Kto tak montuje rekuperacje ?!

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 06. 2024
  • ►sklep► cennik24.pl/rekuperatory-reqn...
    ►Strona i kontakt do Marcina ► hydrofest.pl/kontakt
    Cyz montaż nawiewu i wywiewu w każdym pomieszczeniu jest poprawną metodą ?
    czemu ma słuzyć ? jakie ma wady i zalety ? Opowie o tym na wyjątkowej inwestycji Marcin Radczuk z HydroFest.
  • Věda a technologie

Komentáře • 21

  • @neezmarcin
    @neezmarcin Před 29 dny +3

    Drzwi wewnętrzne mają technologicznie przerwę 10 mm +-3mm między skrzydłem a podłogą. Przy standardowych drzwiach 80, otwór pod drzwiami ma 80 cm2. Anemostat wyciągowy 125 mm przez jego budowę - ramkę, jest przewężony do 100 mm. Wychodzi 78.54 cm2 powierzchni koła, realnie powierzchnia jest mniejsza, ponieważ na środku są jeszcze elementy w które wkręca się talerzyk i talerzyk, który ogranicza przepływ powietrza. Więc nic nie trzeba podcinać, ponieważ standardowy otwór jest wystarczający.
    Można też poprosić o podcięcie po całości drzwi o 2 cm i tego nie widać, tak mamy zrobione w łazience i wc. Drzwi do wiatrołapu mamy z uszczelką opadającą i tam zrobiłem nawiew i wywiew przez pom. techniczne.
    Według mojej opinie facet chciał ciszę a przez nawiew i wywiew w jednym pomieszczeniu będzie mieć niestety, ale głośniej, tym bardziej że centrala będzie musiała pracować z większą wydajnością.

    • @aw8640
      @aw8640 Před 29 dny

      Gdy w jednym pomieszczeniu mamy tylko nawiew lub wywiew, to w odległości 0,5-1m od drzwi zbiera się kurz, który zostaje zaciągany z drugiej strony drzwi. Zaobserwowane empirycznie. Kolejna sprawa to wydostawanie się powietrza wraz z CO2 i zapachami pomiędzy pomieszczeniami. W przypadku nawiewu i wywiewu w jednym pomieszczeniu, każde z nich jest "autonomiczne". Jeśli są tłumiki na nawiewie i wywiewie przy rekuperatorze, to nie jest głośniej. Jeśli w kilku pomieszczeniach jest sam nawiew, to w którymś pomieszczeniu - np. na korytarzu lub w łazience, wywiewy muszą wyciągnąć więcej na jeden punkt niż w przypadku gdy w jednym pomieszczeniu jest nawiew i wywiew. Wówczas przez podcięcia przepływa więcej powietrza niż przy pomieszczeniach z nawiewem - a to już czuć stopami. W nowobudowanych domach przeważnie są otwarte przestrzenie i nie ma z tym problemu, ale w starszych konstrukcjach, gdy rekuperację się robi na zasadzie remontu, wówczas jest to problem.

  • @mpGrafik
    @mpGrafik Před 29 dny +2

    Myślę, że można dodać do okapu wymiennik krzyżowy i drugi identyczny wentylator jak wyciągowy ale do nadmuchu, oba sterowane symetrycznie, odzyskując tym samym ciepło przez przekształcenie okapu w rekuperator o krotkim - lokalnym przebiegu. Trzeba dodac na krótko czerpnię i wyrzutnię (ten podwójny wynalazek omawiany na filmie) oraz zadbać o dobrą izolację wewnątrz okapu oraz o dodatkowy patent - odcinanie czerpni i wyrzutni przez jakies elektryczne lub grawitacyjne przegrody, aby nie bylo przepływu powietrza, kiedy nie działa okap.
    Zawsze jednak będzie to - jak zresztą każdy rekuperator - jakimś mostkiem cieplnym w izolacji.

  • @2010Mareczek
    @2010Mareczek Před 29 dny +2

    Nawiew i wywiew robi się w tym samym pomieszczeniu z powodu Bąków których się puszcza, bo zapach nie rozchodzi się po innych pomieszczeniach 😁😁😁
    Albo jak się ma w domu starsze osoby...
    I na przyszłości kiedy sam będe starszy.

  • @aw8640
    @aw8640 Před 29 dny +4

    Nawiązując do prośby prowadzącego, poniżej plusy i minusy nawiewu i wywiewu w tym samym pomieszczeniu:
    PLUSY
    1. Lepsza izolacja pneumatyczna pomieszczeń. Znacząco zminimalizowane mieszanie się powietrza "chorego", ze "zdrowym" - wspomniane w materiale filmowym.
    2. Lepsza izolacja akustyczna w przypadku zrezygnowania z podcięć w drzwiach - również wspomniane.
    3. Mniej kurzu w okolicy podcięć drzwi.
    4. Nie ciągnie po nogach w okolicach drzwi.
    5. Niekomfortowe podciśnienie lub nadciśnienie w pomieszczeniach powodujące samoczynne zamykanie lub otwieranie się drzwi niedomkniętych lub konieczność mocniejszego dociśnięcia drzwi przy próbie ich zamknięcia. W przypadku lekko przymkniętych drzwi, częste i cykliczne odgłosy samoczynnie domykających się drzwi i uderzenia falki klamkowej o okucie futryny.
    6. Nie świszczy spod drzwi w przypadku większej nastawy wydatku centrali (przy standardowych 100m3/h pomijalne). Podciśnienie i drzwi do środka - otwieranie, na zewnątrz - zamykanie. Nadciśnienie i drzwi do środka - zamykanie, na zewnątrz - otwieranie.
    7. Brak konieczności pozostawiania otwartych drzwi podczas nieobecności w danym pomieszczeniu - większa prywatność. W przypadku tylko nawiewu w pomieszczeniu, lepiej jest pozostawić drzwi otwarte z powodu mniejszych oporów powietrza. Kwestia osobistych preferencji.
    8. Z powodu zwiększenia liczby punktów wywiewnych, mniejszy hałas przy wywiewach. Przy małych wydatkach centrali niezauważalne.
    MINUSY
    1. Większy koszt instalacji.
    2. Bardziej skomplikowany projekt uwzględniający większą liczbę kanałów. Konieczność układania kanałów tak aby się nie krzyżowały.
    3. Konieczność dokładnego zbilansowania każdego pomieszczenia osobno przepustnicami tłumiącymi w skrzynkach rozprężnych, tak aby w pomieszczeniu nie panowało nadciśnienie lub podciśnienie. Trudniejsze do wykonania z powodu i tak w pierwszej kolejności konieczności dokładnego zbilansowania wydatków na pomieszczenie na etapie uruchamiania centrali. Dużo zabawy. W przypadku tylko nawiewu w pomieszczeniu, nie trzeba się tym przejmować bo powietrze i tak w założeniu musi je opuścić.
    4. Z powodu zwiększenia liczby kanałów, konieczność podzielenia skrzynek rozdzielczych na kilka mniejszych. W materiale firmowym, kanały na końcu tej długiej skrzynki będą miały mniejszy wydatek niż kanały blisko kanału doprowadzającego powietrze do tej skrzynki. Konieczność uwzględnienia tego na późniejszym etapie uruchamiania centrali i podczas pomiarów sprawdzających. Przy podzieleniu na kilka mniejszych skrzynek rozdzielczych, problem pomijalny tak jak w przypadku instalacji powszechnie wykonywanych.

  • @kondziossj3
    @kondziossj3 Před 29 dny

    Też tak planuje w swoim domu :D
    chodź największy problem jest w znalezieniu centralki zdolnej do ogarnięcia tego ciśnienia
    tym bardziej że planuje mieć z nagrzewnico/chłodnicą glikolową zintegrowaną z dolnym źródłem pompy ciepła gruntowej

  • @bernackiandrzejab
    @bernackiandrzejab Před 29 dny +1

    w skandynawi firma vilavent podlacza okapy razem z rekpuracja i zwieksza wydajnoscrekopuracji jak okap dziala

  • @RafalGudzowski
    @RafalGudzowski Před 22 dny

    Powód jest prosty. Każdy człowiek potrzebuje ok 30m3/h świeżego powietrza, żeby utrzymać co2 na poziomie poniżej 1200ppm. Jak damy po 30 w każdej sypialni to przy 3 osobach mamy 120. W części dziennej również musimy nawiewać 120 to już 240. Jak dołożymy inne pomieszczenia np łazienki, z których powinno się wyciągać ok 50m3, żeby nie było wilgoci i smrodów to już się robi ok 300 lub więcej. Przy takim wydatku rekuperacja nie ma sensu, bo odzysk jest bardzo kiepski, a hałas nie do wytrzymania. Ponadto nie ma kontroli nad przepływem powietrza. Po otwarciu drzwi w jakimś pomieszczeniu zmieniają się opory i cała instalacja się rozregulowuje. Co do braku podcięć to słyszałem o takim pomyśle, żeby odsunąć ościeżnicę drzwi od ścian o pół centymetra i zewnętrzne ramki przykleić na poziomie pasy z pianki. Robi się szczelina, której nie widać. Pod kątem hałasu to praktycznie bez różnicy. Prędzej głośna centrala będzie przeszkadzała. Chyba, że pan woli być glupi (co2 powyżej 1200ppm zaburza pracę mózgu).

    • @aw8640
      @aw8640 Před 17 dny

      Dlatego dobrze jest podzielić instalację na przynajmniej dwie strefy - dzienną i nocną. Wówczas wystarczy 120m^3 cały czas przy 4 osobach. Wszyscy robią po taniości jak 99% pozostałych instalacji, a wystarczy pomyśleć w trakcie projektowania.

  • @aw8640
    @aw8640 Před 29 dny

    Nie zgodzę się, że przy nawiewie i wywiewie w tym samym pomieszczeniu, wydajność rekuperatora musi być większa. Będzie taka sama bo nadal projektowo tyle samo powietrza musi zostać dostarczone do poszczególnych pomieszczeń i tyle samo musi być wyciągnięte poza dom. Zmieniają się tylko "korytarze" lecącego powietrza. Nawiewy i tak są w tych samych miejscach niezależnie czy również wywiewy mamy w tych samych pomieszczeniach czy w pomieszczeniach brudnych. Teoretycznie są wówczas nawet mniejsze opory ponieważ powietrze nie musi przechodzić przez podcięcia w drzwiach, lecz krąży praktycznie bez oporów w kubaturze danego pomieszczenia. Jedynymi wyjątkami są łazienki i ew. garderoby bo tam powinien być tylko wywiew. Ale wówczas po zbilansowaniu instalacji, tylko minimalna ilość powietrza wypłynie przez podcięcia z każdego z pomieszczeń z kompletami nawiewu i wywiewu, lub dodając jeden nawiew na korytarzu, wówczas łazienka pociągnie powietrze z tego korytarza.

    • @neezmarcin
      @neezmarcin Před 29 dny +2

      Tworzysz prawa fizyki od nowa. Jak dwa razy więcej przewodów wentylacyjnych, anemostatów i skrzynek rozdzielczych ma powodować mniejsze opory na instalacji? Bilans projektowanej ilości powietrza będzie ten sam ale wydajność jednostki wentylacyjnej musi być większa z uwagi na większe opory stwarzane przez rozbudowany system wentylacji.
      Powietrze z pokoji i tak będzie wyciągane pod drzwiami bo nie z bilansują tych dwóch wyciągów które wymyśli w kuchni.

    • @aw8640
      @aw8640 Před 27 dny

      ​@@neezmarcin Będą mniejsze opory ponieważ przy takim samym zapotrzebowaniu (wydajności) - a zapotrzebowanie nie zmienia się - wzrasta liczba kanałów, które to zapotrzebowanie muszą przepchnąć. Jeżeli jest jeden kanał wywiewny nazwijmy go zbiorczy, który ma na korytarzu zebrać powietrze z trzech pokoi, to tym kanałem musimy przepchać 3x więcej powietrza niż przez trzy kanały osobno. Opór (spadek ciśnienia) wzrasta kwadratowo w stosunku do prędkości przepływu. Dlatego większa liczba kanałów oznacza mniejsze opory przy takim samym sumarycznym przepływie. Co do ostatniego się zgodzę, że w przypadku zaprezentowanym w materiale, wyciąg okapowy nie będzie zbilansowany żadnym nawiewem więc i tak pociągnie z pokoi.

    • @neezmarcin
      @neezmarcin Před 25 dny +1

      @@aw8640 Jak mogą być mniejsze opory jak więcej będzie kanałów. Instalacja będzie praktycznie zdublowana. Kanały, anemostaty będą stawiać opory. Na przykładzie mojego budynku wiem, że poszło by 2 razy więcej kanałów. Opór dla 110 m a 200 m nie będzie taki sam.

    • @aw8640
      @aw8640 Před 24 dny

      @@neezmarcinWięcej kanałów i taki sam przepływ = mniejsze opory. To nie jest wydłużenie kanałów tylko ich zrównoleglenie. Przepływ 100m^3 - podziel to na jeden kanał 75 i na 4 kanały 75. Gdzie będą mniejsze opory?

    • @neezmarcin
      @neezmarcin Před 24 dny

      @@aw8640 Gdzie ty chcesz jeden kanał podłączać do skrzynki rozprężnej wyciągowej. Instalacja ma być zbilansowana żeby mniej więcej równe przypływy, oporny na nawiewie i wywiewie. Słyszałeś kiedyś o sprężu wentylatora? Jeśli instalacja będzie mieć większe opory a będzie w tym rozwiązaniu bo dodatkowe metry kanałów będą to powodować. centrala 400 m3 nie osiągnie swojej maksymalnej wydajności. Zajrzyj do karty katalogowej centrali i zobacz jak spada charakterystyka przepływu przy 150 lub 200 Pa

  • @witoldbaczek166
    @witoldbaczek166 Před 29 dny +1

    Będzie smród górowania i I wiaderko pod anemostatem będzie stało, ale może cud się zdarzy.
    Powodzenia życzę

  • @mariuszmierzwa8174
    @mariuszmierzwa8174 Před 29 dny +1

    I extra, ludzie nie zdają sobie sprawy że ruch powietrza przy podcięciach to wzmożone przemieszczanie się wirusów i bakterii. To ma sens przez wędrówkę tego zużytego na podcięciach.

    • @neezmarcin
      @neezmarcin Před 29 dny +3

      Mieszkasz w izolatce szpitalu zakaźnego? czy w domu?