Největší sesuv půdy v historii | Výbuch sopky Sv. Helena

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 18. 06. 2021
  • Hora Svaté Heleny ve státě Washington sloužila na severozápadě Spojených států jako důvěrně známý orientační bod. Její kuželovitý tvar s charakteristickým zasněženým vrcholem vyrůstal z překrásné lesnaté krajiny. 18. května 1980 však hora svůj vzhled navždy změnila.
    Výbuch sopky byl očekáván. Celé měsíce to v ní temně dunělo a občas bylo nad jejím vrcholem vidět obláčky páry a popela. Nikdo však nečekal, že erupce bude tak katastrofická.
    Když přišel hlavní výbuch, odtrhl vrchol hory a zanechal po sobě obrovský zející otvor. Mraky hořícího popela a jedovatého plynu se přehnaly nad krajinou a zničily vše, co jim stálo v cestě. Led na vrcholu sopky roztál a strhl balvany, bahno a vodu do údolí. Zničená krajina se táhla na 32 kilometrů daleko. Výška hory se při výbuchu snížila z 2950 metrů před výbuchem na současných 2560 metrů. Záplavy strhaly mosty a smetly budovy.
    Během pěti až devíti minut zničila sopečná erupce kolem 10 milionu stromů, a to na ploše cca 600 km2. Síla výbuchu vzala život 57 lidem, tisícům lesní zvěře a milionu ryb. Popel z erupce padl na severozápadní města jako sníh a zároveň během dvou týdnů zasáhl vzduch na celém světě.
    Zničená krajina v okolí sopky poté vědcům posloužila jako studijní prostor procesů přirozené obnovy zničeného ekosystému.
    V současnosti se krajina kolem Hory Svaté Heleny stala Vulkanickým národním parkem se zvláštní přístupovou cestou pro turisty. Vláda Spojených států toto místo využívá také k tomu, aby se zde lidé poučili o nebezpečí a síle sopek.

Komentáře •