Przyczynowość w przestrzeni stanów, Tomasz Miller

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 02. 2016
  • W niniejszym wykładzie Tomasz Miller wyjaśnia, czym jest przyczynowość w kontekście teorii względności, jak rozumieć pojęcie stanu oraz jak relacja przyczynowości powinna wyglądać w przestrzeni stanów i co z tego wynika.
    Tematem tegorocznej Krakowskiej Konferencji Metodologicznej była sformułowana przez Alberta Einsteina Ogólna Teoria Względności, powszechnie uznawana za jedno z najważniejszych osiągnięć ludzkiego umysłu w całej historii naszego gatunku. Podczas tej interdyscyplinarnej konferencji w gronie fizyków, kosmologów, filozofów i historyków nauki dyskutowaliśmy wpływ Ogólnej Teorii Względności na rozwój fizyki i kosmologii, jej filozoficzne interpretacje i konsekwencje, a także poruszaliśmy wybrane zagadnienia współczesnej kosmologii relatywistycznej.
    Tegoroczna Krakowska Konferencja Metodologiczna odbyła się w dn. 26-27 maja na Wydziale Filozoficznym UPJP II przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie. Patronem medialnym konferencji był Tygodnik Powszechny i serwis GraniceNauki.pl.
    Seria Krakowskich Konferencji Metodologicznych ma długą tradycję, sięgającą lat 90-tych ubiegłego stulecia. Inicjatywę organizowania interdyscyplinarnych konferencji, podczas których eksperci w różnych dziedzinach omawialiby filozoficzne zagadnienia, które wyłaniają się z pracy badawczej naukowców najróżniejszych dyscyplin, podjęli uczeni tworzący środowisko Ośrodek Badań Interdyscyplinarnych (OBI). Po powstaniu Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, wyrosłego z tradycji OBI, to właśnie nowa jednostka badawcza podjęła zadania organizowania kolejnych konferencji metodologicznych.

Komentáře • 14

  • @oliverfisher8373
    @oliverfisher8373 Před 3 lety +1

    Q Z P
    Dziękuję Ci za to, że mnie tego nauczyłeś!

  • @mackiemajcherone
    @mackiemajcherone Před 5 lety

    .. jeżeli stan obiektu jest uwarunkowany przyczynowo .. to statystycznie możemy zależności obliczyć , ale ... czy będziemy w ,, stanie ,, je ... wyjaśnić ?

  • @HasioSznup
    @HasioSznup Před 8 lety +2

    fajny wykład

  • @fizykkreatywny5401
    @fizykkreatywny5401 Před 6 lety

    Skąd pewność, że prędkość światła w przestrzeni stanów jest stała?

  • @bartodziejoracz
    @bartodziejoracz Před 6 lety

    i pętla przyczynowa na koniec :)

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 Před rokem

    po pierwsze arystoteles, po drugie opowiem o czym opowiem (to był zarzut), ale
    logicznie, (przystępnie dla mnie) i jakoś fajnie przeprowadzony wykład to coś skarbem
    wspomnij tych złych, te piły, i tych nijakich czy głupich
    pamiętamy dwa bieguny, ciekawym ile masz dydaktyki

  • @np.pioterko5423
    @np.pioterko5423 Před 5 lety

    Co robi foton, kiedy przekroczy horyzont zdarzeń? Prawidłowa odpowiedź brzmi: nie wiemy, ale przecież, z powodu naszej niewiedzy, foton raczej nie anihiluje. Przekracza "stożek"? A czy foton w ogóle wie, że ludzie wymyślili jakiś nieprzekraczalny dla niego "stożek"?

    • @felkelkrzysztof6651
      @felkelkrzysztof6651 Před 5 lety +1

      Foton nic nie musi myśleć, z jego punktu widzenia przecież nie upływa czas, więc nie może nic przekraczać, bo to by było związane z upływem czasu...

  • @np.pioterko5423
    @np.pioterko5423 Před 5 lety

    Czy krzywa przyczynowa jest odporna na... przypadek? Co to jest przypadek, nie wiemy, ale nie wiemy też, skąd wzięło się złoto. To znaczy niby "wiemy", z supernowych, ale jak złoto powstaje w supernowych? Może przez... kolejny przypadek!? Czym jest przypadek i dlaczego nie np. siłą/emanacją pola możliwości?

  • @count_of_pizza
    @count_of_pizza Před 8 lety +2

    qzpi forever :)

  • @MrLysyn77
    @MrLysyn77 Před 6 lety

    nnn

  • @np.pioterko5423
    @np.pioterko5423 Před 5 lety

    Czy w ogóle istnieją na świecie fizycy/matematycy, którzy myślą jak Einstein, czyli... NIEEINSTEINOWO? Wszak Einstein, mimo geniuszu, jednak w wielu sprawach się mylił.