Wybór modułów fotowoltaicznych.

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 09. 2013
  • Moduł cienkowarstwowy czy klasyczny krzemowy? Które moduły lepiej nadają się na instalację fotowoltaiczną na dachu w budownictwie mieszkalnym - to temat kolejnego wydania wideoblogu GLOBEnergia.
  • Věda a technologie

Komentáře • 36

  • @PolandRepublicOf
    @PolandRepublicOf Před rokem

    Miło Was widzieć w 2023 🙂

  • @Roman1971Koronowo
    @Roman1971Koronowo Před rokem

    Fajne 10 la temu i właśnie je odpalam CIGS w 2023-szok... cisną lepiej niż monokrystaliczny na południe tak jakbym miał traki-er.........

  • @Solwispl
    @Solwispl Před 10 lety +3

    Rzeczowe omówienie. Nasza polemika:
    #0:36 - teoretycznie oraz w systemie Feed in Tariffs - TAK. W Polsce w praktyce (07.2014) w przeważającej liczbie przypadków - NIE. Liczy się zł/kWp w technologii krzemu multikrystalicznego (na filmie nazywane polikrystalicznym) oraz gwarancja, za którą stoi coś więcej niż tylko strona www.
    #2:02 - de facto są to moduły multikrystaliczne, ale potocznie używa się nazwy polikrystaliczne (tak samo jak moduły / panele). Patrz:www.fotowoltaika-szkolenia.pl/blog/moduly-nie-panele-czyli-poprawna-terminologia
    #3:13 - moduły CdTe, są przede wszystkim niedostępne oraz zawierają Kadm. Tellurek kadmu jest niereaktywny, ale w temp. 900 st. celc. ulega rozbiciu na Tellur i Kadm i mamy skażony teren.
    #4:38 - poprawna terminologia to nie produktywność a uzysk (kWh/kWp) czyli ilość energii w stosunku do zainstalowanej mocy.
    #5:30 - w rzeczywistości CIGS ma wspł. temperaturowy bardzo zbliżony do krzemu krystalicznego. Dopiero CdTe a przede wszystkim krzem amorficzny (a:Si) - o którym nie ma informacji w materiale ma bardzo ciekawe wspł. temp.
    #6:13 - promieniowanie wysoko- a nie nisko- energetyczne. Jednocześnie jest go niewiele. CIGS to przede wszystkim bardzo młoda i nieustandaryzowana technologia. Przykład dwóch badań uzysków: www.fotowoltaika-szkolenia.pl/upload/uzyski1.pdf oraz www.fotowoltaika-szkolenia.pl/upload/uzyski2.pdf . Na jednym moduł CIS Wurth Solar sprawuje się słabiej niż pozostałe, na drugim badaniu moduł Solibre prezentuje uzyski w niemalże światowej top 10 (11 miejsce).
    #12:49 - brakuje informacji na temat diód bocznikujących. Najprawdopodobniej ich brakuje co jest poważnym minusem w stosunku do krzemu krystalicznego z punktu widzenia pracy w zacienieniu.

  • @Lechita963
    @Lechita963 Před 5 lety +5

    A co z panelami elastycznymi, jaki zakupić ?

  • @theemo4187
    @theemo4187 Před 6 lety

    Czyli Viessmann ma najlepszą sieć serwisów? Chciałbym zainwestować w cigs. pozdrawiam

  • @wieenergypl3395
    @wieenergypl3395 Před 3 lety

    Mam takie oto zapytanie?Co GLOB Energia może się wypowiedzieć na temat magazynowania energii z paneli fotowoltaicznych czy też kolektorów słonecznych w chlorku sodu.Wiem że na zachodzie jest to stosowane od dawna a u nas temat nie istniejący (tylko się o tym wspomina że jest taka technologia).

  • @piotrczarnecki8671
    @piotrczarnecki8671 Před 4 lety +2

    Witam, a możecie wytlumaczyc co oznacza sprawnosc panelu pv np. 15%? Czy to oznacza ze panel o mocy znamionowej 100kWp osiaga taka moc w laboratorium ale w warunkach rzeczywistych osiagnie max 15W?

  • @PiotrKe
    @PiotrKe Před 10 lety +1

    możecie coś powiedzieć o elastycznych bateriach słonecznych? albo o bateriach Konarka?

    • @Solwispl
      @Solwispl Před 10 lety

      Konarka czyli ogniwa barwnikowe to na razie gadżet o żywotności rzędu 5 lat. Jednocześnie szeroko pojęte ogniwa organiczne oraz pyroskwity to bardzo ciekawe technologie następnej (trzeciej) generacji - na razie ich czas jest jeszcze w laboratoriach.

  • @theemo4187
    @theemo4187 Před 6 lety +2

    jakich producentów cigs polecacie?

    • @georggrunwald4195
      @georggrunwald4195 Před 4 lety

      Masz ich w Niemczech ile dusza zapragnie, ale za pośredników się płaci, chcesz postawić elektrownie to napewno sobie poradzisz z taką dosłownie pierdołą.

  • @marekbartel1818
    @marekbartel1818 Před 5 lety +2

    FOTON TECHNIK Zdecydowanie nie polecam tej Firmy, montaż rozpoczął się 29 marca trwał 10 dni, mimo iż mówili że góra dwa. Do dnia dzisiejszego nie przekazano mi działającej instalacji spełniającej założenia projektowe. Zainteresowanym podam więcej informacji

  • @krystiannowak7286
    @krystiannowak7286 Před 4 lety

    dobór materiałów jest bardzo ważny

  • @swiatowaradaregencyjna4809

    Nie wyobrażalne poparcie dla ŚRR należy najlepiej zagospodarować.

  • @krzwin2806
    @krzwin2806 Před 9 lety

    A co z panelami zGallem dobre to czy nie?

    • @antonioszulgit2470
      @antonioszulgit2470 Před 7 lety

      Dobre, moduły PV z dodatkiem galu tracą sprawność wolniej niż zwykłe panele. Zmniejsza się także początkowa nieodwracalna strata mocy modułu (LID).

    • @krzwin2806
      @krzwin2806 Před 7 lety

      To znaczy dobre kupiłem

  • @itonman5837
    @itonman5837 Před 4 lety +1

    To przez Einsteina mają taka mała sprawność do 20% z pewnością dlatego, że coś źle przewidział :)

  • @miloszkobryn9909
    @miloszkobryn9909 Před 3 lety

    PogChamp

  • @georggrunwald4195
    @georggrunwald4195 Před 4 lety +1

    Sory kolego ale ględzisz, założony przez mnie zestaw solarny 2 X 480 Wat - mono, przetwornica 2500 Wat ładowarka 30 A. Cztery akumulatory żelowe, jak chcesz zaoszczędzić kwasowe (nie polecam). Tracker ze sterownikiem, 4 akumulatory żelowe nie zajmują miejsca mogą pracować w każdej pozycji +- 800 Ah jeden. Nie mówi się (penknoł tylko pękł i wyłącza nie wyłącza!!! Puszczasz publicznie to zatrudnij konsultanta j.polskiego!!!). Pierwsze moduły które miałem w ręku w Hamburgu 1991 rok, nie były aż tak wydajne. Cała kompletna instalacja to: solary po 100$ sztuka, tracker z siłownikami do porozumienia ze ślusarzem, montaż bez pozwolenia na budowę (wkręcany w ziemię - twarde podłoże) i macie zasilanie w całym 🏠 domu bez naciągania i ględzenia. 2000 i więcej Wat przy pełnym obciążeniu instalacji. *Lodówka, pralka, oświetlenie, pompa głębinowa 1200 Wat 230 volt - bardzo dobre pompy włoskie polecam!!! Bez problemów ciągną z 50 metrów!!! Dwa TV, trzy PC, wentylatory, jednym słowem kompletnie kompleksowo dostarczona energia. Wiadomo że podałem prawie maksymalnie obciążenie, przecież nikt ze wszystkiego na raz nie uruchamiania. Bez problemów naładujesz swoje auto na 1000 Wat z solarów, skumulowaną energię przetwornica pobiera z akumulatorów nie bezpośrednio z solarów, chociaż w trakcie dnia ładowarka nie marnuje chwili nasłonecznienia i dokłada z siebie ile może nie powodując strat cennego czasu ładowania. W trakcie produkcji własnego prądu odłączyłem się od sieci w prosty sposób. Nie zapłaciłem rachunków i bez łaski weszli na słup. Trzeba było widzieć ich miny (2011 rok). To tyle w dużym skrócie, obecnie namnożyło się "fachowców" że aż miło. Murzynki Bambo są wśród nich ostrzegam. Tak wam zamącą w głowach że nie będziecie wiedzieli o co chodzi, ponieważ oni też się uczą. Powodzenia szukajcie dobrych cen solarów, elektryków z pojęciem a kosz z montażem ograniczycie dosłownie w zależności od ilości wkręcanych śrób!

    • @janrompczyk1342
      @janrompczyk1342 Před 4 lety +2

      Dobrze mówisz Kolego, ciekawi mnie ta twoja instalacja we własnym zakresie

    • @georggrunwald4195
      @georggrunwald4195 Před 4 lety

      @@janrompczyk1342 Niestety, dom sprzedałem a elektrownia była wzorcowa dla zainteresowanych kupnem podobnych lub bardziej rozbudowanych. Firma wróciła do Niemiec razem ze mną ponieważ w PL było więcej mądralińskich jak kupujących. Pozdrawiam kolego coś tam czasem mogę doradzić ale to nie jest aż takie skąplikowane jak na tych "ekspertów" filmach... PS. Solar 480Wat kupisz za 100€ !!! Nie przepłacaj handlarzą w PL!!!!

    • @janrompczyk1342
      @janrompczyk1342 Před 4 lety

      @@georggrunwald4195 zainteresowany jestem tematem bo chcę taką instalacje założyć do przyczepy kempingowej, ale najlepiej na panelu elastycznym-polikrytalicznym(brak zbędnego wiercenia w dachu)

    • @georggrunwald4195
      @georggrunwald4195 Před 4 lety

      @@janrompczyk1342 kup na statki, auta i nierówne powierzchnie. Montują się jak zabawka. Przelegają idealnie do powierzchni. Można obłożyć cały dach! Przynajmniej jednego otworu się nie pozbędziesz ale pod dolarem zakitujesz silikonem i śladu nie będzie.

    • @wieenergypl3395
      @wieenergypl3395 Před 3 lety

      " zestaw solarny" chyba fotowoltaiczny!

  • @stanisawzakrzewski9596
    @stanisawzakrzewski9596 Před 4 lety +1

    Powiem tak nie kupił bym montowanych w Polsce może za jakichś czas dorównają parametrami innym producentom.

    • @wieenergypl3395
      @wieenergypl3395 Před 3 lety

      Chciałeś zapewne napisać że nie kupiłbyś tych u nas produkowanych?

    • @stanisawzakrzewski9596
      @stanisawzakrzewski9596 Před 3 lety +1

      @@wieenergypl3395 tak a to dlatego iż parę lat temu zostały założone na oczyszczalni i dachu gminy tracą parametry nie dają tego co powinny. Sprzedawcy często wciskają polskie bo mają duży Rabat u producenta

  • @n8n8n8n
    @n8n8n8n Před 4 lety

    Tak się zastanawiam... co się dzieje, gdy jebnie srogi grad, czy panele to wytrzymają czy trzeba kupić nowe? Jest jakieś ubezpieczenie przed takimi zdarzeniami?

    • @patrykjazwa4566
      @patrykjazwa4566 Před 4 lety

      Na pewno jest ubezpieczenie od tego. Tylko jeśli jest dobre to na pewno nie jest ono najtańsze.

  • @xalexja
    @xalexja Před 7 lety

    problem z głosem słabo słychać

  • @tomaszzartownis
    @tomaszzartownis Před rokem

    Che che ! Cóż to za chłopcy? 😉