🎙️ Analytik Kandrík: Vladimir Putin to zvládol o chlp | Aktuality

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 5. 01. 2024
  • 📣 Prvé mesiace 2024 budú pre Ukrajinu náročné.
    V prvých šiestich mesiacoch vojny v roku 2024 budeme sledovať trend, že sa Ukrajina bude skôr brániť než útočiť, hovorí v podcaste analytik a riaditeľ Adapt Institute Matej Kandrík.
    Aktuálny článok 📰 www.aktuality.sk/clanok/fEkjp...
    Rusi rozpútali vojnu na Ukrajine do veľkej miery už v roku 2014. Čo sa dialo po odtrhnutí časti ukrajinského územia a aké to malo následky, sa dočítate v knihe Ešte sme nezomreli od reportérky Aktuality.sk Stanislavy Harkotovej. Knihu si môžete kúpiť TU 📗 obchod.aktuality.sk/este-sme-...
    @sharkotova
    Odoberať 🔔 bit.ly/3a29dWd
    👉 Facebooku: / aktuality.sk
    👉 Instagram: / aktuality_sk
    👉 TikTok: www.tiktok.com/@aktuality_sk
    Pridajte sa k Aktuality Navyše 🔏 www.aktuality.sk/navyse
    Knihy a produkty Aktuality.sk 🛒 bit.ly/aktualityobchod
    Ďakujeme, že nás čítate, počúvate a pozeráte.
    #rano_nahlas #putinwar #mierukrajine #aktuality

Komentáře • 14

  • @rekrek429
    @rekrek429 Před 5 měsíci +11

    Chalan rozprava pekne ...len je problém v tom že ak si vypočujete ukrajinskýčh vojakov prečo stratili pozicie a russko momentalne postupuje tak odpoveď je na 80% vždy že nemali sme sa už čím brániť nemali sme naboje

  • @vierkavosahlova9723
    @vierkavosahlova9723 Před 5 měsíci +11

    Ak vyhra autokraticky Putin, prehra aj demokraticky svet, ktory sa musi postavit proti najhorsiemu zlu po 2 svet vojne.

    • @juanalvarez9935
      @juanalvarez9935 Před 5 měsíci +5

      neboj putin nikdy nevyhra takisto ako nevyhral hitler

  • @bolsevik157
    @bolsevik157 Před 5 měsíci +1

    Kvôli vojne Rusko prešlo na čínske nákladné vozidlá. Nákladným vozidlom roka sa prvýkrát stal model mimo KAMAZ
    Čínske spoločnosti dobyli ruský trh nielen s osobnými, ale aj s nákladnými automobilmi. A pri nákladných automobiloch je situácia ešte horšia: hlavný ruský výrobca, KamAZ, síce zásobuje prednú líniu, ale v zadnej línii rýchlo stráca pozície.
    Po vypuknutí vojny prestali západné spoločnosti do Ruska dodávať. Odchod zahraničných konkurentov, vrátane celej "veľkej sedmičky" (Man, Volvo, Mercedes, Renault, Scania, Iveco, Daf), však KamAZu nijako nepomohol. Výsledky roka na automobilovom trhu zaznamenali očakávanú, ale symbolicky dôležitú udalosť: KAMAZ prenechal prvenstvo v poradí modelov na civilnom automobilovom trhu čínskemu Sitraku. Jeho ťahač Sitrak C7H sa stal najpredávanejším nákladným automobilom v Rusku (19 684 vozidiel za rok), informovalo ministerstvo priemyslu a obchodu po analýze údajov spoločnosti Electronic Passport JSC o registrácii nových vozidiel.
    Čínsky Sitrak na ruský trh vstúpil až v druhej polovici roku 2022. V minulom roku tento čínsky výrobca v Rusku predal 23 811 nákladných vozidiel, čo predstavuje 17 % podiel na trhu. Za ním nasledujú ďalšie dve čínske značky: Shacman predal 19 983 vozidiel (14 % podiel) a FAW 12 565 kusov (9 %).
    Komerční zákazníci si vyberajú "Číňanov", pretože sú výrazne lacnejšie ako produkty niekdajšieho ruského dominantu, tvrdia účastníci trhu. Okrem toho sú "Číňania" ľahšie ovládateľnými a podarenejšími kópiami známych európskych vozidiel, na rozdiel od KAMAZu, ktorý vyžaduje "zvláštny prístup", vysvetľuje jeden z predajcov nákladných vozidiel.
    V decembri generálny riaditeľ spoločnosti KamAZ Sergej Kogogin hrdo hovoril o vynikajúcich tržbách spoločnosti a očakávanom rekordnom zisku za tento rok - 5 miliárd rubľov. Nie je v tom žiadny rozpor, vysvetlili manažéri a díleri Austostatu denníku The Moscow Times: KamAZ totiž významne ťaží z prepnutia ruskej ekonomiky na ekonomiku vojnovú, a vďaka tomu aktívne dodáva prakticky výhradne pre ruskú armádu. Kontrakty s ňou spojené sa však nezapočítavajú do všeobecných údajov Štátnej automobilovej inšpekcie (GIBDD) - pre takéto vozidlá existuje vlastná databáza.
    Alebo krásny praktický dôsledok prepnutia na vojnovú ekonomiku v kombinácii s uvoľnením veľkého trhu zavedenými západnými značkami. V Rusku sú desiatky spoločností typu KAMAZu, ktorí mali pred vojnou aj napriek západnej konkurencii určitý (a často aj slušný) podiel na ruskom civilnom trhu, ale s prepnutím krajiny po napadnutí Ukrajiny na vojnovú ekonomiku tento podiel (či už dobrovoľne, alebo kvôli nariadeniu zhora ) stratili v prospech nových, najčastejšie čínskych konkurentov. Stalo sa tak kvôli dodávkam do armádneho eráru, ktorý je menej náročný, počíta iba dodané množstvo a často aj lepšie platí.
    Dočasne tak takíto domáci výrobcovia z vojny priamo a často výrazne profitujú, ale problém nastáva, akonáhle vojna (a s ňou spojený dopyt) skončí a výrobcovia sa majú znovu vrátiť na civilný trh, ktorí medzitým už úspešne obsadili rôzni konkurenti. V praxi potom dochádza k tomu, že samotní výrobcovia typu štátnych priemyselných podnikov nemajú záujem v ukončení vojny a tlačia smerom nahor v pokračovaní dodávok pre erár.
    To môže v režimoch typu toho ruského vytvoriť celkom zaujímavé konsekvencie a ešte viac viesť k tomu, že Rusko nebude mať záujem vojnu ukončiť a už úspešne rozbehnutú vojnovú ekonomiku znovu prepnúť na ekononomiku civilnú, čo je vždy proces ešte bolestivejší. No, uvidíme...