Stoky B + BI + Odlehčovací komora - Kamenomlýnská (Brno - Pisárky)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 06. 2021
  • Průzkum brněnské kmenové stoky B pod ulicí Žabovřeská, v úseku od Kamenomlýnského mostu po odlehčovací komoru Kamenomlýnská u stejnojmenného jezu, včetně odbočení k novější stoce BI, mířící tunelem pod Žlutý kopec.
    Na poslední chvíli stíhám realizovat další velký průzkum v "prozkoumávací sezóně" 2020/2021. Prozkoumávací sezónou je myšleno období zimy a celkově nižších teplot, kdy jsou podmínky na průzkumy asi nejlepší (například většinou není nikde příliš kanálové mlhy). Tento průzkum probíhal již na jaře a proto se na většině fotek mlha vyskytuje. Speciálně tento průzkum bych si mohl nechal na příští zimu, kvůli stavebním pracím na VMO Žabovřeská jsem se však rozhodl pro tuto nemalou (nutno dodat také mezi kolegy kanálníky poměrně známou) akci rovnou. Do zimy se totiž může ještě změnit spousta věcí a šachty do stoky mohou být již nedostupné...
    Průzkum začíná ve spojovací komoře kmenové stoky B s jejími prvními významnými napaječi - kmenovými sběrači B10 a B11 ze Žabovřesk. Kmenová stoka B přichází betonovým kruhovým potrubím o průměru DN 2200, kmenové sběrače B10 a B11 se stékají samostatně o kousek dál a oba přichází potrubími s mírně tlamovými profily a průměry asi DN 2000. Do komory také vyúsťuje malá vejčitá stoka, která by měla být něco jako propojení se splaškovou stokou BI, vedoucí sem paralelně s kmenovou stokou B. Splašková stoka BI odvádí vodu např. z městských částí Komín a Bystrc, příchozí kmenovou stoku B napájí pouze jediný přítok, stoka B12, která přichází shybkou pod řekou Svratkou u Jundrovského mostu a odbavuje Jundrov. Ve spojovací komoře stříká na několika místech ze stěn čistá voda, což je pravděpodobně nějaký netěsnící vodovod pod ulicí Žabovřeská. Všechny inženýrské sítě se zde totiž nacházejí v geologicky velmi složitém prostoru mezi Svratkou a strmým skalnatým svahem, kudy prochází silnice. Otázkou je, zda se bude tento problém řešit, což by měl, společně se stavbou na povrchu. Zatím ve stoce přibyly jen značky na stěnách...
    Ze spojovací komory u Kamenomlýnského mostu se lze vydat na průzkum hned několika směry - proti slabému proudu v kmenové stoce B směrem pod zahrádkářskou kolonii, kmenovými sběrači B10 či B11, nebo po proudu obdélníkovou kmenovou stokou B, pokračující v nábřežní zdi pod ulicí Žabovřeská. Na videu průzkum pokračuje právě tudy, ostatními směry se vydám někdy v budoucnu (pokud to půjde)... Do videa jsem doplnil plánek oblasti pro jednodušší orientaci.
    Průzkum tedy pokračuje rozměrným obdélníkovým profilem po proudu řeky, směrem k odlehčovací komoře Kamenomlýnská. K té je cesta dlouhá přes 400m a několikrát různě zatáčí. K tomuto úseku není moc co dodat... Občas zabouchá poklop pod koly auta, na jednom místě je na stěně nějaký budík s dávno nečitelnými jednotkami toho, co měří.
    Dorážím do odlehčovací komory Kamenomlýnská. Ta na kanalizačním plánu nese označení OKB16, v kanalizačním řádu potom značku OKB2A. Vpravo za pěkně tvarovanou přelivnou hranou se dole nachází dvojice odlehčovacích stok o průměru nejspíše až DN 1500, roury jsou opatřeny i zpětnými klapkami. Komora je poměrně rozměrná a tvoří menší křižovatku stok díky zajímavě vyřešeným odtokům. Ty se zde nachází dohromady čtyři - dvojice odlehčovacích stok, rovně pokračující stoka B o průměru DN 1200 a vlevo od ní dolů klesající přehrazená štola, mířící kamsi pod skálu.
    Jedná se o propojovací štolu ke stoce BI, která se do štoly při pohledu na ni spíše napojuje. Štola je kruhová, má průměr úctyhodných DN 2500 a od odlehčovací komory Kamenomlýnská vede přes 1,5km pod Žlutým kopcem, za kterým se po dosažení řeky zpětně napojuje do kmenové stoky B. Průzkum pokračuje do této propojovací štoly a pomyslným cílem je napojení stoky BI. Do propojovací štoly vede pravděpodobně jediná hlubinná šachta, která je vidět ze silnice, je to červená rotunda s kapličkou vedle. Ještě před doražením k šachtě mě čeká obrovské překvapení, něco neskutečného... Chvíli trvalo, než mi došlo, o co jde, po bližším prozkoumání objektu vychází najevo, že se jedná o nějaký pilot zaražený nejspíše chybně tak hluboko, že prorazil strop štoly a vysypal dovnitř tuny zeminy. Nedávno přetékající voda ze stoky B si v hromadě už udělala díru a nejspíše postupně hlínu odnese, každopádně i tak se jedná o nezanedbatelnou chybu při stavbě. Všimnul si už toho vůbec někdo tam nahoře? Těžko říct. Za šachtou a spoustou usazenin na dně se dostávám k napojení stoky BI potrubím o průměru DN 2200, vydávám se i kousek za něj, za poslední záhyb stoky mírně doprava, pod Žlutý kopec.
    Stejně jako stoka B, stoky B10 a B11, i tunel pod Žlutým kopcem zůstává stále na seznamu zajímavých průzkumů do budoucna... Celkově se jedná o velmi zajímavou oblast.

Komentáře • 14

  • @VlkSaki
    @VlkSaki Před 3 lety +7

    toto je náš svet 😎

  • @miroslavatanascvetkov413
    @miroslavatanascvetkov413 Před 3 lety +8

    Možno sa budem opakovať, ale super super super. Co viac si priať pri rannej káve ako očakávané video. Diky

    • @kanalismus35
      @kanalismus35  Před 3 lety +1

      No nemám slov... Díky a není zač :-)

    • @davidpernicky6317
      @davidpernicky6317 Před 3 lety +2

      @@kanalismus35 Jak vidno, tak k odlehčení do řeky asi dochází zcela vyjímečně a voda letí spojovací stokou rovnou do BI vzhledem k té nízké přelivné hraně

    • @kanalismus35
      @kanalismus35  Před 3 lety +2

      @@davidpernicky6317 Ano, je to tak. Byla tam dvě prkna navíc jen před krátkou dobou, ale teď jsou odstraněná a položená vedle stoky na soklu, z nějakého důvodu. Ale to je jen dobře, že řeka není primární recipient odlehčených vod. No stejně všechno nakonec končí v B :-)

  • @5gpyro
    @5gpyro Před 2 lety +5

    Moc pěkné, je fajn trochu znát podzemí u cest, kterými občas jezdím 🙂 Díky za to 👍

  • @peterm5399
    @peterm5399 Před 3 lety +7

    Co je to odlahcovacia komora ? Miesto, kde pri velkom prietoku skonci cast vody v nejakom potoku / rieke ?

    • @davidpernicky6317
      @davidpernicky6317 Před 3 lety +7

      Přesně tak, aby nedošlo k zahlcení stokové sítě a hlavně čistírny, kterou by nadměrný přítok mohl vyřadit z provozu. Odlehčené vody při deštích by měly z OK odcházet v určitém ředícím poměru, aby recipient (potok,řeka) nebyl nadměrně znečišťován, v praxi to ale mnohdy pokulhává kvůli mnoha faktorům (poddimenzovaná kanalizace na úkor rozšiřující se zastavby, čím dál vetší odvodňování pevných ploch, havarijní stav komor atd.) Proto se dnes čím dál více staví retenční nádrže, kde se do nich voda z komor přelévá a později po dešti čerpá zpět do kanalizace, až skončí všechna v ČOV. Po naplnění jejich kapacity jde voda samozřejmě do řeky, ale je už aspoň hrubě předčištěná od různých splavených materiálů, které do kanálu nepatří, záleží na typu RN.

    • @kanalismus35
      @kanalismus35  Před 3 lety +6

      @@davidpernicky6317 Díky, já mu nemohl odpovědět, byl jsem zrovna v kanále :-)

  • @nicolaischmidt3950
    @nicolaischmidt3950 Před 4 dny +1

    hi i start to like your videos very much. i want to see all of them soon. can you tell the title of this musik please? its awesome

    • @kanalismus35
      @kanalismus35  Před 4 dny

      @@nicolaischmidt3950 Something old from CO.AG music but I don't know the name exactly.

  • @Sixta16
    @Sixta16 Před 7 měsíci +2

    co ten tlakoměr tam ve zdi? A co ten vodotrysk z té puklé zdi (zacpané šachty?)

    • @kanalismus35
      @kanalismus35  Před 7 měsíci

      Ten budík nikdo neví, co tam dělá, ale je jich tam několik. Ta voda ze stěn je voda podzemní a nebo prasklý vodovod (už pěknou řadu let).

    • @vladimirpain3942
      @vladimirpain3942 Před 4 měsíci +1

      @@kanalismus35 Jak jako nikdo neví, co tam dělá? :D Někdo to přece musí vědět?
      Ctu tam bar, prijde mi ze to meri tlak. Mozna tlak podzemní vody? Je to možné?