Česká národní banka a úrokové sazby

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 06. 2024
  • Jaké úrokové sazby určuje Česká národní banka a co tyhle sazby znamenají? 2T repo sazba, Lombardní, diskontní sazba a jejich význam a vilv na peníze.
    🔥 Podpoř mě lajkem 👍 a ODBĚREM 👉czcams.com/users/HonzaSteini...
    🔥 Zjisti víc o tom co dělám 👉 www.strif.cz
    🔥 Obsah:
    0:00 Jaké úrokové sazby ČNB stanovuje
    0:28 K čemu slouží lombardní úroková sazba
    1:22 K čemu slouží diskontní a 2T repo sazba
    2:40 Vliv úrokových sazeb na naše peníze
    4:04 Vliv úrokových sazeb ČNB na hypotéky a úvěry
    Možná jste si všimli, že ČNB stanovuje nejen jednu úrokovou sazbu, ale hned 3! A v tomhle videu si vysvětlíme k čemu jednotlivé úrokové sazby slouží. Co určuje lombardní, nebo diskontní sazba a co je vlastně ta nejprofláknutější dvoutýdenní repo sazba? Česká národní banka pomocí těchto úrokových sazeb řídí ekonomiku a snaží se krotit inflaci. Jejich dopad na depozita může být významný, ale oproti obecnému přesvědčení vliv na hypotéky a úvěry není zas tak přímý. Všechny sazby ČNB totiž určují ceny krátkodobých zdrojů a když si fixujeme hypotéku, potřebujeme si půjčit peníze na delší dobu než dva týdny. Pro hypotéky jsou víc vypovídající úrokové SWAPy, do kterých se základní sazby ČNB sice propisují, ale rozhodně ne 1 ku 1.
    🔥 Pokud Tě zajímá jak přemýšlet o penězích a chceš zvyšovat svou finanční gramotnost, ODEBÍREJ můj kanál, podpoříš tak moji další tvorbu a když si zapneš 🔔 neuteče Ti už žádné nové video!
    Díky! Honza
    Video má výhradně výukový či informační charakter. Nejedná se o investiční doporučení, investiční poradenství či finanční poradenství. Ve videu mohou zaznít myšlenky či tvrzení ohledně budoucnosti. Tyto nejsou předpovědmi a realita se bude pravděpodobně lišit. Video obsahuje subjektivní názory autora.

Komentáře • 12

  • @stepan6649
    @stepan6649 Před 2 lety +2

    Super video, díky za něj! :)

  • @mykykoch5329
    @mykykoch5329 Před 8 měsíci

    Skvělý! díky moc za vysvětlení

    • @SteiningerInvestice
      @SteiningerInvestice  Před 8 měsíci

      Mám radost, že video pomohlo a věřím, že na kanálu najdete i další zajímavý obsah! 🙂

  • @paragan3169
    @paragan3169 Před 2 lety

    Dobře vysvětlený.

  • @xLuckyWallet
    @xLuckyWallet Před 2 lety

    Ahoj Honzo, díky za videa - tyhle informace jsem hledal a jsou super. Hned jsem dal odebírat kanál. Pls pro pochopení: hypotéky se zdražují jen po uplynutí fixace? A pokud mám hypo, tak refinancovat mohu také jen po uplynutí fixace? Pokud ano, tak se tedy v době nízkých úrokových sazeb vyplatí vzít fixaci na co nejdelší dobu...?

    • @SteiningerInvestice
      @SteiningerInvestice  Před 2 lety

      Mám radost, že je pro Vás můj obsah přínosný🙂. K dotazu...Pokud máte hypotéku, tak máte po dobu fixace ze strany banky garantované podmínky. Takže růst sazeb je pro Vás problém, pokud teď chcete hypotéku brát, nebo musíte refinancovat. Ten refin lze řešit až 3 roky do předu a za určitých okolností lze refin řešit i mimo fixaci. Obecně platí, že při nízkých sazbách je rozumné fixovat na dlouho. 🙂

  • @LeonhardMath
    @LeonhardMath Před 6 měsíci

    Chci se zeptat: rozumím tomu, že komercni banka chce nezapornou likviditu, tak si za lombardni sazbu od centrální banky půjčí.
    Rozumím i tomu, ze si komerční banka uloží peníze u centrální banky na spořák za diskontní sazbu.
    V případě lombardni sazby z toho má centrální banka úroky.
    Co z toho má ale centrální banka, kdZ si u ní komerční uloží peníze na diskontní sazbu?

    • @SteiningerInvestice
      @SteiningerInvestice  Před 6 měsíci

      ČNB nefunguje jako komerční banka. Její primární cíl není zisk, její primární cíl je držet cenovou stabilitu. Jinými slovy centrální banka z toho má to, že stáhne likviditu z trhu (komerční banka je nikomu nepůjčí a nepošle do oběhu, ale uloží u ČNB).

  • @SteiningerInvestice
    @SteiningerInvestice  Před 2 lety +2

    Ještě preventivně doplním: To, že trh očekává, že sazby budou dlouhodobě nižší než dneska neznamená, že teď už krátkodobé sazby neporostou. Naopak tady lze očekávat ještě další růst, který se může propsat jak do kratších, tak i delších sazeb. 🙂