4 Svět peněz a ekonomiky - Vznik a zánik bezhotovostních peněz

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 03. 2023
  • Věřili byste, že úvěry vytvářejí nové peníze? A napadá vás, proč si tedy banky nemohou takto vytvořit nekonečně mnoho peněz? Odpovíme vám nejen na tyto otázky, ale poznáte také, proč člověk jen půjčkou nezbohatne. Zjistíte, co všechno lze ještě považovat za peníze a jak jejich množství v ekonomice ovlivňuje Česká národní banka.
    Obtížnost: ⚫⚫⚫⚫⚫ (na ZŠ možné přeskočit)
    📺 Obsah:
    0:54 Byly první vklady, nebo dluhy?
    2:07 Jak vznikají a zanikají peníze
    3:03 Jak se z bezhotovostních peněz stane hotovost
    3:19 Jak je vznik nových peněz omezen
    4:00 Co všechno jsou ještě peníze (peněžní agregáty)
    6:21 Jak může ČNB ovlivňovat množství peněz v ekonomice
    🔗 Pracovní listy: nc.cnb.cz/sch/cs/financni-a-e...
    🔗 ČNB - Finanční a ekonomická gramotnost: www.cnb.cz/cs/o_cnb/financni-...
    *Videa slouží výlučně k edukativním účelům a informace v nich obsažené jsou pro tyto účely zjednodušeny. Obsah těchto videí proto není právním, ekonomickým nebo investičním doporučením, analýzou či návodem k jakémukoliv konkrétnímu jednání a ani jej za takové doporučení, analýzu či návod nelze považovat.

Komentáře • 14

  • @rogerfederer9523
    @rogerfederer9523 Před rokem +1

    To pozadí je hrozný, myslel jsem že mám chlupy na obrazovce :D

  • @paulrey8036
    @paulrey8036 Před rokem +3

    Já si teda myslím, že je to utržené z řetězu...
    Např. by mě zajímala taková blbost: Když přijde do banky člověk který nevydělá nic, tak žádný úvěr nedostane - jak je možné, že banka dá úvěr státu, který hospodaří se ztrátou ?

    • @financnifitness2583
      @financnifitness2583 Před rokem

      Vysvětlení je jednoduché, stát je vnímán jako bezrizikový (protože nemůže zbankrotovat-teroreticky), což se o ostatních subjektech říci nedá :), respektive jeho státní dluhopisy, doporučuji se podívat na výnosy dluhopisů nebo např. na risk free rates jednotlivých států a porovnat

    • @paulrey8036
      @paulrey8036 Před rokem +1

      @@financnifitness2583 No tak to jen potvrzuje to že je to "utržené z řetězu". Místo aby deficitní stát (břemeno) zbankrotoval, tak mu banky půjčují, břemeno roste a bankrotuje postupně všechny do té doby životaschopné daňové poplatníky. Kdo tento nesmysl vymyslel a jak ho někdo může zastávat ?

    • @rogerfederer9523
      @rogerfederer9523 Před rokem

      @@paulrey8036 Státu se samozřejmě taky přestane půjčovat pokud se zadluží moc... a státní bankort je samozřejmě možný, se podívej co se stalo Řecku v roce 2009, lidi si musely pěkně utáhnout opasky a začít hezky splácet... škrtaly se důchody, veřejné služby, všechno

    • @paulrey8036
      @paulrey8036 Před rokem

      @@rogerfederer9523 Ty jsi právě potvrdil opak toho co jsi asi chtěl říct. Řecko hospodařilo se ztrátou a přesto mu bylo opět půjčeno s podmínkou aby utrácelo méně. Místo, aby taková entita skutečně nedostala půjčeno, skutečně zbankrotovala a skutečně zmizela z trhu (povrchu zemského), tak se stal pravý opak a stát dělá více dluhu a stahuje do dluhu i všechny jeho poddané entity (daňové poplatníky). Řecký stát tu pořád existuje !

    • @thePot_
      @thePot_ Před rokem

      @@paulrey8036 Kolego, uniká Vám jeden detail. Stát splácí. Pokud máte po uší zadluženého dlužníka, ale furt splácí, není to také špatné. Chcete-li, je to moderní fenomén