest skuteczne rowniez przy budynkach nieocieplonych.

  • @MinSziHo
    @MinSziHo Před 20 dny +4

    08:50 "strumień wymiany ciepła..."? Strumień ciepła, tak. Ale strumień wymiany ciepła? Cóż to za wynalazek? 🙂

    • @out_of_the_BOX_life
      @out_of_the_BOX_life Před 20 dny

      Oczywiście! W ferworze powstają czasem takie boble. Dzięki za zwrócenie uwagi!

  • @adamwarmuz5682
    @adamwarmuz5682 Před 2 dny

    @MatyKapilarne co najlepiej podłączyć do grzania i chłodzenia wody?
    pompa ciepła, ale jaka?

  • @MinSziHo
    @MinSziHo Před 20 dny +3

    Biurwa, zwana dal niepoznaki konserwatorem, prędzej doprowadzi do zawalenia "chronionego" obiektu niż jego zachowania. Zdumiewające 🙂 A wystarczyłoby chronić nie budynek a prywatną własność, dla której szacunek w PL = ZERO. Biurwa konserwacyjna guzik powinna mieć do powiedzenia w kwestii własności prywatnej. A jeśli widzi w obiekcie wartość specjalną, to ja nie widzę przeciwwskazań, aby po rynkowej cenie obiekt od właściciela biurwa odkupiła, skoro tak ochoczo trwoni pieniądze w innych obszarach, lub te konserwatorskie zachcianki sfinansowała z własnego budżetu. Tymczasem w centrach miast mamy kamienice, na widok których na wymioty się zbiera, zamordyzm i potężne pole do korupcji... Na mój nos o to ostatnie (pod pozorem ochrony) w tym zamordyzmie chodzi...

  • @elbau1495
    @elbau1495 Před 9 dny +1

    W Berlinie wykonujemy generalne remonty mieszkan,kamienic,Zamykalismy na przyklad sufity regipsem gdzie firma montowala maty kapilarne.Bylo kilka mieszkan.W kazdym komfort cieplny na najwyzszym poziomie.Grzejniki odchodza do lamusa,podlogowke nie wszedzie mozna zrobic,Zostaja sciany i sufity...Sufit jest najszybszym i malo inwazyjnym montazem.

    • @userofsmartuniverse273
      @userofsmartuniverse273 Před 8 dny

      .. hej, a widziałeś czy to faktycznie chłodzić potrafi? jak niektórzy twierdzą

    • @elbau1495
      @elbau1495 Před 8 dny

      @@userofsmartuniverse273 Nie stety nie...inwestorom zalezalo tylko na grzaniu i do tego celu dobrany byl caly system...za 2 miesiace buduje swoj dom szkieletowy i w nim maja byc kapilary do grzania i chlodzenia.

  • @userofsmartuniverse273
    @userofsmartuniverse273 Před 20 dny +2

    Czy jest tu ktoś kto ma takie ogrzewanie w domu i sprawdził na własnej skórze te maty? Czy tylko poruszamy się w obszarze teoretycznym.

  • @skoromny
    @skoromny Před 21 dnem +1

    Dla mnie najciekwszym faktem jest to ze matami mozesz chłodzic mieszkanie/dom latem.Ja jestm ciekaw jak zastosować takie maty w domu z drewna szkieletowego czy da sie to zastosować w domu z bali czy domach kopulowych 🤔

    • @karolrzepniewski9839
      @karolrzepniewski9839 Před 20 dny

      Rozwiązanie z matami papilarnymi stosuje się w każdego rodzaju budownictwie, szkieletowe, z bali, kopułowe, murowane , itd.. Duża powierzchnia grzewcza umieszczona w wykończeniowych warstwach sufitów i ścian daje mała bezwładność, a co za tym idzie duża dynamikę regulacji co ważne jest właśnie w budownictwie lekkim np szkoeletowym

  • @dancolombo6050
    @dancolombo6050 Před 21 dnem +3

    Grzejnik przgrywają z podłogówką. Ale jeśli już jest, to przy oknie jest najlepszym rozwiązaniem - daje najbardziej równomierne mieszanie powietrza.
    Mówiąc inaczej - ekspert gada bzdury o grzejniku pod oknem ogrzewającym rzekomo bardzo mocno sufit. Może w innym miejscu (gdy grzejnik nie jest przy oknie) tak jest, ale nie w tym konkretnym przypadku. Ale rozumiem - trzeba sprzedać swój produkt.

    • @MatyKapilarne
      @MatyKapilarne Před 21 dnem

      "daje najbardziej równomierne mieszanie powietrza", które rozgrzane pędzi pod sufit i go grzeje... Czego Pan nie rozumie?

    • @dancolombo6050
      @dancolombo6050 Před 21 dnem +1

      @@MatyKapilarne - co pan ma z tym grzaniem sufitu?

    • @MinSziHo
      @MinSziHo Před 21 dnem

      @@MatyKapilarne NIE "pędzi", bo 1) stanowi niejako kurtynę dla zimnego powietrza od okna 2) ciepłe powietrze wymieszane z zimnym (od okna i podłogi) UNOSI SIĘ, a następnie ochładza i OPADA. Cykl się zamyka. Pamiętamy o KONWEKCJI, czy jednak konsekwentnie dalej mylimy z RADIACJĄ i na radiacji poprzestajemy?

    • @MinSziHo
      @MinSziHo Před 20 dny

      Przegrywa, ale podłogówka działa inaczej, bowiem podgrzane powietrze wychładza się już na wysokości percepcji człowieka. I o to chodzi, aby nie grzać reszty przestrzeni, bo tu o komfort przebywania chodzi. Podłogówka jest świetnym wynalazkiem... gdyby nie unoszący się z podłogi kurz. Proszę sobie poobserwować, jak wyglądają kratki wentylacyjne przed sezonem, kiedy kurzu w pomieszczeniu jest najwięcej, a jak po sezonie. Ewentualnie, w sezonie grzewczym, zgasić w badanym pomieszczeniu światło i włączyć silne źródło światła skupionego: z mocnej latarki albo lasera-wskazówki.

    • @MatyKapilarne
      @MatyKapilarne Před 20 dny

      @@MinSziHo i dlatego grzejnik zamontowany w suficie jest najlepszy... Naszym zdaniem...

  • @MinSziHo
    @MinSziHo Před 20 dny

    17:50 Kolego, mówisz zatem NIE o termostacie, a zwykłym mieszaczu BEZ termostatu. Zwracam przy okazji uwagę, że grzejniki (np. konkwekcyjne), "punktowe" też posiadają termostaty... i to każdy z osobna 🙂 Nie ma potrzeby grzania jak od 18:20. Nikt już dzisiaj przy obecnych cenach prostej automatyki (samymi) zaworami nie reguluje/kontroluje temperatury pomieszczeń... Bo nie musi. Argument o rzekomych >>fluktuacjach

  • @maciejduda568
    @maciejduda568 Před 20 dny

    W takim przypadku to ogrzewanie jest super dobrane ale jak wszystko też ma swoje ograniczenia. Faktycznie niskotemperaturowe ogrzewania są o wiele lepsze, chociaż wolałbym podłogowe. Jeszcze myślę, że dobrym pomysłem by było montowanie tych mat na ścianach do wysokości 2m od podłogi, wtedy mogłoby być trochę bardziej ekonomiczne, a wyżej do ściany zawsze można wbić gwoździa i coś powiesić :) Pozdrawiam

  • @KiroSeKa
    @KiroSeKa Před 21 dnem +2

    A co zapychaniem sie tych kanalików w tych matach. Skoro stara kamienica to pewnie stare i stalacje wodne, to na pewno sa jakies drobinki, ktore moga zapchac te kanaliki. Nikt o tym nie mówi

    • @userofsmartuniverse273
      @userofsmartuniverse273 Před 21 dnem +2

      Pooglądaj sobie dostępne materiały na necie. Tego nie spina się bezpośrednio że starym, tylko stosuje wymiennik.

    • @Maszyny-do-recyklingu
      @Maszyny-do-recyklingu Před 21 dnem +2

      Tam będzie wymiennik płytowy pomiędzy dwoma obiegami.

    • @MatyKapilarne
      @MatyKapilarne Před 21 dnem +1

      a dodatkowo cała nowa instalacja od mat, do wymiennika płytowego.
      A na naszym kanale pokazujemy, jak radzą sobie maty kapilarne nawet wtedy, gdy w całej instalacji błędnie wykonanej rdza i glokol tworzą breję... A maty dalej działają...
      Wbrew pozorom, nie tak łatwo je zapchać!

  • @pawel5012
    @pawel5012 Před 21 dnem

    idąc tym tropem to domy jednorodzinne z lat 80 zamiast termomodernizacja na zewnątrz to zakładać matay ?

    • @Maszyny-do-recyklingu
      @Maszyny-do-recyklingu Před 21 dnem

      Jasne i patrzeć jak z licznika robi się karuzela. Trochę ludzi się już wyprostowało gdy połączyli kropki i doszli do wniosku, że PC i stary budynek z grzejnikami to chyba nie jest dobra składanka. Zaczynamy od termomodernizacji i usunięcia mostków termicznych potem wybieramy sposób ogrzewania.

    • @dominik4074
      @dominik4074 Před 21 dnem

      XD

    • @MatyKapilarne
      @MatyKapilarne Před 21 dnem

      Termomodernizacja zawsze na pierwszym miejscu.
      Ale jeśli zrobić jej nie można, z jakiś względów, to wyjściem zawsze najlepszym, jest ogrzewanie płaszczyznowe niskotemperaturowe.

    • @Maszyny-do-recyklingu
      @Maszyny-do-recyklingu Před 20 dny

      @@MatyKapilarne w takim przypadku najlepszym wyjściem są drzwi. Jeżeli nie da się wykonać termoizolacji to budynek będzie wampirem energetycznym który w najbliższych latach będzie coraz szerzej otwierał portfel właściciela (czyt. sprzedać puki się da za rozsądne pieniądze).

  • @LedspotLodz
    @LedspotLodz Před 8 dny

    Nie mów, że ktoś chce to na ścianach?

  • @adamkawulka3200
    @adamkawulka3200 Před 21 dnem +2

    Mam taką kamienice a raczej mieszkanie i takie maty elektryczne bo o takich matach mowa to by było dobre rozwiązanie i może grzyb by zniknął . Potrzebuje więcej info .

    • @userofsmartuniverse273
      @userofsmartuniverse273 Před 21 dnem +1

      to nie są maty elektryczne

    • @adamkawulka3200
      @adamkawulka3200 Před 21 dnem +1

      @@userofsmartuniverse273 to co ja się przesłyszałem ? :(

    • @Rob-Sam
      @Rob-Sam Před 21 dnem +1

      ​​@@adamkawulka3200
      Tam płynie woda.
      Tudzież inna ciecz.
      Ale to nie jest na prąd.

    • @Dooku8
      @Dooku8 Před 21 dnem

      @@adamkawulka3200 Maty kapilarne działają jak kapilary,( z głównej rurki ta cienka podciąga ciepłą wodę) to są bardzo cienkie rurki w których wolno rozprowadza się ciepło, drogie jak licho, ale użytkowanie wychodzi taniej, wadą jest to że trzeba dbać o instalację bo łatwo o niedrożność jak coś odkłada się w wodzie. Elektrycznie to byś raczej nie wydolił w starej kamienicy, stara instalacja, grzanie prądem to kosmos cenowy. W dodatku jak masz wilgoć, to straty ciepła mogą być przez to spore.

    • @adamkawulka3200
      @adamkawulka3200 Před 21 dnem

      @@Dooku8 no to mam rozjaśnione , dzięki

  • @dominik4074
    @dominik4074 Před 21 dnem

    Technologia bardzo OK "ale" rachunki za ogrzewanie będą spore.

  • @MrRatpaw
    @MrRatpaw Před 21 dnem

    Gość w koszulce z krabem może niech się douczy, a potem niech robi za eksperta. Temperatura zasilania grzejnika wynika ze strat? Co za bzdury!!! Chłopie, słyszałeś kiedyś o powierzchniowej gęstości mocy?

    • @MinSziHo
      @MinSziHo Před 20 dny +1

      No nie. Ma rację, że PUNKTOWE źródło ciepła na przegrodzie ZEWNĘTRZNEJ, przy JEDNOCZESNYM braku izolacji i stałym zapotrzebowaniu powoduje większy transfer ciepła za ścianę W STOSUNKU do zaprezentowanego w filmie rozwiązania. To prawda.... No ale to jest jakby oczywiste dla ucznia szkoły podstawowej, który nie spał na fizyce 🙂

    • @MrRatpaw
      @MrRatpaw Před 20 dny

      @@MinSziHo Rozumiem. Straty są tak duże, że na grzejnik trzeba podać 70 stopni. No tak, sami fachowcy....🤔

    • @MinSziHo
      @MinSziHo Před 20 dny

      @@MrRatpaw ...aby utrzymać komfort pobytu przy zadanej temperaturze. Tak. Dokładnie tak 🙂

    • @karolrzepniewski9839
      @karolrzepniewski9839 Před 20 dny +1

      Gdyby nie było strat do otoczenia to po co temperatura na grzejnikach. Właśnie z tych strat wszystko wynika tzn. chwilowe zapotrzebowanie mocy do zbilansowania strat ciepła , a z tego z kolei wynika temperatura zasilania i powrotu oraz przepływ dla konkretnych wymienników ciepła w pomieszczeniach ( grzejników, mat kapilarnych, podłogowek, itp.)

    • @MrRatpaw
      @MrRatpaw Před 20 dny +1

      @@karolrzepniewski9839 Aha. Fizyka alternatywna jakaś 🙂

  • @Maszyny-do-recyklingu
    @Maszyny-do-recyklingu Před 21 dnem +8

    Bzdury totalne. Wiem, że jeżeli czymś się handluje to się to wychwala ale na litość boską. W przypadku omawianego grzejnika można zastosować miejscowe ocieplenie wewnętrzne nie jest to rozwiązanie dobre ale możliwe, dodatkowo stanowczo zmniejszy mostek termiczny w miejscu kontaktowym. Słowem kluczowym jest pole powierzchni grzewczej. Wpływ temperatury zasilania na straty ciepła budynku ?? Ekspertowi który twierdzi, że umiejscowienie ogrzewania nie ma znaczenia ( sufit lub podłoga) możemy powiedzieć tylko wyjdź za drzwi!!. Ciepło zawsze idzie do góry woda zawsze płynie do dołu. Polecam zapoznać się z wykresem komfortu cieplnego. Jeżeli ktoś twierdzi, że poprzez obniżenie zasilania zmniejszy straty ciepła budynku to powiem tylko, że szanse na to są równe Ziobru. ( cytat: "zapewnia niskie zapotrzebowanie energetyczne budynku bez ocieplania ścian" stwierdzenie Perpetum debile. Aby zachować komfort cieplny, konieczne jest dostarczenie określonej ilości energii nie ważne czy o temperaturze 30 czy 90 stopni. Temperatura zasilania ma wpływ na sprawność źródła ciepła. Ciekawe jest, że wielu ludzi do dzisiaj nie jest świadomych tego że stara kamienica to statek który zaczyna nabierać wody. Koszty energii w najbliższych latach będą tak wysokie, że inwestor albo będzie siedział w zimnych pomieszczeniach albo będzie w budynek pompował masę pieniędzy, wejdzie ETS2 uwolnią ceny gazu i cały biznes plan się wyłoży jak u Sasina. Tani gaz już był ale się skończył. Jedynym rozwiązaniem jest termomodernizacja a w przypadku takich kamienic jest to niewykonalne. Jak UE powie szach mat dla gazu to gdzie inwestor powiesi jednostkę zewnętrzną dla PC ?? BTW, Kto w Polsce zabił najwięcej zabytkowych budynków - konserwy i ich chore wymagania.

    • @userofsmartuniverse273
      @userofsmartuniverse273 Před 21 dnem

      Jest jakaś może teoria do tego, jakieś książki akademickie z przykładami liczenia takiego ogrzewania?? ? Wtedy można by jasno stwierdzić czy on czy ty ma rację.

    • @marcinjasiurkowski4035
      @marcinjasiurkowski4035 Před 21 dnem

      Dokľdnie 😊

    • @Maszyny-do-recyklingu
      @Maszyny-do-recyklingu Před 21 dnem +2

      @@userofsmartuniverse273 pytanie co tu chcesz liczyć ? Budynek posiada straty ciepła to jest jasne. Policzenie przegród nie stanowi problemu można to zrobić z dokładnością uwzględniającą grubości tynku a nawet folii paraizolacyjnej. Wychodzi wynik zapotrzebowanie np. 80 kWh /m2. Jest to wartość którą musisz włożyć aby utrzymać temperaturę na zadanym poziomie. Jeżeli chcesz zmniejszyć tą liczbę to musisz usunąć straty ciepła ( termomodernizacja, rekuperacja, mostki termiczne lub zwiększyć zyski słoneczne lub bytowe) Nie ważne jak, czy palącą się zapalniczką czy wanną pełną ciepłej wody musisz uzupełnić straty budynku. Temperatura w instalacji grzewczej nie ma wpływu na straty ciepła budynku, ma wpływ na sprawność źródła ciepła o to walczymy. Każdy wymiennik stanowi stratę. Dla przykładu w instalacji solarnej zastosowanie glikolu w miejsce wody powoduje spadek sprawności o około 20 %.

    • @MatyKapilarne
      @MatyKapilarne Před 21 dnem +1

      robimy materiały, tłumaczymy, ale widać nadal za mało, skoro nadal tak wiele osób nie rozumiem, że dla promieniowania kierunek jego źródła NIE MA ZNACZENIA!!!
      To jak z oświetleniem: montujemy na suficie, a oświetla całe pomieszczenie. Jak? Magia? Zaprzeczanie fizyce? Nie!! Dla fali elektromagnetycznej, a taką jest i światło z lampy, i ciepło emitowane z ciepłej powierzchni, nie ma różnicy, skąd i w którym kierunku się rozchodzi!!!

    • @karolrzepniewski9839
      @karolrzepniewski9839 Před 21 dnem

      Ciepło nie zawsze idzie do góry - efekt wtórny czyli rozgrzane powietrze (płyny) przemieszczają się do góry że względu na różnice gęstości i nazywamy to konwekcja naturalną. Wymiana ciepła przez promieniowania nie zależy od grawitacji ( przykład to Słońce ).

  • @SuperCierbo
    @SuperCierbo Před 21 dnem +1

    0 wiedzy technicznej natomiast, mnóstwo filozofii. Szkoda czasu...

    • @NimbleBard48
      @NimbleBard48 Před 21 dnem +2

      Podręczniki z fizyki budowli są do kupienia w Internecie.

    • @MatyKapilarne
      @MatyKapilarne Před 21 dnem +1

      Prosimy o dokładne wypunktowanie, bo inaczej, to komentarz o wartości zerowej...

    • @NimbleBard48
      @NimbleBard48 Před 21 dnem

      @@MatyKapilarne i taki zostanie

    • @karolrzepniewski9839
      @karolrzepniewski9839 Před 20 dny

      Filozofia jest matką wszystkich nauk - czyli pozytywnie😁👍

  • @tomaszjasinski2411
    @tomaszjasinski2411 Před 21 dnem

    Panowie z ekipy w por,ądku, poprawnie tłumaczą.
    Prowadzący: pała z termodynamiki na poziomie technikum😂.

    • @MatyKapilarne
      @MatyKapilarne Před 21 dnem

      Dzięki za dobre słowo. Prowadzący celowo zadaje pytania, za przeproszeniem i z szacunkiem, "głosem ludu"...